
Od redakcji! Na łamach czasopisma „BOBOWAODNOWA” ukazała się już 8 stycznia 2026 roku – zob. Jak uratować polską przedsiębiorczość?, zapowiedź spotkań w Nowym Sączu i Nowym Targu z działaczami Konfederacji Korony Polskiej Jackiem Wilkiem – zob. https://pl.wikipedia.org/wiki/Jacek_Wilk i Sebastianem Pitoniem – zob. https://x.com/SebastianPiton i https://rumble.com/c/c-7590271. W spotkaniach w Nowym Sączu i Nowym Targu uczestniczyli także: Rafał Gamalczyk – przewodniczący Limanowskiego Koła Konfederacji Korony Polskiej, specjalista ds. cyberbezpieczeństwa (na zdjęciu tytułowym w środku, pomiędzy Jackiem Wilkiem (pierwszy z lewej) i Sebastianem Pitoniem), Grzegorz Szarek – przewodniczący regionalnych struktur Konfederacji Korony Polskiej (Okręg wyborczy nr 14) – zob. https://www.facebook.com/grzegorz.szarek.16/?locale=pl_PL (na zdjęciu poniżej)
Mariusz Rogowski – przewodniczący Koła Konfederacji Korony Polskiej w Nowym Sączu – zob. https://www.facebook.com/mariusz.rogowski.52687/ (na zdjęciu poniżej)
Władysław Kogut – przewodniczący Konfederacji Korony Polskiej w powiecie nowosądeckim (na zdjęciu poniżej)
Bartłomiej Chyc – przewodniczący Zakopiańskiego Koła Konfederacji Korony Polskiej (na zdjęciu poniżej)
i Jerzy Gołębiewski – przewodniczący Nowotarskiego Koła Konfederacji Korony Polskiej (na zdjęciu poniżej)
Celowo wymieniłem czołowych regionalnych działaczy KKP, żeby podkreślić, że lokalne struktury Korony rosną w siłę! Powyżej opublikowane zdjęcia (© Maciej Rysiewicz – oprócz zdjęć Bartłomieja Chyca i Jerzego Gołębiewskiego) zostały wykonane 10 stycznia 2026 roku podczas spotkania z Jackiem Wilkiem i Sebastianem Pitoniem w Nowym Sączu.
Autorem relacji ze spotkań Jacka Wilka i Sebastiana Pitonia w Nowym Sączu i Nowym Targu jest Sebastian Pitoń. Tekst został opublikowany w wersji oryginalnej.
xxx
Wyobraźcie sobie świat, w którym przedsiębiorca nie musi już martwić się podatkami i biurokracją. Po prostu działa. Sprzedaje. Kupuje. Produkuje. A podatki rozliczają się same – cicho, automatycznie i bezstresowo. Nie ma lęku przed domiarem, kontrolą krzyżową, karą 20 milionów ani żadną inną szykaną ze strony urzędów. Chcielibyście żyć w takim świecie? W świecie rzeczywiście wolnej przedsiębiorczości? Czy to w ogóle możliwe?
xxx
W sobotę 10 stycznia 2026 roku, najpierw w auli Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu a kilka godzin później w hotelu Ibis w Nowym Targu, odbyły się spotkania z Jackiem Wilkiem i Sebastianem Pitoniem pod hasłem „Jak uratować polską przedsiębiorczość”. Organizatorami spotkań były: Konfederacja Korony Polskiej – zob. https://konfederacjakoronypolskiej.pl/ oraz think tank „Wielki Renesans Polski” (prezentacja think tanku (z ang. „zbiornik myśli”) – zob. https://x.com/SebastianPiton/status/1968785205843448017 – przyp. red.).
Obaj mówcy przekonująco pokazali, że obecny system podatkowy w połączeniu z galopującą biurokracją systematycznie dobija polską przedsiębiorczość. Mimo pozorów dobrobytu Polska zmierza ku bardzo poważnym kłopotom – nie tylko przez gigantyczne, już praktycznie niespłacalne zadłużenie publiczne i kryzys demograficzny, ale także przez stale rosnące bariery wejścia na rynek dla zwykłych, polskich przedsiębiorców. Sebastian Pitoń wprost powiedział: „Podatki mają trzy główne cele: a) zbieranie pieniędzy na funkcjonowanie państwa, b) inwigilacja przedsiębiorców i rzucanie im kłód pod nogi, c) regulacja rynku.
xxx
My chcemy całkowicie zrezygnować z tego drugiego celu. ”Jeśli państwo naprawdę ma sprzyjać przedsiębiorczości, musi stworzyć system fiskalny, który będzie: a) niewidoczny, b) bezobsługowy, c) sprawiedliwy – czyli system, który nie będzie dusił najbiedniejszych, którzy ledwo wiążą koniec z końcem, tylko realnie obciąży wielkie korporacje, które dzisiaj, dzięki optymalizacjom, płacą podatki bliskie zeru. Główny pomysł Jacka Wilka to zastąpienie całego obecnego labiryntu podatkowego jednym prostym rozwiązaniem: 1-procentowym podatkiem transakcyjnym pobieranym automatycznie przy każdej transakcji elektronicznej (projekt ustawy Jacka Wilka O powszechnym jednolitym podatku dochodowym – zob. USTAWA o powszechnym jednolitym podatku przychodowym). Mechanizm już istnieje – dokładnie tak samo rozliczany jest dzisiaj tzw. podatek Belki.
xxx
Drugi filar propozycji to PROGRAM OŻYWIENIA POLSKIEJ GOSPODARKI ROMANA KLUSKI– legendarnego polskiego przedsiębiorcy – zob. i https://pl.wikipedia.org/wiki/Roman_Kluska i https://www.rop.org.pl/program-ozywienia-polskiej-gospodarki-romana-kluski/. Program Romana Kluski wprowadza parasol ochronny dla małych i średnich firm: wszystkie najbardziej uciążliwe kontrole, obowiązki sprawozdawcze i biurokratyczne wymogi dotyczyłyby wyłącznie firm, których obroty roczne przekraczałyby 15 milionów złotych. Dzięki temu powstanie realna przestrzeń wolności i bezpieczeństwa prawnego dla najmniejszych polskich przedsiębiorców – a bariera wejścia na rynek gwałtownie spadnie.
xxx
Część dyskusji dotyczyła nadchodzących zmian w globalnym systemie monetarnym i pytania, czy proponowany system podatkowy będzie z nimi współgrał. Na pytanie z sali, czy celem jest likwidacja gotówki, Jacek Wilk odpowiedział bardzo stanowczo: „Absolutnie nie. Prawo do płatności gotówkowych powinno być wpisane do konstytucji.” Sebastian Pitoń dodał: „Obrót gotówkowy mógłby moim zdaniem pozostać nieopodatkowany. Wielkie korporacje i tak będą korzystać głównie z płatności elektronicznych, a tworzenie wielkiego aparatu do ścigania gotówki byłoby zaprzeczeniem całej idei uproszczenia systemu. Spotkanie w Nowym Targu (oraz poprzedzające je w Nowym Sączu) to dopiero początek cyklu spotkań w całej Polsce. Jacek Wilk i Sebastian Pitoń chcą wywołać poważną, merytoryczną dyskusję o tym, co naprawdę może uratować polską gospodarkę. Bo – jak mówią – politycy są zajęci bieżącą walką polityczną, a prawdziwe, systemowe decyzje, które zdecydują, czy Polska wydostanie się z problemów, w jakich właśnie grzęźnie – pozostają poza ich zainteresowaniem. Dlatego postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Powstał think tank „Wielki Renesans Polski”, który przygotowuje konkretne, realne programy naprawcze dla kluczowych obszarów funkcjonowania państwa. Gdy jedna osoba z sali stwierdziła, że to wszystko „zbyt piękne, żeby było prawdziwe”, prelegenci odpowiedzieli krótko, ale stanowczo: „Wciskana nam od lat mantra, że „dobrze to już było” – jest po prostu fałszywa. Dobrze to dopiero będzie.
Cdn.









ADM – POLAND . BUNGE – POLAND . KERNEL . Korporacje . Spotkania w Nowym Sączu w Nowym Targu . Forum ekonomiczne w Krynicy . Forum ekonomiczne w Zakopanem . A co tam korporacje zrzeszone w Merkosur – w Karpaczu , pogadamy .
Coal Energy . Ukraińska spółka z GPW . Co to za firma ? .
Wspaniały człowiek z tego Pitonia:)Sebastian Pitoń, lider ruchu „Góralskie Veto”, znany jest z kontrowersyjnych i rewizjonistycznych wypowiedzi na temat Goralenvolk (kolaboracji części górali z nazistami podczas II wojny światowej).
Główne punkty jego stanowiska to:
Pochwała kolaborantów: W 2025 roku Pitoń określił osoby zaangażowane w Goralenvolk mianem „polskich patriotów”. Według jego narracji, ich działania miały na celu ochronę lokalnej społeczności przed zniszczeniem.
Krytyka Armii Krajowej: Jednocześnie Pitoń atakuje polskie państwo podziemne, nazywając żołnierzy Armii Krajowej „wrogami Polski”.
Sprzeciw wobec filmu „Biała odwaga”: Pitoń i ruch Góralskie Veto aktywnie protestowali przeciwko produkcji filmu Marcina Koszałki („Biała odwaga”), który podejmuje temat Goralenvolk. Twierdził, że film ten jest elementem „ataku na górali” i próbą ich zniesławienia.
Narracja o „zdradzie elit”: Pitoń często buduje przekaz, w którym to elity (warszawskie czy ogólnopolskie) zdradziły interesy lokalne, a kolaboracja była formą pragmatycznego przetrwania, którą dzisiejsza historia niesprawiedliwie ocenia.
Jego wypowiedzi są powszechnie uznawane za skrajnie kontrowersyjne, a organizacje takie jak Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych wskazują na nie jako na przykład wybielania kolaboracji z systemem totalitarnym.
„(…) organizacje takie jak Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych wskazują (…)” – powiada „obywatel g”.
No to może mały dodatek nt. wyżej wymienionego „ośrodka”:
https://www.magnapolonia.org/omzrik-przegral-dwa-procesy-nie-wykonuje-wyroku
https://www.magnapolonia.org/omzrik-ukarany-grzywna-uporczywie-nie-wykonuje-wyroku-sadowego
https://nczas.info/2025/12/27/wygralem-z-omzrik-prawomocny-wyrok-na-korzysc-polskich-patriotow
https://nczas.info/2026/01/11/komornik-na-koncie-omzrik
To ja jeszcze dodam – https://kresy.pl/wydarzenia/szef-antyrasistowskiej-organizacji-prawomocnie-skazany-na-2-lata-wiezienia/ i https://kresy.pl/wydarzenia/mlodziez-wszechpolska-zapowiada-pozwy-wobec-redaktorow-osrodka-monitorowania-zachowan-rasistowskich-i-ksenofobicznych/.
„Obywatel G” może się już nie wysilać. To były ostatnie dwa wpisy, które zamieściłem na forum. „Obywatel G” może wymieniać korespondencję z przestępcą Rafałem Gawłem – nic nie stoi na przeszkodzie. Rafał Gaweł na pewno przygarnie „Obywatela G”!
I bardzo dobrze, że protestował wobec tego żałosnego gniota pn. „Biała odwaga”. Cała Sądecczyzna powinna protestować wobec tego propagandowego badziewa ze scenariuszem napisanym przez absolwenta judaistyki Maciejewskiego! Syn przewodniczącego Rady Powiatu Nowosądeckiego nie powinien ponadto grać w tym knocie. Ponadto dyrektor MCK Sokół powinien zwolnić dyscyplinarnie rzekomego „filmoznawcę”, który pracuje w podlegającej mu placówce, a który to rekomendował ten syfilis, z ramienia Zespołu Edukatorów Filmowych, do wyświetlania w kinach. Na koniec – b. prezes PISF, m.in. producent debilnej pseudokomedii „Kac Wawa” nie powinien był nigdy przyznać dofinansowania „Białej odwadze”!
Pajacu, zwany „Obywatelem G”, a może kozaku, ukrywający się pod pseudo „Fantomas”, to może przeczytajcie sobie, co w Ośrodku Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych piszczy – zob. https://x.com/MarcinRola89/status/2012196539112796195.
Kiepska sprawa…
Rafał Gaweł?
Ekstra kumpel dla debili i przestępców!
Film „Biała odwaga” w reżyserii Marcina Koszałki odniósł w latach 2024–2025 zarówno sukces artystyczny, jak i frekwencyjny, mimo kontrowersyjnej tematyki kolaboracji części górali z nazistami (tzw. Goralenvolk).
Sukces artystyczny i nagrody
Film zdominował najważniejsze polskie gale filmowe w 2024 i 2025 roku:
Orły 2025: Produkcja zdobyła rekordową liczbę 15 nominacji. Laureatami statuetek zostali m.in. Filip Pławiak (najlepsza główna rola męska) oraz Julian Świeżewski (najlepsza drugoplanowa rola męska).
Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (2024): Film otrzymał 4 nagrody, w tym dla Marcina Koszałki za najlepszą reżyserię oraz scenariusz (wspólnie z Łukaszem Maciejewskim). Doceniono również drugoplanową rolę Juliana Świeżewskiego.
Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego: Julian Świeżewski został wyróżniony tą prestiżową nagrodą za rolę w „Białej odwadze” w styczniu 2025 roku.
Wyniki frekwencyjne i popularność
Box Office: Film przyciągnął do polskich kin blisko 250 tysięcy widzów (stan na kwiecień 2024).
Bestsellery Empiku 2024: Dzięki dużej popularności film otrzymał nominację w kategorii „Kino Polskie”.
Dostępność cyfrowa: Po sukcesie kinowym obraz trafił do dystrybucji online, m.in. na platformę TVP VOD.
Sukces filmu wynikał nie tylko z warstwy wizualnej (sceny wspinaczkowe, tatrzańskie krajobrazy), ale przede wszystkim z odwagi w przełamywaniu tabu dotyczącego mrocznych kart historii Podhala. Film wywołał szeroką dyskusję społeczną i protesty części środowisk góralskich, co dodatkowo zwiększyło zainteresowanie tytułem.
Film „Biała odwaga” nie ma nic wspólnego z tematem zasygnalizowanym w materiale prasowym pt. „Jak uratować polska przedsiębiorczość? O spotkaniach z Jackiem Wilkiem i Sebastianem Pitoniem w Nowym Sączu i Nowym Targu”. Zamiast wypowiedzieć się w sprawie tzw. podatku transakcyjnego, który stanowi jądro ww. tekstu, „Gluś filmowiec” zadaniowany przez „Obywatela G” zagaduje główny wątek artykułu.
Dlaczego? Kto ruszy szare komórki, których jeszcze nie wynajął łże-mediom, to może sobie odpowie na tak zadane pytanie!
Ps. Podobna operację specjalną „Obywatel G” zastosował pod tekstem https://gorliceiokolice.eu/2026/01/gdzie-sa-teraz-wasze-pioruny-i-marsze-w-obronie-kobiet/ atakując Sebastiana Pitonia za wyrwane z kontekstu (choć w efekcie niezbyt fortunne) oświadczenie dotyczące roli ojca w rodzinie.
Ten pajac na „g” (raz „obywatel”, raz „filmowiec”) nie podpisał się „Głuś”, tylko „Gluś” – a „Gluś” to „małe zwierzątko o wielkich marzeniach – chce zostać reżyserem; wreszcie dostaje kamerę i realizuje film, jednak po wywołaniu taśmy okazuje się, że operator nie zdjął kapturka chroniącego obiektyw”.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Bromba_i_inni
@Gluś filmowiec Powtórzę raz jeszcze: „Biała odwaga” to żałosny gniot, który nigdy nie powinien dostać dofinansowania! Sprzeniewierzone środki publiczne!