
Gmina Bobowa 9 grudnia 2019 roku otrzymała dofinansowanie (płatność końcową) na realizację projektu RPMP.03.01.02-12-0579/16 pn. „Strefa Aktywności Gospodarczej w miejscowości Siedliska, Gmina Bobowa”. Kwota wypłacona tzw. Beneficjentowi, czyli Gminie Bobowa, przez eurokołchozowy Departament Funduszy Europejskich (DFE), ulokowany w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego (UMWM), była niebagatelna, bo aż 3 171 038 zł i 81 gr. Beneficjent, reprezentowany przez burmistrza Wacława Ligęzę, za zgodą bezmyślnych rajców Rady Miejskiej w Bobowej, dorzucił do tej kwoty jeszcze 1 169 358 zł i 63 gr z publicznej skarbonki Urzędu Miejskiego w Bobowej i we współpracy z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa w Krakowie (który występował w charakterze pasera, bo oferował grunty rolne do sprzedaży zagrabione przez komunę rodzinie Mączyńskich z Siedlisk) przystąpił do realizacji ww. projektu, tj. do faktycznego zdewastowania 12 ha gruntów rolnych w Siedliskach. Ta historia została z detalami opisana na łamach czasopisma „BOBOWAODNOWA” przez komentatora „wma” i Macieja Rysiewicza – zob. https://gorliceiokolice.eu/tag/sag-w-siedliskach/.
xxx
Beneficjent, reprezentowany przez burmistrza Wacława Ligęzę, zobowiązał się w tzw. wniosku aplikacyjnym – zob. wniosekaplikacyjny, że do 9 grudnia 2024 roku w SAG w Siedliskach (na wstępie realizacji projektu teren został uzbrojony na potrzeby mających tutaj powstać zakładów przemysłowych/usługowych i wyposażony w drogę dojazdową) zostaną osiągnięte cele, które projekt RPMP.03.01.02-12-0579/16 pn. „Strefa Aktywności Gospodarczej w miejscowości Siedliska, Gmina Bobowa” definiował jako tzw. wskaźniki rezultatu. Oto one!
Wskaźnik nr 1: „Liczba inwestycji zlokalizowanych na przygotowywanych terenach inwestycyjnych (Wskaźnik służy do pomiaru liczby przedsiębiorstw, które ulokowały działalność na terenach inwestycyjnych przygotowanych w ramach realizowanego projektu. (…) Wartość docelowa: 7”.
Wskaźnik nr 2: „Liczba nowych miejsc pracy w SAG (Wskaźnik służy do pomiaru nowych miejsc pracy będących pośrednim wynikiem realizacji przedmiotowego projektu. (…) Wartość docelowa: 49”.
Wskaźnik nr 3: Zagospodarowanie terenów inwestycyjnych (SAG) przygotowanych w ramach projektu (Wskaźnik służy do pomiaru wykorzystania powierzchni terenów inwestycyjnych przygotowanych w wyniku realizacji projektu. Wartość współczynnika uzależniona jest od sprzedaży działek oraz zagospodarowania ich przez przedsiębiorców. (…) Wartość docelowa: 100,00 %”.
xxx
Regulamin konkursu – zob. 1328_zal (uwaga ten eurokołchozowy bełkot ma ponad 400 stron), który obejmował dofinansowanie projektu RPMP.03.01.02-12-0579/16 pn. „Strefa Aktywności Gospodarczej w miejscowości Siedliska, Gmina Bobowa” wydawał się (a dlaczego „wydawał się” zostanie wyjaśnione w dalszej części tej rozprawki) bardzo restrykcyjny – cytuję: „(…) zgodnie z zapisami §1 załącznika nr 4 do Umowy o dofinansowanie pn. Warunki specyficzne realizacji projektu: „(…) Wskaźnik wyliczany jest w sposób określony w załączniku nr 8 do regulaminu konkursu. Wskaźnik powinien zostać osiągnięty w 100% do dnia zakończenia okresu trwałości projektu [tj. do 9 grudnia 2024 roku – przyp. M.R.] „(…) W przypadku gdy w ww. terminie wskaźnik nie zostanie osiągnięty Beneficjent zobowiązany będzie do zwrotu środków na zasadach określonych w Załączniku nr 7 do niniejszej Umowy o dofinansowanie/Uchwały (…)” – cytat pochodzi z dokumentu – zob. 6.03.23_ TRWALOSC_wsk_rez_Bobowa_SAG_579, o którym szerzej już a chwilę.
xxx
W marcu 2023 roku DFE – zob. 6.03.23_ TRWALOSC_wsk_rez_Bobowa_SAG_579, zwrócił uwagę burmistrzowi Wacławowi Ligęzie, że tzw. wskaźniki rezultatu, które Gmina Bobowa zobowiązała się osiągnąć w projekcie pn. „Strefa Aktywności Gospodarczej w miejscowości Siedliska, Gmina Bobowa”, nie zostały osiągnięte na zakładanym poziomie. Brzmiało to tak: „W dn. 11.01.2023 r. Beneficjent przesłał (…) Raport z osiągniętych wskaźników rezultatu wraz z dokumentami źródłowymi uzupełnionymi: 26.01.2023 r. oraz 01.02.2023 r. Na podstawie ww. dokumentów ustalono, iż założone w projekcie wskaźniki rezultatu: „Liczba inwestycji zlokalizowanych na przygotowanych terenach inwestycyjnych” [wskaźnik nr 1 – przyp. M.R.]; „Liczba nowych miejsc pracy w SAG” [wskaźnik nr 2 – przyp. M.R.]; oraz „Zagospodarowanie terenów inwestycyjnych (SAG) przygotowanych w ramach projektu” [wskaźnik nr 3 – przyp. M.R.]; nie zostały osiągnięte na zakładanym poziomie. Aktualnie realizacja ww. wskaźników kształtuje się odpowiednio: 0%, 0% i 75%”. Jak widać Bogusława Strzelichowska, zastępca dyrektora DFE (pani wicedyrektor DFE jeszcze pojawi się w tej rozprawce), expressis verbis stwierdziła, że wskaźniki 1 i 2 nie zostały w ogóle osiągnięte a wskaźnik nr 3 należy uznać za zrealizowany w 75% [w marcu 2023 roku działki 790/20 i 790/21 w SAG w Siedliskach ciągle czekały jeszcze na nabywcę/ów – zob. attachment1.2 i zostały ostatecznie zakupione przez Krakowski Park Technologiczny sp. z o.o. (KPT sp. z o. o.) w lipcu 2023 roku – zob. Odpowiedź na pytanie prasowe – 24-08-2023 – przyp. M.R.]. Dla pełnego obrazu kłopotów, w które wpadł Beneficjent warto jeszcze raz zacytować dokument – zob. 6.03.23_ TRWALOSC_wsk_rez_Bobowa_SAG_579. Bogusława Strzelichowska groziła Beneficjentowi poważnymi konsekwencjami w obliczu braku osiągnięć na polu „wskaźników rezultatu” w SAG w Siedliskach: „Biorąc pod uwagę termin na osiągnięcie wskaźników, który mija 09.12.2024r. sytuacja staje się na tyle poważna, że jako coraz bardziej prawdopodobne rozwiązanie Instytucja Zarządzająca rozważa nałożenie korekty finansowej proporcjonalnie do okresu nie utrzymania trwałości”. Widmo zwrotu dofinansowania w pełnej kwocie, tj. 3 171 038 zł i 81 gr. (lub w jej części), zawisło w marcu 2023 roku nad Beneficjentem, a właściwie nad mieszkańcami gminy Bobowa, jak miecz Damoklesa.
xxx
Po piśmie Bogusławy Strzelichowskiej z 6 marca 2023 roku w SAG w Siedliskach doszło do kilku wydarzeń, które zostały odnotowane na łamach czasopisma „BOBOWAODNOWA”.
Po pierwsze, o czym przed chwilą wspomniałem, działki 790/20 i 790/21 zostały w lipcu 2023 roku zakupione przez KPT sp. o. o.
Po drugie, właściciel działki 790/24 (REM-BUD) potraktował zakupiony teren jako składowisko odpadów, tj. zmieszanego budowlanego gruzu i żużla a także miejsce postoju samochodów i maszyn budowlanych.
Po trzecie, kilka działek zostało ogrodzonych przez właścicieli.
Po czwarte, właściciel działki 790/26 (Zakład Usług Mechanizacji i Handlu Jan Sanocki) postanowił działkę sprzedać – ogłaszając to wszem i wobec na tablicy informacyjnej ustawionej w SAG w Siedliskach.
Powyższe wydarzenia miały tylko minimalny wpływ na osiągnięcie w SAG w Siedliskach wskaźników rezultatu nr 1, 2 i 3 zgodnych z wykładnią przedstawioną w piśmie Bogusławy Strzelichowskiej do burmistrza Wacława Ligęzy z 6 marca 2023 roku – zob. 6.03.23_ TRWALOSC_wsk_rez_Bobowa_SAG_579. Trzeba także dodać, że zakup działek 790/20 i 790/21 przez KPT sp. z o. o. formalnie nie mógł być uznany za osiągnięcie w 100% wymagań wskaźnika nr 3, bo KPT sp. z o.o. nie spełniała i nie spełnia wymogów regulaminu konkursu na realizację projektu RPMP.03.01.02-12-0579/16 pn. „Strefa Aktywności Gospodarczej w miejscowości Siedliska, Gmina Bobowa” – zob. 1328_zal, a celem zakupu ww. działek była wyłącznie ich odsprzedaż.
xxx
Dzień „zakończenia okresu trwałości projektu” [tj. 9 grudnia 2024 roku – przyp. M.R.] zbliżał się nieubłaganie. A gdy ten termin minął, 17 grudnia 2024 roku na łamach gazety „BOBOWAODNOWA”, opublikowałem reporterską inwentaryzację dotyczącą SAG w Siedliskach (zdjęcia w tekście zostały wykonane 14.12.2024 r.) – zob. Strefa Aktywności Gospodarczej w Siedliskach. „Wskaźniki rezultatu” tylko w marzeniach Wacława Ligęzy a zaraz potem (18.12.2024 r.) wystosowałem wniosek do Pawła Knapczyka, dyrektora DFE o następującej treści – zob. Wniosek_dotyczy SAG w Siedliskach_gmina Bobowa – 18-12-2024. Nie będę ukrywał, że „zżerała” mnie ciekawość, co też urzędnicy-eurokołchoźnicy z DFE UMWM w Krakowie wymyślą, żeby nieosiągnięte wskaźniki rezultatu nr 1, 2 i 3 w SAG w Siedliskach pozamiatać pod dywan i uchronić mieszkańców gminy Bobowa od zwrotu dofinansowania, czyli „nałożenia korekty finansowej”, przed którą przestrzegała Bogusława Strzelichowska burmistrza Wacława Ligęzę 6 marca 2023 roku – zob. 6.03.23_ TRWALOSC_wsk_rez_Bobowa_SAG_579. Sytuacja w SAG w Siedliskach wyglądała na ustabilizowaną.
Tylko na jednej działce, tj. na działce 790/24 „kwitła” działalność gospodarcza i mogli być tam zatrudnieni pracownicy. Na działkach 790/20, 790/21 i na działce 790/26 stały banery ogłoszeniowe (i stoją do dzisiaj) z informacją od właścicieli, że oferują ten „towar” do sprzedaży! Natomiast na działkach 790/22, 790/25 i 790/23 nic się nie działo i o jakichkolwiek inwestycjach przemysłowych można było tylko pomarzyć.
xxx
Odpowiedź na wniosek z 18 grudnia 2024 roku – zob. Wniosek_dotyczy SAG w Siedliskach_gmina Bobowa – 18-12-2024, otrzymałem (urzędnicy-eurokołchoźnicy z DFE potrzebowali czasu do namysłu – zob. 20 12 2024_przedłużenie terminu na odpowiedź) dopiero 18 lutego 2025 roku – zob. 18 02 2025_odpowiedź i Pismo zatwierdzające Raport_ SAG Bobowa_579_16. Kluczowy dla niniejszej rozprawki jest dokument – zob. Pismo zatwierdzające Raport_ SAG Bobowa_579_16. Zwracam uwagę, że na scenę SAG w Siedliskach, co wcześniej obiecałem, wraca zastępca dyrektora DFE w UMWM Bogusława Strzelichowska, która oświadczyła, że „na moment zakończenia trwałości projektu, tj. na dzień 09.12.2024r. cały teren SAG objęty projektem został zagospodarowany”. I Bogusława Strzelichowska bez cienia wątpliwości oświadczyła, że „liczba inwestycji zlokalizowanych na przygotowanych terenach inwestycyjnych” wynosi 7 (miało być 7), „liczba nowych miejsc pracy w SAG” wynosi 19 (miało być 49) i że „zagospodarowanie terenów inwestycyjnych (w SAG) przygotowanych w ramach projektu” wynosi 100% (miało być 100%). Jak widać wskaźniki rezultatu zostały, według Bogusławy Strzelichowskiej w zasadzie osiągnięte (tylko 19 zatrudnionych zamiast 49, ale to jest detal), chociaż wiadomo skądinąd, że na 6 z 7 działek nikt nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej i żywego ducha (w osobie pracownika) na 6 z 7 działek w SAG w Siedliskach nie uświadczysz? Jakiż to cudowny fortel zastosowali urzędnicy-eurokołchoźnicy z DFE, żeby osiągnąć taki sukces w SAG w Siedliskach?
xxx
I żeby odpowiedzieć na tak zadane pytanie należy porównać oświadczenia Bogusławy Strzelichowskiej z pisma do burmistrza Wacława Ligęzy z 6 marca 2023 roku – zob. 6.03.23_ TRWALOSC_wsk_rez_Bobowa_SAG_579 i z pisma do burmistrza Marcina Wąsa z 14 lutego 2025 roku – zob. Pismo zatwierdzające Raport_ SAG Bobowa_579_16. W marcu 2023 roku Strzelichowska wytyka Burmistrzowi Ligęzie, że w SAG w Siedliskach brak inwestycji zlokalizowanych – czytaj zakładów – na terenach inwestycyjnych i brak pracowników zatrudnionych w tych inwestycjach – czytaj w zakładach – na terenach inwestycyjnych. W lutym 2025 roku Strzelichowskiej wystarcza, że znaleźli się przedsiębiorcy, którzy wykupili działki w SAG w Siedliskach i że mają bliżej niesprecyzowane plany na uruchomienie w SAG w Siedliskach działalności gospodarczej, budowę zakładów etc. Należy także zwrócić uwagę, że i w piśmie z marca 2023 roku i z lutego 2025 roku Strzelichowska uzasadnia definicje wskaźników rezultatu w SAG w Siedliskach na podstawie tego samego regulaminu konkursu – zob. 1328_zal, nr RPMP.03.01.02-IZ.00-12-061/16 pn. „Strefa Aktywności Gospodarczej w miejscowości Siedliska, Gmina Bobowa”, dowodząc, że ten eurokołchozowy regulamin jest z gumy i można go dowolnie naciągać – cytuję: „Zgodnie z definicją wskaźnika wynikającą z załącznika nr 8 do Regulaminu konkursu nr RPMP.03.01.02-IZ.00-12-061/16 za liczbę inwestycji zlokalizowanych na przygotowanych terenach inwestycyjnych uznaje się „Liczbę przedsiębiorstw, które ulokowały działalność na terenach inwestycyjnych przygotowanych w ramach realizowanego projektu”. Za definicję ‘ulokowania’ przyjmuje się pomocniczo zapisy UoD [Umowa o Dofinansowanie – przyp. M.R.] wynikające z załącznika nr 4: „Ulokowanie przedsiębiorstwa rozumiane jest jako objęcie przez przedsiębiorstwo praw do dysponowania terenem (zakup terenu/dzierżawa/użytkowanie wieczyste) na obszarze objętym projektem”. Jak widać w 2023 roku burmistrz Wacław Ligęza musiał wylegitymować się uruchomionymi zakładami pracy (budynki plus pracownicy) w SAG w Siedliskach, żeby urzędnicy-eurokołchoźnicy z DFE uznali, że odpowiednie wskaźniki rezultatu zostały osiągnięte a w 2025 roku urzędnicy-eurokołchoźnicy spuścili z tonu i uznali, że jeśli przedsiębiorca zakupił teren lub wydzierżawił, tj. dysponuje terenem, tzn., że „ulokował przedsiębiorstwo” w SAG w Siedliskach i wszystko jest „gites-tenteges”. Sprytnie!
xxx
To jeszcze nie koniec eurokołchozowych piruetów, które doprowadziły w lutym 2025 roku do zatwierdzenia RAPORTU Z OSIĄGNIĘTYCH WSKAŹNIKÓW REZULTATU w SAG w Siedliskach – zob. Pismo zatwierdzające Raport_ SAG Bobowa_579_16. Uważny Czytelnik niniejszego tekstu zapamiętał, że w marcu 2023 roku wskaźnik nr 3, tj. „Zagospodarowanie terenów inwestycyjnych (w SAG) przygotowanych w ramach projektu” wynosił 75% (działki 790/20 i 790/21 ciągle czekały na nabywców). A potem, w lipcu 2023 roku, KPT sp. z o.o. zakupił ww. działki 790/20 i 790/21. W ten sposób akuszerom tej transakcji wydawało się, że wskaźnik nr 3 został osiągnięty w 100%. Jednak KPT sp. z o.o. mogła te działki tylko odsprzedać; o żadnych inwestycjach przemysłowych/usługowych w wykonaniu KPT sp. z o. o. w SAG w Siedliskach nie mogło być mowy. A zbliżał się 9 grudnia 2024 roku i wskaźnik rezultatu, tj. „Zagospodarowanie terenów inwestycyjnych (w SAG) przygotowanych w ramach projektu” wynosił ciągle 75%. Urzędnicy-eurokołchoźnicy z DFE i władze Gminy Bobowa, tj. tercet egzotyczny (Marcin Wąs, Grzegorz Janota i Joanna Małek), znalazły i na to sposób. Działki 790/20 i 790/21 zostały wydzierżawione dosłownie w ostatniej chwili, bo 6 grudnia 2024 roku, firmie Usługi Transportowe i Komunalne Marek Szpila – zob. umowa dzierżawy – KPT i… wszyscy mogli odetchnąć z ulgą; wskaźnik nr 3, tj. „Zagospodarowanie terenów inwestycyjnych (w SAG) przygotowanych w ramach projektu” został osiągnięty w 100%. Pikanterii dodaje fakt, że działki 790/20 i 790/21 zostały wydzierżawione od KPT sp. z o. o. przez UTiK Marek Szpila od 6 grudnia 2024 roku do… 6 stycznia 2025 roku, czyli na 1 miesiąc. Wysokie układające się strony uznały, że tak krótki okres dzierżawy może wzbudzić podejrzenia, że nie chodziło o dzierżawę tylko o „wskaźnik rezultatu” w SAG w Siedliskach, dlatego 6 stycznia 2025 roku podpisano aneks do przedmiotowej umowy dzierżawy z 6 grudnia 2024 roku – zob. aneks do umowy dzierżawy, z terminem ważności do 6 stycznia 2026 roku. I teraz jest elegancko i UTiK Marek Szpila może bez obawy o naglące terminy projektować hale produkcyjne i kupować maszyny do produkcji prefabrykatów betonowych.
xxx
Urzędnicy-eurokołchoźnicy „rozprawili się” jak widać bezkompromisowo z dwoma wskaźnikami rezultatu. Działki sprzedano/wydzierżawiono a zatem firmy „ulokowały się” w SAG w Siedliskach i złożyły dalekosiężne oświadczenia, z których wynika, że… niezbyt wiele wynika, ale posłuchajmy:
„(…) Gortex Sp. z o.o. (działka 790/22) jest na etapie prac niewymagających uzyskania pozwoleń/zgłoszeń tj. wykonania ogrodzenia działki; – Fenestran s.c. – (działka 790/23) jest na etapie koncepcji/projektowania tj. zlecenie projektu oraz analizy geodezyjnej. Planuje wykonanie ogrodzenia działki oraz plantowania terenu; – REM-BUD (działka 790/24) – jest na etapie opracowania projektu budowlanego i uzyskania warunków do budowy, budowy ogrodzenia i przebudowy sieci wod-kan; – Wytwórnia Drewnianych Sztućców i Patyczków (działka 790/25) – jest na etapie uzgodnień dokumentacji/ubiegania się o pozwolenie na budowę/ zgłoszeń oraz na etapie prac niewymagających uzyskania pozwoleń/zgłoszeń. Na końcowym etapie są prace związane z budową ogrodzenia, bramy wjazdowej oraz przyczółków mostku. Firma jest w trakcie poszukiwania projektanta oraz producenta hal przemysłowych; – Marek Szpila Usługi Transportowe i Komunalne (…) (dzierżawa działek 790/20 i 790/21) – firma jest na etapie projektowania hal produkcyjnych oraz doborze odpowiednich maszyn produkcyjnych; – Zakład Usług Mechanizacji i Handlu Jan Sanocki (działka 790/26) – firma jest na etapie koncepcji/ projektowania”.
Kiedy powstaną zakłady przemysłowe lub usługowe w SAG w Siedliskach? Może w ogóle nie powstaną, bo ceny energii rosną a wojny na Ukrainie końca nie widać (dobrze, że chociaż Putin oswobodził nas od kowida). Firmy „ulokowały się” w SAG w Siedliskach to wystarczy i urzędnicy-eurokołchoźnicy rozliczyli projekt „na czysto”. Problem mieli tylko z pracownikami w SAG w Siedliskach, bo STOPIEŃ REALIZACJI WSKAŹNIKA REZULTATU (zatrudnienie w SAG w Siedliskach) obliczyli (prawem kaduka) na 39%. Trochę mało, ale dwa pozostałe wskaźniki wyszły „na maksa”, dlatego bez obawy o zarzuty prokuratorskie napisali:
„Mając powyższe na uwadze IZ RPO WM (Instytucja Zarządzająca Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Małopolskiego) wyraża zgodę na zatwierdzenie niższej wartości wskaźnika rezultatu „Liczba nowych miejsc pracy w SAG” w liczbie 19 szt. (tj. 19 osób, które docelowo będą pracowały w utworzonych budynkach/biurach/halach na terenie Strefy Aktywności Gospodarczej w miejscowości Siedliska, Gmina Bobowa)”.
Papier jest cierpliwy, ale w regulaminie konkursu – zob. 1328_zal nie ma ani słowa, że można Beneficjentowi darować „korektę finansową” w takim przypadku, tj. przy niższej wartości choćby tylko jednego (z wielu) wskaźnika rezultatu. Wręcz przeciwnie; „nałożenie korekty finansowej proporcjonalnie do okresu nie utrzymania trwałości” było obligatoryjne! Jednak urzędnicy-eurokołchoźnicy okazali się łaskawi dla mieszkańców gminy Bobowa i zrobili na szaro Reichsführerin Ursulę von der Leyen!
xxx
Dzisiaj, tj. 8 marca 2025 roku, w SAG w Siedliskach nadal 3 działki można kupić. Na zdjęciach działka 790/26, należąca do firmy Zakład Usług Mechanizacji i Handlu Jan Sanocki:
i działki 790/20 i 790/21 na razie wydzierżawione przez Krakowski Park Technologiczny sp. z o. o. firmie UTiK Marek Szpila, ale tylko do 6 stycznia 2026 roku:
Co dalej z SAG w Siedliskach?
Od redakcji! Zdjęcia zostały wykonane 27 lutego 2025 roku!






W normalnych okolicznościach jest tak, że gdy siadamy do szachów, to gramy do końca w szachy – nie ma tak, że ostatnie pięć minut gramy w warcaby (na tej samej szachownicy i tym samym materiałem). Okazuje się, że między urzędnikami (tzw. samorządowcami) nie jest to takie pewne (innymi słowy: nie są to normalne okoliczności).
Przy okazji takie pytanie: właściciel działki z tytułowego obrazka chce ją sprzedać razem z dzierżawcą (i ludem pracującym miast i wsi, który na tej działce ma zostać zatrudniony)?
Były piękne zadbane sady jabłoniowe w Siedliskach . Stada krów mlecznych – będących również stadami zarodowymi, wzbogacając okolicznych rolników o wartościowe,wydajne krowy mleczne , jałówki – do dalszej hodowli . Celem było zapewnienie mleka surowego do bobowskiej spółdzielni mleczarskiej. Stada owiec – produkcja jagnięciny . Sielsko – rajski obraz pracowitych ludzi w Bobowej z jasno określoną przyszłością. Decydenci postanowili siedliskie gospodarstwo rolne zamienić na bobowską ” Ziemię obiecaną”. Niestety – poraz kolejny ” mądry” obiecuje…
Dlaczego były burmistrz w kampanii wyborczej nie pochwalił się takim sukcesem?
Czy ktoś wie ile kosztują usługi grupy Książkiewicz ? Ostatnio mają duże zleceń od wójta gminy Gródek nad Dunajcem.
Przecież urzędnicy-eurokołchoźnicy „ułaskawili” już burmistrza Marcina Wąsa. W kampanii wyborczej w 2024 roku upadły burmistrz „jechał” na świadomości, że przyjdzie gminie i Gminie Bobowa oddać dofinansowanie. To niby czym miał się chwalić?
Tutaj jednak zwrotu dofinansowania nie będzie. Były burmistrz to ambitny człowiek, przepracuje w Gorlicach cztery lata i może będzie chciał wrócić na stanowisko?
Wszystko być może; tylko najpierw trzeba wykaraskać się z prokuratorskich podejrzeń o popełnienie przestępstw penalizowanych w art. 164 kk w zw. z art. 163 kk, 231 §2 kk, 271 § 3 kk, 297 § 1 kk, 286 § 1 kk w zw. z art. 294 §3 kk w zw. z art. 11 §2 kk i innych.
Anna
Były burmistrz urodzony 1958 roku ma w tym roku 67 lat,a za 4 lata będzie miał 71 lat ? Najpierw trzeba dożyć i być operatywnym,zdolnym do podjęcia kandydowania…..? A mamy jeszcze obecnego burmistrza Marcina Wąsa który nie odpuści ,i będzie ponownie kandydował… Przypomnę że wygrał z przewagą 500 głosami ?
W porównaniu do Trumpa młody człowiek.
Książkiewicz… [ocenzurowano – M.R].
Szanowny komentatorze „belfer”. Wielokrotnie na tym forum przypominałem, że treścią gazety „BOBOWAODNOWA” są sprawy publiczne. Na dodatek w komentarzu znalazły się wrażliwe, z mojego punktu widzenia, informacje, które nie zostały potwierdzone żadnymi dowodami. W tym stanie rzeczy mogłem tylko „wykosić” w całości Pani/Pański wpis!
Zapełnienia całej SAG w Tuchowie halami zajęło ok.10 lat. Ciekawe ile to zajmie w Siedliskach ?