
Od redakcji! Autorem artykułu jest komentator „wma”.
xxx
23 lipca 2023 roku bobowski „gospodarz” otrzymał taki wniosek:
Wniosek_afera MCK_dotyczy umowy nr RIiGK.272.4.202… – 23-07-2023
Odpowiedzi udzieliła sekretarz gminy:
Kilka słów komentarza do tego, co napisała sekretarz gminy (z upoważnienia bobowskiego „gospodarza”).
Pierwsze pytanie we wniosku:
kto konkretnie jest przedstawicielem zamawiającego posiadającym pisemne upoważnienie do wstępu na teren budowy, należy podać dane osobowe tej osoby/tych osób, stanowisko jakie zajmuje/zajmują w strukturze Urzędu Miejskiego w Bobowej i okazać skany wystawionych pisemnych upoważnień
Z odpowiedzi udzielonej przez sekretarz gminy (w tym ze skanu upoważnienia podpisanego przez „gospodarza”) wynika, że przedstawicielami zamawiającego (czyli gminy B.) są Grzegorz Szklanny, podinspektor ds. inwestycji i remontów oraz Rafał Żaba, podinspektor ds. budownictwa i drogownictwa. A do jakich czynności „gospodarz” upoważnił tych „podinspektorów”? Z upoważnienia nr 4/2023 z 31 maja 2023 toku wynika, że „do przekazania terenu budowy oraz dokumentacji projektowej [teren budowy przejmuje kierownik budowy, na tę okoliczność sporządza się protokół – art. 22 pkt 1 ustawy prawo budowlane – wma] oraz wejścia na teren budowy”.
Drugie pytanie we wniosku:
jakie czynności na terenie budowy wykonują, czy też mają wykonywać „służby” wymienione w wyżej cytowanym fragmencie umowy nr RIiGK.272.4.2023, czy czynności te są dokumentowane wpisami do dziennika budowy (inwestor jest uprawniony do dokonywania wpisów do dzienniku budowy – art. 47e pkt 1 ustawy prawo budowlane)
Na to pytanie sekretarz gminy odpowiada tak:
„Przekazanie terenu budowy oraz dokumentacji projektowej, wejście na teren budowy”.
O tym, że tych dwóch „podinspektorów” ma przekazać kierownikowi budowy teren budowy i dokumentację projektową – i to jest jakaś czynność – wiemy z upoważnienia, natomiast nadal nie wiemy na czym ma polegać czynność określana przez sekretarz gminy jako „wejście na teren budowy”. Taki jeden z drugim „podinspektor” sobie po rozpoczęciu robót na plac budowy „wejdzie” – i to jest cała czynność? A co dalej? Co z tego „wejścia” wynika, czy też ma wynikać? Czy po tym „wejściu” pozostaje jakiś ślad w dzienniku budowy? Sekretarz gminy stanowczo twierdzi:
„Czynności w/w [bobowska ortografia – wma] nie są dokumentowane w dzienniku budowy”.
O tym, że czynność przekazania terenu budowy nie jest dokumentowana w dzienniku budowy sekretarz gminy nie musi nikogo informować, na tę okoliczność sporządza się protokół (art. 22 pkt 1 ustawy prawo budowlane), nie wpis do dziennika budowy. Pytanie dotyczyło tego, jakie czynności na terenie budowy – w ramach „współpracy” z wykonawcą po rozpoczęciu robót – wykonują, czy też mają wykonywać „służby” wymienione we fragmencie umowy nr RIiGK.272.4.2023 cytowanym we wniosku.
Trzecie pytanie we wniosku:
w jakiej formie/postaci jest prowadzony dziennik budowy – papierowej, czy elektronicznej
Sekretarz gminy odpowiada, że dziennik budowy prowadzony jest w formie papierowej. Dziennik budowy znajduje się na budowie, żeby sprawdzić, co się dzieje na budowie trzeba się na budowę pofatygować i rzucić okiem na wpisy w dzienniku budowy. Kto to może zrobić? Mogą to zrobić wyżej wymienieni „podinspektorzy” upoważnieni przez „gospodarza” do „wejścia na teren budowy”. No i teraz przechodzimy punktu czwartego i szóstego we wniosku:
jeśli dziennik budowy jest prowadzony w formie/postaci papierowej to czy przedstawiciele zamawiającego posiadający pisemne upoważnienie do wstępu na teren budowy przy okazji wykonywania czynności własnych sprawdzają każdorazowo w dzienniku budowy jak często na budowie pojawia się inspektor nadzoru inwestorskiego w specjalności konstrukcyjno-budowlanej i jakie wykonuje czynności, w szczególności czy sprawdza i odbiera w czasie rzeczywistym roboty ulegające zakryciu
jeśli dziennik budowy jest prowadzony w formie/postaci papierowej to czy przedstawiciele zamawiającego posiadający pisemne upoważnienie do wstępu na teren budowy przy okazji wykonywania czynności własnych sprawdzają każdorazowo w dzienniku budowy jak często na budowie pojawiają się inspektorzy nadzoru inwestorskiego w specjalnościach wymienionych w punkcie 5 i jakie wykonują czynności, w szczególności czy sprawdzają i odbierają w czasie rzeczywistym roboty ulegające zakryciu.
Sekretarz gminy odpowiada tak:
„Przedstawiciele zamawiającego nie sprawdzają każdorazowo dziennika budowy”.
Jeśli przy okazji wykonywania czynności własnych – o których nadal nic nie wiemy, w szczególności na czym polegają, czy też mają polegać – „nie sprawdzają każdorazowo dziennika budowy” to po co na budowę „wchodzą” – jeśli w ogóle tam „wchodzą”?
Możliwość wglądu w czasie rzeczywistym do dziennika budowy to jest jedyny sposób sprawdzenia przez inwestora co się dzieje na budowie, w szczególności sprawdzenia tego, czy kierownik budowy i inspektor nadzoru inwestorskiego wykonują ustawowe obowiązki.
Jak widać nikt w urzędzie gminy z tej możliwości nie korzysta, co jest o tyle ciekawe, że w przeszłości zdarzyło się kilka budowlanych wpadek, które wynikały z braku odpowiedniego nadzoru inwestorskiego nad robotami budowlanymi zlecanymi przez gminę. Najbardziej widowiskowa była katastrofa budowlana w Jeżowie (słynne „oberwisko” – licentia poetica bobowski „gospodarz”) – a wynalazek pod tytułem „MCK” idzie z nią w zawody (pokrycie i cała konstrukcja dachu do rozbiórki).
27 lutego 2023 roku na sesji rady gminy bobowski „gospodarz” pomstuje (tekst spisany z nagrania):
„Spotkałem się też z (…) inspektorem nadzoru nad inwestycją budowy Miejskiego Centrum Kultury w Bobowej. (…) Ta sytuacja jest no bezprecedensowa, to jest po prostu coś co trudno jest uwierzyć, że tak mogą postępować pewne osoby (…) to co zostało przedłożone przez inspektora nadzoru, który zatrudniony brał pieniądze z naszego budżetu, więc oni wspólnie jak gdyby czyli po drugiej stronie no pomyliły się role niektórym (…) jeżeli firma przyjdzie po rozum do głowy z inspektorem nadzoru (…) na tym przykładzie można naprawdę dużo się dowiedzieć do czego są zdolni ludzie”.
A teraz co, skąd „gospodarz” wie, że nadzór nad robotami budowlanymi, który zlecił na zewnątrz i za który płaci „z naszego budżetu” jest prawidłowy? Skąd wie, że inspektor nadzoru inwestorskiego w specjalności konstrukcyjno-budowlanej i inspektorzy nadzoru inwestorskiego w pozostałych specjalnościach wypełniają w czasie rzeczywistym obowiązki, których się podjęli, skoro nikt tego na miejscu nie sprawdza, w szczególności nie sprawdzają tego jego „służby” (w osobach dwóch „podinspektorów”)?
W skrócie: na tej budowie mamy dwie umowy – z firmą A i firmą B. Przedmiotem umowy z firmą A są roboty budowlane, przedmiotem umowy z firmą B jest nadzór nad tymi robotami. Innymi słowy: firma B ma na miejscu i w czasie rzeczywistym sprawdzać, czy firma A wywiązuje się z umowy z inwestorem. A kto może i powinien sprawdzać firmę B? Firmę B może i we własnym dobrze pojętym interesie powinien sprawdzać inwestor – sprawdzać na okoliczność, czy w rzeczy samej wywiązuje się z obowiązków (określonych w ustawie prawo budowlane), których się podjęła. A czy może się zdarzyć, że firma, czy też osoba, która za pieniądze z gminnej kasy podjęła się pełnienia funkcji inspektora nadzoru inwestorskiego nie wywiązuje się z obowiązków, których się podjęła? Owszem, może się zdarzyć i od czasu do czasu w przyrodzie się zdarza – o czym bobowski „gospodarz”, sam suto opłacany pieniędzmi z gminnej kasy, powinien wiedzieć.
wma
Od redakcji! W materiałach prasowych, relacjonujących postępy w śledztwie dziennikarskim, które dotyczy tzw. afery MCK w Bobowej, ujawniam stopniowo wszystkie dokumenty urzędowe, które pracownicy UM w Bobowej, z upoważnienia burmistrz Wacława Ligęzy, przesyłają (w pocie czoła) do redakcji BOBOWAODNOWA / www.bobowaodnowa.eu na wnioski złożone zgodnie z ustawą o dostępie do informacji publicznej – poprzednio – zob. https://gorliceiokolice.eu/tag/afera-mck/. Dzisiaj, tj. 5 sierpnia 2023 roku kolejna „dostawa”. Archiwum pęcznieje i przyda się w przyszłości do ostatecznych rozliczeń. Wszystkie karty będą leżały na stole! A niektóre „karty” już dzisiaj można uznać za bardzo ciekawe, czego właśnie dowiódł komentator „wma” w opublikowanym powyżej materiale prasowym!
Dokumenty ujawnione na wniosek z 8 lipca 2023 roku – zob. Wniosek_dotyczy opinii Stanisława Moryca – 08-07-2023, Odpowiedź – 21-07-2023, Pismo.
Dokumenty ujawnione na wniosek z 11 lipca 2023 roku – zob. Wniosek_dotyczy informacji udzielonej 06.07.2023 -… – 11-07-2023, Odpowiedź – 25-07-2023, Pismo, punkt a, punkt b spis rysunków, punkt b zał. nr 2, punkt b zał. nr 3, punkt b zał. nr 4, punkt b zał. nr 5, punkt c, rynunek nr 15 a., rys nr 25-Z., rysunek nr 1 a, rysunek nr 1 b, rysunek nr 1 c, rysunek nr 1 D, rysunek nr 1-1 a, rysunek nr 1-1 b, rysunek nr 1-1 c, rysunek nr 1-1 d, rysunek nr 1-1 e, rysunek nr 2 (2), rysunek nr 2 D, rysunek nr 2, rysunek nr 3 D, rysunek nr 4 D, rysunek nr 14 a -1, rysunek nr 14 a -2, rysunek nr 14 a -3, rysunek nr 14 a -4, rysunek nr 14 b-1, rysunek nr 14 b-3, rysunek nr 14 b-4, rysunek nr 14 c-1, rysunek nr 14 c-2, rysunek nr 14 c-3, rysunek nr 14 c-4, rysunek nr 15 a, rysunek nr 15 b., rysunek nr 15 c., rysunek nr 15 c, rysunek nr 15 d., rysunek nr 15 d, rysunek nr 15 e, rysunek nr 15 f, rysynek nr 14 b -2.
Dokumenty ujawnione na wniosek z 17 lipca 2023 roku – zob. Wniosek_afera MCK_dotyczy wideokonferencji – 17-07-2023, Odpowiedź – 31-07-2023, Odpowiedź.
Dokumenty ujawnione na wniosek z 19 lipca 2023 roku – zob. Wniosek_afera MCK_dotyczy umów z inspektorami nadz… – 19-07-2023, Odpowiedź – 02-08-2023, Pismo, Umowa, Aneks.
Dokumenty ujawnione na wniosek z 23 lipca 2023 roku – zob. Wniosek_afera MCK_dotyczy umowy nr RIiGK.272.4.202… – 23-07-2023, Odpowiedź – 04-08-2023, Inf. publiczna.
Zdjęcie tytułowe, przedstawiające tablicę informacyjną budowy MCK w Bobowej, zostało wykonane 21 lipca 2023 roku (zwraca uwagę ciągle niewypełniona rubryka „inspektor nadzoru”).
Z ostatniej chwili – zapisano 09.08.2023 r.
Podczas LVII sesji RM w Bobowej 31 lipca 2023 r. – zob. https://bobowa.sesja.pl/portal/videos/e2edea3d-6236-4e8e-a6ab-c571f04cc3bb, burmistrz Wacław Ligęza w sprawie afery MCK przekazał tylko zdawkowe informacje. Poniżej zapis tej wypowiedzi:
[5:50]
Kilkakrotnie też spotkałem się z projektantem w sprawie realizacji zadania Miejskiego Centrum Kultury. Brałem tez oczywiście udział w naradach dotyczących budowy Miejskiego Centrum Kultury…
[44:05 – 45:14]
Budowa Miejskiego Centrum Kultury w Bobowej obecnie trwają tam wszystkie te prace dotyczące budowy przyłączy wodno-kanalizacyjnej deszczowych parkingowych przebudowy drogi dojazdowej i budowy stacji transformatorowej, murów oporowych, zbiornika na wody opadowe oraz rozbiórkę odcinka sieci kanalizacyjnej myślę że jak to tempo będzie w dalszym ciągu tak przebiegało to już to już wiemy że jest tutaj sugestia związana z pokryciem konstrukcją która została tam posadowiona przez poprzedniego wykonawcę i jest sugestia żeby ta konstrukcja cała została zdemontowana dlatego że stanowi to zagrożenie dla użytkowników i zostały tutaj oczywiście wdrożone pewne procedury wykonawca przygotowuje się do tego żeby ta konstrukcja została zmieniona to jest też niełatwe przedsięwzięcie na pewno jakby będzie zajmować trochę czasu.
Z ostatniej chwili – zapisano 19.08.2023 r.
Dokumenty ujawnione na wniosek z 1 sierpnia 2023 roku – zob. Zapytanie prasowe_afera MCK_wideokonferencja_dotyc… – 01-08-2023, odpowiedź na zapytanie o udzielenie informacji z d… – 14-08-2023, Odpowiedź na zapytanie z dnia 01.08.2023.