GORLICKI MIDAS ORZE JAK MOŻE

Od redakcji! W III RP pracuje mniej niż połowa obywateli, bo niewiele ponad 15 mln Polaków – wynika z danych GUS. W sektorze samorządowym zatrudnionych jest ok. 2 mln osób (ponad 15% wszystkich pracujących) a samorządowców (radni, wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast), których polski podatnik sowicie opłaca jest dokładnie 46 797 „sztuk”. Mówiąc o administracji samorządowej, należy wymienić: urzędy marszałkowskie, starostwa powiatowe, urzędy miast i gmin, wojewódzkie i powiatowe urzędy pracy, zarządy dróg, ośrodki pomocy społecznej, straż miejską i gminną, a także różne klastry, np. https://gorliceiokolice.eu/tag/klaster-energii-biala-ropa/  i związki międzygminne, np. https://gorliceiokolice.eu/tag/zgzg/. Ta samorządowa ośmiornica została ostatecznie zadekretowana w 1999 roku wprowadzeniem dwóch dodatkowych szczebli samorządu – powiatów i samorządowych województw. Szybko wyszło na jaw czemu służyło rozbuchanie systemu i samorządowej biurokracji, bo eurokołchoz od 2004 roku z kopyta przystąpił do dewastowania Państwa Polskiego i umysłów jego obywateli paciorkami różnych dopłat, subwencji i pożyczek pozornie bezzwrotnych. Funkcjonariusze „samorządowej ośmiornicy” nie wzięli udziału, w naszkicowanym powyżej akcie zdrady narodowej, za darmo. System zapewnił członkom „samorządowej ośmiornicy” wikt i opierunek a co cwańszym nie tylko wódeczkę w dzień i od święta, ale i tłustą zakąskę. „Samorządowa ośmiornica” z oddaniem realizuje eurokołchozowe zadania do dzisiaj pod gwiaździstą, błękitną szmatą, która bezcześci wszystkie sale obrad rad gminnych, miejskich, powiatowych i wojewódzkich w III RP.

xxx

Tekst Alicji Nowak pt. GORLIKI MIDAS ORZE JAK MOŻE, to przyczynek do historii dziejów „samorządu” w III RP na wybranych przykładach z powiatu gorlickiego. Liczby, które padają w tekście można spokojnie pomnożyć przez wszystkie gminy i powiaty III RP, żeby uświadomić sobie skalę grabieży, której dopuszcza się na majątku narodowym 46 797 radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, wspieranych przez 2-milionową armię samorządowych biurokratów. Niestety system został domknięty… Gawiedź nie pozwoli odrąbać ramion „samorządowej ośmiornicy”, bo żyje z bestią w stanie korupcyjnej symbiozy! Ta gawiedź, to krew z krwi i kość z kości „samorządowej ośmiornicy”!

xxx

Tekst Alicji Nowak – zob. https://gorliceiokolice.eu/tag/alicja-nowak/, został opublikowany w wersji oryginalnej.

xxx

CO NA TO PARAGRAFY?

W latach 2019 – 2024 z tytułu zatrudnienia w Związku Gmin Ziemi Gorlickiej burmistrz Gorlic i jednocześnie prezes ZGZG Rafał Kukla pobrał wypłaty w wysokości 334 967,67 złotych, włączając w to ekwiwalent za niewykorzystany urlop – zob. inf.publiczna_BoN_02.2025. Łukasz Bałajewicz, jak wykazał w oświadczeniach majątkowych, zarobił w tym czasie 182 261,60 złotych – zob. https://bip.malopolska.pl/umgorlice,a,1735597,lukasz-balajewicz.html. W sumie we wskazanym okresie obaj Panowie z kasy ZGZG pobrali 517 229,27 złotych. Czy zgodnie z prawem?

ZWIĄZEK GMIN ZIEMI GORLICKIEJ

[Link do stron Związku Gmin Ziemi Gorlickiej – zob. https://bip.malopolska.pl/zgzggorlice,m,433150,2024.html – przyp. red.]

Zgodnie z przepisami związek gmin to jednostka samorządu terytorialnego, inaczej związek komunalny, taki  specyficzny rodzaj  korporacji prawa publicznego utworzonej w celu wspólnego wykonywania zadań publicznych przez samorządy gmin w drodze porozumień zatwierdzanych następnie uchwałami ich rad. Członkostwo w związku jest dobrowolne. Organem stanowiącym i kontrolnym jest Zgromadzenie Związku. Składa się ono z wójtów, w przypadku powiatów, też i starostów, a więc organów wykonawczych poszczególnych gmin lub powiatów. W skład Związku Gmin Ziemi Gorlickiej wchodzi dziesięć gminy: Miasto Gorlice, Biecz, Bobowa, Gmina Gorlice, Lipinki, Łużna, Moszczenica, Ropa, Sękowa, Uście Gorlickie, które co roku do kasy Związku wpłacają określoną statutem sumę, która uzależniona jest od liczby mieszkańców – zob. Inf.publ.BobowaOdNowa_12.03.2025. Najwięcej do wspólnej kasy wpłaca miasto Gorlice, które od 2019 – 2025 do związkowego skarbca dorzuciło 484 531,30 zł, najmniej spłynęło z gmin Moszczenica i Sękowa. Siedziba Związku znajduje się w Gorlicach przy ulicy Bieckiej 9 b.

A – Miasto Gorlice, B – Biecz, C – Bobowa, D – Gmina Gorlice, E – Lipinki, F – Łużna, G – Moszczenica, H – Ropa, I – Sękowa, K – Uście Gorlickie

ILE WŁOŻYŁ, TYLE WYJĄŁ

Temu zacnemu gronu samorządowców przewodniczy obecnie burmistrz Miasta Gorlice Rafał Kukla, który pracy się nie boi. Nasz Krezus pracuje bowiem na dwóch etatach. Daję radę! Z woli mieszkańców od 2014 roku zarządza Gorlicami, a od 2019 przejął po Czesławie Rakoczym kierowanie ZGZG, a jak przypuszczam, może się mylę, pomaga pewnie i bratu w firmie projektowej, bo w końcu, jako inżynier od budownictwa, musi w swojej dziedzinie poćwiczyć, żeby z obiegu nie wypaść, w końcu firmę z tej samej branży i o tej samej nazwie, przed objęciem fotela burmistrza z sukcesem finansowym jednoosobowo prowadził. Ostatecznie poświęcił się dla gorlickiego społeczeństwa i w ustawowym terminie rentowny interes zamknął.

Pieniądze z miejskiej kasy przelane do ZGZG, to nie jest kasa wyrzucona w błoto. Jak pokazują wiarygodne źródła Rafał Kukla to jakby drugie wcielenie króla Midasa, czego się nie dotknie, zamienia w złoto. Nie orze, nie sieje, a bierze. I tak w wymienionym wyżej okresie Miasto Gorlice  stosownymi uchwałami Rady Miasta Gorlice  przelało na konto Związku blisko pół miliona złotych, a burmistrzowie, bo tu i wiceburmistrz dołożył swoje kwalifikacje prawnicze, w sumie ze Związku wyjęli ponad pół miliona. Można powiedzieć bilans wyszedł na zero.  Ile dali tyle wzięli, ale dla siebie, co potwierdzają załączone do tekstu tabele.

A – składki Miasta Gorlice, B – dochody burmistrzów, C – różnica pomiędzy wpłatami z tytułu składek a dochodami burmistrzów

A – składki Miasta Gorlice, B –  wypłaty (dotyczy burmistrza Rafała Kukli), C – wypłaty (dotyczy wiceburmistrza Łukasza Bałajewicza)

PYTANIE RETORYCZNE

W tym miejscu pojawia się  pytanie, czy pełnienie przez Rafała Kuklę funkcji Przewodniczącego ZGZG nie koliduje z prawem? Mniejsza o to, że w mieście, z którego młodzi, wykształceni ludzie wyjeżdżają, bo nie mają szans na rozwój zawodowy, jeżeli z gorlickim dworem nie mają koneksji, burmistrz oficjalnie łączy dwa etaty: burmistrza Miasta Gorlice i przewodniczący ZGZG. Nie ma co, daje radę! W grudniu 2024 r. Zgromadzenie ZGZG ustaliło kolejny raz miesięczne wynagrodzenie zasadnicze dla Rafała Kukli w kwocie 3900 brutto plus zgodny z przepisami  dodatek za wysługę lat oraz  dodatek za pełnienie funkcji przewodniczącego ZGZG Rafała Kukli w wysokości 1460,00 złotych miesięcznie. Taki to pożyje!

UCHWAŁY ZWIĄZKU GMIN ZIEMI GORLICKIEJ Z GRUDNIA 2024 ROKU

Uchwała Nr 15/II/2024

Zgromadzenia Związku Gmin Ziemi Gorlickiej

z dnia 18 grudnia 2024 r.

w sprawie przyznania Przewodniczącemu Zarządu Związku Gmin Ziemi Gorlickiej dodatku specjalnego

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt. 2 w zw. z art. 69 ust. 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tj. Dz.U. z 2024 r. poz. 1465) oraz art. 4 ust. 1 pkt 1 lit. d i art. 36  ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o  pracownikach samorządowych (tj. Dz.U. z 2024 r. poz. 1135) oraz Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 października 2021 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz.U. z 2024 r. poz. 1638), uchwala się, co następuje:
§ 1. Przyznaje się dodatek specjalny na rzecz Przewodniczącego Zarządu Związku Ziemi Gorlickiej – Pana Rafała Kukli z tytułu nadzoru i koordynacji projektów realizowanych przez Związek Gmin w miesięcznej wysokości 1 550,00 zł brutto.
§ 2. Wykonanie Uchwały powierza się Przewodniczącemu Zarządu Związku Gmin Ziemi Gorlickiej.
§ 3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia, z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia 2025 roku.
§ 4. Traci moc Uchwała nr 53/XIV/2024 Zgromadzenia Związku Gmin Ziemi Gorlickiej z dnia 16 grudnia 2021 roku.

Podpisał: Przewodniczący Zgromadzenia Związku Gmin Ziemi Gorlickiej Grzegorz Nosal

Uchwała Nr 14/II/2024 Zgromadzenia Związku Gmin Ziemi Gorlickiej z dnia 18 grudnia 2024 r. w sprawie ustalenia wynagrodzenia Przewodniczącego Zarządu Związku Gmin Ziemi Gorlickiej oraz przyznania dodatku funkcyjnego

Uchwała Nr 14/II/2024

Zgromadzenia Związku Gmin Ziemi Gorlickiej

z dnia 18 grudnia 2024 r.

w sprawie ustalenia wynagrodzenia Przewodniczącego Zarządu Związku Gmin Ziemi Gorlickiej oraz przyznania dodatku funkcyjnego

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt. 2 w zw. z art. 69 ust. 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tj. Dz.U. z 2024 r. poz. 1465) oraz art. 4 ust. 1  pkt 1 lit. d i art. 36 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o  pracownikach samorządowych (tj. Dz.U. z 2024 r. poz. 1135) oraz Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 października 2021 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz.U. z 2024 r. poz. 1638), uchwala się, co następuje:
§ 1. Ustala się miesięczne wynagrodzenie zasadnicze Pana Rafała Kukli – Przewodniczącego Zarządu Związku Gmin Ziemi Gorlickiej w kwocie 3 890,00 zł brutto.
§ 2. Przewodniczącemu Zarządu Związku Ziemi Gorlickiej – Panu Rafałowi Kukli przysługuje dodatek za wysługę lat w wysokości odpowiadającej obowiązującym przepisom.
§ 3. Przyznaje się dodatek funkcyjny na rzecz Przewodniczącego Zarządu Związku Gmin Ziemi Gorlickiej – Pana Rafała Kukli w miesięcznej wysokości 1 460,00 zł brutto.
§ 4. Wykonanie Uchwały powierza się Przewodniczącemu Zarządu Związku Gmin Ziemi Gorlickiej.
§ 5. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia, z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia 2025 roku.
§ 6. Traci moc Uchwała nr 52/XIV/2021 Zgromadzenia Związku Gmin Ziemi Gorlickiej z dnia 16 grudnia 2021 roku.

KOŃ JAKI JEST, KAŻDY WIDZI

Prawo jest, jakie jest. O  jego interpretacyjnym charakterze przekonałam się na własnej skórze. Jedno wiem na pewno,  Burmistrza i jego dworu nie tyka. Jednak istniejące zapisy prawne są, tylko ich realizacja zależy od tego kogo dotyczą i kto je interpretuje. W sprawie łączenia funkcji przez samorządowców paragrafy wskazują na pewne ograniczenia. W określonych przypadkach łączenie ról radnego, czy też osób będących wójtem, burmistrzem czy prezydentem miasta z zarządzaniem organizacją może okazać się niemożliwe. Szczególne znaczenie w tym kontekście ma to, jaki jest zakres działań prowadzonych przez organizację, a dokładnie czy organizacja prowadzi działalność gospodarczą i czy w ramach tej działalności wykorzystuje mienie jednostki samorządu terytorialnego, w której samorządowiec wykonuje mandat, bowiem zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym radni, w tym burmistrzowie, wójtowie nie mogą prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której uzyskali mandat, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności, co Rafał Kukla wie i wiedział, gdy oficjalnie zamykał w ciągu trzech miesięcy od zaprzysiężenia swoja firmę projektową PROINWEST. Jak cytowane wyżej przepisy mają się do działalności w ZGZG, tego nie potrafię powiedzieć, to musiałby sprawdzić upoważnione do tego służby.

A ŹRÓDŁO WCIĄŻ BIJE

Z informacji do jakich udało mi się dotrzeć wynika, że oprócz burmistrza Kukli i byłego wiceburmistrza Bałajewicza, żaden z członków w ZGZG nie ma etatu i z tego tytułu żadnych pieniędzy nie pobiera – zob. Inf.publ.BobowaOdNowa_12.03.2025. Jakie przepisy pozwalają na to, by na etacie w Związku, czyli organizacji o charakterze komunalnym  profity czerpali czołowi obywatele Gorlic? Myślę, że prawa nie łamią, bo przecież otaczają się prawnikami, zresztą były wiceburmistrz to absolwent studiów prawniczych, więc przepisy znają obaj, a skoro znają furtki, przez które do dodatkowych fuch prowadzą i korzyści dla ich portfeli niosą,  to  trudno się dziwić, ze korzystają. Pecunia non olet jak mawiali Rzymianie. W końcu to Zgromadzenie ZGZG pobłogosławiło ich działalność i władzę w ich ręce oddało. Tak więc związkowe źródło bije tak od trzydziestu lat. Przed Rafałem Kuklą byli: Józef Radzik, Grażyna Kotowicz, Czesław Rakoczy, ten ostatni też godziwą sumkę przytulił, ale naszym Panom nie dorównuje. Związek ma wielu dawców, biorca zazwyczaj był jeden. W latach, o których piszę wyjątkowo było dwóch. Łukasz Bałajewicz z tego kręgu wyszedł.  Obecnie do zgromadzenia dołączył przewodniczący Rady Miasta Gorlice Robert Ryndak, ale on podobno nie bierze, przynajmniej na razie ze źródła jeszcze nie czerpie.

WOLNOĆ TOMKU W SWOIM DOMKU

Moje wątpliwości budzi chociażby fakt wykorzystywanie przez przewodniczącego Kuklę UM Gorlice, konkretnie sali obrad Rady Miasta Gorlice w celach związkowych. Według mojej wiedzy budynek urzędu miasta to mienie komunalne. No, ale nie jestem alfą i omegą, więc mogę się mylić. Nie wiem, czy ktoś mi na to pytanie odpowie, bowiem większość sądów przyjęła bardzo szeroką i restrykcyjną interpretację pojęcia „z wykorzystaniem mienia komunalnego”. Uogólniając wykorzystanie mienia komunalnego należy odnieść do wszystkich przypadków wykorzystania mienia gminy – zarówno odpłatne, jak i nieodpłatne, jak i stałe czy okresowe. Mieniem komunalnym (gminnym) jest nie tylko mienie należące bezpośrednio do gminy, ale także mienie należące do np. przedsiębiorstw komunalnych, a więc i sala obrad rady miasta mieniem komunalnym jest, tak przynajmniej mi się wydaje, w stu procentach tego nie twierdzę, bo prawnikiem nie jestem, a dialekt prawny często trudno zrozumieć nawet przedstawicielom Temidy. Myślę jednak, że w działalności ZGZG należałoby się przyjrzeć, by upewnić się, że podejmowane przez grupę działaczy mają solidne podstawy prawne. W końcu każdy marzy o tym, by ziściły się słowa poety: „Niech prawo zawsze prawo znaczy/ A sprawiedliwość, sprawiedliwość” – (Julian Tuwim).

KTO SZUKA NIE BŁĄDZI

Szukając odpowiedzi na nurtujące mnie pytania dotyczące dodatkowego źródła dochodu gorlickich włodarzy natrafiłam na tekst, którym w pewnym stopniu dał mi odpowiedź na pytanie o to, czy można łączyć funkcję wójta (burmistrza, prezydenta miasta) z członkostwem w zarządzie różnych organizacji. Odpowiedź była jednoznaczna:

Zgodnie z art. 4 ustawy z dnia o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne, wójt, burmistrz, prezydent miasta, jak również ich zastępcy oraz cały szereg innych osób wymienionych we ww. ustawie pełniących funkcje publiczne, nie mogą być członkami zarządu fundacji prowadzącej działalność gospodarczą (art. 4 pkt 4).

Jednocześnie, jak wskazują przepisy, takie osoby nie mogą również prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami, ale o tym nasz burmistrz Kukla wie, bo trzy miesiące od zaprzysiężenia zlikwidował dobrze prosperującą jednoosobową firmę projektową PROINWEST przy ulicy Kopernika w Gorlicach. Obecnie przy Kopernika działa firma o tej samej nazwie, zmieniło się tylko imię właściciela, nazwisko pozostało bez zmian.

Zainteresowanych poruszonym w moim tekście tematem odsyłam do relacji z II Sesja Zgromadzenia Związku Gmin Ziemi Gorlickiej – 18 grudnia 2024 r. – transmisja: https://www.youtube.com/watch?v=Wxmgcoo2xvA.

Alicja Nowak

ANEKS OD REDAKCJI!

Art. 4.1. ustawy o pracownikach samorządowych stanowi:

„Pracownicy samorządowi są zatrudniani na podstawie: 1) wyboru: (…) d) w związkach jednostek samorządu terytorialnego: przewodniczący zarządu związku i pozostali członkowie zarządu – jeżeli statut związku tak stanowi, (…).

Statut Związku Gmin Ziemi Gorlickiej – zob. uch2008156zal1, stanowi:

„§12 Zgromadzenie wybiera ze swego grona Przewodniczącego Zgromadzenia i jego Zastępcę” (…)

i

„§21 Przewodniczący Zarządu oraz jego członkowie pełnią funkcje społecznie”.

A jeśli tak, to na jakiej podstawie burmistrz Gorlic Rafał Kukla „wyciąga” z kasy ZGZG jakiekolwiek dudki? Może prawnicy zatrudnieni w ZGZG wytłumaczą nam ten stan faktyczny?

Cdn.

(Odwiedzono 540 razy, 7 wizyt dzisiaj)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *