Wydawnictwo

 

 

  Dawniej:

 
Powrót na stronę główną  

 

 

 

 

 

Powrót na stronę główną
Powrót na stronę główn‘

   Opracowanie graficzne
   i rysunki: Z. Karaszewski

 

Szanowni Państwo!
 

W związku z rozszerzeniem zakresu działalności Pszczelarska Oficyna Wydawnicza 17 czerwca 2009 roku zmieniiła nazwę na Wydawnictwo WILCZYSKA. A poza tym wszystko pozostało bez zmian.

PSZCZELARSKA OFICYNA WYDAWNICZA powstała w listopadzie 2003 roku. Bezpośrednią przyczyną powołania nowego wydawnictwa pszczelarskiego było moje odejście z kwartalnika "Pasieka" i wielka chęć kontynuowania działalności publicystycznej i wydawniczej dla środowisk pszczelarskich. Uważałem, że moje doświadczenie i wiedza powinny się jeszcze przydać. Wkrótce - pod koniec 2003 roku - rozpocząłem samodzielne przygotowania do wydania książki Urszuli Kuczyńskiej "Bartnictwo Kurpiowskiej Puszczy Zielonej". Autorka (kierownik Skansenu im. Adama Chętnika w Nowogrodzie k. Łomży), którą poznałem podczas prac nad albumem "Ule i pasieki w Polsce", przedstawiła mi swój tekst i zdecydowałem się natychmiast. Potrzebowałem takiego impulsu, a książka Urszuli Kuczyńskiej spodobała mi się "od pierwszego czytania". Pomyślałem, że dopisało mi szczęście. Bo książka Kuczyńskiej, to jeden z najważniejszych dokumentów w kilkusetletniej historii polskiego piśmiennictwa pszczelarskiego. A ja mam zaszczyt zostać wydawcą tej historycznej opowieści. I taki był początek.

Maciej Rysiewicz 

 

SIEDZIBA WYDAWNICTWA

Wydawnictwo "WILCZYSKA" - Maciej Rysiewicz
38-350 Bobowa
Wilczyska 27

NIP 738-000-69-45
REGON 490072416

e-mail: pow1@o2.pl

 


 

MACIEJ RYSIEWICZ

Urodzony 14 czerwca 1959 roku w Warszawie. Absolwent warszawskiego VI Liceum im. Tadeusza Reytana, a później Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 70. i 80. działacz opozycji demokratycznej. Na początku lat 80. członek redakcji warszawskich podziemnych gazet "Tymczasem" i "Wola" (publikował pod pseudonimem Kajetan Maciejewski).
Za działalność opozycyjną uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Andrzeja Zakrzewskiego odznaką "Zasłużony Działacz Kultury".

Od dziecka związany z Galicją, gdzie odziedziczył po dziadkach część majątku ziemskiego we wsi Wilczyska w powiecie gorlickim. Członek Karpackiego Związku Pszczelarzy w Nowym Sączu (Koło Pszczelarzy w Bobowej). Przedsiębiorca, rolnik, pszczelarz, publicysta. Znawca historii bartnictwa i pszczelarstwa polskiego. Autor wierszy, opowiadań i baśni dla dzieci, także o tematyce pszczelarskiej. Swoje teksty publikował w "Pszczelarstwie", "Pszczelarzu Polskim", "Przyrodzie Polskiej", "Polish food", "The Beekeepers Quarterly" (Londyn), "Die Biene" (Berlin), "Zabytkach". Pomysłodawca, współtwórca i pierwszy redaktor naczelny kwartalnika "Pasieka". Współautor (wraz z Jerzym Żakiem) albumów: "Ule i pasieki w Polsce" (Złoty Medal w Durban (RPA) - Apimondia 2001), opublikowanego nakładem Wydawnictwa Sądecki Bartnik w 2000 r. i "Krynica-Zdrój - miasto, ludzie, okolice" (Wydawnictwo Zabytki 2002 r.).

Od 2003 r. samodzielnie prowadzi Pszczelarską Oficynę Wydawniczą.