URODZINY REDAKTORA JERZEGO WIDŁA

Od redakcji! Autorem tekstu jest Sylwester Adamczyk – zob. https://gorliceiokolice.eu/tag/sylwester-adamczyk/. Tekst został opublikowany w wersji oryginalnej. Zdjęcie tytułowe zostało zacytowane ze strony DTS24.pl.

xxx

Przedwczoraj, tj. 20 maja 2026 roku, redaktor Jerzy Wideł świętował hucznie swoje 75. urodziny. Redaktor Wideł to postać w Nowym Sączu znana, której szerzej przedstawiać nie trzeba. Pracował w wielu sądeckich redakcjach. Obecnie, będąc już na emeryturze, pozostaje ciągle aktywnym komentatorem sądeckiego życia społeczno-politycznego w RTK Regionalna Telewizja Kablowa i DTS24.pl – aktualności z Sądecczyzny. Obszerna relacja filmowa z wczorajszej uroczystości ukazała się na DTS24.pl – aktualności z Sądecczyzny. Można ją obejrzeć tutaj – https://www.dts24.pl/z-widla-igry-czyli-z-igly-widly/.

Jerzy Wideł wiele widział i wiele przeżył. Zdarzyło się w jego życiu też i to, że w 1987 roku został zarejestrowany przez zbrodniczą peerelowską Służbę Bezpieczeństwa jako jej Tajny Współpracownik ps. „Wojtek”. TW „Wojtek”, jak wynika z akt znajdujących się w Instytucie Pamięci Narodowej, donosił SB o tym co działo się w sądeckich Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego. Historia współpracy TW „Wojtka” ze Służbą Bezpieczeństwa została szczegółowo opisana w książce pt. „Tajemnice sądeckiej bezpieki” tom I, której jestem współautorem i wydawcą – zob. https://gorliceiokolice.eu/2021/01/sylwester-adamczyk-i-henryk-szewczyk-odslaniaja-tajemnice-sadeckiej-bezpieki/.

We wczorajszych urodzinach Jerzego Widła pośród jego gości znalazło się kilku Tajnych Współpracowników sądeckiej i krakowskiej Służby Bezpieczeństwa: TW ps. „Adam”, czyli Anna Zwolińska-Lipińska – o jej współpracy z SB też można przeczytać w „Tajemnicach sądeckiej bezpieki”, TW ps. „Elżbieta”, TW ps. „Lach”. Na urodzinach redaktora Widła zjawił się też Tajny Współpracownik Wojskowych Służb Informacyjnych Grzegorz Dobosz, emerytowany oficer Wojska Polskiego, obecnie pracownik Telewizji Polskiej postawionej w stan pozornej likwidacji, w której, jak wynika z mojej wiedzy, jest odpowiedzialny m.in. za ochronę informacji niejawnych.

Dlaczego piszę o wczorajszych urodzinach Jerzego Widła, przypominam historię z drugiej połowy lat 80. XX wieku z jego udziałem i wspominam o jego gościach? Przecież każdemu wolno świętować swoje urodziny jak chce, i z kim mu się podoba. To fakt.

Piszę o tym wydarzeniu tylko i wyłącznie z jednego, ale niezwykle istotnego powodu. Miejsca, gdzie owe urodziny wczoraj się odbyły. Otóż huczne urodziny Jerzego Widła, zarejestrowanego przez zbrodniczą, peerelowską Służbę Bezpieczeństwa jako jej Tajny Współpracownik ps.”Wojtek”, zorganizowano w należącej do Nowego Sącza i zarządzanej przez Urząd Miasta placówce upowszechniania kultury jaką jest Mała Galeria w Nowym Sączu (sic!). Placówka upowszechniania kultury i feta ze Służbą Bezpieczeństwa w tle w jej murach… To nie powinno było się zdarzyć!

Dyrektorką Małej Galerii na sądeckich Plantach została nie tak dawno Joanna Iwańska, córka Leszka Zegzdy, kiedyś radnego Rady Miasta Nowego Sącza i wicemarszałka Małopolski, obecnie wiceprzewodniczącego Koalicji Obywatelskiej w Nowym Sączu, która współrządzi w obecnej Radzie Miasta Nowego Sącza. Leszek Zegzda, w latach 80. XX wieku działacz opozycji antykomunistycznej, podczas urodzin obdarował Jerzego Widła wesołą piosenką, którą wykonał w duecie z Piotrem Pawnikiem.

Sylwester Adamczyk

 

 

(Odwiedzono 133 razy, 133 wizyt dzisiaj)

4 thoughts on “URODZINY REDAKTORA JERZEGO WIDŁA

  1. Szanowny jubilat został zarejestrowany przez SB w roku 1987? Chłopina załapał się na ostatnią chwilę, rok później już była wódeczka w Magdalence, a zaraz potem sławetne „obalenie”! Chłopina chodził po świecie 36 lat, przez cały ten czas niczego nie dokonał, nie zaistniał – a jednak się na tzw. kartach historii zapisał, że się tak wyrażę: rzutem na taśmę.

    A tego Zegzdę, o którym mowa pod koniec tekstu, to pamiętam z pewnej okoliczności sprzed dwudziestu kilku lat – ale nie chce mi się o tym pisać. Za to przytoczę to, co ten katecheta napisał na fb o referendum, które w niedzielę odbędzie się w Krakowie:

    „Dobrze znam mechanizmy organizowania referendów w celu odwołania władz miejskich. Różne też są przyczyny ich organizowania. Sam w czasie mego długiego życia samorządowego im podlegałem. Akurat w przypadku organizowania referendum w Krakowie mam głębokie przekonanie, że referendum jest dęte, bo tak naprawdę chodzi o niespełnione ambicje jednego z kandydatów na urząd Prezydenta Miasta Krakowa. Jak poczeka jeszcze ze 2 lata to może znów spróbować. Nie warto być tak wyrywnym. Swoich przyjaciół i znajomych z tego pięknego miasta namawiam. Zostańcie w domu!
    Ps. Dość dobrze znam środowisko krakowskie. Tam mieszkają mądrzy ludzie. Na pewno nie pójdą. Nie chcą uczestniczyć w tej brzydkiej grze”.

    1. Katecheta Zegzda powiada z mocą:

      „Dość dobrze znam środowisko krakowskie. Tam mieszkają mądrzy ludzie. Na pewno nie pójdą. Nie chcą uczestniczyć w tej brzydkiej grze”.

      Katecheta Zegzda nie ma daru prorockiego. Jacyś ludzie jednak „poszli”. A czy katecheta Zegzda zna „środowisko krakowskie”? Nie jest wykluczone, że kogoś tam w Krakowie zna – ale wygląda na to, że ma trochę nietypowych znajomych (czyżby samych katechetów?).

  2. Zegzda należy do awangardy sądeckich obrzydliwców… Katecheta… Chyba tylko w celach dywersyjnych…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *