SLD RUJNUJE, SLD BUDUJE, CZYLI OD STERKOWICZA DO KUKLI

Od redakcji! Autorem tekstu jest Alicja Nowak – zob. https://gorliceiokolice.eu/tag/alicja-nowak/. Tekst został opublikowany w wersji oryginalnej. Zdjęcie tytułowe zostało zacytowane ze strony – zob. https://www.gorlice.pl/pl/220/26137/umowa-na-dofinansowanie-rewitalizacji-podpisana-%E2%80%93-gorlice-stawiaja-na-zielen.html.

xxx
Burmistrz Kazimierz Sterkowicz (SLD) w 2010 odtrąbił sukces. Podpisano umowę, zgodnie z którą z unijnej kasy na rewitalizację gorlickiej starówki przeznaczono 11 milionów złotych. W 2013 roku projekt został zrealizowany. W ostatecznym rozrachunku ta lokalna inicjatywa kosztowała 17 134 790 zł, co znaczy, że z miejskiego budżetu dorzucono ponad 7 milionów złotych.

Nim zdobyto środki na wspomnianą rewitalizację, Gorliczanin, architekt Marcin Brataniec o zmianie wizerunku starówki zaczął myśleć już 2007 roku. Ta idea stała się dla niego inspiracją do założenia firmy eM4, przynajmniej tak o pierwszym projekcie sąsiada, a może nawet odkrycia jednego z radnych SLD, napisał w 2025 roku Przemysław Ciępka w tekście informującym o sukcesach wywodzącego się z Gorlic projektanta:

„Pracownia eM4 Pracownia Architektury Brataniec powstała w 2007 roku z myślą o rewitalizacji starówki w Gorlicach, co stało się początkiem wielokrotnie nagradzanej działalności architektonicznej”.

Ludowe powiedzenie mówi: pierwsze koty za płoty i tak było w tym przypadku. I chociaż pan Brataniec za swoje projekty zbiera liczne nagrody, w 2015 Towarzystwo Urbanistów Polskich nagrodził go za projekt gorlickiej starówki, to Gorliczanie żadnej nagrody by mu nie przyznali. Wszak o gustach się nie dyskutuje, ale mieszkańcom całość się nie spodobała. I trudno się dziwić. Wywodzący się z Gorlic projektant w swoich planach oderwał się od historycznych korzeni miasta. Stworzona betonoza z czarnym sarkofagiem mającym pełnić funkcję fontanny od początku budziła i budzi niechęć, czyniąc z centrum miasta nijaką przestrzeń. Z jeszcze większą krytyką spotkało się wykonie całej inwestycji, bo po jej zakończeniu zaczęły się remonty, remonty, remonty ….. i postępowania sądowe, ale to już inna historia.

Szesnaście lat później, w 2026 pojawiła się szansą na zmiany.. Kolejny unijny program skierowany do 14 gmin Małopolski, dał też szansę Gorlicom. Protegowany Kazimierza Sterkowicza, burmistrz Rafał Kukla też reprezentant SLD, w kwietniu w Urzędzie Marszałkowskim podpisał, wraz z innymi przedstawicielami małopolski, umowę opiewającą na 7 milionów złotych, wyasygnowanych z unijnego budżetu na zielone metamorfozy. Można powiedzieć, że 7 milionów dołożonych do rewitalizacji starówki w 2010 roku, jak bumerang wróciło po latach do Gorlic, by burmistrz Kukla odbetonował to, co zabetonował jego patron Kazimierz Sterkowicz.

Na stronie internetowej gorlice.pl napisano:

„Będą nowe nasadzenia i zielone dachy, pergole i scena plenerowa. Gorlice czeka wielka rewitalizacja, obejmująca nie tylko tereny zielone, ale też kluczowe ulice i place w centrum miasta. Na realizację projektu miasto otrzymało blisko 7 mln zł z Funduszy Europejskich dla Małopolski 2021–2027 (…) W ramach rewitalizacji przestrzeń rynku i starówki zyska nową zieleń. Będziemy starali się powrócić do korzeni i zwiększyć ilość zieleni w stosunku do panującej wszechobecnie betonozy. Dzięki temu powstaną strefy przyjazne dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów”.

Z miejskiego budżetu dołożyć trzeba będzie „tylko” dwa miliony złotych. Jaka będzie ostateczna suma, to się okaże.

Rewitalizacja starówki w 2010 roku nie przysłużyła się Kazimierzowi Sterkowiczowi, wybory przegrał, czy zielona metamorfoza przysłuży się Rafałowi Kukli, jeżeli wniosek PSL dotyczący zniesienia dwukadencyjności zostanie zrealizowany? Czy też finał będzie taki, że Rafał Kukla wróci do pracy w spółdzielni mieszkaniowej, w której etat ma zarezerwowany, ale nie na funkcję prezesa. Czas pokaże. Nie mniej ja już cieszę się na zielone Gorlice i tylko mam cichą nadzieję, że przetargu nie wygra Zespół eM4, który oprócz nagrodzonej w 2015 r. rewitalizacji gorlickiej starówki zrealizował w Gorlicach znaczące projekty urbanistyczne i architektoniczne, które wpłynęły na wygląd miasta. Mimo uznania jakim się cieszy w swoim środowisku, lepiej, żeby w nowym projekcie nie był obecny.

Alicja Nowak

(Odwiedzono 237 razy, 237 wizyt dzisiaj)

3 thoughts on “SLD RUJNUJE, SLD BUDUJE, CZYLI OD STERKOWICZA DO KUKLI

  1. Niech Sterkowicz zapłaci ze swojej kasy za ten bubel. Ale on sobie jeszcze pobiera pensję z MPGK. Prawdziwe nieszczęście dla Gorlic, najgorszy burmistrz.

  2. Gorlice są niestety architektonicznym maszkaronem, wszechobecna szyldoza, budowanie bez ładu i składu architektonicznych koszmarków w centrum miasta -Rondo Center, budynki na Zawodziu, Galeria Gorlicka itp. Wszyscy burmistrzowie i radni w ostatnich latach są temu winni. Nie potrafili zadbać o spójną wizję architektoniczną miasta. Zamiast urokliwego i pięknego galicyjskiego miasteczka, mamy kiczowatego potworka.

  3. A dr. Jaczewski w wywiadzie powiedział że gdy ujrzał Gorlice pierwszy raz w życiu w latach 50-siątych to zobaczył miasto z bajki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *