Czy program „czyste powietrze” na terenie miasta Gorlice wyczyści portfele?

Od redakcji! Tekst otrzymałem od działaczy Gorlickiego Koła Ruchu Narodowego z prośba o publikację! Tekst został opublikowany w wersji oryginalnej. Zdjęcie tytułowe zostało zacytowane ze strony – zob. https://www.rp.pl/srodowisko/art42502941-czy-polska-musi-wdrazac-zielony-lad-tk-zajal-stanowisko.

xxx

Od 1 stycznia 2026 roku na terenie Miasta Gorlice rozpoczęły się kontrole palenisk w budynkach mieszalnych. Kontrole te w pierwszym etapie obejmują budynki, które nadal opalane są „kopciuchami” lub nie skorzystały z programu „czyste powietrze”. Urzędnicy mając w rękach oręż w postaci tzw. „deklaracji energetycznych” kontrolują stan faktyczny z zadeklarowanym.

Gorlickie Koło Ruchu Narodowego czerpiąc wiedzę z relacji przekazywanych przez mieszkańców dowiedziało się iż 60% takich budynków na terenie poszczególnych osiedli zostało już skontrolowanych. Mieszkańcy ponoć straszeni groźbą surowych kar za niewpuszczenie urzędników (art. 225 Kodeksu Karnego – utrudnianie kontroli) ulegają presji.

Stojąc na straży interesu społecznego Gorlickie Koło Ruchu Narodowego postanowiło postarać się pomóc mieszkańcom. W najbliższym czasie wystąpimy z wnioskami o dostęp do informacji publicznej do Miasta Gorlice w celu weryfikacji ilości przeprowadzonych kontroli oraz wykrytych nieprawidłowości. Zwrócimy się także do „eko doradcy” aby ustalić ile wniosków o dotację z programu czyste powietrze zakończyło się sukcesem, a ile z nich fiaskiem i mieszkańcy musieli zwracać przyznane dofinansowania.

Postaramy się również pomóc niektórym pokrzywdzonym choć będzie to bardzo trudne. Jak dowiedzieliśmy się i w naszym regionie również są pokrzywdzone osoby, które zaufały i poddały się programowi „czyste powietrze”. Osoby te zostały z długami, niesprawnymi pompami ciepła i bardzo dużymi rachunkami za energię elektryczną.

Tymczasem na stronie lokalnych portali informacyjnych pod adresem:

https://gorlice.naszemiasto.pl/straz-miejska-ma-drona-i-nowy-samochod-wszystko-dla-ochrony-powietrza-w-gorlicach-kontrole-zaczna-sie-wraz-ze-startem-sezonu-grzewczego/ar/c1p2-27851381?fbclid=Iwb21leAPmC5pjbGNrA-YLj2V4dG4DYWVtAjExAHNydGMGYXBwX2lkDDM1MDY4NTUzMTcyOAABHr8pUbXvK3l81tKPWqbgO28qdWL-4d8IwvGLPKyYCPynWiJpnBaoVax8DFjQ_aem_v5wBkwobMdOEGjes9nE0HA&utm_campaign=grafikalink&utm_medium=gazeta%20gorlicka&utm_source=Facebook

czytamy:

Dron, który trafił do urzędu przeznaczony jest do najbardziej wymagających zadań. Może pracować bez przerwy przez 55 minut nawet w niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Ma dalekozasięgową transmisję obrazu, a w zestawie z kamerą zyskuje zaawansowane możliwości obserwacyjne, takie jak 34-krotny zoom optyczny, termowizja w wysokiej rozdzielczości oraz dalmierz laserowy o zasięgu do trzech kilometrów.

Z kolei auto, które trafiło do Straży Miejskiej to nowa Toyota RAV4 (oczywiście hybrid). Samochód jest oznakowany oraz wyposażony jako samochód uprzywilejowany Straży Miejskiej w wymagane przepisami urządzenia wysyłające sygnały świetlne błyskowe i dźwiękowe.

W Straży Miejskiej w Gorlicach na ten moment zatrudnionych jest 11 strażników. Wszyscy pracują w systemie dwuzmianowym od godz. 6 do godz. 22. Na co dzień zajmują się głównie dbaniem o bezpieczeństwo i porządek w mieście i są dużym wsparciem dla policji. Razem z eko doradcą (w tej roli Pani Kamila Załęska „https://www.gorlice.pl/pl/2322/0/wydzial-ochrony-srodowiska.html”) przeprowadzają kontrole pod względem zgodności deklaracji mieszkańców z Centralną Ewidencją Emisyjności Budynków. Gdy istnieje potrzeba, pobierają próbki do badań.

Zakres ich możliwości w tej kwestii niebawem się zmieni. Nabór na strażnika miejskiego z uprawnieniami pilota drona był tylko wstępem do realizacji programu Województwa Małopolskiego, z którego miasto otrzymało blisko 600 tys. złotych również na zakup samochodu i drona.

Czy w związku z powyższym Mieszkańcy Gorlic mają jeszcze jakąkolwiek szansę na przetrwanie w dobie tego ekologicznego szaleństwa?

 

(Odwiedzono 297 razy, 8 wizyt dzisiaj)

5 thoughts on “Czy program „czyste powietrze” na terenie miasta Gorlice wyczyści portfele?

  1. ” Droga do nikąd ” – Józefa Mackiewicza . Jak przetrwać w systemie , gdzie moralność ulega strachowi . System który niszczy naszą gospodarkę , wartości utrwalane wiedzą i tradycją pokoleń . Rolnictwo oparte na naturalnych składowych – krowa = mleko , ser , mięso , skóra = obuwie , odzież . Ciągła rewitalizacja gleby – obornik .Teraz ( ogromnie żadko spotykana ) w dodatku obłożona systemem – paszport , plastikowe kolczyki . Było w Polsce bardzo dużo krów – nie było plastików . Jest bardzo dużo plastiku , niewiele krów . Plaga liczenia , rejestrowania , kolczykowania , świnie , owce , kozy . Dużo pary w gwizdek . Światowa gospodarka Polsce odjeżdża , a wygląda to tak , jakby babranie w plastiku , popielniku , wąchanie komina dronem , było szczytem osiągnąć urzędników i polityków . Opcja zero plastiku = innowacja , zdrowy i lotny UMYSŁ .

  2. -34-krotny zoom optyczny,
    -termowizja w wysokiej rozdzielczości,
    -dalmierz laserowy o zasięgu do trzech kilometrów.
    Wszystko po to aby biednemu człowiekowi dać mandat za ogrzewanie się w zimie.

  3. Science Direct – Opuszczona ziemia , zdegradowane tereny . Cordis – metan , katastrofa tlenowa . Dwu tlenek węgla w życiu – roślin i napojach gazowanych . Faszerują krowy Boaverem . Wodór w organizmie krowy .Był ozon i dziura ozonowa . Tablica Mendelejewa określa wodór jako pierwiastek i jest składnikiem ” gwiazd ” nie zawsze błyszczą , ale ciągle są te same .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *