
Od redakcji! Autorem tekstu jest Alicja Nowak – zob. https://gorliceiokolice.eu/tag/alicja-nowak/. Tekst został opublikowany w wersji oryginalnej. Na zdjęciu tytułowym burmistrz Rafał Kukla. Zdjęcie burmistrza Rafała Kukli zostało zacytowane ze strony – zob. https://trendyradio.pl/pl/aktualnosci/4/gorlice/27778/rafal-kukla-ponownie-burmistrzem-gorlic-co-zmienia-sie.
xxx
Do jednych przychodzi Mikołaj, do innych Aniołek, w innych regionach Polski prezenty rozdaje Gwiazdor. Burmistrzowi Miasta Gorlice Rafałowi Kukli Rada Miasta Gorlice podwyżkę wynagrodzenia pod choinkę przyniesie. Jakoś trzeba naszemu włodarzowi zrekompensować podwyżki opłat w Gorlicach, to za wywóz śmieci, to za wodę, a przede wszystkim za podniesienie podatków od nieruchomości, a te po kieszeni burmistrza mocno uderzyły, bo grunty i ich wartość do 2014 roku rozmnożyły się mu jak króliki. I chociaż na nich nie orze i nie sieje ich wartość rośnie z roku na rok, do czego, przypuszczać można, przyczynia się nie tylko ogólny wzrost cen nieruchomości, ale też lokalizacja i zmiany w planach zagospodarowania, które są podstawą cudów finansowych w tej kategorii.
NA BIEDNEGO NIE TRAFIŁO
Gdy w 2014, na gorlickim samorządowym tronie Rafał Kukla zasiadał, coś niecoś poza zasobami pieniężnymi posiadał. Nic dziwnego, bo prezesowanie spółdzielni mieszkaniowej w połączeniu z dietą radnego powiatowego i prowadzeniem własnej firmy projektowej „Proinwest” dawały niezłą kumulację dochodów. Dom o wartości 490 tysięcy, trzy mieszkania o łącznej wartości 245 tysięcy, warta 130 tysięcy złotych działkę budowlaną. Jak na 33-latka i gorlickie płace stanowiły wynik imponujący.
PIENIĄDZ RODZI PIENIĄDZ
„Pieniądz rodzi pieniądz” tę popularną frazę potwierdza karierę finansową naszego Krezusa. Cena domu, zgodnie z informacjami w oświadczeniach majątkowych w 2024 rok skoczyła do 1 150 000,00 zł, a mieszkania obecnie warte są już 850 000,00 zł, garaż murowany podrożał jedynie o 15 000,00 zł, niby niewiele ale zawsze coś. No cóż, w tym przypadku nie ma się czego czepiać, bo wszystko drożeje, więc tu zasługi właściciela nie ma. Ceny nieruchomości rosną jak oszalałe. Niestety, mogą też pojawić się spadki. Położony w zielonej części Gorlic dom rodzinny może konkretnie na wartości stracić za sprawą rosnącego jak na drożdżach budowanego przez EMPOL komina spalarni, który jak szpila kłująca niebo widoczna jest z okien rezydencji pierwszego obywatela miasta. By wyjść na swoje mógłby ją odsprzedać EMPOLOWI na biuro lub hotelik dla gości albo inny dochodowy biznes, a za uzyskana kwotę kupić lub wybudować siedlisko dla rodziny w bardziej ekologicznym terenie. Pomysł jest? Może i mi coś za taki niekonwencjonalny pomysł coś „kapnie”.
WYGRYWA, KTO ROZDAJE KARTY
Wiedza co i gdzie kupić to droga do sukcesu finansowego, zwłaszcza jeżeli kupisz tanio, sprzedasz drogo. By taki „dil” zadziałał, potrzebne są zmiany planu zagospodarowania, te dopiero potrafią czynić cuda. Adresatem takiego cudownego rozmnożenia majątku stał się w ciągu 10 lat burmistrzowania Rafał Kukla, który w tym czasie dorobił się pięciu działek rolnych. Na początku kadencji 2024 w składanych oświadczeniach określił ich wartość na 666 000,00 zł. Trzy szóstki! Jeżeli nie pomyliłam się w obliczeniach, nie wróżą dobrze. Jednak na razie prą do przodu, bowiem w kwietniu 2025 ich wartość właściciel wycenił już na 1 380 000,00 zł. Osiem miesięcy i taki sukces! Tyle tylko czasu potrzeba było, by wzbogacić się o 714 000,00 zł. W tym czasie wzrosła też cena działki budowlanej, która skoczyła ze 140 tysięcy na 320.000 zł polskich . Niezła podwyżka. No, ale kto ma głowę na karku, ten ma. Nie sieje, nie orze a manna z nieba się sypie. Gdyby Gorlicami Rafał Kukla zarządzał tak jak swoim majątkiem, to bylibyśmy krainą mlekiem i miodem płynącą. Tylko na promocji cudu gospodarczego Rafała Kukli Miasto zarobiłoby na drobne wydatki, takie jak na przykład załatanie dziurawych gorlickich ulic.
PREZENT POD CHOINKĘ
Dochodów z etatów tego w UM Gorlice i tego ze Związku Gmin Ziemi Gorlickiej, i innej działalności liczyć nie będę, bo cyfry nie stanowią mojej mocnej strony, jeszcze się pomylę i pozew gotowy. Dane te każdy może sprawdzić wchodząc na BIP UM Gorlice. Nie mniej, jak na moje oko, Rafał Kukla na utrzymanie sześcioosobowej rodziny potrzebuje więcej niż zarabia. Do tego dochodzi spłatę kredytu, podwyższonych uchwałami przez radnych opłat za śmieci, wodę, czy podatek od nieruchomości, a i parę złotych odłożyć też by się przydało na czarną godzinę, Dlatego wierzę, że Rada Miasta Gorlice na grudniowej sesji okaże się wielkodusznością i jednogłośnie poprze uchwałę podnoszącą wynagrodzenie naszego Krezusa, by mógł utrzymać dotychczasowy poziom życia, a że apetyt rośnie w miarę jedzenia, a jak jest duży, to trudno go zaspokoić. Po opublikowaniu kolejnego oświadczenia majątkowego w 2026 roku przekonamy się, czy grudniowy prezent w postaci podwyższenia burmistrzowi poborów pomógł w trudnej sytuacji finansowej.
APEL DO GORLICKICH ELFÓW
Apeluję do radnych, by i przy zmianach dotyczących planów zagospodarowania się nie wahali, bo jak pokazują dostępne w BIP UM Gorlice oświadczenia majątkowe burmistrza Kukli, mają one kluczowe znaczenie w stanie posiadania. Idą święta, więc niech Mikołaj, Aniołek czy Gwiazdor za pośrednictwem Elfów z rady miasta czy gminy wzmocni finansowo tych, którzy mają, ale mieć chcą więcej. Każdemu według zasług. Wesołych Świąt.
Ps. Jak pisałam, cyfry nie są moją mocną stroną, więc aby sprawdzić czy pomyłki nie popełniłam, załączam zrzuty oświadczeń majątkowych Burmistrza Rafała Kukli z początku kadencji 2024 – 2029 i te opublikowane w kwietniu 2025, obejmujące rok 2024. Za ewentualne pomyłki przepraszam. Dyskalkulia, tego w moich czasach nie diagnozowano.
Alicja Nowak








Ktoś dostaje, ktoś traci, od nowego roku parkometrami będzie zarządzał Miejski Zakład Usług Komunalnych, a nie jak do tej pory Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gorlicach. OSiR będzie reklamował jasielskie salony samochodowe.
Widzę że pani Alicja, bardzo zazdrości burmistrzowi pieniędzy. Dosyć specyficzne te życzenia świąteczne. No ale, „klasę” to pani Alicja zostawiła chyba wraz z odejściem ze szkoły. Szkoda.
ciekawski, najważniejsze że ty masz klasę
Co ma wspólnego „klasa” z oszustwem i Kodesem karnym? Pieniędzy to Burmistrz może mi zazdrościć, bo moje zarobione są uczciwie i kontroli CBA ja obawiać się nie muszę.
Tutaj jest szansa na skazanie władz.
https://tarnow.net.pl/articles/s/i/532823
Sugeruje pani, że burmistrz Kukla nieuczciwie zarabia pieniądze i powinien obawiać się kontroli CBA???
Jak jesteś taka/taki Ciekawski, to na pewno wiesz czy Burmistrz ma powód, żeby się obawiać CBA. Ja wiem, że ja nie muszę.
Nie wiem, dlatego pytam. Ostatnio widziałem go na jakimś spotkaniu opłatkowym i nie sprawiał wrażenia jakoś specjalnie przestraszonego, wręcz przeciwnie był uśmiechnięty i zadowolony.
„Ostatnio widziałem go na jakimś spotkaniu opłatkowym i nie sprawiał wrażenia jakoś specjalnie przestraszonego, wręcz przeciwnie był uśmiechnięty i zadowolony” – opowiada miś „Ciekawski”. Znaczy: miś „Ciekawski” też zjadł „opłatek” – ale nie pochwalił się, co było na popitkę.
@Ciekawski. – Też bym się cieszyła jakbym intratnie działki i mieszkania kupowała i to za urzędową pensję. Uśmiech zapewne wywołują ceny zakupów, zwłaszcza mieszkanie przy Tuwima w 2024 roku. Strzał w dziesiątkę!
Uważa pani, że kupowanie nieruchomości po okazyjnej cenie jest przestępstwem? Znam wiele osób, które tak robią. Co w tym złego? Znam wiele osób, które dorabiają się na akcjach, krypto walutach, wynajmie mieszkań, handlu samochodami, inwestują odziedziczone pieniądze itp. Wszystko zgodnie z prawem. Dzięki swojej zaradności, oszczędzaniu, różnym wyrzeczeniom,ciężkiej pracy, a czasami zwykłemu szczęściu dorabiają się całkiem pokaźnych majątków. Uważa pani, że należy na nich wszystkich nasłać CBA? Może dla pani jest to nie do pojęcia, ale nie każda majętna osoba to przestępca.
No proszę, taki „Ciekawski”, taki mały miś – a zna „wiele osób” (czyżby z „opłatkowych spotkań”?), do tego „zaradnych” i „majętnych”!
Trzeba powołać specjalne CBA które będzie nasyłać właściwe CBA. genialna myśl użytkownika Ciekawskiego. Te 3 małpki – niema ,ślepa i głucha powinny stać zamiast Tereski na rynku.
Sprawdzenie zgodności z prawem tych transakcji to nie moja działka. Jak wszystko jest ok nie ma się Ciekawski, co denerwować.
No jeszcze by tego brakowało, żeby pani czyjeś prywatne transakcje sprawdzała.
Co ten burmistrz taki ciekawski.
Był czas wzrostu będzie i upadku
Izajasza 54, 17: „Żadna broń ukuta przeciwko tobie nie będzie miała powodzenia, a każde oskarżenie, które cię spotka w sądzie, odprawisz z niczym. Takie jest dziedzictwo sług Pana
„Ciekawski”, słynny dyplomata rosyjski książę Aleksander Gorczakow zwykł mawiać, że „nie wierzy w niezdementowane informacje”!
Towarzysze z SLD najwyraźniej popadli w jakieś zabobony, w jakieś gusła. Miało być „nowoczesne” świeckie państwo – a tu tow. Czarzasty do spółki z tow. Siwcem odpala na sejmowym korytarzu jakieś świece, miś „Ciekawski” cytuje żydowskie księgi, gorlicki burmistrz konsumuje jakieś „opłatki” … Co się dzieje, co się dzieje?
[Ocenzurowano – M.R.] Komentatorze „Ciekawski”, twoje lewackie i antypolskie poglądy miałeś szansę zaprezentować na tym forum dzięki bezgranicznej cierpliwości właściciela tej gazety. Obelżywe insynuacje trafiają do kosza.
Jakub 3,13-18: ” Gdzie bowiem zazdrość i żądza sporu, tam też bezład i wszelki występek”
Ciekawski, ten Izajasz na sprawiedliwości musiał się nieźle przejechać! Faktycznie wszystko co Pana spotyka w sądzie i prokuraturze jest odprawiane z niczym. „Takie jest dziedzictwo sług Pana”. Ale co jak sługom nogą się powinie i spadnie na ich miecz Damoklesa, a węzeł gorlicki zostanie przecięty? Klękajcie narody. Pan Bóg nierychliwy ale sprawiedliwy.
Agronom że ho ho!!!