„Dziel i rządź” na samorządowym folwarku u wójta Gminy Uście Gorlickie Ewy Garbowskiej-Góry. A Święto Rydza emigruje z Wysowej do Krynicy-Zdroju!

Ta historia zaczęła się dość niewinnie. Na portalowym forum ukazał się 30 sierpnia 2025 roku (pod tekstem – zob. Nazwy ulic w Wysowej prawie bez zmian…) wpis następującej treści (pisownia oryginalna): Panie Redaktorze. W Wysowej co roku we wrześniu się odbywało święto rydza przez ostatnich 17 lat. Ostatnie lata organizatorzy związani z białym domkiem przeniesli scene za zgoda wojta R. blisko siebie. Chcieli trzymac biznes blisko (zrozumiałe) a nie go rozpraszac, bo niedaleko przy amfiteatrze gminnym inni prywaciarze, w miejscach strategicznych, robią biznes. Ulokowanie imprezy tam byłoby wprost nagonieniem klientów do nieorganizatorów. W tym roku p. Wojt nie pozwolila realizowac wydarzenia w zeszlorocznym miejscu lokalizacji tzn. przy bialym domku przy pijalni wód. Argumentem było zniszczenie alejek parkowych, infrastruktury parku itp. Tu pojawia się ważne publiczne pytanie. Czy park gminny jest wlasnoscią gminy czy w rzeczywistosci jest dzierżawiony i na jakich warunkach oraz od kogo. Jakie sa granice wydzierżawienia parku. Święto rydza przeniesione zostało w tym roku do Krynicy w finale tej dyskusji. Czy byłby Pan uprzejmy dowiedziec sie jak to jest z tym parkiem wysowskim? Czyja to jest własność itd.”.

xxx

Moja reakcja na takie zawiadomienia jest zawsze taka sama, tzn. wysyłam wniosek do władzy ludowej, żeby dociec, co w trawie piszczy i dlaczego władza ludowa staje okoniem wobec (najczęściej słusznych) postulatów ludu pracującego miast i wsi a Czytelników mojej gazety. I wniosek do wójta Gminy Uście Gorlickie Ewy Garbowskiej-Góry został wysłany bezzwłocznie, tj. 3 września 2025 roku – zob. Zapytanie prasowe_ dotyczy Święta Rydza – Poczta o2. Odpowiedź nadeszła w terminie – zob. Gmina Uście Gorlickie – odpowiedź w przedmiocie zł… – Poczta o2, odpowiedź,

xxx

Niestety, jak to zwykle bywa w starciach mojej redakcji z władzą ludową, odpowiedź, którą firmował sekretarz Gminy Uście Gorlickie Marek Oleś – zob. odpowiedź, uznałem za dalece niezadowalającą, bo na pytanie: „Jakie były powody przeniesienia Święta Rydza do Krynicy-Zdroju w 2025 roku?” odpowiedziano, że „Gmina Uście Gorlickie nie jest organizatorem wskazanej imprezy, w związku z czym nie dysponuje wiedzą w przedmiocie złożonego zapytania”. Czas pokazał, że powyżej zacytowana odpowiedź była nie tylko wymijająca, ale dowodziła, że władze Gminy Uście Gorlickie nie były skore do ujawnienia faktów, które stały u podstaw decyzji organizatorów Święta Rydza (Stary Dom Zdrojowy w Wysowej, Nadleśnictwo Łosie i Stowarzyszenie Na Grzyby) o przeniesieniu po 18 latach obchodów Święta Rydza, niekwestionowanej dumy i wizytówki Wysowej-Zdroju do „konkurencyjnego” uzdrowiska, czyli Krynicy-Zdroju.

xxx

Po lekturze dokumentacji przesłanej przez UG Uście Gorlickiej zdałem się na tzw. biały wywiad. Z artykułu – zob. https://gorlice24.pl/pl/19_wiadomosci-z-regionu/37089_swieto-rydza-odchodzi-z-wysowej-mieszkancy-ujawniaja-kulisy-decyzji-i-zapraszaja-na-nowa-impreze.html expressis verbis wynikało, że z bliżej niewiadomych powodów, „właściciele Starego Domu Zdrojowego [tj. twórcy i organizatorzy Święta Rydza – przyp. M.R.] podejmują decyzje w oderwaniu od lokalnej społeczności. Brak dialogu oraz publikowanie jednostronnych komunikatów stawiają naszych mieszkańców i samorząd gminy w fałszywym świetle, co godzi w dobre imię Wysowej-Zdroju i całej gminy Uście Gorlickie. Tego rodzaju działania wprowadzają zamieszanie, szczególnie wśród Gości, którzy od lat planowali swój pobyt właśnie w naszej miejscowości” – (cytat z oświadczenia sołtysa Wysowej-Zdroju – Piotra Pastyrnaka). Portal „Gorlice24” taki atak na „właścicieli Starego Domu Zdrojowego” podsumował wiadomością, że „Mimo wielogodzinnych negocjacji i prób przedstawienia wielu propozycji odnośnie do możliwości organizacji 18. Święta Rydza w Parku Zdrojowym w Wysowej – Zdroju, Wójt Gminy Uście Gorlickie – Pani Ewa Garbowska-Góra, jak wskazała, po konsultacjach z Mieszkańcami, odstąpiła od dalszych rozmów na temat Święta Rydza w Wysowej – Zdroju, organizując w tym terminie inną imprezę”. W ten sposób cała wina została przypisana organizatorom Święta Rydza!

xxx

Propagandowe chwyty gorlickich łże-mediów są mi dobrze znane. Portal „Gorlice24” nie zadał sobie oczywiście trudu, żeby zapytać „właścicieli Starego Domu Zdrojowego” dlaczego w sprawie organizacji 18. Święta Rydza podjęli decyzję w „oderwaniu od lokalnej społeczności”, gdzie i dlaczego „postawili mieszkańców i samorząd gminy w fałszywym świetle” i dlaczego „godzą w dobre imię Wysowej-Zdroju i całej gminy Uście Gorlickie”. A skoro portal „Gorlice24” nie zadał powyższych pytań „właścicielom Starego Domu Zdrojowego” to konkluzja artykułu – zob. https://gorlice24.pl/pl/19_wiadomosci-z-regionu/37089_swieto-rydza-odchodzi-z-wysowej-mieszkancy-ujawniaja-kulisy-decyzji-i-zapraszaja-na-nowa-impreze.html, że władze gminy zorganizują, popierane przez bliżej niezidentyfikowaną grupę mieszkańców, konkurencyjną i alternatywną imprezę, tzw. Rydzową Jesień, zostanie zaakceptowana przez czytelników portalu „Gorlice24” nie tylko ze zrozumieniem, ale i radością. To jasne! Bo czytelnikom portalu „Gorlice24” musi wystarczyć tzw. czarny pijar, który propagandyści z „Gorlic24” zrobili właścicielom Starego Domu Zdrojowego; furda 18 lat tradycji Święta Rydza w Wysowej…

xxx

Jako się już rzekło władze Gminy Uście Gorlickie uchyliły się na pytanie „Jakie były powody przeniesienia Święta Rydza do Krynicy-Zdroju w 2025 roku?” – zob. odpowiedź. Dlatego „zdobyłem się na śmiałość” i zatelefonowałem 15 września 2025 roku do Starego Domu Zdrojowego w Wysowej a następnie, po rozmowie Barbarą Miernik, jednym z twórców i organizatorów wysowskiego Święta Rydza, rozmowę spuentowałem listem – zob. Święto Rydza – Poczta o2, na który Barbara Miernik obiecała bezzwłocznie odpowiedzieć. Odpowiedź otrzymałem dzisiaj, tj. 16 września 2025 roku – zob. Re_ Święto Rydza – Poczta o2, Szanowny Panie Redaktorze, Rydz jedzie na osiemnastkę do Krynic – (lektura obowiązkowa dla propagandystów z portalu „Gorlice24”).

xxx

Czekając na obiecane wyjaśnienia od Barbary Miernik uzyskałem dzisiaj via UG Uście Gorlickie, tj. 16 września 2025 roku, połączenie telefoniczne z wójtem Gminy Uście Gorlickie Ewą Garbowską-Górą (na zdjęciu tytułowym). Informacje uzyskane od Pani Wójt były następujące: 4 sierpnia 2025 roku podczas spotkania z Andrzejem Miernikiem (przedstawiciel organizatora Święta Rydza (Stary Dom Zdrojowy) Pani Wójt Ewa Garbowska-Góra przedstawiła trzy warunki wydania zgody na organizację imprezy w Wysowej.

Po pierwsze, nie wydała zezwolenia organizatorom na budowę sceny przed Pijalnią Wód Mineralnych.

Po drugie, nie wydała zezwolenia na postawienie stoisk handlowych wzdłuż alejek Parku Zdrojowego w Wysowej.

Po trzecie, oświadczyła Andrzejowi Miernikowi, że imprezę należy przenieść do wysowskiego tzw. amfiteatru (tzw. bo to jest muszla koncertowa) a stoiska handlowe ustawić wzdłuż głównej wyasfaltowanej alei, czyli tam, gdzie Święto Rydza było organizowane przez pierwsze 15 lat swojego istnienia. Równocześnie Pani Wójt  Ewa Garbowska-Góra potwierdziła w rozmowie telefonicznej z piszącym te słowa, że 16 i 17 edycja Święta Rydza odbyła się (ze sceną) przy Pijalni Wód Mineralnych i (ze stoiskami) wzdłuż alejek Parku Zdrojowego, czyli w miejscach, które organizatorzy akceptowali, uznając za najbardziej dogodne do przeprowadzenia rozrastającej się imprezy w 2025 roku. W dalszej części relacji ze spotkania z Andrzejem Miernikiem Pani Wójt stwierdziła, że jej rozmówca oświadczył, że potrzebuje czasu do namysłu (w sprawie postawionych warunków organizacyjnych) i że „wysokie układające się strony” rozstały się w zgodzie i bez gniewu. Pani Wójt miała także potwierdzić podczas spotkania z Andrzejem Miernikiem, że Gmina Uście Gorlickie nie wycofuje się ze wsparcia finansowego dla Święta Rydza w 2025 roku. I teraz – według Pani wójt – wypadki potoczyły się błyskawicznie. Bo oto 25 sierpnia 2025 roku na stronie – zob. https://www.facebook.com/swieto.rydza/?locale=pl_PL, pojawiło się – według oświadczenia Pani Wójt Ewy Garbowskiej-Góry – zupełnie dla Niej niespodziewane i nieoczekiwane oświadczenie (pisownia oryginalna):

„Drodzy Przyjaciele i Sympatycy Święta Rydza w Wysowej – Zdroju. Przez 17 lat wypracowaliśmy niezwykle udaną i uznaną formułę Święta Rydza. Wydarzenie organizowane na terenie Parku Zdrojowego w Wysowej – Zdroju przyciągało gości z całego kraju i zza granicy, a park rozbrzmiewał radosnymi głosami, śpiewem i muzyką. Święto Rydza promowało dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe Beskidu Niskiego, niezaprzeczalnie służyło promocji uzdrowiska i regionu.W ostatnich dniach miało miejsce spotkanie dotyczące organizacji 18. Święta Rydza, podczas którego Pani Wójt Gminy Uście Gorlickie nie wyraziła zgody na realizację wydarzenia według sprawdzonej przez lata koncepcji wykorzystania alejek parkowych, przestrzeni pomiędzy nimi dla wystaw tematycznych, rękodzielników oraz pokazów i warsztatów, jak również usytuowania sceny komponującej się znakomicie na tle Pijalni Wód Mineralnych. Wobec takiego stanowiska organizatorzy Święta Rydza podjęli decyzję, że tegoroczna 18. edycja Święta Rydza nie odbędzie się.

O czym z największą przykrością informujemy,

Pomysłodawcy i organizatorzy

Święta Rydza w Wysowej – Zdroju

Stary Dom Zdrojowy

Stowarzyszenie Na Grzyby

Nadleśnictwo Łosie

Małopolska

Karpating

Uzdrowisko Wysowa SA”.

Na powyższe oświadczenie organizatorów Święta Rydza na stronie https://www.facebook.com/gminausciegorlickie/?locale=pl_PL, zaraz 26 sierpnia 2025 roku pojawiło się oficjalne stanowisko wójta Ewy Garbowskiej-Góry (pisownia oryginalna):

„Drodzy Mieszkańcy, Przyjaciele Wysowej-Zdroju i Sympatycy Święta Rydza,  Jestem bardzo zaskoczona i ubolewam nad faktem, odwołania przez Organizatorów tegorocznej edycji Święta Rydza. I to nie z tego powodu, że to mnie obarczono w całości odpowiedzialnością za tę decyzję, ale dlatego, że impreza z takimi tradycjami może się po prostu nie odbyć z powodu odmiennych zdań w kwestii aranżacji przestrzeni Parku w trakcie tej imprezy. Od 17 edycji Święto Rydza jest jednym z najpiękniejszych wydarzeń naszego regionu – spotkaniem kultury, tradycji i przyrody Beskidu Niskiego. Jako Wójt Gminy Uście Gorlickie z ogromnym uznaniem patrzę na pracę i pasję Organizatorów, którzy przez lata stworzyli imprezę promującą Wysową-Zdrój w całej Polsce. Chciałabym bardzo wyraźnie podkreślić – Święto Rydza ma pełne wsparcie gminy i zależy mi, aby odbywało się dalej. Tak, jak w poprzednich latach, gmina udostępnia nieodpłatnie Park Zdrojowy, nie pobieramy żadnych opłat od organizatorów i wystawców. Dodatkowo corocznie przekazujemy środki finansowe na organizację imprezy i wspieramy organizatorów logistycznie – przygotowujemy park i sprzątamy po wydarzeniu. Jako samorząd, po dwuletniej obserwacji, proponujemy powrót do układu, jaki w sprawdzonej koncepcji z powodzeniem funkcjonował przez 15 edycji trwania Święta, a zmieniony został w ostatnich dwóch latach. Propozycją Gminy jest powrót do tradycyjnego ulokowania sceny w amfiteatrze i rozlokowania stoisk wzdłuż utwardzonej drogi parkowej. Alejki parkowe nie są przystosowane do poruszania się po nich ciężkim sprzętem, który konieczny jest do przewiezienia sceny pod Pijalnię. Rozmawialiśmy o tym z przedstawicielem organizatorów Panem Andrzejem Miernikiem na początku sierpnia. W czasie tej rozmowy podtrzymałam zadeklarowane wsparcie. Park Zdrojowy jest sercem Wysowej, naszym wspólnym dobrem i częścią dziedzictwa, które chcemy chronić dla przyszłych pokoleń. Z roku na rok rośnie liczba uczestników wydarzenia, a to sprawia, że musimy szukać takich rozwiązań, które pozwolą nadal cieszyć się Świętem, ale jednocześnie nie niszczyć zieleni i układu parkowego. Oczywiście jesteśmy, i zawsze byliśmy otwarci na dyskusję na ten organizacyjny temat. Jeżeli organizatorzy potrzebują wsparcia logistycznego przy aranżacji sceny chętnie również go udzielimy. Zaskoczona jestem, że po naszym spotkaniu, organizatorzy nie podjęli z gminą żadnej merytorycznej rozmowy z powodu swoich uwag co do zaproponowanej aranżacji przestrzeni parku. Podkreślam, że zarówno ja, jak i samorząd gminy jesteśmy otwarci na współpracę. Jestem przekonana, że przy dobrej woli wszystkich stron uda się połączyć troskę o Park Zdrojowy z radością wspólnego świętowania.

Z poważaniem,

Ewa Garbowska-Góra

Wójt Gminy Uście Gorlickie”.

To były najważniejsze informacje przekazane przez Panią Wójt Ewę Garbowską-Górę w rozmowie telefonicznej 16 września 2025 roku!

[Jeśli autor niniejszego tekstu dopuścił się jakiegokolwiek (nawet najdrobniejszego) przekłamania, relacjonując przebieg i treść powyżej opisanej rozmowy telefonicznej, bardzo proszę Panią Wójt Ewę Garbowską-Górę o nadesłanie sprostowania na adres redakcji czasopisma „BOBOWAODNOWA”, tj. pow1@o2.pl].

xxx

Teraz, w obliczu nieugiętego stanowiska wójta Gminy Uście Gorlickie, spór już tylko ewoluował. Na stronie https://www.facebook.com/swieto.rydza/?locale=pl_PL, pojawiła się merytoryczna polemika rozgoryczonych organizatorów Święta Rydza z argumentami wójta Ewy Garbowskiej-Góry (także w wypowiedzi wideo Andrzeja Miernika – https://www.facebook.com/swieto.rydza/videos/738915905782484?locale=pl_PL:

„Drodzy Przyjaciele i Sympatycy Święta Rydza w Wysowej – Zdroju, ale także wszyscy, którzy nie jesteście przyjaciółmi i sympatykami tego wydarzenia. Dziękujemy za dobre słowa płynące od tych z Państwa, którzy doceniacie pomysł i wieloletnią organizację Święta Rydza, a także ogromne jego znaczenie dla Wysowej, powiatu gorlickiego i Beskidu Niskiego. Ogrom tej sympatii jest dla nas wielką radością i formą docenienia naszych wieloletnich wysiłków. Równocześnie docierają do nas komentarze, w których czytamy, że to sami siebie chwalimy lub „… a przy pomocy znajomych i tzw. pożytecznych idiotów …„ manipulujemy i uciekamy się do szantażu. A nawet stosujemy „Stare ubeckie metody manipulowania prawdą i opinią publiczną …”. To nie żart, to jeden z komentarzy zamieszczonych pod wypowiedzią Pani Wójt Gminy Uście Gorlickie, zamieszczonej przez nas poniżej. Z wpisów osób znanych nam z lokalnego środowiska dowiadujemy się, że Święto Rydza powoduje niszczenie Parku Zdrojowego, a organizatorzy powodowani są zawiścią i niezdrową konkurencją w dziedzinie gastronomii (sic!)W tym roku zaplanowaliśmy imprezę jeszcze większą niż w latach poprzednich. Mieliśmy przygotowany cały program w najdrobniejszych szczegółach. Na przykład, miały się odbyć profesjonalne warsztaty survival’u. Zajęcia edukacyjne i zabawy dla dzieci i starszych. Wystawy, prelekcje, konkursy i koncerty i jak zawsze tańce przy fontannie. Spodziewaliśmy się 70 wystawców i rękodzielników. Nie widzimy jednak możliwości realizacji tych przyjemnych i ambitnych aktywności, rozłożenia licznych stanowisk i namiotów wystawinnczych wzdłuż jedynej drogi asfaltowej na obrzeżu Parku Zdrojowego. Taka koncepcja sprawdzać się może podczas innych „wysowskich” imprez – Święto Rydza jest z pewnością imprezą znacznie większą i rozleglejszą. Nie widzimy także możliwości przeprowadzenia koncertów czy wręczenia nagród w muszli koncertowej, która jak sama Pani Wójt potwierdziła w rozmowie z nami, jest miejscem, które przez ograniczone światło i przeciągi nie do końca dobrze spełnia swoją rolę jako scena koncertowa.

No i na koniec, cytując panią wójt: „zawsze możecie zrezygnować ze święta. Przecież to wasza impreza”.

Tak też uczyniliśmy.

Z serdecznymi pozdrowieniami

Pomysłodawcy i organizatorzy Święta Rydza”.

xxx

Zbliżamy się powoli do końca tej opowieści; 8 września 2025 roku, na wniosek pełnomocnika Wojewody Małopolskiego – Stanisława Kaszyka doszło do spotkania ostatniej szansy, tj. do uratowania Święta Rydza dla Wysowej. W spotkaniu wzięli udział: ze strony instytucji odpowiedzialnych za promocję i rozwój regionu: pełnomocnik Wojewody Małopolskiego – Stanisław Kaszyk, przedstawicielka Departamentu Marketingu i Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego – Olga Gałek oraz dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie – Piotr Kempf. Samorząd lokalny reprezentowali: Ewa Garbowska-Góra – wójt Gminy Uście Gorlickie, Marek Oleś – sekretarz Gminy Uście Gorlickie i Andrzej Barna – radny Powiatu Gorlickiego. Natomiast w imieniu organizatorów Święta Rydza: Starego Domu Zdrojowego w Wysowej – Zdroju, Stowarzyszenia Na Grzyby oraz Nadleśnictwa Łosie, Barbara Miernik i Katarzyna Miernik-Pietruszewska (Stary Dom Zdrojowy) oraz Bartłomiej Sołtys, Nadleśniczy Nadleśnictwa Łosie. Spotkanie nie przyniosło przełomu!

xxx

Kilka dni temu władze Gminy Uście Gorlickie ogłosiły, że w dniach od 27 do 28 września 2025 roku odbędzie się impreza pod nazwą Rydzowa Jesień – zob. https://www.facebook.com/gminausciegorlickie/?locale=pl_PL.

xxx

A na stronie – zob. https://www.facebook.com/swieto.rydza/?locale=pl_PL, ukazało się ogłoszenie:

„Już w ostatni weekend września spotykamy się w Krynicy-Zdroju, na deptaku, i świętujemy 18tkę naszego Rudzielca!

Poniżej urodzinowy ROZKŁAD JAZDY:

P.S. o warsztatach damy znać w innym komunikacie!

Sobota, 27.09.2025

Wysowa-Zdrój, Park Zdrojowy

8.00 Polowanie na Rydza! – konkurs w zbieraniu rydzów – ZAPISY ONLINE

Przejazd bryczkami ciągnionymi przez konie huculskie ze stadniny w Regietowie

Start: Stary Dom Zdrojowy w Wysowej-Zdroju

Krynica-Zdrój, scena główna na deptaku / amfiteatr

13.00 Pogranicze – Zespół folklorystyczny – pokaz tańca i pieśni

14.00 „Głosy natury” – jak wabić zwierzynę

14.30 Uroczyste otwarcie wydarzenia 18. Święto Rydza, wręczenie nagród w konkursach:

„Polowanie na Rydza!” – konkurs w zbieraniu rydzów

„Storczyki i motyle” – konkurs fotograficzny

15.30 „Jedziemy do wód” – Konkurs na stylizację na kostium kuracjusza z okresu międzywojnia

17.00 „Niki4 you” – Nikifor muzyką malowany – Koncert zespołu Rafał Boniśniak Trio

19.00 Rydzowa potańcówka na deptaku

LAS BEZ AI polana edukacyjna / teren

12.30 Jak nie umrzeć z głodu w lesie bez AI

„Smaki i sekrety dzikiej kuchni – z lasu na stół”

13.30 Jak nie zgubić się w lesie bez AI

„Palcem po mapie, z kompasem w dłoni”

18:00 Skrzydła nocy – wyloty i obserwacje nietoperzy

Cerkiew pw. św. Piotra i Pawła w Krynicy-Zdroju

19.00 Tajemnice nocy – ślady sów i zwierząt

Nocny spacer z ornitologiem

Słotwiny – ZAPISY ONLINE

Niedziela, 28.09.2025

Krynica-Zdrój, scena główna na deptaku / amfiteatr

12.00 „Królewskie łowy z rogiem myśliwskim” – Koncert sygnalistów myśliwskich

13.00 Beskidy – Zespół folklorystyczny – pokaz tańca i pieśni

14.00 Rosa – Koncert łemkowskiego chóru dziecięcego

14.30 Tycha Woda – Koncert zespołu Horyana

16.00 Od Krynicy po BroadwayJubileuszowy koncert Krynickiej Orkiestry Zdrojowej im. Adama Wrońskiego

LAS BEZ AI polana edukacyjna / teren

13.00 Shinrin yoku z Nadleśniczym Bartłomiejem Sołtysem – ZAPISY ONLINE Spacer po Górze Parkowej

14.00 Jak przetrwać w lesie bez AI Pokaz survivalowy

15.00 Sokolnicza ścieżka – życie z lasem, nie maszyną – Pokaz sokolniczy

INTELIGENCJA SZTUCZNA, A LAS PRAWDZIWY – WYSTAWY EDUKACYJNE

SOBOTA – NIEDZIELA / 12.00 – 17.00 / DEPTAK

Grzyby znane i nieznane – wystawa grzybowa

Z leśnikiem pod rękę – leśna edukacja

W świecie nietoperzy

Dotyk natury – sensoryczna ścieżka wśród motyli

Krynica-Zdrój

Stowarzyszenie Na Grzyby”.

JAKI EPILOG?

Epilog tej historii jest oczywiście smutny. Władza ludowa z Uścia Gorlickiego udowodniła, że przestrzeń publiczna nie należy do obywateli tylko do władzy ludowej. Park Zdrojowy nie zapadł się pod ziemię pod naporem gości i stoisk podczas obchodów Święta Rydza w latach ubiegłych. Można odnieść wrażenie, że uściańska władza ludowa z uporem godnym lepszej sprawy szukała raczej pretekstu do zorganizowania konkurencyjnej imprezy, bo wie, że chleba w eurokołchozie będzie coraz mniej, to trzeba myśleć o ogrzaniu się w cieple igrzysk – kampania wyborcza trwa cały czas. A co powinna zrobić mądra i reprezentująca obywateli władza? Nie wtrącać się niezależnym organizatorom w paradę! Tej imprezy władza nie wymyśliła i dlatego postanowiła ja zawłaszczyć. Na koniec! Okazało się, że konflikt o Święto Rydza przyniósł władzy ludowej w Uściu Gorlickim jeszcze inne profity. Bo stara rzymska zasada „dziel i rządź” święciła od początku tego wymyślonego przez władzę sporu wielkie triumfy. Na forach internetowych tzw. trolle dawały upust frustracjom różnego autoramentu, odsądzając od czci i wiary twórców i organizatorów Święta Rydza i konflikt w lokalnym środowisku mamy jak na tacy. Znam to z gminy i Gminy Bobowa! To nie koniec korzyści z „dziel i rządź”. Przecież sołtys Wysowej-Zdroju Piotr Pastyrnak ze swoim haniebnie zalatującym epoką real-socu oświadczeniem i propagandyści z „Gorlic24” dali wyraźny sygnał, że władza zawsze może na nich liczyć i jak przyjdzie rozkaz, że trzeba kogoś obrzucić… błotem to rozkaz zostaje ochoczo wykonany.

Od redakcji! Na zdjęciu tytułowym wójt Gminy Uście Gorlickie Ewa Garbowska-Góra. Zdjęcie zostało zacytowane ze strony – https://gorlice24.pl/pl/694_wybory/22844_ewa-garbowska-gora-zostala-wojtem-gminy-uscie-gorlickie.html.

(Odwiedzono 644 razy, 34 wizyt dzisiaj)

10 thoughts on “„Dziel i rządź” na samorządowym folwarku u wójta Gminy Uście Gorlickie Ewy Garbowskiej-Góry. A Święto Rydza emigruje z Wysowej do Krynicy-Zdroju!

  1. Wg doniesień wieści gminnej wojcina ucieka ze wszystkimi tematami, pytaniami jak najdalej od wysowskiego basenu, a jak wiadomo basen znajduje się blisko białego domku w parku Wysowskim. Podobno na wiejskich zebraniach padały pytania o koszty funkcjonowania tego przybytku rozrzutności i niegospodarności i co ciekawe, wójcina stwierdziła że koszty są niebotycznie wysokie bo ruch turystyczny w Wysowej padł, na pytanie o konkret ona nie wie( ciekawe bo przed stanowiskiem wójta była w gminie Uście główna księgowa), ciekawy sposób zarządzania gminą nie wiadomo ile i na co się wydaje, ruch turystyczny maleje ale to na pewno nie przez kasowanie długoletnich inicjatyw społecznych które przyciągały tłumy do Wysowej. A może Pan Redaktor zadał by pytanie ile to publicznych pieniążków gmina Uście dokłada do basenu w Wysowej

    1. Szanowna Pani/Szanowny Panie!
      Temat kosztów utrzymania Parku Wodnego w Wysowej „drążyłem” już w 2019 roku – zob. https://gorliceiokolice.eu/2019/12/czy-park-wodny-w-wysowej-byl-rentowny/. Jeśli w 2018 roku wspólnota samorządowa z Uścia Gorlickiego dołożyła do utrzymania wysowskiego basenu ok. 317 000 złotych, to dzisiaj tę kwotę należy przemnożyć razy dwa a może nawet razy trzy. Do wszystkich „samorządowych” basenów gawiedź dokłada krociowe kwoty i trzeba będzie dokładać coraz więcej.
      Mam kilka tematów na rozkładzie ( w tym podobny – koszty utrzymania basenu w Bobowej) a ja jestem tylko zwykły emeryt i coraz wolniej pracuję, ale obiecuję, że zapytam o koszty utrzymania Parku Wodnego w Wysowej od ponownego otwarcia tego obiektu po tzw. remoncie!

  2. Lokalni przedsiębiorcy żeby się przypodobać dwoili się i troili żeby wspomóc projekt zorganizowania imprezy konkurencyjnej pod egidą ratowania sytuacji. Mieli w tym także swój interes. Oferowali udostępnianie terenu na potrzeby imprezy (słyszeliśmy to w RDNie https://rdn.pl/375828/swieto-rydza-odbedzie-sie-ale-nie-w-wysowej-zdroju-wojt-komentuje-utrate-kultowej-imprezy-wideo/). Propagandowe stwierdzenia, że gmina postanowiła w tej trudnej sytuacji cokolwiek zrobić, żeby ratować sytuację padały na podatny grunt. Władza ludowa ochoczo się podczepia pod takie łatwe do wyrwania wydarzenia. Nie musiała nic wiele robić, żeby markowe wydarzenie w łatwy sposób przejąć do własnego prowadzenia. Przedsiębiorcy żyjący w symbiozie też ręce zacierali, bo to oznaczało jedno. Więcej zysków.

  3. Dziwię się Panu, że dał się Pan wciągnąć w tę przepychankę.
    Ci Miernicy z Wysowej to platfusowe lewactwo.
    Wcale nie żal mi było, że ich stamtąd przepędzono.
    Szkoda, że tak późno!
    Zabawne jest, że do Krynicy przyjęła ich lewacka frakcja PiS-u od Kozłowskiego, która ma więcej wspólnego z PO niż samo PO! Takie to ich interesy…

  4. Nie zaglądałem Miernikom za kołnierz ideologiczny. Uważam, że przedstawiłem racje stron rzetelnie. Podtrzymuję moją opinię, że władza ludowa z Uścia Gorlickiego nie powinna wtrącać się do tej prywatnej inicjatywy z „rydzem w herbie”. Wszyscy są po stronie strat. Miernikowie poszli pod skrzydła inne władzy ludowej do ościennej gminy – to fakt. Polskiemu życiu publicznemu dokuczają jasne i niejasne związki sektora prywatnego z władzą ludową (albo odwrotnie). Czy stanąłem w obronie Mierników. I tak i nie! Natomiast na pewno wypowiedziałem się przeciwko coraz większemu zawłaszczaniu przestrzeni publicznej przez tzw. wybrańców ludu, którzy natychmiast po wyborze zostają tego ludu wrogami!

  5. Nie przekonał mnie Pan.
    Warto było darować sobie ten temat. Po prostu. Pana energia i czas zostały zinstrumentalizowane w wątpliwej sprawie. Piszę to dopiero teraz, bo wcześniej przeoczyłem.
    Swego czasu ta impreza była może i innowacyjnym pomysłem. Ale tylko dlatego, że nikt podobnej nie wymyślił. Grzybiarstwo jest bowiem polskim sportem narodowym i w wielu gminach powinny odbywać się podobne imprezy. Nie ma, bo większość kasy pompuje się w dożynki i jakieś potupajki dla poliniaków z ogromną kasą dla występujących na nich cwelebrytów…
    I owszem, lepszy był rydz niż nic! Organizatorzy korzystali jednak z infrastruktury publicznej oraz wsparcia publicznego. Czy ta impreza była w swym kształcie oryginalna? Jak widać, można było wszystko powtórzyć, prawie dokładnie tak samo, a może i przyszło więcej ludzi tego roku. Można się ponadto domyślać, o co tak naprawdę chodziło w tym rozdmuchanym „konflikcie”. Zresztą widać to po zaangażowaniu instytucjonalnym w „spotkaniu ostatniej szansy dla ratowania Święta Rydza”…
    Jako osoba z ogromnym doświadczeniem na temat tego, co piszczy i śmierdzi w samorządowych szambach powinien Pan mieć to na uwadze…

    1. Sam Pan napisał, że „większość kasy pompuje się w dożynki i jakieś potupajki dla poliniaków z ogromną kasą dla występujących na nich cwelebrytów…”! Tak działa władza publiczna. Dla Mierników Święto Rydza” było imprezą, której, z zaangażowaniem prywatnego animatora, poświęcili w Wysowej osiemnaście lat. Pan też mnie nie przekona, że dobrze się stało, że „Święto Rydza” wypędzono z Wysowej a następnie dopuszczono się faktycznego plagiatu i zorganizowano „Jesień Rydzową”. Władza publiczna przyszła na gotowe. Teraz przyjdzie czas na „cwelebrytów rydzowych”.
      Jeszcze raz powtarzam. Niech się władza publiczna odczepi od potupajek, to może będzie mniej poliniaków!

  6. Władza ludowa nie odczepi się od potupajek. Władza ludowa, gdyby tylko mogła (po jakiejś dyspensie prawnej i kościelnej) to zamiast domów opieki społecznej zakładałaby domy publiczne celem walki o głosy… Nie rozwijam wypowiedzi, nie chcąc sprowadzać tematu do jeszcze większego absurdu. Odnotowałem różnice zdań.

    Pozdrawiam

    1. Proponuję, by Cygan zorganizował swoją imprezę pn. „Bania u Cygana (Do rana!)”.
      „Samorządowcy” z wszystkich partii na pewno pozytywnie odniosą się do takiej inicjatywy. Z łatwością bowiem wpisuje się w ich program nawiązujący do tradycji starożytnego Rzymu pn. „Chleba i igrzysk”. Z tą różnicą, że chleba dawać nie muszą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *