
Wydarzenia, do których doszło w Szkole Podstawowej nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego w Gorlicach zostały z detalami opisane w materiałach prasowych – zob. https://gorliceiokolice.eu/tag/szkola-podstawowa-nr-1-im-ks-stanislawa-konarskiego-w-gorlicach/. Temat do dzisiaj bije rekordy popularności o czym świadczy liczba ponad 5300 odsłon tekstu Horror w Szkole Podstawowej nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego w Gorlicach, który został opublikowany 1 lipca 2025 roku. W tym stanie rzeczy na pytanie, jakie kroki faktyczne i formalne podjął Burmistrz Gorlic, czyli tzw. organ prowadzący szkołę, w której dyrektoruje Waldemar Pyznar, należało uzyskać odpowiedź odsłaniającą kulisy działań władzy publicznej w sprawie horroru w gorlickiej szkole. Przypominam, że Kuratorium Oświaty w Krakowie w dniach 16 i 20 maja 2025 roku przeprowadziło w tej placówce tzw. kontrolę doraźną, w efekcie której wytworzono dokument – zob. Protokół kontroli MZS 1 Gorlice. Z pisma – zob. odpowiedz-do-redaktora-naczelnego-p.-macieja-rysiewicza, wiadomo, że Burmistrz Gorlic (organ prowadzący szkołę) – w tej roli Rafał Kukla, już 12 czerwca 2025 roku został poinformowany przez Małopolskiego Kuratora Oświaty „o wynikach [ww.] kontroli i wydanych zaleceniach”. W tym samym piśmie (z 10.07.2025 r.) – zob. odpowiedz-do-redaktora-naczelnego-p.-macieja-rysiewicza, Małopolski Kurator Oświaty expressis verbis oświadczył między innymi:
„Jeśli uchybienia w pracy dotyczą dyrektora szkoły organem odpowiednim do wyciągnięcia konsekwencji służbowych wobec tego dyrektora jest organ prowadzący szkołę. W ramach organu prowadzącego przełożonym służbowym Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ks. Stanisława Konarskiego w Gorlicach jest Burmistrz Miasta Gorlice, a organem odpowiednim do wnoszenia ewentualnych skarg na kierownika jednostki prowadzonej przez Miasto Gorlice jest Rada Miasta Gorlice”.
„Uzbrojony” w taką wiedzę wystosowałem (30 lipca 2025 roku) do burmistrza Gorlic Rafała Kukli wniosek następującej treści – zob. Zapytanie prasowe_dotyczy MZS nr 1 w Gorlicach – Poczta o2. Odpowiedź odebrałem 5 sierpnia 2025 roku – zob. FW_ Zapytanie prasowe_dotyczy MZS nr 1 w Gorlicach – Poczta o2.
xxx
Analiza porównawcza przedstawionych dokumentów – zob. odpowiedz-do-redaktora-naczelnego-p.-macieja-rysiewicza i FW_ Zapytanie prasowe_dotyczy MZS nr 1 w Gorlicach – Poczta o2, dowodzi, że „Burmistrz Miasta Gorlice” – w tej roli Rafał Kukla, całkowicie zlekceważył Protokół kontroli MZS 1 Gorlice, który otrzymał od Małopolskiego Kuratora Oświaty do wiadomości 12 czerwca 2025 roku. W sprawie wydarzeń w SP nr 1 w Gorlicach nie wszczęto żadnego postępowania wyjaśniającego i nie wezwano nawet „na dywanik” dyrektora Waldemara Pyznara. Mało tego! Piotr Wielgus z Wydziału Informacji i Promocji Urząd Miejski w Gorlicach, odpowiadając na wniosek skierowany do burmistrza Rafała Kukli, stwierdził, że „organ prowadzący szkołę sprawuje nadzór nad jej działalnością w zakresie finansowym i administracyjnym” a to oświadczenie stoi w jawnej sprzeczności z oświadczeniem Małopolskiego Kuratora Oświaty: „Jeśli uchybienia w pracy dotyczą dyrektora szkoły organem odpowiednim do wyciągnięcia konsekwencji służbowych wobec tego dyrektora jest organ prowadzący szkołę”. Można odnieść wrażenie, że „Burmistrz Miasta Gorlice” – w tej roli Rafał Kukla, całkowicie umył ręce od horroru opisanego w ankiecie (zob. Protokół kontroli MZS 1 Gorlice) przeprowadzonej przez Kuratorium Oświaty w Krakowie wśród uczniów SP nr 1 w Gorlicach. Trzeba także przypomnieć, że ww. protokole kontroli postawione zostały konkretne zarzuty dyrektorowi Waldemarowi Pyznarowi oraz pedagogowi specjalnemu i psychologowi szkolnemu. Jeśli jeszcze dodać dowody opisane w: Protokół kontroli MZS 1 Gorlice, że w SP nr 1 w Gorlicach pod okiem dyrektora Waldemara Pyznara „wśród uczniów występuje przemoc fizyczna”, to niepodjęcie żadnej interwencji w sprawie wydarzeń w gorlickiej szkole podstawowej zakrawa na kryminalne niedopełnienie obowiązków służbowych przez „Burmistrza Miasta Gorlice” – w tej roli Rafał Kukla.
xxx
Materiał prasowy – zob. Horror w Szkole Podstawowej nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego w Gorlicach przeczytało kilka tysięcy osób. Doprawdy trudno sobie wyobrazić, żeby fama o tym tekście nie dotarła do radnych Rady Miejskiej w Gorlicach. Do dzisiaj piszącemu te słowa nic nie wiadomo, żeby gorliccy samorządowcy zainteresowali się horrorem w SP 1 w Gorlicach. I to zakrawa na kolejną kompromitację tego gremium, które – jak wiadomo – toleruje w swoim składzie Krzysztofa Jędrzejowskiego i Marcina Schindlera, którzy zostali nielegalnie wybrani do Rady Miejskiej w Gorlicach – więcej na ten temat w tekstach Alicji Nowak – zob. https://gorliceiokolice.eu/tag/krzysztof-jedrzejowski/. Wygląda na to, że głupota, tumiwisizm i korupcja w jednym stoją szeregu w Radzie Miejskiej w Gorlicach!
Cdn.
Od redakcji! Na zdjęciu tytułowym dyrektor Waldemar Pyznar (stoi pierwszy z lewej) i burmistrz Rafał Kukla (pierwszy z prawej). Na zdjęciu w środku Wojciech Zapłata, kierownik Wydziału Spraw Społecznych UM Gorlice. Zdjęcie zostało zacytowane ze strony – zob. https://gorlice24.pl/pl/15_fotorelacje/93_gorlice/4865_spotkanie-z-pracownikami-oswiaty-w-um-gorlice.html. Na zdjęciu burmistrz Rafał Kukla wręcza, 16 października 2024 roku, z okazji Dnia Edukacji Narodowej, dyrektorowi Waldemarowi Pyznarowi nagrodę za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej.



Czy Dyrektor Szkoły może jeździć jako kierowca na wycieczki szkolne w tej szkole i sobie dorabiać?
Czy gdy syn dyrektora przydusił dziewczynkę, to wystarczy tylko przepisać syna Bartka do innej szkoły, ojciec nie ponosi konsekwencji? Wtedy nie ma tematu. Ojciec nie ponosi konsekwencji? Pytań jest jeszcze więcej.
Szanowny Panie
Kontakt z radakcją pod adresem: pow1@o2.pl
jak najbardziej wskazany.