NIETYKALNA RADNA BEATA SZAROWICZ

Od redakcji! Autorem tekstu jest Alicja Nowak – zob. https://gorliceiokolice.eu/tag/alicja-nowak/. Tekst został opublikowany w wersji oryginalnej. Zdjęcie tytułowe zostało zacytowane ze strony Urzędu Miasta Gorlice. Na zdjęciu radna Beata Szarowicz w doborowym towarzystwie burmistrza Rafała Kukli (z lewej) i przewodniczącego Rady Miasta Gorlice Roberta Ryndaka (z prawej).

xxx

Art. 21 ustawy o samorządzie określa zasady jakimi zobowiązany jest kierować się obywatel, który z woli wyborców pełni funkcję radnego. Po pierwsze musi mieć na względzie dobro wspólnoty samorządowej, utrzymywać stałą więź z mieszkańcami, przyjmować od nich  postulaty, które następnie zobowiązany jest przedstawiać organom gminy.

Rzeczywistość jest jednak zaskakująca. Bezprawność zasiadania w Radzie Miasta Gorlice radnych Jędrzejowskiego i Schindlera zgłaszałam radnym Rady Miasta Gorlice zbiorowo i indywidualnie. Reakcji brak. Na żadnej sesji od ponad roku, kiedy to Sąd Okręgowy w Nowym Sączu mandat radnego Jędrzejowskiego wygasił, na sali obrad gorlickiego ratusza temat się nie pojawił.

Przesłany przeze mnie w ustawowym terminie wniosek o udzielenie mi głosu w sprawie mandatów bezprawnych radnych potraktowano dość obcesowo. Przewodniczący rady Robert Ryndak przesłał mi maile, że na sesji mogę się pojawić, wskazał mi miejsce dla widzów na balkonie i nakazał oczekiwanie na decyzję Rady w sprawie udzielenia mi głosu. W stosowanej w samorządach  praktyce, moje wystąpienie powinno było być umieszczone w porządku obrad, a nie uzależnione od głosowania nieżyczliwej mi większości. Z  uzależnienia mojego wystąpienia od głosów koalicji nie skorzystałam, z góry wiedziałam jaki będzie wynik. Postanowiłam byłym kolegom wstydu oszczędzić. Na sesję nie poszłam.

Wczoraj, to jest 17 lipca radnym reprezentującym Prawo i Sprawiedliwość, jako opozycji w gorlickiej radzie, przesłałam przez Messengera filmik  z Tik-Toka [zob. https://www.tiktok.com/@rynek_krowoderski/video/7527743109036281110przyp. red], którego treść zbieżna jest z  tym, co dzieje się w gorlickiej radzie miasta, czyli z mandatami radnych, którzy radnymi z racji miejsca zamieszkania w Gorlicach nie mają prawa być. Pomyślałam, że wprowadzani w błąd radni, którzy w „herbie” prawo i sprawiedliwość mają, zrozumieją w czym rzecz i wreszcie podejmą temat dotyczący Krzysztofa Jędrzejowskiego, któremu Sąd Okręgowy w Nowym Sączy w czerwcu 2024 mandat wygasił, dokumentując, że jego centrum życiowym jest Moszczenica oraz Marcina Schindlera, który lata temu wraz z rodziną osiedlił się w Kobylance.

Ów przesłany filmik dotyczył krakowskiego radnego o miłym memu sercu nazwisku Kocurek. Radny ten, na życzenie innego radnego, śledzony był przez  detektywa, którego pracę finansował ciekawski radny, bowiem zbierał dowody na to, że pan Kocurek radnym w Krakowskiej Radzie nr 1 nie powinien zasiadać, gdyż nie jest mieszkańcem Krakowa, bowiem od wielu miesięcy zamieszkuje w gminie Kocmyrzów. Referujący historię dziennikarz zwrócił uwagę na fakt, że jeżeli okaże się, że pan Kocurek przed wyborami w Krakowie nie mieszkał, a w oświadczeniu o zgodzie na kandydowanie do rady podał nieprawdziwy adres, to może być „gruba sprawa”- jak to określił. Stwierdził  też,  że jeżeli zarzuty się potwierdzą, to Kocurek może usłyszeć zarzuty z artykułu: 248 pkt. 1 kk – fałszywe oświadczenie w związku z wyborami (do 3 lat więzienia) art. 233 § 1. KK – poświadczenie nieprawdy (do lat 3), do tego dochodzi utrata mandatu radnego.

Wypisz, wymaluj historia żywcem wzięta z gorlickiego podwórka. Niestety większość radnych na przesłany im filmik nie zareagowała. Jedyną osobą, która w sprawie zabrała głos, była radna Beata Szarowicz (zdjęcie zostało zacytowane ze strony – zob. https://bip.malopolska.pl/umgorlice,a,2483791,beata-szarowicz.html):

W tym miejscu podkreślić muszę, że zgodnie z polskim prawem, radni to funkcjonariusze publiczni. Zgodnie z art. 81 ust. 2 pkt 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zezwolenia nie wymaga rozpowszechnianie wizerunku osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych, zawodowych.

Reakcja radnej Beaty Szarowicz była dla mnie zaskakująca. Radna nie odniosła się do treści filmiku, mówiącego o problemie dotyczącym łamania przepisów samorządowych, także karnych. Stanowisko radnej, jako osoby publicznej, do kontaktów z wyborcami zobowiązanej, było dla mnie zadziwiające, ale to czy słuszne każdy z Państwa, zwłaszcza osoby, które na panią Beatę Szarowicz oddały swój głos, mogą ocenić same. Oto treść skierowanej do mnie na Messengerze wiadomości:

„Proszę nie przesyłać mi żadnych wiadomości to nie kanał do publicznej promocji. Po tym jak Pani wykorzystała mój wizerunek nie życzę sobie żadnych wiadomości. Pozdrawiam”

Nie zdążyłam pani radnej już odpisać, bo zostałam zablokowana i tak radna Rady Miasta Gorlice Beata Szarowicz, z woli wyborców pełniąca funkcję publiczną, potraktowała mieszkankę Gorlic, która do niej z istotnym problemem się zgłosiła.

Odnośnie zarzutu jakobym naruszyła wizerunek pani radnej Beaty Szarowicz, to dla ścisłości publikuję przesłany mi przez przedstawicielkę Prawa i Sprawiedliwości wpis:

„Dzień dobry Bardzo proszę aby nie umieszczać zdjęć całej Rady Miasta Gorlice w tym wszystkich Radnych w artykułach sformułowanych w kontekście „układu zamkniętego” i tym podobnych wypowiedziach, ponieważ wykracza to poza sprawy, które toczą się w postępowaniach sądowych. Proszę usunąć zdjęcie całej Rady Miasta z artykułów, które nie dotyczą Radnych. Pozdrawiam Beata Szarowicz oraz Radni Klubu PiS”.

[Powyższe oświadczenie radnej Beaty Szarowicz dotyczyło materiału prasowego – zob. GORLICKI UKŁAD ZAMKNIĘTY – przyp. red.].

Tak na podsumowanie dodam, że toczące się w sądzie sprawy dotyczą całej rady. Zgodnie z art. 383. Ustawy o samorządzie gminnym w większości przypadków, to rada gminy, w której radny sprawuje mandat stwierdza wygaśnięcie mandatu. Dzieje się tak w przypadku m.in. zmiany miejsca zamieszkania poza obszar gminy i utraty wybieralności. Tak więc pani Szarowicz, która już drugą kadencję w Radzie Miasta Gorlice zasiada nie wie, co powinna wiedzieć.

Alicja Nowak

 

(Odwiedzono 395 razy, 31 wizyt dzisiaj)

1 thought on “NIETYKALNA RADNA BEATA SZAROWICZ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *