Mocne oświadczenie Korony Grzegorza Brauna. Janusz Korwin-Mikke wystąpił z Konfederacji. „Podstawy do podważenia legalności obecnych władz”

Od redakcji! Materiał prasowy został zacytowany ze strony – zob. https://nczas.info/2025/03/11/mocne-oswiadczenie-korony-brauna-korwin-mikke-wystapil-z-konfederacji-podstawy-do-podwazenia-legalnosci-obecnych-wladz/. Na zdjęciu tytułowym Janusz Korwin-Mikke (z lewej) i Grzegorz Braun.

xxx

Konfederacja Korony Polskiej oświadczyła, że działania niektórych członków Rady Liderów wywodzących się z Nowej Nadziei i Ruchu Narodowego noszą znamiona systematycznego łamania prawa. Komitet polityczny partii Grzegorza Brauna wskazał, że istnieją zatem podstawy do podważenia legalności obecnych władz Konfederacji Wolność i Niepodległość.

W sieci opublikowano oświadczenie Konfederacji Korony Polskiej, w którym czytamy:

„Komitet Polityczny Konfederacji Korony Polskiej stwierdza, że wskutek systematycznego łamania prawa przez część członków Rady Liderów Konfederacji Wolność i Niepodległość, wywodzących się z Nowej Nadziei i Ruchu Narodowego, powstała sytuacja, która daje podstawy do podważenia legalności obecnych władz Partii”.

„Tego typu działania absolutnie nie licują z zasadami ideowymi Konfederacji Wolność i Niepodległość i podważają jej wiarygodność, zarówno wobec członków, jak i wielu Polaków, którzy postrzegali Konfederację jako partię opartą na wartościach, odróżniającą się dzięki temu od ugrupowań głównego nurtu” – napisano”.

W uzasadnieniu powołano się na Statut Konfederacji Wolność i Niepodległość. Par. 21 ust. 1 przewiduje, że „Rada Liderów zwołuje Kongres co najmniej raz na 5 lat”.

„Okres ten upłynął 25.07.2024 r. i pomimo jego upływu Rada, ignorując zgłaszane wezwania, nie zwołała Kongresu, co stanowiło rażące naruszenie tego zapisu Statutu. Co więcej, wszystkie organy partii mają charakter kadencyjny, co sprawia, że po upływie kadencji wszystkie podjęte przez te organy decyzje nie mają podstawy prawnej, są po prostu bezskuteczne” – wskazano.

Podkreślono, że dotychczasowa Rada Liderów nie została wybrana w trybie głosowania, ale pochodziła z mianowania, które miało miejsce w momencie tworzenia tej formacji. „To powodowało, że zastosowanie do niej par. 3 ust. 7. Statutu, zgodnie z którym dotychczasowi członkowie organów dalej pełnią swoje obowiązki do kolejnych wyborów, rodziło poważne wątpliwości i stanowiło podstawę do podważania decyzji podejmowanych przez ten organ” – czytamy.

Kongres Konfederacji

Dalej pojawiły się zarzuty dotyczące zwołanego w sobotę 8 marca 2025 roku Kongresu Konfederacji – https://nczas.info/2025/03/10/co-dzialo-sie-na-kongresie-konfederacji-fritz-ujawnia-szokujace-praktyki-zlozyl-wniosek/.

„Decyzja o zwołaniu na 8 marca Kongresu pozwalała mieć nadzieję, że z uwagi na treść par. 20 ust. 1 Statutu, zgodnie z którym Kongres jest najwyższą władzą partii, Kongres, pomimo wątpliwości co do prawidłowości jego zwołania, podejmie konstruktywne decyzje, dzięki którym stosunki wewnętrzne w Partii zostaną doprowadzone do stanu zgodnego z prawem.

Niestety, Rada Liderów, w celu zagwarantowania przewagi swojej opcji w Kongresie, przyjęła do Partii nowych członków. Z uwagi na brak wymaganej przez par. 24 ust. 1 pkt 9 Statutu kwalifikowanej większości 4/5 głosów, doprowadziła uprzednio do usunięcia z Rady Liderów osób, które na tego typu działania nie wyrażały zgody” – czytamy. Chodzi o Włodzimierza Skalika i Roberta Iwaszkiewicza – https://nczas.info/2025/03/07/szokujace-rozgrywki-w-konfederacji-bosaka-i-mentzena-korwin-mikke-ujawnia-to-jest-rekord-swiatowy-video/.

„W efekcie, przyjęci w ten sposób członkowie Partii wzięli udział w głosowaniach podczas Kongresu, mając decydujący wpływ na głosowania” – dodano.

„Osoby zwołujące Kongres przesłały delegatom proponowany porządek obrad. W punkcie 2 tego dokumentu przewidziano Rozpoznanie wniosków o uzupełnienie porządku obrad. Zgodnie z pkt 3 Regulaminu Kongresu Konfederacji, do końca dnia poprzedzającego dzień Kongresu każdy członek Partii mógł złożyć wniosek o uzupełnienie porządku obrad. Delegaci reprezentujący Konfederację Korony Polskiej złożyli szereg takich wniosków, w tym uchwałę, która miała sanować zaistniałą sytuację w Partii” – czytamy.

„Zgodnie z pkt 10 Regulaminu, Przewodniczący obrad powinien był przedstawić Kongresowi złożone w trybie pkt 3 wnioski. Zgodnie z zapisem pkt 10, Kongres zwykłą większością głosów uwzględnia lub odrzuca wniosek o uzupełnienie porządku obrad. Co więcej, po rozstrzygnięciu wszystkich wniosków, Przewodniczący winien stwierdzić przyjęcie porządku obrad. Wszystkie te postanowienia zostały naruszone” – dodano.

„Nie doszło do realizacji punktu drugiego porządku obrad, bowiem Przewodniczący, wbrew wyżej cytowanym zapisom Regulaminu, nie poddał pod głosowanie złożonych wniosków. Wnioski o uzupełnienie porządku obrad były rozpatrywane dopiero po wyczerpaniu merytorycznych punktów Kongresu, na koniec, jako „wolne wnioski”, co powodowało, że stały się one bezprzedmiotowe” – zaznaczono.

KP Konfederacji Korony Polskiej wskazał, że tym samym nie przyjęto – wymaganego Regulaminem – porządku obrad. „Przedmiotowe działania nie wynikały z błędu, ale ze świadomego działania, które miało na celu wyeliminowanie dyskusji na istotne dla Partii kwestie” – zaznaczono.

„Należy ponadto zauważyć, że powyższe działanie uniemożliwiło zbadanie przez Kongres zasadności wykluczenia z członkostwa, a co za tym idzie, czy zgodnie z prawem uniemożliwiono udział i głosowanie na Kongresie dwóm członkom Konfederacji” – podkreślono.

„Opisana wyżej sytuacja w sposób absolutny podważa wiarygodność i legalność nowo wybranych władz Konfederacji Wolność i Niepodległość. Skutkiem tego jest wejście Partii na drogę systemowego łamania prawa, w tym także zasad wynikających z treści art. 8 ustawy o partiach politycznych. Konfederacja Korony Polskiej przyjmuje tę sytuację z głębokim ubolewaniem” – zakończono.

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=122177807660063788&set=a.122103764402063788&type=3&ref=embed_post

Korwin-Mikke występuje z Konfederacji

„Dziś formalnie wystąpiłem z Konfederacji. Zdrada Programu to jedno – ale metody… Ostatnie notowania WCzc.Sławomira Mentzena to 22%, a KONFEDERACJI 21%.
Teraz co tydzień będę sprawdzał, jak po pozbyciu się wszystkich 3 Założycieli KONFEDERACJI rośnie” – oświadczył 10 marca Janusz Korwin-Mikkehttps://x.com/JkmMikke/status/1899191025257861336.

Autor: MMP

(Odwiedzono 273 razy, 9 wizyt dzisiaj)

11 thoughts on “Mocne oświadczenie Korony Grzegorza Brauna. Janusz Korwin-Mikke wystąpił z Konfederacji. „Podstawy do podważenia legalności obecnych władz”

  1. „Dziś formalnie wystąpiłem z Konfederacji. Zdrada Programu to jedno – ale metody… Ostatnie notowania WCzc.Sławomira Mentzena to 22%, a KONFEDERACJI 21%.
    Teraz co tydzień będę sprawdzał, jak po pozbyciu się wszystkich 3 Założycieli KONFEDERACJI rośnie” – oświadczył 10 marca Janusz Korwin-Mikke – https://x.com/JkmMikke/status/1899191025257861336.
    Obawiam się, że Sławkowi rośnie i będzie rosło-już tam pierwszorzędni fachowcy wiedzą jak to robić! Miarą wielkości polityka jest miedzy innymi jego skuteczność! Ta u Korwina pomimo ponad trzydziestoletniej, widowiskowej obecności na scenie politycznej, prezentuje się słabo. Zasadnicze pytanie brzmi, czy obecność Korwina u boku Brauna pomaga, czy raczej szkodzi…?

    1. Szanowny Kaz! Korwin poparł Brauna to fakt i to moim zdaniem dobra wiadomość (a co miał niby zrobić – ukryć to poparcie?), ale w kampanii wyborczej Korwina przy boku Brauna nie ma. Braun prowadzi całkowicie suwerenną i autorską kampanię wyborczą – nie podpiera się Korwinem. Oświadczenia przy okazji tzw. kongresu Konfy nie mogły być odseparowane. Korwin ciągle był członkiem Konfy i wziął udział w tzw. kongresie a Braun, co prawda został z Konfy wyrzucony, ale Korona 8 marca 2025 roku formalnie tworzyła projekt pt. „Konfederacja Wolność i Niepodległość”. Trudno było w tej sytuacji wydawać jakieś oddzielne oświadczenia.
      A co do skuteczności, która Pańskim zdaniem jest „miarą wielkości polityka”. Jeśli ta skuteczność ma polegać na politycznych oszustwach w stylu podstawionego przez stare kiejkuty Mentzena, to ja przechodzę na stronę nieskutecznych!

      1. Szanowny Panie Redaktorze! W zasadzie zgadzam się z tą argumentacją! Gwoli ścisłości dodam tylko, że kilka razy miałem wrażenie jakby poparcie społeczne dla „Konfy” wyprzedziło oczekiwanie Korwina!

        1. Kiedyś sam Korwin mówił nam wystarczy 5 % i wtedy będziemy stawiać warunki kto zrealizuje więcej naszego programu z tą partią wejdziemy w koalicje.

          Mentzen wszedł chyba w układ z PO lub PIS. Ciągle jest w mediach w a wcześniej w ogóle go nie zapraszali.

          Braun miał wybór siedzieć cicho i nie startować na prezydenta RP wiedząc , że jego ludzie nie znajda się na liście kandydatów Konfederacji do sejmu w 2027 i do parlamentu Europejskiego w 2029. Braun w tych wyborach walczy o przetrwanie swoje i jego partii.

      1. Przepraszam, że się wtrącam, ale tylko dodam, że wtedy stare kiejkuty poparły Hołownię! Dzisiaj Hołownia został przez stare kiejkuty sponiewierany kartą „kolegium tumanum”. To wystarczyło!

  2. Przykro patrzy się na to co dzieje się w tej partii. Szkoda, że interesy personalne oraz ambicje tak często niszczą perspektywiczne projekty…

    1. To nie są interesy personalne tylko presja starych kiejkutów na zachowanie eurokołchozowego status quo w III RP!

    1. Jeśli informacje podane w filmiku z TikToka potwierdzą się, to wrócę do tematu. Teraz, kierowany ostrożnością procesową, zmuszony byłem „wykosić” wpis.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *