Podatki

Od redakcji! Autorem tekstu jest komentator „wma” – zob. https://gorliceiokolice.eu/tag/wma/. Zdjęcie tytułowe zostało zacytowane ze strony – zob. https://www.rmf24.pl/polityka/news-slawomir-mentzen-kandydatem-konfederacji-na-prezydenta,nId,7760628#crp_state=1.

xxx

W Gorlicach pojawił się Sławomir Mentzen:

https://gorlice24.pl/pl/19_wiadomosci-z-regionu/710_gorlice/31032_spotkanie-ze-slawomirem-mentzenem-gorlicki-rynek-wypelnil-sie-po-brzegi-foto-.html

https://www.halogorlice.info/artykul/26095,slawomir-mentzen-odwiedzil-gorlice-wiec-wyborczy-w-centrum-miasta-foto

Na gorlickim rynku miał podkreślić „potrzebę wprowadzenia prostszych i niższych podatków” (tak opowiada Tomasz Stasiowski):

„Mentzen zaznaczył, że w przypadku wygranej w wyborach nie podpisze żadnej ustawy, która podnosiłaby lub komplikowała system podatkowy. Obiecał również sprzeciw wobec nowych podatków i stanowczą ochronę interesów polskich podatników”.

No tak, obniżyć podatki i uprościć system podatkowy. Bardzo ładnie – ale najpierw odpowiedzmy sobie na takie pytanie: co to jest podatek i do czego służy. Podatek to jest danina ściągana pod przymusem z publiczności, wydawana następnie na jakiś z góry określony cel – i ten cel jest najważniejszy. Innymi słowy: najpierw określamy cel (szacujemy konieczne wydatki), a dopiero potem wysokość daniny nakładanej na podatnika – i sposób, w jaki tę daninę ściągniemy. Nie zaczynamy od końca, tj. od ustalania wysokości podatku i wymyślania „systemu podatkowego”.

Jeśli ktoś obiecuje niższe podatki, a nie mówi jak ograniczy budżetowe wydatki – to obiecuje. A jeśli ktoś obiecuje, że zlikwiduje zbędne wydatki – i tej obietnicy dotrzyma – to wtedy (i tylko wtedy!) jest szansa na niższe podatki.

A na co dotychczasowa ludowa władza wydaje pieniądze ściągnięte przemocą z polskiego podatnika? Wydaje na prezenty, którymi obsypuje Ukraińców – Ukraińców na Ukrainie i Ukraińców w Polsce.

W sierpniu zeszłego roku Andrzej Duda „podliczył” pomoc Polski dla Ukrainy na ok. 100 miliardów złotych, tj. 3,3% PKB:

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Prezydent-Duda-podlicza-pomoc-Polski-dla-Ukrainy-Okolo-100-mld-zlotych-8802086.html

W kwietniu 2023 roku miało to być ok. 50 miliardów złotych, tj. 2% PKB:

https://kresy.pl/wydarzenia/minister-finansow-polska-wydala-na-pomoc-ukrainie-okolo-50-mld-zlotych

Widać wyraźnie, w którą stronę to zmierza. Co na to Sławomir Mentzen? Sławomir Mentzen „obiecał (…) stanowczą ochronę interesów polskich podatników” (tak opowiada Tomasz Stasiowski). No nie, tego się nie da pogodzić, nie da się równocześnie chronić interesów polskiego podatnika i całymi latami finansować zamieszanie na Ukrainie, do tego obsypywać drogimi prezentami drogich ukraińskich gości. Albo rybka, albo akwarium.

Co Sławomir Mentzen powiedział o Ukrainie? Wg Tomasza Stasiowskiego miał oświadczyć:

„Nie pozwolę, by polskie wojsko zostało wysłane na Ukrainę. Żaden polski żołnierz nie zginie za Donbas, czy Krym”.

Moja propozycja jest taka: zanim Sławomir Menzten nie pozwoli, żeby polskie wojsko zostało wysłane na Ukrainę niech spróbuje nie pozwolić na to, żeby na Ukrainę były wysyłane drogie prezenty finansowane z kieszeni polskiego podatnika. To będzie pierwszy krok, pokaz jego mocy sprawczych.

wma

Ps. Co to jest „system podatkowy”. Jeśli ktoś chce sfinansować z góry określone, sensowne państwowe wydatki, to nakłada na publiczność podatek. A jeśli ktoś chce tę publiczność złupić (a zebrane pieniądze roztrwonić), to wprowadza „system podatkowy” – a potem go nieustająco nowelizuje/poprawia/upraszcza etc. etc. (co za każdym razem skutkuje kolejną komplikacją i większym fiskalnym uciskiem).

 

 

(Odwiedzono 529 razy, 12 wizyt dzisiaj)

28 thoughts on “Podatki

    1. Cieszy mnie, że Mentzen i Trzaskowski nie wzbudzają Pani/Pana sympatii, ale niepokoi, że Pani/Pan się „”talibów” zza muru” i Ukraińców nie boi. Radzę nie lekceważyć imigrantów. Liczba przestępstw popełnianych przez cudzoziemców z roku na rok rośnie (w 2023 roku w Polsce przestępstwa popełniło aż 17,3 tys. cudzoziemców, co stanowi wzrost o 2,4 tys. w porównaniu z 2022 rokiem.
      A w ciągu czterech ostatnich lat z 1267 cudzoziemców w polskich zakładach karnych, liczba ta doszła do 2407 takich osób). Może Pani/Pan wyguglować sobie szczegółowe dane. Na dodatek „bracia z krainy U” wchodzą w Polskę jak w masło z bronią palną i nie przebierają w środkach – zob. https://www.wprost.pl/kraj/11901072/nieludzkie-tortury-w-domu-biznesmena-na-podkarpaciu-sluzby-pod-ostrzalem-krytyki.html i to nie był incydent. Jak Pani/Panu „bracia z krainy U” zaordynują w domowych pieleszach „wołynkę”, to zacznie Pani/Pan inaczej śpiewać!

  1. Okazuje się, że Mentzen

    „Sporo miejsca poświęcił Ukrainie, a w zasadzie kosztom, jakie ponoszą polscy podatnicy, w związku z utrzymywaniem przywilejów socjalnych mieszkających w Polsce obywateli Ukrainy.

    – Ukraińcy leczą się w Polsce za darmo bez płacenia składek – grzmiał Mentzen. – Uruchomiono turystykę medyczną, Ukraińcy przyjeżdżają do Polski się leczyć, bo mają za darmo. Leki mają za darmo, mają leki refundowane, zajmują miejsca w kolejkach i wracają na Ukrainę. Przecież nie ma pieniędzy na leczenie Polaków, nie ma pieniędzy na oddziały szpitalne, nie ma pieniędzy na lekarzy specjalistów, a są na leczenie Ukraińców. Zasiłki nawet wysyłamy na Ukrainę, do tej pory 800 plus trafia masowo na Ukrainę na dzieci mieszkające na Ukrainie – stwierdzał”.

    https://gazetakrakowska.pl/slawomir-mentzen-w-gorlicach-nie-pozwole-na-migracje-nie-pozwole-zeby-polskie-wojsko-zostalo-wyslane-na-ukraine/ar/c1p2-27207879

    Lech Klimek pisze, że Mentzen „grzmiał” i „stwierdzał”, nie pisze, czy Mentzen w kwestii prezentów dla Ukraińców coś polskim podatnikom obiecał.

    1. Pan to wie, ale Czytelnikom wypada przypomnieć, że Mentzen dopiero od niedawna zaczął inaczej śpiewać na temat Ukraińców (a i tak to śpiewanie jest ułomne). 18 października 2022 roku na portalu X napisał: „Uważam nasz naród i polską kulturę za na tyle silną, że spodziewam się raczej polonizacji Ukraińców niż ukrainizacji Polski. Nie rozumiem, czemu mielibyśmy obawiać się kobiet i dzieci, które tu uciekły przed wojną. Niech pracują na swoje utrzymanie. Wszyscy na tym zyskamy”. W ten sposób Mentzen jednoznacznie dystansował się od poglądów Grzegorza Brauna, który od początku mówił „stop ukrainizacji Polski” – i miał rację. W 2022 roku Braun słusznie głosił, że wojna domowa Moskali z banderowcami to nie jest nasza wojna a Mentzen bredził, że „W interesie Polski jest to, żeby się ta wojna jak najszybciej zakończyła zwycięstwem Ukrainy”. Mentzen to polityk zagubiony, pogubiony i ze starymi kiejkutami na karku!

  2. No „właśnie”…- jeżeli „POszedł” na „układ” z komunistami.. To jest jak ten „koń trojański” w polskiej? polityce… a ludzie chodzą na spotkania „wierząc”, że Mentzen (co za „polskie” nazwisko.. – jak Tfusk)…. To już wolę słuchać Pana Brauna.. od lat.. A co do „talibów” i tych zza Buga.. = wiadomo, nie są przeze Mnie tutaj „mile” widziani.. ( mieszkałem we Francji np.. itd).. to się „napatrzyłem”.. Ale tak naprawdę to nadal nie ma na Kogo.. „głosować”… – a jak wyżej wysnuł Pan redaktor słuszny wniosek – z preZYDentem T.. mi nie po „drodze” od lat.. Ale Oni.. „wszyscy”.. prawie Nie „są” Polakami chyba..
    A wg Naszej Konstytucji..
    https://vm.tiktok.com/ZNeEgmd1G/

    https://vm.tiktok.com/ZNeEgjmx5/

    1. Wybacz „Wyborco”, ale bałagan językowy i pojęciowy Pani/Pana komentarza – najdelikatniej rzecz ujmując – utrudnia polemikę. Trzeba popracować nad formą, to może i treść, którą chciałoby się przekazać, zyska na jakości.
      Dwie sprawy na gorąco!
      Po pierwsze, jeśli nie ma na kogo głosować, to trzeba zostać w domu!
      Po drugie: Tarczyński? To funkcjonariusz tzw. zbrodniczej zmiany, który słowem nie odezwał się, gdy jego szefowie Kaczyński, Morawiecki et consortes z Davos zaprowadzali w Polsce totalitarne porządki kowidowe, zielony ład i otworzyli granice dla banderowców, żeby wymienić tylko największe grzechy tych zbrodniarzy. Tarczyński? Won!!!

    1. Jakubiak 800 minus??
      Gzie był, jak Polacy pracowali za 1500 zł na miesiąc- o ile mieli pracę za Niemca??
      Nawet o Nim nie pomyślałem.. Never!
      Po co znowu „tracić” głos?

          1. Każdy kto popiera zbrodniczą zmianę ma u mnie przechlapane. Nie słyszałem, żeby Jakubiak stanął w prawdzie i żądał rozliczeń za totalitarny sanitaryzm i ukrainizację Polski. Mały człowieczek i ciałem, i duchem!
            Ps. A że pyszczy na zdrajców z PO? To za mało!

        1. Przepraszam, ale muszę się wtrącić! Szanowny komentatorze „Anna”! Morawiecki z Kaczyńskim mają na sumieniu akt ludobójstwa na Polakach, tj. ok. 250 tys. nadmiarowych zgonów, spowodowanych zamknięciem systemu służby zdrowia w czasie tzw. plandemii. Pan Jakubiak kolaboruje z ludobójcami. To działalność haniebna! Głos oddany na Jakubiaka, to głos oddany na wielką koalicję zdrady narodowej!

          1. Zgadza się, ale decyzyjny był PiS! I to Kaczyński z Morawieckim mają krew na rękach!!!

        2. Jeżeli Jakubiak uważa, że mimo wszystko „rządy” PiS były „złe”? To „wyłączając” zamordyzm sanitarny i „banderyzację” POlski ( fakt!!! – Węgry Ich NIE Wpuściły)!!.. itp.. to lekko mówiąc : „mija się z prawdą”.. Programy socjalne PiS!! „utrzymanie” wieku emerytalnego 65 lat.. ulgi dla młodych.. bardzo wysokie podniesienie płacy „minimalnej” itd. itd.!! To osiągnięcia, do których za Tusska nie „doszło” by nigdy!! Do tego rozwój gospodarczy aż Unia „Europejska”.. musiała nam „zafundować” zmianę władzy!! „blokując” środki z KPO.. Proszę myśleć „samodzielnie”!! Nie „słuchać” dziadków przed emeryturą.. lub takich jak Tfusk…

          1. Jasne: 250 tysięcy nadmiarowych zgonów to błahy detal, ukrainizacja Polski to błahy detal, pompowanie miliardów złotych w wojnę Moskali z banderowcami to błahy detal, przyjęcie bez sprzeciwu tzw. zielonego ładu to błahy detal, zamykanie kopalń to błahy detal, piątki dla zwierząt i wygaszanie polskiego rolnictwa to błahy detal, tzw. kamienie milowe w planie zadłużenia Polski w ramach tzw. KPO to błahy detal, cenzura w mediach i sojusz z „Tfuskiem” między innymi w dziele zadłużania Polaków „programami socjalnymi” to błahy detal… Doprawdy zasługi PiS są wiekopomne. Do piekła!
            Gratuluję „Wyborcy” „samodzielnego” myślenia!!!
            Ps. Zapomniałem dodać, że ja jestem dziadkiem, ale na emeryturze!

          2. Wyborca pisze:”bardzo wysokie podniesienie płacy „minimalnej” itd. itd.!! To osiągnięcia, do których za Tusska nie „doszło” by nigdy!!”. Gołym okiem widać, że „Wyborca” jest na wikcie budżetowym, nawet nie próbuje zrozumieć jak katastrofalny wpływ na gospodarkę mają te decyzje (utrata konkurencyjności, niszczenie klasy średniej)!!!

          3. Skokowe podnoszenie płacy minimalnej to sukces? Tracę wiarę w ludzi!

  3. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę: dorobek Mentzena . Mentzen nie chciał pokazać majątku. Teraz niema wyjścia. finanse. wp. pl.

    1. Do Pana Redaktora: – jak zapewne Pan wie, Polską.. i polską?.. POlityką „zarządza” korporacyjny holding ALTRIA:.
      w linku przykład jego „działania” dla czytelników tego portalu:.

      https://www.odkrywamyzakryte.com/altria/

      2. POstkomunistom się 26 lat!! Budżet „NIE Zamykał”.. ( 1989 – 2015r.).. z małymi „przerwami” na rządy PiS..
      3.
      TAK „rządził” namiestnik Berlina.. – Najlepszy przykład.. niestety..
      https://zus.pox.pl/zus/zniknelo-8-miliardow-zl-z-kont-emerytalnych-w-zus.htm

      4. Nie wiedziałem, że Pan Redaktor jest na emeryturze.. (Jakubiak też.. ).. – miałem na myśli jedynie Herr Tuska.. itd..

      Pozdrawiam!! (trafne wyliczenia „zasług” rządów Morawieckiego & spółka itd.. (tego od wypowiedzi: cyt. ” Moja ciotka w Izraelu).. etc.. etc..
      Pozdrawiam.

  4. Do Kaz.. – gołym okiem „widać, że Pan Kaz.. jest „pracodaFCom”…, który za Niemca miał praktycznie „darmowych niewolników” za pracowników… na „śmieciówkach” po 300 h miesięcznie.. Za parę złotych.. bo Niemiec z SoPOtu.. – broniąc bogatych.. jak Pan to nazwał.. „klasę średnią” „zapomniał” uchylić stawkę minimalną za pracę!!
    A teraz nadal „broniąc” bogatych.. – blokuje przeĵście takich pracowników na etat.. itd.. Dwa.. – „król Europy” miał prawo..!! prawo.. a nawet „obowiązek”!! wprowadzić minimalną pensję w całej UE!! W wysokości 1000 Euro..
    Nie zrobil tego… – Za to ukradł jeszcze pieniądze z ZUS.. i z OFE!! – okradając Polaków nawet PO śmierci itd..

    LUSTRACJA.. LUSTRACJA tego.. Niemca..
    (Można jeszcze „wymieniać” setki „wrogich” działań tego człowieka) na szkodę Polski!! I Polaków… Niektórzy już „otworzyli” oczy.. jak „demoluje” Polskę itd..!!
    Radzę zrobić to „samo”..
    Komuna W.O.N.!!

    1. Szanowny „Wyborco”, w pierwszym odruchu miałem napisać, że poddaję się po przeczytaniu tego wpisu…
      Złośliwość nie jest moją mocną stroną i nie widzę potrzeby nakręcania spirali.

      Poprzedni Pana/i wpis sugerował mi specyficzne podejście do zagadnień gospodarczych, dlatego skrótowo użyłem (niezłośliwie) określenia „wikt budżetowy”.
      W następnym wpisie mówi Pan/i o sobie znacznie więcej, ale do rzeczy.
      Moje poglądy są prawicowe (jeżeli to jeszcze cokolwiek znaczy), konserwatywne zakorzenione w kulturze chrześcijańskiej! Mam to nie/szczęście, że pamiętam doskonale poprzednią komunę, która nie upadła tylko przepoczwarzyła się w hybrydę o dużo większych możliwościach! Jeżeli Pan/i sądzi, że da się wyleczyć dżumę cholerą to jak mówi klasyk, jest Pan/i w „mylnym błędzie”!
      W zdrowej konkurencyjnej, niezależnej gospodarce rynkowej, płaca pracownika jest pochodną jej siły, a nie decyzją administracyjną!

      Na koniec radzi Pan/i żebym otworzył oczy, otóż powiem Panu/i, że ja te oczy otwieram już kilkadziesiąt lat i nie uważam je za w pełni otwarte!

      Dlatego bez złośliwości polecam poszerzyć horyzont, bo w przeciwnym wypadku można wpaść w pułapkę oczu szeroko zamkniętych!

      Pozdrawiam.

      Kaz

  5. Gdyby szanowny redaktor czasem wykonał nieco szerszy research na temat osoby na której temat się wypowiada, to by już dawno wiedział, że za obietnicą niższych podatków stoi szereg cięć po stronie wydatków – oczywiście na tę chwilę jako postulaty. Radzę się nieco douczyć, bo wygląda na to, że Panu to się wszystko wokół nie podoba. Może w takim razie niech Pan się w końcu pochwali swoimi dokonaniami, bo poza lekkim piórem i wylewaniem goryczy w czeluściach internetu, to zdaje się, że może być trudno o jakiś sensowniejszy dorobek.

    1. Akurat na temat podatków, to ja się nigdy nie wypowiadałem na tym portalu. Nie bardzo rozumiem zarzut! A w sprawie dorobku. Też uważam, że jest mizerny i nie ma się czym chwalić!

    2. Duszy „Pasywa i aktywa” („Pasywa” to imię, a „aktywa” to nazwisko?), coś się pomyliło. Wrzuciła powyższy komentarz pod tekstem, który jest mojego autorstwa (a ja nie jestem „redaktorem”, w szczególności „szanownym”), na dodatek wszystko wskazuje na to, że tego tekstu nie zrozumiała. Zdarza się.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *