Od redakcji! Zaproszenie na wystawę, pt. „Szlak Sądeckich Żołnierzy Wyklętych”, wystosowane przez prezesa sądeckiego Stowarzyszenia Żandarmeria Kamila Olesińskiego https://www.stowarzyszeniezandarmeria.pl/ – zob. Wystawa – Szlak Sądeckich Żołnierzy Wyklętych, odebrałem 31 października 2024 roku. Do otwarcia wystawy w Paszynie – 11 listopada 2024 roku – zostało już tylko kilka dni. Wszystkie szczegóły dotyczące tego wydarzenia Czytelnicy znajdą w zamieszczonej poniżej informacji prasowej! Za zaproszenie do Paszyna bardzo dziękuję!
INFORMACJA PRASOWA
Nazwa wystawy: „Najwierniejsi dla Niepodległej. Szlak Sądeckich Żołnierzy Wyklętych”
Organizator: Stowarzyszenie Żandarmeria
https://www.stowarzyszeniezandarmeria.pl/
Miejsce prezentacji: Muzeum Parafialne (prywatne Muzeum Sztuki Ludowej),
Paszyn 197, 33-326 Paszyn.
Otwarcie: 11 listopad 2024, godz. 16.00.
Dostępność: Wystawa czynna:
– w środy, czwartki od 16.00 do 17.00, poza tym w wybranych dniach po uprzednim umówieniu się pod numerem telefonu 690342018
https://parafiapaszyn.jp.net.pl/kontakt.html
Autor koncepcji Szlaku Sądeckich Żołnierzy Wyklętych, projektu tablic , autor tekstu o szlaku opublikowanego w katalogu: Kamil Olesiński.
Autor koncepcji wystawy i katalogu: Krzysztof Ligęza
Kontakt ws. informacji merytorycznych odnośnie wystawy: Kamil Olesiński
grhzandarmeria@gmail.com
Tel: 690 342 018
Strona internetowa projektu zawierająca szczegółowe informacje:
https://www.stowarzyszeniezandarmeria.pl/szlak-sadeckich-zolnierzy-wykletych/
Dostępność architektoniczna: Sala w której prezentowana będzie wystawa mieści się poniżej poziomu parteru i nie posiada dostępności architektonicznej. Osoby niepełnosprawne poruszające się na wózkach, chcące zobaczyć ekspozycję, proszone są o organizację opiekunów, którzy pomogą im w zejściu po schodach.
Opis wydarzenia
Zapraszamy serdecznie do zwiedzania wystawy pn. „Najwierniejsi dla Niepodległej. Szlak Sądeckich Żołnierzy Wyklętych”, która będzie prezentowana w Muzeum Parafialnym (prywatne Muzeum Sztuki Ludowej) w Paszynie. Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się w dn. 11 listopada o godz. 16.00.
Wystawa jest owocem projektu dofinansowanego ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. W obrębie projektu zrealizowano już wcześniej m.in. 6 otwartych spotkań edukacyjnych w szkołach oraz grę terenową z el. rekonstrukcji historycznej, odnoszącą się do wydarzeń historycznych zw. z postaciami upamiętnionymi na szlaku. W ramach zadania wyznaczono
i oznakowano także nowe trasy i punkty węzłowe „Szlaku Sądeckich Żołnierzy Wyklętych”
w oparciu o dane topograficzne z użyciem dedykowanych narzędzi. W tym celu sporządzono mapę oraz 6 tablic edukacyjnych, które zostały zamontowane w Nowym Sączu w obrębie Starego Cmentarza
i Cmentarza Komunalnego przy ul. T. Rejtana, w Nawojowej, Kamionce Wielkiej, Łącku oraz Żeleźnikowej Wielkiej.
Prezentowana wystawa stanowić będzie podsumowanie owoców projektu. Są to zagadnienia zw.
z wyznaczonymi punktami węzłowymi Szlaku Sądeckich Żołnierzy Wyklętych: historie wybranych oddziałów podziemia antykomunistycznego, które przybliżają odbiorcy ich dzieje oraz działalność na mapie regionu. Na ekspozycji zostaną zaprezentowane fotografie i dokumenty archiwalne, elementy odznaczenia, umundurowania i wyposażenia żołnierzy, w tym replik broni oraz przedmioty ukazujące tło życia społecznego.
Realizacja projektu w ramach projektu „Niepodległa” jest swoistym dopełnieniem, a zarazem podsumowaniem działalności Stowarzyszenia Żandarmeria w kontekście upamiętniania historii podziemia niepodległościowego. Skutkowało ono w ciągu dekady stworzeniem kilkunastu pomników
i tablic edukacyjnych w regionie. Należy dodać, że do realizacji projektu zaangażowano również uczestników spotkań ze szkół w sądeckich szkołach w ramach partycypacji społecznej.
Wystawa będzie mieć charakter ogólnodostępny i bezpłatny. Uczestnicy wydarzenia otrzymają bezpłatny katalog stanowiący jednocześnie przewodnik po szlaku.
Informacje o dostępności architektonicznej
Sala w której prezentowana będzie wystawa mieści się poniżej poziomu parteru i nie posiada dostępności architektonicznej. Osoby niepełnosprawne poruszające się na wózkach, chcące zobaczyć ekspozycję, proszone są o organizację opiekunów, którzy pomogą im w zejściu po schodach.
Informacja odnośnie konieczności telefonicznego zgłaszania zamiaru zwiedzenia wystawy
Planowaną wizytę należy zgłosić wcześniej telefonicznie lub mailowo, kontaktując się z parafią
w Paszynie. Dane kontaktowe:
https://parafiapaszyn.jp.net.pl/kontakt.html
Kontakt ws. informacji merytorycznych odnośnie wystawy: Kamil Olesiński
grhzandarmeria@gmail.com
Tel: 690 342 018
Informacja dla publikujących w portalach internetowych. W publikowanej informacji powinien znaleźć się poniższy zapis o dofinansowaniu:
Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”
Partnerem projektu jest Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu
Partner wystawy/Patronat honorowy: Tadeusz Zaremba – Starosta Nowosądecki
Szlak Sądeckich Żołnierzy Wyklętych – relacja z otwarcia wystawy w Paszynie –
https://www.stowarzyszeniezandarmeria.pl/relacja-z-otwarcia-wystawy-w-paszynie/!