Piwniczni archeolodzy (rzecz o szkole muzycznej w „mieście” B.)

Od redakcji! Autorem artykułu jest komentator „wma”.

xxx

1 sierpnia 2024 roku bobowski wizjoner wystąpił u ks. Bartoszka z takim tekstem (wystąpił już jako emeryt, opowiadanie dotyczy piwnic w szkole muzycznej w „mieście” B.):

… ja zostałem tam poproszony i byłem tylko raz jak zobaczyć to pomieszczenie które było realizowane w ramach projektu i panowie mi pokazali kolejne tam pomieszczenia które są że oni tam tej ziemi stamtąd trochę wywieźli ponieważ no chcieliby zrobić jakąś inwentaryzację i przygotować potem ten budynek do tego żeby można było wykonać projekt pozwolenie i wszystko to co jest związane z poprzednią dokumentacją na realizację takiego zadania więc ja nie uczestniczyłem w tym procesie oni to zrobili na własną rękę i po prostu za to muszą ponosić odpowiedzialność bo przecież trzeba byłoby być samobójcą żeby wydawać jakieś polecenia bez dokumentacji po co to robić ja wykonałem tutaj setki inwestycji na terenie gminy na wszystkie mieliśmy dokumentację więc myślę że to jest trochę wyolbrzymione, przejaskrawione po to żeby też pokazać jakie to działania niezgodne z przepisami prawa, ale to powinno zostać zbadane …

https://rdn.pl/270944/waclaw-ligeza-odnosi-sie-do-zarzutow-nowych-wladz-bobowej-to-nagonka-na-poprzednika/

W protokole z „czynności kontrolnych” przeprowadzonych 8 sierpnia 2024 roku przez organ nadzoru budowlanego

https://gorliceiokolice.eu/wp-content/uploads/2024/08/pinb.0133.20.2024_zal_1.pdf

zapisano (pisownia oryginalna, pogrubienie moje):

„W pomieszczeniach [w piwnicy – wma] nr 6 i 8, nad którymi na parterze znajduje się łazienka i sala lekcyjna, częściowo został usunięty materiał zasypowy. Usunięcie materiału zasypowego umożliwiło dostęp do dalszych części pomieszczeń piwnicznych. Usunięcie materiału zasypowego w tych dwóch pomieszczeniach spowodowało, że odkryta została posadzka betonowa [nie „posadzka betonowa” tylko żelbetowy strop nad piwnicą – wma], widoczne są przebiegające [pod tymże stropem – wma] instalacje wody i kanalizacji sanitarnej. W tych dwóch pomieszczeniach dokonano prowizorycznego zabezpieczenia podłóg betonowych parteru poprzez ich podstemplowanie [w rzeczywistości prowizorycznie podparto żelbetowy strop nad piwnicą, nie „podłogi betonowe parteru” – wma]. (…) Według oświadczenia wykonawcy (…), przedstawiciela firmy budowlanej prace polegające na usunięciu materiału znajdującego się w podpiwniczeniu przedmiotowego budynku wykonane zostały w okresie od końca grudnia 2023 r. do końca stycznia 2024 r. na zlecenie ówczesnego Burmistrza Bobowej – Pana Wacława Ligęzę, który wraz z Panią Agatą Wroną wizytowali wykonywane prace”.

Kto tutaj jest bliższy prawdy, czy wykonawca (który powiada, że usuwał materiał zasypowy „na zlecenie” Wacława Ligęzy), czy Wacław Ligęza (który powiada, że „oni to zrobili na własną rękę”). Tak się składa, że mam teraz dostęp do „protokołu konieczności” opatrzonego datą 31 października 2023 roku, zalegającego do tej pory w szafie/szufladzie w urzędzie gminy. W tymże protokole zapisano (pisownia oryginalna, pogrubienie moje):

„W zakresie prac do wykonania przewidziane są prace posadzkarskie w pomieszczeniu piwnicy, w trakcie prowadzonych prac remontowych na obiekcie uzyskano dostęp do pozostałej części pomieszczeń piwnic które zamawiający planuje w późniejszym czasie zagospodarować w tym celu konieczne będzie ich opróżnienie z gruzu i nadmiaru ziemi z wykorzystaniem istniejącego pomieszczenia co może doprowadzić do zniszczenia wykonanych posadzek. W istniejącym pomieszczeniu piwnicznym ze względu na różnice poziomów z pozostałymi pomieszczeniami piwnicznymi konieczne jest jego obniżenie jak również wykonanie (…) nowego chudego betonu co pozwoli na kompleksowe zagospodarowanie piwnic w przyszłości”.

Protokół sporządziła komisja w składzie: Wacław Ligęza, Grzegorz Szklanny, kierownik budowy, inspektor nadzoru inwestorskiego, wykonawca robót o nazwisku Kipiel. Wacław Ligęza protokół podpisał, po czym go zatwierdził:

 

Na podstawie tego dokumentu stwierdzam, że bliższy prawdy jest raczej wykonawca (innymi słowy: usuwanie „materiału zasypowego” z piwnic to nie było widzimisię wykonawcy).

A z jakiego powodu podparto żelbetowy strop nad piwnicą (w pomieszczeniach nr 6 i 8)? Ten strop był (i jest) w stanie awaryjnym – co potwierdzone zostało w ekspertyzie z września 2024 roku:

https://gorliceiokolice.eu/wp-content/uploads/2024/10/ekspertyza-szkola-muzyczna-1.pdf

Strop groził zawaleniem – i tę pożałowania godną okoliczność widać było gołym okiem. Problem w tym, że sala lekcyjna nad piwnicznymi pomieszczeniami nr 6 i 8 (tj. sala nr 3 na parterze) nie została wyłączona z użytkowania, ta sala była użytkowana aż do czerwca 2024 roku. W kodeksie karnym mamy art. 163 § 1 pkt 2 i art. 164. Artykuły już są, teraz trzeba znaleźć delikwenta – i to nie jest trudne zadanie.

wma

Od redakcji! Na zdjęciu tytułowym upadły burmistrz Bobowej Wacław Wizjoner Ligęza (z prawej) i Tomasz Kipiel współwłaściciel firmy Kipiel s.c., która wykonywała „remont pomieszczenia piwnicznego” – zob. §1 w: zał. nr 8 do SWZ – Wzór umowy, w budynku Szkoły Muzycznej I stopnia w Bobowej. Zdjęcie zostało zacytowane ze strony – zob. https://naszabobowa.pl/umowa-na-remont-szkoly-muzycznej-i-stopnia-w-bobowej-podpisana-2/163452/.

(Odwiedzono 522 razy, 1 wizyt dzisiaj)

2 przemyślenia na temat "Piwniczni archeolodzy (rzecz o szkole muzycznej w „mieście” B.)"

  1. I CO NATO WACŁAW LIGĘZA ?
    Może by tak coś napisał… wydał oświadczenie ?
    Wacławie,jeżeli jesteś czysty,to pisz,czekamy,nie chowaj głowy w piasek….?
    Jak to się wszystko obróciło ?
    Wacławie,jak myślisz?
    Co myślą Ci co ich zwalniałeś,krytykowałeś,gnębiłeś?
    Cieszą się?

  2. W gminie Gródek nad Dunajcem nowy młody wójt a jest wiele spraw co mieszkańcom się nie podobają.
    1. Na początku kadencji: wójt Jarosław Baziak „przygarnął” byłego posła Andrzeja Romanka na przechowanie? czyniąc go prezesem Spółki Dunajec???? Nie było konkursu na to stanowisko.
    Andrzej Romanek jest osobą o bogatym doświadczeniu zarówno w obszarze prawnym, jak i politycznym. Ukończył Technikum Mechaniczne w Grybowie, a następnie kontynuował naukę na Wydziale Pedagogiki oraz Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, zdobywając tytuły magistra. Po ukończeniu studiów otworzył własną kancelarię radcy prawnego, a także zaangażował się w działalność polityczną..
    W ciągu swojej kariery Romanek pełnił szereg istotnych ról, w tym wice marszałka zarządu województwa, co świadczy o jego wpływie i znaczeniu w regionie. Zdobył także mandat poselski, reprezentując swoje ugrupowanie w Sejmie, gdzie zasiadał w różnych klubach parlamentarnych. Jego kariera polityczna wiązała się jednak z kontrowersjami, co w konsekwencji doprowadziło do ograniczenia jego możliwości w kolejnych wyborach.
    2. Analiza wyboru wykonawcy projektu budowy sali gimnastycznej w Roztoce-Brzezinach
    W ostatnim czasie na forum społecznościowym, wójt gminy Gródek nad Dunajcem ogłosił podpisanie umowy na projekt i budowę sali gimnastycznej, w Roztoka Brzeziny, jednakże nie podał szczegółowych informacji dotyczących kosztów oraz procedury przetargowej. Zauważalne jest, że na stronie internetowej urzędu gminy brak jest jakichkolwiek danych dotyczących przetargu na tę inwestycję, co budzi pewne wątpliwości.
    Wybrana do realizacji projektu firma z Bistuszowej, należąca do młodego właściciela, została zarejestrowana dopiero w 2016 roku. Co istotne, dotychczasowe osiągnięcia tej firmy ograniczają się głównie do projektów domów jednorodzinnych, a jej brak doświadczenia w zakresie projektowania budynków użyteczności publicznej, takich jak sala gimnastyczna, może być poważnym ryzykiem. Takie decyzje mogą prowadzić do realizacji projektu niskiej jakości, co zasługuje na krytykę.
    – Ucz się człowieku wójtowaty!
    Przykład wójta Chełmca, który przeprowadził uczciwy i transparentny proces przetargowy na projekt sali gimnastycznej w Krasnym-Potockim, może stanowić wzór do naśladowania dla wójta gminy Gródek nad Dunajcem. Do przetargu zgłosiło się 11 firm projektowych z całego kraju. Konkurs na ten projekt w Krasnym-Potockim dowodzi, że możliwość wyboru z szerokiej gamy ofert zwiększa szansę na znalezienie odpowiedniego wykonawcy i na zrealizowanie inwestycji na wysokim poziomie.
    Podsumowując, wybór firmy o ograniczonym doświadczeniu do realizacji tak kluczowego projektu budowlanego budzi szereg wątpliwości. Wójt gminy Gródek nad Dunajcem powinien rozważyć przeprowadzenie transparentnego przetargu, aby zapewnić, że inwestycja będzie wykonana przez fachowców posiadających odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie.
    https://www.facebook.com/CZTERYKRESKI…/photos…
    A tak to robią profesjonaliści:
    https://www.facebook.com/share/p/9Xo8y9n3PiUCkGAu/
    3. Wójt Baziak chwali się cudzymi osiągnięciami?.
    – wypadało by wspomnieć poprzednika jako pomysłodawcę i „importera” funduszy!
    Wójt Baziak, w ramach swoich działań promocyjnych, regularnie prezentuje na platformie Facebook osiągnięcia w zakresie inwestycji gminnych. Niezwykle interesujący jest jednak fakt, że wiele z wymienionych projektów zyskało dofinansowanie za czasów poprzedniej władzy, co pozostaje poza uwagą obecnego włodarza. Takie podejście budzi wątpliwości co do transparentności i rzetelności przedstawianych informacji.
    Przykładem może być remont drogi gminnej w Roztoce-Brzezinach, który został sfinansowany ze środków pozyskanych przez wcześniejsze kierownictwo gminy. Podobnie sytuacja ma się z remontami kościołów w Rożnowie, Podolu-Górowej oraz Przydonicy, które również korzystają z funduszy przyznanych na wcześniejszym etapie. Nie można pominąć także budowy chodnika w Jelnej, oraz przedszkola w Jelnej i klubu Malucha w Bartkowej. Inwestycje te, z perspektywy czasu, stanowią przykład skuteczności dążenia do modernizacji lokalnej infrastruktury, jednak zasługują na uznanie również za czasów, w których zostały zaplanowane i zrealizowane.
    Fakt, że obecny wójt pomija informacje o źródłach dofinansowania tych projektów, stawia pod znakiem zapytania jego uczciwość w przedstawianiu rzeczywistości. Przejęcie zasług za inicjatywy, które powstały w wyniku wcześniejszych działań administracyjnych, może wpływać na postrzeganie wójta przez społeczność lokalną i niestety podważać zaufanie do jego kadencji. Transparentność i uczciwość są fundamentami zaufania społecznego, a ich brak może negatywnie wpłynąć na przyszłe inwestycje w gminie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *