Skrzypek i pianista

Od redakcji! Autorem artykułu jest komentator „wma”.

xxx

Zachęcam wszystkich mieszkańców gminy B. do zapoznania się z ekspertyzą techniczną budynku szkoły muzycznej w „mieście” B., w szczególności z punktem 3 (opis powstałych uszkodzeń), punktem 4 (wnioski) i punktem 5 (wytyczne wykonawcze) – zob. Ekspertyza Szkoła Muzyczna. Tę zachętę kieruję w pierwszej kolejności do rodziców, którzy do tej szkoły posyłają swoje dzieci.

Po tej lekturze wróćmy na chwilę do protokołu „z czynności kontrolnych” przeprowadzonych 8 sierpnia 2024 roku przez organ nadzoru budowlanego:

https://gorliceiokolice.eu/wp-content/uploads/2024/08/pinb.0133.20.2024_zal_1.pdf

Z tego protokołu wynika, że poszukiwacze przygód, którzy na obstalunek miejscowego wizjonera

https://naszabobowa.pl/umowa-na-remont-szkoly-muzycznej-i-stopnia-w-bobowej-podpisana-2/163452

wykonywali w szkole muzycznej roboty budowlane odkryli w piwnicy „zamaskowane i zaślepione” przejście, to przejście sforsowali, w grudniu 2023 roku i styczniu 2024 roku usunęli „materiał zasypowy” i odsłonili od spodu żelbetowy strop pod salą lekcyjną nr 3. Owi poszukiwacze przygód stracili nagle rezon, tenże strop prowizorycznie podparli (podpory Peri), po czym się z tej piwnicy ewakuowali. Ale zanim się oddalili sprowadzili na miejsce wizjonera i okazali mu swoje dzieło. Ten to dzieło obejrzał, po czym też się oddalił pozostawiając ten obiekt swojemu losowi. Do wizjonera (tj. tytułowego pianisty) jeszcze wrócimy, na początek zajmijmy się skrzypkiem.

W statucie szkoły muzycznej

http://szkolamuzyczna.bobowa.pl/wp-content/uploads/2024/01/Statut-SM-I-st.-w-Bobowej.pdf

czytamy:

„Rozdział I. Przepisy ogólne

Paragraf 1.

(…) 4. Organem założycielskim i prowadzącym Szkołę Muzyczną I stopnia w Bobowej jest Gmina Bobowa.

(…)

Rozdział III Organy Szkoły

Paragraf 5.

Organami Szkoły są: 1) Dyrektor Szkoły; (…)

Paragraf 6.

  1. Stanowisko Dyrektora Szkoły powierza organ prowadzący zgodnie z obowiązującymi przepisami.
  2. Dyrektor: (…) 4) odpowiada w szczególności za: (…) k) zapewnia pracownikom i uczniom odpowiednie warunki BHP”.

 Litera B w tym BHP oznacza „bezpieczeństwo”.

Pytanie jest takie: jak pan dyrektor (czyli tytułowy skrzypek) wywiązał się ze swoich obowiązków, jakie warunki BHP zapewnił pracownikom i uczniom, skoro ci ludkowie od stycznia 2024 roku aż do 27 czerwca 2024 roku (przez całe półrocze!) chodzili w sali nr 3 po prowizorycznie podpartym żelbetowym stropie, w którym przekroczone zostały stany graniczne nośności i użytkowania i który w każdej chwili mógł ulec zawaleniu?

Zgodnie z tym oświadczeniem obecnej sekretarz gminy

Odpowiedź na zapytanie z dnia 10.09.2024r.

osobą fizyczną, która prowadzi książkę obiektu budowlanego [Ad.A, Ad.B – przyp. red.] jest dyrektor szkoły muzycznej (czyli tytułowy skrzypek), stan techniczny obiektu i czynności wykonywane w obiekcie przez firmę Kipiel były mu zatem znane.

Pan dyrektor (tytułowy skrzypek) wyłączył salę nr 3 z użytkowania dopiero 27 czerwca 2024 roku (autorem zdjęcia jest Lech Klimek):

https://gorlice.naszemiasto.pl/cztery-inwestycje-zapoczatkowane-przez-poprzednikow/ar/c3-9764771

– a tutaj zdjęcia u Molendowicza:

https://www.dts24.pl/inwestycje-poprzednikow-kula-u-nogi-nowych-wladz-bobowej

Napiszmy to otwartym tekstem: salę nr 3 należało wyłączyć z użytkowania najpóźniej w styczniu 2024 roku! Organ szkoły (w cielesnej powłoce pana skrzypka) powinien był niezwłocznie (i na piśmie!) powiadomić organ wykonawczy gminy (w cielesnej powłoce pana pianisty) o wyłączeniu z użytkowania sali nr 3, a organ wykonawczy gminy powinien był sprowadzić na miejsce jakiegoś przytomnego, ogarniętego gościa z uprawnieniami budowlanymi, który by ocenił stan techniczny stropu i wskazał co należy uczynić, żeby sala nr 3 mogła być bezpiecznie użytkowana. Obie artystyczne dusze zdaje się zapadły w zimowy sen, obudzone zostały dopiero w czerwcu (skrzypek) i lipcu (pianista) – przez okoliczności zewnętrzne. Ten zimowy sen byłby może śmieszny, gdyby nie art. 164 kk, ci goście (tj. skrzypek i pianista) przez swoje zaniechanie sprowadzili niebezpieczeństwo zdarzenia określonego w art. 163 § 1 pkt 2 kk.

Jakieś sensowne ruchy w tej sprawie nastąpiły dopiero po upadku miejscowego wizjonera (upadku z burmistrzowskiego stolca) – i to jest miara patologii, jaka dotknęła bobowski „samorząd”.

Teraz kilka słów nt. pianisty.

Na początek wyjaśnienie skąd „pianista”. Niezawodny Lech Klimek opowiada (to jest rok 2017):

„Oświata pod opieką

– Burmistrz to człowiek z pasją – stwierdza Alicja Rodak, dyrektorka podstawówki w Jankowej.

– Myślę, że kocha, to co robi i tu upatrywałabym źródeł jego sukcesów.

Pani Alicja podkreśla też, że dostrzega w burmistrzu wiele talentów głównie sportowych i muzycznych.

– Wiem, że gra na pianinie – relacjonuje. – Choć chyba nie ma formalnego wykształcenia w tym kierunku, pewnie jego zainteresowanie muzyką sprawiło, że mamy w gminie szkołę muzyczną”.

https://gazetakrakowska.pl/to-prawdziwa-osobowosc/ar/11847645

Obiekt budowlany należy utrzymywać w należytym stanie technicznym, w szczególności w zakresie  nośności i stateczności konstrukcji (art. 5 ust. 2 ustawy prawo budowlane), właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany utrzymywać i użytkować obiekt zgodnie z zasadami o których mowa w art. 5 ust. 2 (art. 61 ust. 1 pkt 1 ustawy prawo budowlane).

Właścicielem obiektu jest gmina, organem wykonawczym gminy, zarazem kierownikiem urzędu gminy jest wójt/burmistrz. Ów organ (w cielesnej powłoce pianisty), wystąpił 1 sierpnia 2024 roku z takim bełkotem (wystąpił już jako emeryt):

… ja zostałem tam poproszony i byłem tylko raz jak zobaczyć to pomieszczenie które było realizowane w ramach projektu i panowie mi pokazali yyyyy kolejne tam pomieszczenia które są że oni tam tej ziemi stamtąd trochę wywieźli ponieważ no chcieliby zrobić jakąś inwentaryzację i przygotować potem ten budynek do tego żeby można było wykonać projekt pozwolenie i wszystko to co jest związane yyyy z poprzednią dokumentacją na realizację takiego zadania więc ja nie uczestniczyłem w tym procesie oni to zrobili yyyyyy na własną rękę i po prostu za to muszą ponosić odpowiedzialność bo przecież trzeba byłoby być samobójcą żeby wydawać jakieś polecenia bez dokumentacji po co to robić ja wykonałem tutaj setki inwestycji na terenie gminy na wszystkie mieliśmy dokumentację więc myślę że to jest trochę wyolbrzymione, przejaskrawione po to żeby też pokazać jakie to działania niezgodne z przepisami prawa, ale to powinno zostać zbadane …

https://rdn.pl/270944/waclaw-ligeza-odnosi-sie-do-zarzutow-nowych-wladz-bobowej-to-nagonka-na-poprzednika

Pan pianista się grubo myli, tu nic nie jest „wyolbrzymione”, ani „przejaskrawione”. 31 lipca 2024 roku na „konferencji prasowej” podano do publicznej wiadomości, że „podłoga” w sali nr 3 na parterze szkoły muzycznej grozi zawaleniem – i to jest ścisły opis stanu faktycznego, zgodny z tym, co czytamy w ekspertyzie dostarczonej przez Annę Aksman. Widać, że pan pianista ma bardzo słaby kontakt z realnym światem, że w ogóle nie zdaje sobie sprawy z tego, że miał (i ma) więcej szczęścia jak rozumu – co nie zmienia jego odpowiedzialności za urzędnicze zaniechanie w kwestii bezpieczeństwa nauczycieli i uczniów w szkole muzycznej w „mieście” B. (jak już wyżej napisałem uczniowie ci przez całe drugie półrocze w roku szkolnym 2023/2024 pobierali nauki w sali, która bezwzględnie powinna była być wyłączona z użytkowania – a to ze względu na „stan awaryjny” stropu nad piwnicą).

wma

Od redakcji! Na zdjęciu tytułowym upadły burmistrz Bobowej Wacław Wizjoner Ligęza (z prawej) i Tomasz Kipiel współwłaściciel firmy Kipiel s.c., która wykonywała „remont pomieszczenia piwnicznego” – zob. §1 w: zał. nr 8 do SWZ – Wzór umowy, w budynku Szkoły Muzycznej I stopnia w Bobowej. Zdjęcie zostało zacytowane ze strony – zob. https://naszabobowa.pl/umowa-na-remont-szkoly-muzycznej-i-stopnia-w-bobowej-podpisana-2/163452/. Tytułowy „skrzypek” z tekstu komentatora „wma”,  to dyrektor Robert Gryzik (zdjęcie poniżej zostało zacytowane ze strony – zob. https://naszabobowa.pl/uroczyste-zakonczenie-roku-szkolnego-2020-2021-w-szkole-muzycznej-i-stopnia-w-bobowej/116647/:

 

A Czytelnik, który chciałby przypomnieć sobie pozostałe szczegóły kryminalnej historii, która rozegrała się (i nadal rozgrywa się) w Szkole Muzycznej I stopnia w Bobowej, powinien pożeglować tutaj – zob. https://gorliceiokolice.eu/tag/katastrofa-budowlana-w-dworze-dlugoszowskich/.

(Odwiedzono 687 razy, 1 wizyt dzisiaj)

8 przemyśleń na temat "Skrzypek i pianista"

      1. Nie odpowiedziała mi Pani na pytanie dotyczące SIM w Korzennej!
        Ps. Konkursy na stanowiska nic nie dają. System premiuje łajdaków i pożytecznych idiotów!

        1. Odpowiednim kandydatem na burmistrza byłaby osoba o pseudonimie wma.
          Za spełnienie poszczególnych kryteriów wnioskodawca otrzymuje wskazaną w niniejszej uchwale ilość punków.

          Mieszkania na wynajem Korzenna. https://www.korzenna.pl/mieszkania-na-wynajem-nabor-do-20-maja/

          Kryteria pierwszeństwa wraz z liczbą przyznanych im punktów obowiązujące na dzień złożenia wniosku są następujące:

          kryterium pierwszeństwa jest posiadanie przez najemcę wkładu oszczędnościowego gromadzonego na rachunku bankowym na cele mieszkaniowe, którego imienny dowód stanowi książeczka mieszkaniowa wystawiona do dnia 23 października 1990 r. Kryterium temu przyznaje się następującą liczbę punktów – 4 pkt.2. wnioskodawcą jest osoba pełnoletnia, która na dzień złożenia wniosku nie przekroczyła 30 roku życia – 10 pkt;3. w skład gospodarstwa domowego wchodzi osoba, która na dzień wejścia w życie uchwały mieszkała na terenie Gminy Korzenna – 6 pkt;4. najemca lub jego małżonek na dzień wejścia w życie uchwały był zatrudniony na podstawie stosunku pracy u pracodawcy mającego siedzibę na terenie Gminy Korzenna – 4 pkt;5. osoba do 16 roku życia wchodząca w skład gospodarstwa domowego legitymuje się orzeczeniem o niepełnosprawności określonym w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. 2021 poz. 573) – 5 pkt;6. osoba powyżej 16 roku życia wchodząca w skład gospodarstwa domowego legitymuje się orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności określonym w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych – 5 pkt;7. w skład gospodarstwa domowego wchodzą dzieci do 16 roku życia uczęszczające do szkół i przedszkoli na terenie Gminy Korzenna – 5 pkt za każde dziecko;8. w skład gospodarstwa domowego, na dzień złożenia wniosku, a także na każdym etapie naboru, nie wchodzi osoba, która jest właścicielem lub współwłaścicielem w udziale wynoszącym co najmniej 1/2 budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego, a także nie przysługuje jej spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego – 5 pkt;9. osoba wchodząca w skład gospodarstwa domowego, na dzień złożenia wniosku jest najemcą lokalu wchodzącego w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Korzenna, który zobowiązuje się do rozwiązania umowy najmu i opróżnienia tego lokalu w terminie miesiąca od dnia zawarcia umowy najmu mieszkania przez najemcę – 10 pkt.
          Najemcą Lokalu może zostać wnioskodawca, który spełnia ustawowe kryteria określone w ustawie z dnia 8 grudnia 2006 r. o finansowym wsparciu niektórych przedsięwzięć mieszkaniowych (Dz. U. z 2022 r. poz. 377, z późn. zm.), zwana dalej ustawą o finansowym wsparciu oraz ustawie z dnia 26 października 1995 r. o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa, zwana dalej ustawą o SIM, to jest:

          – w dniu objęcia Lokalu, ani on ani osoby wchodzące w skład Gospodarstwa Domowego nie posiadają tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego na terenie miejscowości Korzenna, jednakże w przypadku posiadania przez wskazane osoby tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego poza miejscowością Korzenna, wnioskodawca może zostać najemcą lokalu tylko jeżeli zmiana jego miejsca zamieszkania jest związana z podjęciem pracy przez wnioskodawcę lub inną osobę z Gospodarstwa Domowego w pobliżu miejsca położenia zasobów SIM, w których znajduje się Lokal;

          – średni miesięczny dochód Gospodarstwa Domowego, w roku poprzedzającym rok, w którym zawierana jest umowa najmu lokalu mieszkalnego nie przekroczy wartości określonych w art. 7a ust. 1 ustawy o finansowym wsparciu oraz art. 30 ust. 1 pkt 2a ustawy o SIM.

          1. @Anna
            „Odpowiednim kandydatem na burmistrza byłaby osoba o pseudonimie wma”.

            Jeśli to miał być komplement pod moim adresem, to informuję osobę o pseudonimie „Anna”, że jest to koncept chybiony.

            Jeśli to miała być obelga, to owszem udana – ale zgoła niepotrzebna.

          2. Komplement. Napewno ma Pan większą więcej o budownictwie, inwestycjach niż burmistrz Bobowej i jego zastępca.

  1. Firma Kipiel ostatnio wykonuje dużo inwestycji dla gminy Gródek nad Dunajcem:
    – Turystyczno-rekreacyjne zagospodarowanie terenu nad Jeziorem Rożnowskim w gminie Gródek nad Dunajcem.
    – Rozbudowa i przebudowa budynku WDK w Bartkowej – Posadowej ze zmianą sposobu użytkowania pomieszczeń na klub dziecięcy z dostosowaniem budynku dla potrzeb osób niepełnosprawnych.
    – Modernizacja budynku w Gródku nad Dunajcem – wprowadzenie funkcji społecznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *