Dziennik budowy „miejskiego centrum kultury” w „mieście” B.

Od redakcji! Autorem artykułu jest komentator „wma”.

xxx

7 grudnia 2023 roku właściwy terytorialnie organ nadzoru budowlanego przeprowadził kontrolę robót prowadzonych na budowie „miejskiego centrum kultury” w „mieście” B., protokół tej kontroli został podpisany w Gorlicach 15 grudnia 2023 roku „po uzgodnieniu daty podpisania z inwestorem i kierownikiem budowy”.

Protokół wygląda tak:

protokół ten dotarł do właściciela tego portalu po tym wniosku:

Zapytanie prasowe_tablica informacyjna_budowa MCK … – 14-12-2023

W protokole czytamy m. in.:

„A4. Stan zaawansowania: trwają roboty instalacyjne i wykończeniowe (…)”.

„A5. Tablica informacyjna (…) niezgodna z przepisami prawa budowlanego (art. 45b): Napisy są (…) niewidoczne i nieczytelne. Tablica informacyjna umieszczona została na ogrodzeniu budowy treścią skierowaną w kierunku budowy, uniemożliwiając jej odczytanie z drogi publicznej”.

Skoro tak (tzn. skoro inspektor Szczepkowski i starszy inspektor Mrozek stwierdzili 7 grudnia 2023 roku – w przytomności kierownika budowy Cieślaka i gminnego urzędnika Szklannego – że tablica informacyjna „umieszczona została na ogrodzeniu budowy treścią skierowaną w kierunku budowy, uniemożliwiając jej odczytanie z drogi publicznej”), to czemu od razu nie usunięto skutków tej psoty? Stan zgodny w ustawą został przywrócony dopiero 9 grudnia 2023 roku, po interwencji właściciela niniejszego portalu:

https://gorliceiokolice.eu/2023/12/tablica-informacyjna

Dodajmy: stan zgodny w ustawą odnośnie usytuowania tablicy, napisy nadal były „niewidoczne i nieczytelne”.

To samo dotyczy ogłoszenia z danymi dot. bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia (punkt A7 w protokole).

Dodajmy od razu, że organ nadzoru budowlanego z własnej pilności okazał skany dziennika budowy, można je przestudiować samodzielnie, a można poprzestać na tym, co zapisano w protokole kontroli – cały punkt D2 w protokole dotyczy wpisów w dzienniku budowy, dokonywanych przez osoby niekoniecznie uprawnione. Te wpisy mają tę wartość, że dobrze oddają nieustający chaos panujący na tej budowie. Przykłady: niektóre roboty ulegające zakryciu nie zostały odebrane przez inspektorów nadzoru inwestorskiego (także w tym czasie, gdy roboty wykonywała firma Olexbud), do tego mamy wpisy kierownika budowy (niejakiego Cieślaka) niezgodne ze stanem faktycznym (w dniach 14 listopada i 29 listopada kierownik budowy „zgłasza” do odbioru rzekomo zakończone roboty, roboty te do 7 grudnia nie zostały zakończone – co stwierdzili na miejscu i opisali w protokole panowie Szczepkowski i Mrozek).

Punkt D5: „Stwierdzono, że przewód linii napowietrznej prawdopodobnie telekomunikacyjny opiera się częściowo na rynnie i może być przerwany z uwagi na zsuwający się śnieg z dachu budynku” – nasza zima zła!

https://gorliceiokolice.eu/2023/12/nasza-zima-zla

W dalszej części protokołu opisano liczne (większe lub mniejsze) „nieprawidłowści”, owe „nieprawidłowości winny być usunięte bez zbędnej zwłoki”. Ot co!

Wróćmy jeszcze do dziennika budowy – bo jest tego wart.

Dziennik budowy to jest jakiś kabaret. Najlepszy dowcip to wpis w pierwszym tomie na stronie 7. Pod oświadczeniem o treści:

„Oświadczam ze świadomością odpowiedzialności karnej i zawodowej w oparciu o znajomość obowiązków, metod i technologii robót oraz przepisów, że podejmuję się pełnienia funkcji kierownika robót: roboty budowlane (…)”

podpisał się … Janusz Fugiel! Czynności tej dokonał 14 maja 2020 roku.

Niezły jest też ten dowcip: 12 czerwca 2023 roku na budowie pojawiło się troje inspektorów nadzoru inwestorskiego (p. Przepiórka, p. Chłosta, p. Sowiński). Towarzystwo to podpisało się w tym dniu pod takim oświadczeniem (str. 4 w tomie drugim):

„Oświadczam ze świadomością odpowiedzialności karnej i zawodowej w oparciu o znajomość obowiązków, metod i technologii robót oraz przepisów, że podejmuję się pełnienia funkcji inspektora nadzoru inwestorskiego”.

W tym samym miejscu i pod tym samym oświadczeniem (że podejmuje się pełnienia funkcji inspektora nadzoru inwestorskiego) podpisał się Mateusz Zaczyk, który w tej umowie

https://gorliceiokolice.eu/wp-content/uploads/2023/07/zalacznik-skan-umowy.pdf

w § 6 ust. 10 litera a jest wymieniony jako … kierownik robót w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych. Gościowi najwyraźniej coś się pomyliło, na jednej budowie nie można łączyć funkcji kierownika robót z funkcją inspektora nadzoru inwestorskiego (art. 24 ustawy prawo budowlane).

Do 13 grudnia 2023 roku (dzień, w którym podobno miał się dokonać ostateczny odbiór całego obiektu wraz z drogą dojazdową i parkingiem) p. Chłosta (specjalność konstrukcyjno-budowlana) pojawił się na budowie jeszcze 9 razy (ostatni raz 29 września), p. Przepiórka (instalacje sanitarne) pojawiła się 6 razy (ostatni raz 18 października), ale taki p. Sowiński (elektryk) tylko 3 razy (28 czerwca, 27 września i 20 października). Budowa trwała pół roku, p. Chłosta pojawiał się na budowie średnio co trzy tygodnie, p. Przepiórka średnio raz na miesiąc, a p. Sowiński średnio co dwa miesiące – co oznacza, że inwestorski nadzór na tej budowie – ogólnie rzecz biorąc – był w dużej mierze fikcją.

wma

Od redakcji! Na zdjęciu tytułowym strona okładkowa „dziennika budowy” Miejskiego Centrum Kultury w Bobowej. Za słabą jakość zdjęcia odpowiedzialność ponosi biuro Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Gorlicach.

(Odwiedzono 284 razy, 1 wizyt dzisiaj)

1 przemyślenie na temat "Dziennik budowy „miejskiego centrum kultury” w „mieście” B."

  1. ” Kult pieniądza „. Kulturą żądzą pieniądze. Forsal.pl. Wyższa kultura wydawania pieniędzy.Gazeta Prawna.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *