Na stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie – zob. https://krakow.wios.gov.pl/2023/11/odpady-na-dzialce-w-grybowie/, pojawił się następujący komunikat i zdjęcia z wizji w terenie:
„Odpady na działce w Grybowie
W dniu 30 października br. Inspektorzy WIOŚ interweniowali w terenie wskutek otrzymania zgłoszenia o składowaniu na działce rolnej w Grybowie odpadów. Odpady znajdowały się na części działki przylegającej do drogi powiatowej.
Na miejsce zdarzenia udali się inspektorzy WIOŚ Delegatury w Nowym Sączu, gdzie dokonano m.in. pomiaru pryzmy powstałej w wyniku nagromadzenia odpadów (długość 70 m, szerokość od 14,5 do 22 m, wysokość od 4 do 6 m). Z pryzmy wydobywał się chemiczny zapach. Na wypłaszczonej czaszy pryzmy stwierdzono zastoiny odcieku o konsystencji emulsji wodnej, koloru lekko żółtego.
W trakcie prowadzonych oględzin na teren działki przyjechały kolejne 2 samochody ciężarowe, o ładowności ok. 20 ton każdy, z ładunkiem (wizualnie zbliżonym do odpadów na działce). W obecności funkcjonariuszy Policji Inspektorzy, na podstawie art. 12 ust 2, pkt 4 ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska, dokonali wstrzymania działalności polegającej na dowożeniu odpadów nieznanego pochodzenia na teren działki.
Działka, na której zgromadzono odpady, przylega bezpośrednio do potoku Pławianka. Ukształtowanie terenu świadczy o możliwym spływie, zarówno wód powierzchniowych, jak i podziemnych w kierunku potoku, stanowiącego dopływ rzeki Biała Tarnowska. Na rzece tej zlokalizowane ujęcie wody pitnej dla Grybowa. Dlatego też o zdarzeniu i ewentualności skażenia wód powierzchniowych w przyszłości poinformowano natychmiast telefonicznie eksploatujących ujęcia wody pitnej.
Wykonane pomiary w terenie pomiary (przewodność elektryczna oraz odczyn pH) cieczy znajdującej się w ww. zastoisku mogą świadczyć o zagrożeniu dla środowiska.
W rezultacie ww. działań i stwierdzonych faktów:
– przesłano zawiadomienia do właściwej Prokuratury Rejonowej, na podstawie art. 183 kodeksu karnego,
– wystąpiono do Burmistrza Grybowa o podjęcie czynności wynikających z art. 26 ustawy o odpadach,
– zwrócono się do powiatowego nadzoru budowlanego, o powzięcie działań w zakresie legalności prowadzonych prac,
– do ustalonego właściciela działki przesłano, wydaną na podstawie art. 12 ust. 4 ustawy o IOŚ, decyzję wstrzymująca działalność – podlegająca natychmiastowemu wykonaniu,
– poinformowano Dyrekcję PGW Wody Polskie o możliwym zanieczyszczeniu cieków powierzchniowych.
Do CLB GIOŚ Oddział w Krakowie zlecono wykonanie badań w następującym zakresie:
arsen, bar, kadm, chrom, miedź, rtęć, nikiel, ołów, selen, cynki, chlorki, fluorki, siarczany, rozpuszczony węgiel organiczny, substancje rozpuszczone, olej mineralny C10-C40, sucha masa. Ponadto zlecono wykonanie badań terenowych na potoku powyżej i poniżej działki w zakresie pH i przewodności elektrolitycznej właściwej. W przypadku wystąpienia wzrostu wskaźników zlecono pobór prób w zakresie chlorków i siarczanów”.
Od redakcji! Więcej na ten sam temat – zob. Mafia śmieciowa zaatakowała w Grybowie!.
Cdn.
Rozpoczęły się wczoraj prace ziemne w SAG w Siedliskach pod budowę hali.