Od „wielkiej rewitalizacji” do „małej rewitalizacji” albo jak zablokować emisję pyłków roślinnych

Fiasko „wielkiej rewitalizacji” na rynku w Bobowej burmistrz Wacław Ligęza odtrąbił uroczyście 22 czerwca 2023 roku podczas obrad LVI sesji RM w Bobowej – zobhttps://bobowa.sesja.pl/portal/videos/04c32c96-a4ea-49b4-9ce5-1d033955e6f2 i O aferze MCK i aferze rewitalizacyjnej – zapis wypowiedzi burmistrza Wacława Ligęzy z LVI sesji RM w Bobowej (22 czerwca 2023 r.). Jak widać nagle okazało się, że plany budowy „miejskiego centrum informacji turystycznej”, pomników, toalety publicznej i kilku innych „wynalazków” trzeba na jakiś czas odłożyć ad acta. Dlaczego? Aaa, tego burmistrz Wacław Ligęza nie raczył ujawnić a radni bobowscy z właściwą sobie delikatnością nie zamierzali dociekać i w milczeniu, i z honorem przyjęli do wiadomości ponure oświadczenia samorządowca obwołanego jakiś czas temu wizjonerem – zob. Wizjoner! A propos wizjonera! Otóż pomimo odwołania planów „wielkiej rewitalizacji” nie zabrakło 22 czerwca 2023 roku w wystąpieniu burmistrza Wacława Ligęzy profetycznych wizji. I burmistrz Wacław Ligęza puścił wodze fantazji w sprawie drzew rosnących na bobowskim rynku a uratowanych przed siekierezadą, wieszcząc, że ich kres i tak nadejdzie – cytuję: „(…) w przyszłości kiedyś będzie się musiał samorząd tym zająć, bo tak[a] jest prawda, że te drzewa może wytrzymają tam jeszcze jakiś czas, ale one też mają swoje tutaj jakieś tam, yyy… jakiś okres, kiedy mogą być… kiedy mogą funkcjonować i z pewnością będzie trzeba też pomyśleć w przyszłości o tym, żeby yyy… (…)”!

xxx

„Wielka rewitalizacja” padła z hukiem, ale „mała rewitalizacja” w Bobowej trwa (zob. zdjęcie tytułowe), choć kłopotów i tutaj nie brakuje! Podczas LVII sesji Rady Miejskiej w Bobowej (31 lipca 2023 r.)  – zob. https://bobowa.sesja.pl/portal/videos/e2edea3d-6236-4e8e-a6ab-c571f04cc3bb  burmistrz Wacław Ligęza oświadczył [czas wystąpienia w relacji wideo z sesji od ok. 18 min. 30 sek. do ok. 22 min.]:

„Też odbyło się takie spotkanie z projektantem ogrodu, w sprawie tutaj naszego rynku tutaj tak bym powiedział, że te prace związane z modernizacją, szczególnie tych ciągów pieszych i na płycie rynku i wzdłuż chodników, które biegną od kościoła Świętej Zofii, zgodnie tutaj z projektem organizacji ruchu są te przemieszczenia, w tej chwili ulica tutaj Kolegiacka, Gryfitów, część tych prac jest wykonywana, ma miejsce… no ale też trzeba jeszcze będzie o tym pomyśleć, że na końcu sama płyta rynku… no jest myślę w takim stanie, jak widzimy, tam potrzebne są prace pielęgnacyjne związane z… w ogóle… pewnie… nowym trawnikiem, nowym ukwieceniem, te elementy zdrewniałe, które są już takie można powiedzieć nie doprowadzenia nie do wyprowadzenia żeby one spełniały jakiś standard i też tutaj nowe elementy które byłyby wprowadzone z konserwacją z renowacją z naprawą małej architektury mówię tutaj o ławkach mówimy tutaj o koszach tutaj pewna kwota będzie przeznaczona w ramach kolejnego źródła na które mamy oczywiście ogromną szansę uzyskać dofinansowanie więc jak będzie już decyzja ostateczna, ponieważ bo jak wiadomo to są tylko plany to też chcielibyśmy żeby tutaj no ta estetyka ostateczna końcowa dotycząca płyty naszego rynku była na właściwym poziomie i żeby można było powiedzieć że te prace zostały ukończone też będą elementy tutaj te oświetleniowe też będą pomalowane to planujemy zrobić zagospodarowanie też terenu samego przy kościele św. Zofii właściwie to przy ośrodku zdrowia byłem w przychodni lekarskiej tam na tym podjeździe do góry ponieważ ten garaż co jest tam do usunięty żeby on już nie szpecił on swoim wyglądem całego otoczenia nowego muru nowej nowych ciągów pieszych i całego terenu wokół kościoła, wokół przychodni natomiast jeżeli chodzi o samą przychodnie to w tej chwili no trzeba będzie też wykonać jakieś prace remontowe przynajmniej w takim zakresie które pozwoli to całe otoczenie pod podjazdem dla osób niepełnosprawnych wymalowaniem tego elementu dlatego że do dnia dzisiejszego firma która się zobowiązała dostarczyć stosowne dokumenty związane z ewentualnie przebudową samego wejścia i nie ma tych dokumentów i to jest sprawa która się w dalszym ciągu toczy jaki jej będzie finał to zobaczymy ale żeby też tego nie zostawić tego wszystkiego w takim stanie jak jest to żeby widok ogólny był dużo lepszy bardziej przyjazny też należałoby pomyśleć o pomalowaniu odpowiednią farbą tego budynku który niedawno był kilka lat temu był myty ale rośliny które emitują pyłki no ciągle jak gdyby są pochłaniane przez tynk i trzeba zrobić to takim materiałem taką farbą która no tutaj skutecznie będzie się bronić przed właśnie oddziaływaniem pyłków roślinnych”.

Jak widać plany przebudowy budynku (wejścia do budynku), w którym od lat mieści się NZOZ BOMED też na razie jakoś mało perspektywiczne (więcej na ten temat – zob. (m.in.) Starosta Gorlicki odmawia udzielenia pozwolenia na przebudowę przychodni BOMED i rozbiórkę „blaszaka” przy ulicy Św. Zofii w Bobowej!). A radni trwali w osłupieniu (podczas sesji 31 lipca 2023 roku) i nikt burmistrza Bobowej nie niepokoił pytaniami w sprawie złożonego oświadczenia – cytuję: „do dnia dzisiejszego firma która się zobowiązała dostarczyć stosowne dokumenty związane z ewentualnie przebudową samego wejścia i nie ma tych dokumentów i to jest sprawa która się w dalszym ciągu toczy (…)”. Inna sprawa, że burmistrz Wacław Ligęza zawczasu uśmierzył zapał bobowskich radnych do zadawania niewygodnych pytań i wypalił, że wypowie teraz wojnę pyłkom roślinnym (zaskoczenie musiało być porażające), które paskudzą tynki przychodni BOMED. I „żeby widok ogólny był dużo lepszy bardziej przyjazny” to pomalujemy budynek BOMEDU „taką farbą która no tutaj skutecznie będzie się bronić przed właśnie oddziaływaniem pyłków roślinnych”. A może, panie burmistrzu, należałoby pomyśleć, żeby „rośliny które emitują pyłki” potraktować jakimś takim zajzajerem, żeby przestały te pyłki emitować. Zablokowanie „emisji” pyłków roślinnych (tak jak dostępu do informacji publicznej) przyniosłoby korzyść wszystkim mieszkańcom Bobowej i okolic! Do spraw publicznych, panie burmistrzu, trzeba podchodzić „kompleksowo” („kompleksowo” – licentia poetica Wacław Ligęza)!

Od redakcji! Na zdjęciu tytułowym uwieczniłem „małą rewitalizację” na rynku w Bobowej, czyli wymianę kostki Bauma na płyty granitowe. Zdjęcie zostało wykonane 3 lipca 2023 roku. Więcej o aferze rewitalizacyjnej – zob. https://gorliceiokolice.eu/tag/afera-rewitalizacyjna/.

Z ostatniej chwili – zapisane 27 sierpnia 2023 roku!

A jednak burmistrz Wacław Ligęza nadal snuje plany „wielkiej rewitalizacji” – zob. Wniosek_dotyczy projektanta ogrodu – 09-08-2023, Pismo – 23-08-2023, Odpowiedź na zapytanie z dnia 09.08.2023r. Jak widać odpowiedź na zadane pytanie należy uznać za strukturalnie ułomną (ciągle nie wiadomo np. kim był tzw. projektant ogrodu), ale nie pierwszy raz na samorządowym folwarku u burmistrza Wacława Ligęzy albo pracownicy samorządowi mają kłopoty ze zrozumieniem prostych pytań, albo mają kłopoty z formułowaniem prostych odpowiedzi, albo – i to niestety jest najbardziej prawdopodobne – uchylając się od udzielenia pełnej i merytorycznej odpowiedzi aroganccy pracownicy UM w Bobowej okazują wnioskodawcy (z pełnym rozmysłem) brak szacunku! I wszystko jedno, które „albo” weźmiemy pod uwagę to taką sytuacje można ocenić tylko jednym słowem: żałosne!

(Odwiedzono 276 razy, 1 wizyt dzisiaj)

3 przemyślenia na temat "Od „wielkiej rewitalizacji” do „małej rewitalizacji” albo jak zablokować emisję pyłków roślinnych"

  1. W rzeczy samej, plany budowy „miejskiego centrum informacji turystycznej”, pomników (w liczbie 4 sztuk), granitowego szaletu, „pergoli” i „sensorycznego ogrodu” (czy jakoś tak) odłożone na półkę – a kto wie, może nawet ad calendas graecas? Nie wiadomo czego bardziej żałować, czy tych pomników (w liczbie 4 sztuk), czy (granitowej) świątyni dumania. Ja stawiam na (granitową) świątynię dumania.

    A te „rośliny które emitują pyłki no ciągle jak gdyby są pochłaniane przez tynk” – straszne! Nie ma rady, trzeba „będzie się bronić przed właśnie oddziaływaniem pyłków roślinnych”! A miało być tak pięknie, miał być „mikroklimat”!

  2. Co jakiś czas ten bobowski rynek ,rozbabrany, który to już raz ?. W czym tkwi tajemnica ?. Ktoś coś kiedyś tam zakopał?.

  3. Gwoli wyjaśnienia , dzisiaj jak w ukropie,bobowski rynek udekorowany pomarańczowymi „wdziankami ” zakrywa rozkopane fragmenty rynku .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *