Park Wodny w Wysowej. Decyzja administracyjna PINB w Gorlicach. Remont budynku musi być wykonany do 31 lipca 2020 roku

Afera basenowa w Wysowej wkroczyła w kolejną fazę. Po ujawnieniu kryminalnych „błędów i wypaczeń”, które ostatecznie doprowadziły do zamknięcia Parku Wodnego w Wysowej w maju 2019 roku, wreszcie doczekaliśmy się pierwszych konkluzji administracyjnych i nakazów budowlanych, dotyczących działań remontowych w Parku Wodnym w Wysowej.

Na wnioski, który wystosowałem 10 grudnia 2019 roku do PINB w Gorlicach i Gminy Uście Gorlickie, otrzymałem, 23 grudnia 2019 roku, a więc tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, kolejny plik dokumentów.

Biuro inspektora Aleksandra Górskiego z Gorlic okazało mojej redakcji decyzję administracyjną, wydaną 18 grudnia 2019 roku, nakazującą „właścicielowi – Gminie Uście Gorlickie – w terminie do 31 lipca 2020 r., usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości dotyczących budynku basenu rekreacyjnego położonego (…) w Wysowej-Zdroju (…)” – zob. Decyzja PINB.5162.20.2019.

Natomiast Zbigniew Ludwin, wójt Gminy Uście Gorlickie, do przedmiotowego dokumentu decyzji administracyjnej – zob. Wysowa_decyzja administracyjna i pisma przewodniego – zob. OSO.1431.86.2019-Odpowiedź, dołączył dodatkowo fragment ekspertyzy uzupełniającej dr. inż. Andrzeja Marynowicza – zob. Pierwsze strony ekspertyz stanowiące 4 załżczniki do pisma BPŚ.7021.2.2019 i pismo do Pracowni Projektowej ORBIKON z Opola – zob. Pismo BPŚ.7021.2.2019, niechybnie stwierdzające, że już niedługo dowiemy się, ile gminnego podatnika w Uściu Gorlickim będzie kosztował zaordynowany przez inspektora Aleksandra Górskiego remont wysowskiego budynku „basenu rekreacyjnego”.

Do części merytorycznej, tj. nakazów budowlanych, wyartykułowanych przez PINB w Gorlicach nie będę się odnosił ze zrozumiałych względów, których chyba tłumaczyć nie muszę! Być może zrobi to komentator „wma”, który posiada niezbędna wiedzę techniczną, która upoważnia do merytorycznej (technicznej) oceny decyzji administracyjnej wydanej przez inspektora Aleksandra Górskiego.

Mnie natomiast, po lekturze powyżej opublikowanych dokumentów, nasunęło się kilka spostrzeżeń natury ogólniejszej.

Zacznę może od tego, że, tak jak się spodziewałem, inspektor Aleksander Górski w uzasadnieniu do wydanej 18 grudnia 2019 roku decyzji administracyjnej „z gracją” i „dyplomatycznie” pominął haniebny udział gorlickiego nadzoru budowlanego w ukrywaniu uginających się stropów, popękanych ścian, strukturalnego zawilgocenia i innych „usterek” oraz „nieprawidłowości”, które teraz trzeba usuwać z przestrzeni Parku Wodnego w Wysowej.

Niemal do łez rozczuliło mnie zdanie zapisane przez inspektora Górskiego – cytuję: „W dniu 14 maja 2019 r. pracownicy PINB w Gorlicach przeprowadzili czynności kontrolne w zakresie stanu technicznego przedmiotowego budynku (…), bo jak wynika z relacji inspektora Górskiego – cytuję: „Pismem z dnia 9 maja 2019 r. (…) Wójt Gminy Uście Gorlickie zawiadomił tut. Inspektorat, że w czasie oględzin lokalu użytkowego znajdującego się w budynku basenu rekreacyjnego (…) zauważono na piętrze budynku „znaczne pęknięcia ścian, odspojenie stropu od ścian, uszkodzenie i deformację ościeżnic drzwi oraz ugięcie sufitu.

Jaka szkoda, że przed 14 maja 2019 roku pracownicy PINB w Gorlicach niczego zdrożnego nie zauważyli w wysowskim budynku, w tym znacznego pęknięcia ścian, odspojenia stropu od ścian, uszkodzenia i deformacji ościeżnic drzwi oraz ugięcia sufitu.

Wyobraźmy sobie, że portal Macieja Rysiewicza nie istnieje i opinia publiczna nie dowiedziała się o karygodnych czynnościach nadzorczych przeprowadzonych w Parku Wodnym w Wysowej w latach 2012-2019 przez inspektorów Aleksandra Górskiego, Józefa Adamkiewicza, Andrzeja Bucyka, Marka Migacza i Piotra Mrozka. W takiej sytuacji oświadczenie inspektora Górskiego, że 14 maja 2019 roku pracownicy PINB w Gorlicach przeprowadzili czynności kontrolne, które (jak się przecież okazało) doprowadziły do zamknięcia obiektu a potem wydania znanej od 18 grudnia 2019 roku decyzji administracyjnej – zob. Decyzja PINB.5162.20.2019, wygląda na profesjonalną, bohaterską i bezkompromisową postawę gorlickiego nadzoru budowlanego. Oto bowiem państwowa służba administracyjna wkracza skutecznie i na czas, i zapobiega nieszczęściu.

Muszę powiedzieć, że bezczelność inspektora Aleksandra Górskiego nie zna jednak granic, bo milczenie, zaprezentowane w ww. decyzji administracyjnej a dotyczące procederu (uprawianego całymi latami) tuszowania stanu faktycznego, tj. popękanych ścian i uginających się stropów w Parku Wodnym w Wysowej, to integralna część tej samej kryminalnej historii. Inspektor Aleksander Górski wprost staje na głowie, żeby odrzucić (w niebyt) od siebie i swoich podwładnych odpowiedzialność za udział w aferze basenowej. I robi to z pełną premedytacją, powołując się na wyrok WSA we Wrocławiu z 25 listopada 2010 roku, stwierdzający, że „organ nadzoru budowlanego nie ma (…) uprawnień do badania przyczyn powstania nieodpowiedniego stanu technicznego budynku”. Czyżby? Nie jestem znawcą ustawy Prawo budowlane, ale coś mi się wydaje, że, bez ustalenia „przyczyn powstania nieodpowiedniego stanu technicznego budynku”, ordynowanie terapii naprawczej może okazać się kolejnym błędem w sztuce budowlanej.

Czytelnicy mojego portalu pamiętają aferę z katastrofą budowlaną, do której doszło w Jeżowie w 2017 roku – zob. https://gorliceiokolice.eu/tag/katastrofa-budowlana/. Jak wiadomo MWINB w Krakowie powołał wówczas specjalną komisję, która podjęła próbę ustalenia przyczyn zawalenia się muru oporowego przy drodze wojewódzkiej nr 981 w Wilczyskach. W sprawie ugiętych stropów i popękanych ścian w Parku Wodnym w Wysowej PINB w Gorlicach żadnej komisji nie powołał i – de facto – oświadczył, że nie należy do jego obowiązków ustalenie „przyczyn powstania nieodpowiedniego stanu technicznego budynku”. A mnie towarzyszy nieodparte wrażenie, że do dnia dzisiejszego tajemnica uginających się stropów w Parku Wodnym nie została jednoznacznie rozwikłana.

Właśnie dlatego teraz z ustaleniem przyczyn wysowskiej „katastrofy basenowej” będzie musiał zmierzyć się samorząd z Uścia Gorlickiego. Ten samorząd będzie także musiał ustalić listę osób i firm odpowiedzialnych za zaistniały stan rzeczy. Znając III RP nie będzie to łatwe, zwłaszcza, że w aferę basenową zamieszanych jest wiele prominentnych podmiotów gorlickiego życia publicznego.

Za chwilę poznamy natomiast rozmiary remontowego kosztorysu inwestorskiego i Gmina Uście Gorlickie na koszt podatnika przystąpi do usuwania „usterek” w Parku Wodnym, bo czasu do 31 lipca 2020 roku nie ma zbyt wiele a decyzję administracyjną trzeba wykonać. Kiedy i na jakiej podstawie Gmina Uście Gorlickie odzyska zainwestowane w remont pieniądze? Jakie będą ustalenie prokuratorskiego śledztwa, o którego szczegółach, dodajmy, niewiele będzie wiadomo w najbliższej przyszłości; zwłaszcza, że prokurator Tadeusz Cebo wielokrotnie dowiódł, że informowanie społeczeństwa o działaniach prokuratury nie stanowi priorytetu w jego służbie publicznej – zob. https://gorliceiokolice.eu/2019/07/prokurator-tadeusz-cebo-na-wojnie-z-bezprawiem/? Nie znamy dzisiaj odpowiedzi na tak zadane pytania!

Ciąg dalszy tej historii oczywiście nastąpi, ale tym razem nie  mogę Czytelnikom obiecać, że uda mi się dotrzeć do szczegółów nadchodzących wydarzeń. Akcja tuszowania afery basenowej w Wysowej wejdzie przecież w decydującą fazę. A jak wiadomo Maciej Rysiewicz jest wrogiem publicznym nr 1! Mam zatem złe przeczucia i uważam, że społeczeństwo obywatelskie najpierw zapłaci za remont Parku Wodnego, a potem tych pieniędzy nie odzyska. Taki mamy klimat!

Spróbuję jednak trzymać rękę na pulsie!

Więcej na temat afery basenowej w Wysowej (i nie tylko w Wysowej) – zob. https://gorliceiokolice.eu/tag/afera-basenowa/.

 

(Odwiedzono 94 razy, 1 wizyt dzisiaj)

15 przemyśleń na temat "Park Wodny w Wysowej. Decyzja administracyjna PINB w Gorlicach. Remont budynku musi być wykonany do 31 lipca 2020 roku"

  1. Brawo, dobrze że tacy ludzie istnieją jak p. Rysiewicz.dzieki, że trzyma pan redaktor rękę na pulsie i coś wiemy!!

  2. Komentator „Zbigniew Konopka” zamieścił pod decyzją administracyjną taki oto bardzo ciekawy komentarz:

    Witam,
    wg mnie decyzja jest bez podstawy prawnej, wyszczególnione roboty nakłada się w trybie art. 51 ust. 1 pkt. 2 p.b a w sentencji decyzji brak jest wskazania nieprawidłowości, które nakazano by usunąć w trybie art. 66 p.b, nałożono natomiast obowiązek wykonania robót.
    Tak samo zakaz użytkowania jest bez sensu bo nie ma wskazanych stwierdzonych nieprawidłowości.
    Poza tym nie wiadomo czy woda w basenie ma pozostać i dociążać konstrukcję, czy należy ją wypompować i wszystko się zawali.

  3. Jestem osobą która parę razy korzystała z rodziną z basenu w Wysowej. Mam nadzieję, że będę miał okazję jeszcze kiedyś odwiedzić to miejsce, jeśli zostanie on właściwie naprawiony. W sezonie letnim to miejsce odwiedzało naprawdę wiele osób. Poświęciłem sporo czasu na to by zapoznać się z dokumentami, które dzięki determinacji i konsekwencji Pana Redaktora Rysiewicza zostały udostępnione wszystkim zainteresowanym. Mam nieodparte wrażenie, że nie dołożono odpowiednich starań by zadbać o bezpieczeństwo przyszłych użytkowników basenu. Nie wiem, czy tylko dla mnie pewne sprawy budzą wątpliwości, czy może podobne wrażenie mają też inni, śledzący postępowanie osób, które za to bezpieczeństwo powinni czuć się odpowiedzialni. Jeśli zakres naprawy zostaje ustalony na tak wyrywkowo dokonanych oględzinach, myślę, że większość gości basenu będzie miało podstawy obawiać się w przyszłości o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich.
    Swoje wątpliwości ujmę w punktach. Jeśli któryś z nich okaże się nieuzasadniony, niesprawiedliwy, a będzie to wynikało z mojej niewiedzy, proszę mi wybaczyć – nie jestem specjalistą w sprawach budowlanych staram się jedynie czytać ze zrozumieniem udostępnioną dokumentację i logicznie myśleć…

    1. Nie znalazłem w przeprowadzonych badaniach, pomiarach, ekspertyzach wystarczających przesłanek do stwierdzenia, że pozostała część budynku jest w dobrym stanie technicznym. Każdy, kto był na basenie w Wysowej wie, że jest to duży budynek i składa się nie tylko z dwóch stropów. Co z pozostałymi elementami? Jeśli ktoś je badał to chętnie (pewnie nie tylko ja) zapoznałbym się z wynikami takich badań. No chyba, że osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo ludzi mają zdolności jasnowidzenia, ale jeśli tak jest to po co w ogóle robić ekspertyzy i wydawać na to pieniądze?
    2. W pierwszym postanowieniu PINB nakazał wykonanie ekspertyzy całego budynku. CAŁEGO budynku! Jest to napisane pogrubioną i podkreśloną czcionką. Podejrzewam, że inspektorzy mieli poważne obawy co do pozostałych, ważnych elementów konstrukcyjnych. W końcowym postanowieniu jednak stwierdzają, że pozostała część budynku jest w dobrym stanie technicznym. Na jakiej podstawie? Nadzór budowlany nie jest w stanie wyegzekwować tego czego sam żąda? To kto to ma zrobić?…
    3. Nad główną halą basenu jest potężny (drewniany?) strop. Chcę zobaczyć ekspertyzę tego stropu, albo badania, które stwierdzają, że spełnia on wszystkie normy i jest bezpieczny. Jeśli takie badania nie zostaną udostępnione jak można czuć się bezpiecznym na takim obiekcie?
    4. Co stanie się z budynkiem jeśli którejś noc spadnie metr mokrego śniegu? Tego nie da się wykluczyć. Czy wtedy zamoknięta konstrukcja dachu wytrzyma obciążenie? A konstrukcja na której dach się wspiera? No chyba, że dach jest samonośny (w co wątpię, biorąc pod uwagę jego rozmiary).
    5. Pierwsza ekspertyza wykonana jeszcze przed zamknięciem basenu sugeruje, że strop nad piętrem został źle zaprojektowany. Jak się później okazało strop nad parterem również nie spełnia wymogów, a odkształcenie znacznie przekracza dopuszczalne normy. Jakie jest prawdopodobieństwo, że reszta elementów konstrukcyjnych została poprawnie zaprojektowana i wykonana? Jak dla mnie niewielka. Czy ktoś kto decyduje o rezygnacji z ich zbadania będzie mógł spać spokojnie? Jeśli tak, to znaczy, że bezpieczeństwo ludzi ma w…. Każdy niech sobie sam dokończy zdanie.
    6. Potężny, ciężki budynek stoi bezpośrednio nad potokiem. Czy ktoś zbadał osiadanie gruntu pod budynkiem? Czy przed rozpoczęciem budowy zostały wykonane badania geologiczne, konieczne do bezpiecznego posadowienia budynku? Czy geometria budynku po latach eksploatacji nadal jest zachowana?… Może tu częściowo kryje się przyczyna nieprawidłowości? Ale skąd mamy to wiedzieć jeśli nikt tego nie sprawdził?
    7. Czy tylko ja zauważyłem, że ekspertyza została podzlecona przez projektanta budynku? Nikt nie zwrócił na to uwagi?? Daleki jestem od sugerowania, że została wykonana nierzetelnie, ale jeśli ktoś może mieć wątpliwości, czy budynek został min. niewłaściwie zaprojektowany zwróci się o ocenę tego do kogoś kto go zaprojektował? Tego nawet nie warto komentować…

    Jestem ciekawy jak wiele osób dwa razy się zastanowi, czy skorzystać z tego basenu mając tyle wątpliwości co do jego bezpieczeństwa ile mam ja. Jeśli większość obaw, które przedstawiłem jest uzasadniona, to sądzę, że można biorąc pod uwagę bezpieczeństwo zdrowia i życia ludzi określić to mianem skrajnego braku odpowiedzialności i profesjonalizmu ludzi, dla których to bezpieczeństwo powinno być absolutnym priorytetem.

  4. Uwagi, moim zdaniem, bardzo celne. Powinien do tych uwag ustosunkować się inspektor Aleksander Górski. Jest natomiast potężny problem, na który już zwracałem uwagę. Otóż PINB w Gorlicach, jak wiadomo, nie dostrzegał latami usterek na wysowskim basenie i dlatego, prowadząc postępowanie administracyjne był sędzia we własnej sprawie. Pewnie dlatego inspektor Górski będzie zatem unikał udzielenia dodatkowych wyjaśnień, jak diabeł święconej wody! Ale spróbuje namówić inspektora Górskiego do zwierzeń.
    Mam jeszcze prośbę. Napisał Pan: „Czy tylko ja zauważyłem, że ekspertyza została podzlecona przez projektanta budynku”?

    Proszę mi wskazać miejsce, gdzie zostało napisane, że PROKON „podzlecał” komukolwiek jedną z ekspertyz, bo się już zagubiłem! Będę wdzięczny!

  5. Dzień dobry
    Bardzo proszę, oto linki do zamieszczonych przez Pana Redaktora dokumentów, z których treści jasno wynika kto i na czyje zlecenie wykonał ekspertyzy. Nie ma tam mowy o zleceniu czy „podzleceniu”, ale to chyba nie jest konieczne by dojść do wniosków jakie zawarłem w swoim komentarzu. Z pewnością reszta szczegółów znajduje się w zawartych przez strony umowach:

    20.05.2019:
    http://gorliceiokolice.eu/wp-content/uploads/2019/08/pismo-w-sptrawie-opracowania-ekspertyzy-technicznej-budynku-basenu-rekreacyjnego.pdf

    16.08.2019:
    http://gorliceiokolice.eu/wp-content/uploads/2019/09/pismo-w-sprawie-uzupelnienia-ekspertyzy.pdf

    24.09.2019:
    http://gorliceiokolice.eu/wp-content/uploads/2019/10/ekspertyza-uzupelniajaca.pdf

    21.10.2019:
    http://gorliceiokolice.eu/wp-content/uploads/2019/11/ekspertyza-uzupelniajaca-z-dnia-21.10.2019.pdf

    31.10.2019:
    http://gorliceiokolice.eu/wp-content/uploads/2019/11/pismo-bps.7021.2.2019-z-dnia-31.10.2019-r.-do-pracowni-projektowej.pdf

    19.11.2019:
    http://gorliceiokolice.eu/wp-content/uploads/2019/12/ekspertyza-uzupelniajaca-konstrukcji-budynku-parku-wodnego-w-wyusowej-zdroju.pdf

    Z poważaniem klm.

    1. Napisałem wniosek do inspektora Górskiego i przekazałem mu pytania i wątpliwości „klm”. Zobaczymy, czy inspektor Górski raczy nam odpowiedzieć!!!

  6. Strop drewniany na basenie? Ja wprawdzie mam tylko drzwi i krzesła drewniane, ale wiem, że drewno cały czas pracuje, zależnie od wilgotnosci, temperatury itp…. Ciekawe jak pracuje ten strop pod wplywem parowania wody w basenie?

  7. Po tym jak zostałem PRZESTĘPCĄ – prawomocnie skazanym przez Sąd w Gorlicach za postawienie drewnianego płotu bez zgłoszenia , bardzo jestem ciekawy wyjaśnienia sprawy basenu w Wysowej

  8. Mnie zastanawia czy przy takim bądź co bądź ogromie robót data 31 lipca jest w ogóle realna. Teraz niech dowali więcej śniegu to będzie ciekawie.

  9. Ludzie, przecież to Wy jesteście winni. Przyzwalacie na takie zachowania. Nie pilnujecie władzy, boicie się, nie odzywacie się kiedy widzicie nieprawidłowości. To teraz mamy efekty.

  10. Gmina powinna jak najszybciej wziąć kredyt żeby zdążyć z naprawą przed następnym sezonem, bo znowu będą straty.

  11. Wiadomo coś na temat remontu park uwodnego bo gmina nic nie informuje przez media swoją stronę internetową ? Od kiedy startują jak mają przebiegać pracę, powinno to być udostępnione. Zimy praktycznie nie ma więc pracę można jakieś zaczynac, żeby zdążyć przed sezonem wakacyjnym. !!!

    1. Złożyłem wniosek o przedstawienie kosztorysu i przedmiaru robót, ale na razie nie ma jeszcze odpowiedzi. Jak wójt Ludwin prześle dokumenty, to natychmiast zostaną opublikowane na portalu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *