RIO znowu w Związku Gmin Ziemi Gorlickiej! Niegospodarność i bałagan coraz większe. A nawet zarzuty w sprawie naruszenia „instrukcji antyterrorystycznej”. Groza!!!

W 2014 roku opublikowałem na tym portalu garść kompromitujących faktów, na podstawie protokołu pokontrolnego Regionalnej Izby Obrachunkowej z Krakowa, dotyczących Związku Gmin Ziemi Gorlickiej, zob. https://gorliceiokolice.eu/2014/03/rio-w-zwiazku-gmin-ziemi-gorlickiej-czyli-wlos-jezy-sie-na-glowie/. Minęły 4 lata i… jest jeszcze gorzej. Nie dość, że nie wykonano wielu zaleceń RIO z Krakowa, to doszły nowe, wprost dramatyczne fakty. Każdy będzie mógł się z nimi zaraz zapoznać. Jako że moje oceny sprzed 4 lat pozostają aktualne i po 4 latach nie uzupełniłbym mojego artykułu z 2014 roku nawet o przysłowiowy przecinek, to nie będę zanudzał Czytelników powielonymi z poprzedniego tekstu ocenami. Liczba rażących naruszeń prawa skodyfikowanego w ustawach o finansach publicznych, prawa zamówień publicznych czy ubezpieczeń społecznych wprost poraża w protokole RIO z Krakowa. Jednak jeden z zarzutów wzbudził moja szczególną uwagę, cytuję:

Opis nieprawidłowości nieobjętej wnioskiem pokontrolnym

niedostosowanie postanowień „Instrukcji postępowania w sprawie przeciwdziałania wprowadzaniu do obrotu finansowego wartości majątkowych pochodzących z nielegalnych i nieujawnionych źródeł oraz przeciwdziałaniu terroryzmu”, wprowadzonej do stosowania zarządzeniem Nr 4/2009 z dnia 27 kwietnia 2009 r., do aktualnie obowiązujących przepisów, po zmianach dokonanych ustawą z dnia 25 czerwca 2009 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu wprowadzaniu do obrotu finansowego wartości majątkowych pochodzących z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł oraz przeciwdziałania finansowaniu terroryzmu oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2009 r. Nr 166, poz. 1317), m.in. w zakresie postanowień dotyczących współpracy w zapobieganiu przestępstwom, o których mowa w art. 165a kodeksu karnego, tj. zmianach wprowadzonych w art. 15a ww. ustawy oraz pozostałych przepisach.

Cóż takiego dzieje się w ZGZG, że RIO sugeruje możliwość „wprowadzania do obrotu finansowego wartości materialnych pochodzących z nielegalnych bądź nieujawnionych źródeł”, co może – między innymi – skutkować finansowemu wspieraniu terroryzmu? Niestety kompletnego opisu tej „nieprawidłowości” nie znajdziemy na kartach protokołu pokontrolnego RIO z Krakowa z dnia 12 grudnia 2017 roku, bo opis tej nieprawidłowości był „nieobjęty wnioskiem pokontrolnym”. A na dodatek kontrolerzy, żeby – jak uważam – zamieść sprawę pod dywan, napisali dalej:

W odniesieniu do ww. nieprawidłowości, z uwagi na fakt, iż w toku kontroli, w ww. instrukcji dokonano zmian, które w sposób prawidłowy określiły kwestie dotyczące wykonywania dyspozycji, Regionalna Izba Obrachunkowa w Krakowie odstąpiła od wydania wniosku pokontrolnego.

W ogóle mnie takie oświadczenie nie przekonało. Może prokurator Tadeusz Cebo zainteresowałby się wreszcie takim doniesieniem, bądź co bądź, poważnej instytucji, reprezentującej Skarb Państwa. A także poddał prokuratorskiej ocenie działania Przewodniczącego ZGZG Czesława Rakoczego i Głównego Księgowego ZGZG. Próbowałem ustalić personalia owego księgowego, ale niestety bezskutecznie. Może gdzieś „wisi” jego imię i nazwisko w Sieci, ale po kilkunastominutowych poszukiwaniach zrezygnowałem z ustalenia imienia i nazwiska tej osoby. Rozumiem, że przewodniczący Czesław Rakoczy nam pomoże i prześle do mojej redakcji informację na ten temat. Bo RIO w Krakowie nie pozostawiło na tym „głównym księgowym” suchej nitki!!! I Naród Gorlicki ma prawo wiedzieć, co wyprawiał/wyprawia ten „główny księgowy” z majątkiem publicznym!!! Czekamy Panie Przewodniczący!!!

A strona ZGZG w Biuletynie Informacji Publicznej wygląda z grubsza tak:

Podstawą informacji jest brak informacji i hasło „brak artykułów”. Możecie sobie klikać dowolnie, na przykład w odnośniki „działalność”, „charakterystyka jednostki”, „o jednostce” etc. a wynik będzie ten sam: BRAK ARTYKUŁÓW. Brawo!!! A Bobową dalej reprezentuje tandem Wacław Ligęza i Stanisław Siedlarz. Humoreska!!! Nie tylko koń może się uśmiać!!! Kto nie wierzy, niechaj zobaczy ten zrzut ekranowy z 11 lutego 2018 roku:

 

A teraz już tylko „bebechy” z protokołu pokontrolnego RIO w Krakowie, zob. http://www.bip.krakow.rio.gov.pl/?a=6106. Panie Prokuratorze Rejonowy w Gorlicach do dzieła!!!

Kraków, dnia 12.12.2017 r.

Pan

Czesław Rakoczy

Przewodniczący Zarządu

Związku Gmin Ziemi Gorlickiej

z siedzibą w Gorlicach

 

 

 

 

 

Uprzejmie informuję Pana Przewodniczącego, że Regionalna Izba Obrachunkowa w Krakowie, realizując postanowienia ustawy z dnia 7 października 1992 r. o regionalnych izbach obrachunkowych (tekst jednolity Dz. U. z 2016 r. poz. 561), przeprowadziła kompleksową kontrolę gospodarki finansowej Związku Gmin Ziemi Gorlickiej. Kontrolą objęto, w szczególności, działalność Związku w latach 2015-2016 i w 2017 r., do dnia kontroli.

 

W związku z zakończeniem czynności kontrolnych, udokumentowanych w protokole kontroli podpisanym w dniu 18 października 2017 r., przekazuję Panu Przewodniczącemu niniejsze wystąpienie pokontrolne.

 

Przedstawia się w nim stwierdzone nieprawidłowości w okresie objętym aktualną kompleksową kontrolą, osoby odpowiedzialne za ich powstanie oraz wnioski pokontrolne zmierzające do ich usunięcia i usprawnienia badanej działalności, przewidziane do realizacji przez kontrolowaną jednostkę, stosownie do postanowień art. 9 ust. 2 ww. ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych:

 

Opis nieprawidłowości do wniosku pokontrolnego nr 1

 

–         niewykonanie w pełni wniosków pokontrolnych przedstawionych w piśmie Prezesa Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie Nr WK-613-114/13 z dnia 13 lutego 2014 r., co dotyczy:

  • nierzetelnego prowadzenia ksiąg rachunkowych,
  • nierzetelnego sporządzania sprawozdań budżetowych,
  • nieprzestrzegania przepisów ustawy prawo zamówień publicznych.

 

Powyższe nieprawidłowości dotyczące niewykonania wniosków pokontrolnych zostały, razem z nowymi nieprawidłowościami, opisane szczegółowo w dalszej części wystąpienia pokontrolnego.

 

Osoba odpowiedzialna za powstanie nieprawidłowości: Przewodniczący Zarządu Związku.

 

Wniosek pokontrolny nr 1 – Konsekwentne realizowanie wniosków pokontrolnych wydawanych przez Regionalną Izbę Obrachunkową w Krakowie, mających na celu usunięcie w sposób trwały nieprawidłowości stwierdzonych w czasie ostatniej i poprzedniej kontroli.

 

Opis nieprawidłowości do wniosku pokontrolnego nr 2

 

–         nieprawidłowe ujmowanie w księgach rachunkowych jednostki operacji gospodarczych dotyczących zobowiązań wobec pracowników z tytułu  odbywanych przez nich wyjazdów służbowych (delegacji), tj. zobowiązania te ujmowane były na koncie 240 – „Pozostałe rozrachunki”. Stosownie do zasad funkcjonowania kont jednostki określonych w załączniku Nr 3 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 5 lipca 2010r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, zobowiązania te winny być ujmowane na koncie 234 – „Pozostałe rozrachunki z pracownikami”, które służy do ewidencji należności, roszczeń i zobowiązań wobec pracowników z innych tytułów niż wynagrodzenia.

 

Osoba odpowiedzialna za powstanie nieprawidłowości: Główny Księgowy Związku.

 

Wniosek pokontrolny nr 2 – Prowadzenie ewidencji księgowej operacji gospodarczych dotyczących zobowiązań wobec pracowników z tytułu odbywanych przez nich wyjazdów służbowych (delegacji), w sposób zgodny w tym zakresie z zasadami określonymi do końca 2017 roku w załączniku nr 3 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (tekst jednolity Dz. U. z 2013 r., poz. 289, z późn. zm.), natomiast od początku 2018 roku określonymi w załączniku Nr 3 do rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 13 września 2017 r. w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2017 r., poz. 1911).

 

Opis nieprawidłowości do wniosku pokontrolnego nr 3

 

–         nieprawidłowe ujmowanie na koncie 240 – „Pozostałe rozrachunki” rozrachunków z osobami fizycznymi nie będącymi pracownikami jednostki z tytułu umów zlecenia. Powyższe rozrachunki winny być ujmowane na koncie 231 – „Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń”, na którym stosownie do zasad jednostki określonych w załączniku Nr 3 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, prowadzi się ewidencję rozrachunków z pracownikami i innymi osobami fizycznymi z tytułu wypłat pieniężnych i świadczeń rzeczowych zaliczonych, zgodnie z odrębnymi przepisami, do wynagrodzeń, a w szczególności należności za pracę wykonywaną na podstawie stosunku pracy, umowy zlecenia, umowy o dzieło, umowy agencyjnej i innych umów zgodnie z odrębnymi przepisami.

 

Osoba odpowiedzialna za powstanie nieprawidłowości: Główny Księgowy Związku.

 

Wniosek pokontrolny nr 3 – Prowadzenie ewidencji księgowej operacji gospodarczych dotyczących rozrachunków z osobami fizycznymi nie będącymi pracownikami jednostki z tytułu umów zlecenia, w sposób zgodny w tym zakresie z zasadami określonymi do końca 2017 roku w załączniku nr 3 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (tekst jednolity Dz. U. z 2013 r., poz. 289, z późn. zm.), natomiast od początku 2018 roku określonymi w załączniku Nr 3 do rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 13 września 2017 r. w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2017r. poz. 1911).

 

Opis nieprawidłowości do wniosku pokontrolnego nr 4

 

–         niedokonywanie na stronie Ma konta 998 – „zaangażowanie wydatków roku bieżącego” ewidencji księgowej zaangażowania wydatków budżetowych na podstawie poszczególnych umów. Księgowań tych dokonywano pod datą ujęcia w księgach rachunkowych wystawionych do umów faktur. Ponadto w odniesieniu do pozostałych wydatków budżetowych niepoprzedzonych umowami ustalono, iż na stronie Ma konta 998 niedokonywano ewidencji księgowej zaangażowania wydatków budżetowych na podstawie faktur i rachunków. Księgowań tych dokonywano pod datą faktycznego poniesienia wydatku na podstawie dokumentów potwierdzających dokonanie zapłaty. Powyższe narusza zasady funkcjonowania ww. konta ujęte w załączniku Nr 3 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej i istotę samego zaangażowania, którego celem jest pokazanie bieżącego kształtowania zobowiązań z których wynika obciążenie planu finansowego urzędu w bieżącym roku budżetowym.

 

Osoba odpowiedzialna za powstanie nieprawidłowości: Główny Księgowy  Związku.

 

Wniosek pokontrolny nr 4 – Prawidłowe prowadzenie ewidencji księgowej zaangażowania wydatków budżetowych na koncie 998 – „Zaangażowanie wydatków budżetowych roku bieżącego” stosownie do postanowień zawartych do końca 2017 roku w załączniku nr 3 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (tekst jednolity Dz. U. z 2013 r., poz. 289, z późn. zm.), natomiast od początku 2018 roku zawartych w załączniku Nr 3 do rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 13 września 2017 r. w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2017 r., poz. 1911).

 

Opis nieprawidłowości do wniosku pokontrolnego nr 5

 

–         nieprzeniesienie w 2015 roku, pod datą przyjęcia sprawozdania finansowego, na konto 800 ”Fundusz jednostki”, wyniku finansowego roku ubiegłego z konta 860, w kwocie 1 051 904,94 zł (na którą składa się saldo Wn konta 860 w kwocie 17 698,50 zł w bazie „Termomodernizacja” oraz saldo Ma konta 860 w kwocie 1 069 603,44 zł w bazie „Oczyszczalnia”). Taki stan rzeczy narusza zasady funkcjonowania kont określone w załączniku Nr 3 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Osoba odpowiedzialna za powstanie nieprawidłowości: Główny Księgowy Związku.

 

Wniosek pokontrolny nr 5 – Zapewnienie prawidłowego funkcjonowania konta 800 ”Fundusz jednostki”, tj. stosownie do zasad ewidencji księgowej określonej do końca 2017 roku w załączniku nr 3 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (tekst jednolity Dz. U. z 2013 r., poz. 289, z późn. zm.), natomiast od początku 2018 roku określonej w załączniku Nr 3 do rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 13 września 2017 r. w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2017 r., poz. 1911).

 

Opis nieprawidłowości do wniosku pokontrolnego nr 6

 

–         niewykazanie w bilansie jednostki, w części dotyczącej „Informacji uzupełniającej istotne dla rzetelności i przejrzystości sytuacji finansowej i majątkowej” umorzenia wartości niematerialnych i prawnych, środków trwałych i pozostałych środków trwałych, pomimo iż zgodnie z ewidencją księgową umorzenie wartości niematerialnych i prawnych wyniosło 2 361,06 zł, umorzenie środków trwałych wyniosło 73 532,03 zł oraz umorzenie pozostałych środków trwałych wyniosło 16 964,40 zł. Powyższe świadczy o niepełnym realizowaniu wymogów załącznika nr 5 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Osoby odpowiedzialne za powstanie nieprawidłowości: Przewodniczący Zarządu Związku oraz Główny Księgowy Związku.

 

Wniosek pokontrolny nr 6 – Podawanie w bilansie jednostki za 2017 rok danych zgodnych z księgami rachunkowymi, realizując wymogi określone w załączniku nr 5 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (tekst jednolity Dz. U. z 2013 r., poz. 289, z późn. zm.), natomiast w sprawozdaniach za kolejne lata zgodnie z wymaganiami określonymi w załączniku Nr 5 do rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 13 września 2017 r. w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2017 r., poz. 1911).

 

Opis nieprawidłowości do wniosku pokontrolnego nr 7

 

–      niesporządzanie przez Związek Gmin Ziemi Gorlickiej w latach 2015-2016 jako jednostki budżetowej sprawozdań budżetowych Rb – 28S z wykonania planu wydatków budżetowych oraz Rb – 27S z wykonania planu dochodów budżetowych za m-ce  kwiecień, maj, lipiec, sierpień, październik. Powyższe narusza przepisy § 4 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 16 stycznia 2014 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej.

 

Osoby odpowiedzialne za powstanie nieprawidłowości: Przewodniczący Zarządu Związku oraz Główny Księgowy Związku.

 

Wniosek pokontrolny nr 7 – Sporządzanie miesięcznych sprawozdań budżetowych Rb – 28S z wykonania planu wydatków budżetowych oraz Rb – 27S z wykonania planu dochodów budżetowych, stosownie do postanowień § 4 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 16 stycznia 2014 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej (Dz.U. z 2016r., poz. 1015).

 

Opis nieprawidłowości do wniosku pokontrolnego nr 8

 

–         nierzetelnie sporządzenie sprawozdanie Rb – 28S z wykonania planu wydatków budżetowych Związku Gmin Ziemi Gorlickiej za m-c czerwiec oraz wrzesień 2015r. w zakresie wykazywania kwot zaangażowanych wydatków budżetowych tj.:

 

RB-28S za m-c czerwiec 2015 r.

Klasyfikacja wg RB-28SZaangażowanie wg Rb-28SKlasyfikacja wg ewidencji księgowejZaangażowanie wg ewidencji księgowejRóżnica
750/75095/401068.949,70750/75095/401073.696,43-4.746,73
750/75095/40404.246,66750/75095/40404.246,67-0,01
750/75095/411010.053,53750/75095/411011.141,66-1.088,13
750/75095/41201.536,00750/75095/41201.632,95-96,95
750/75095/41704.078,00750/75095/41704.000,0078,00
750/75095/42601.414,89750/75095/42601.372,5742,32
750/75095/43002.963,14750/75095/43003.485,15-522,01
750/75095/44106.737,19750/75095/44106.694,3242,87
750/75095/44401.040,00750/75095/44401.065,00-25,00
750/75095/6660321.298,60750/75095/6660321.036,00262,60
750/75095/6669224.914,00750/75095/6669224.730,10183,90

 

RB-28S za wrzesień 2015 r.

 

Klasyfikacja wg RB-28SZaangażowanie wg Rb-28SKlasyfikacja wg ewidencji księgowejZaangażowanie wg ewidencji księgowejRóżnica
750/75095/401072.579,54750/75095/401073.696,43-1.116,89
750/75095/40404.246,66750/75095/40404.246,67-0,01
750/75095/411010.800,00750/75095/411011.123,62-323,62
750/75095/41201.540,62750/75095/41201.631,31-90,69
750/75095/41707.286,25750/75095/41707.300,00-13,75
750/75095/43004.572,72750/75095/43005.119,73-547,01
750/75095/441011.536,65750/75095/441011.454,5082,15
750/75095/6660321.298,64750/75095/6660321.036,00262,64
750/75095/6669224.913,96750/75095/6669224.730,10183,86
900/90001/6660360.685,41900/90001/6660336.116,1624.569,25

 

Powyższe pozostaje w sprzeczności z postanowieniami § 9 ust.1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 16 stycznia 2014 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej (Dz.U. z 2014 r., poz. 119, z późn. zm.), zgodnie z którym kierownicy jednostek zobowiązani są sporządzać sprawozdania rzetelnie i prawidłowo pod względem merytorycznym i formalno – rachunkowym, a dane wykazane w sprawozdaniu winny wynikać z ewidencji księgowej.

 

Osoby odpowiedzialne za powstanie nieprawidłowości: Przewodniczący Zarządu Związku oraz Główny Księgowy Związku.

 

Wniosek pokontrolny nr 8 – Sporządzanie sprawozdań budżetowych Rb-28S z wykonania planu wydatków budżetowych Związku w zakresie wykazywania kwot zaangażowanych wydatków budżetowych, w sposób rzetelny i prawidłowy, stosownie do postanowień § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 16 stycznia 2014 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej (Dz.U. z 2016r., poz. 1015).

 

Opis nieprawidłowości do wniosku pokontrolnego nr 9

 

–      nierzetelnie sporządzenie sprawozdania Rb – 27S z wykonania planu dochodów budżetowych Związku Gmin Ziemi Gorlickiej za m-c czerwiec 2015 r. w zakresie wykazywania kwot zrealizowanych dochodów, tj.:

RB-27S za m-c czerwiec 2015r.

 

Klasyfikacja wg RB-27SDochody wg Rb-27SKlasyfikacja wg ewidencji księgowejDochody wg ewidencji księgowejRóżnica
900/90001/6280193.470,20900/90001/6280193.474,20-4,00
900/90001/6650638.479,71900/90001/6650639.950,55-1.470,84

 

Powyższe pozostaje w sprzeczności z postanowieniami § 9 ust.1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 16 stycznia 2014 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej (Dz.U. z 2014r., poz. 119, z późn. zm.), zgodnie z którym kierownicy jednostek zobowiązani są sporządzać sprawozdania rzetelnie i prawidłowo pod względem merytorycznym i formalno – rachunkowym, a dane wykazane w sprawozdaniu winny wynikać z ewidencji księgowej.

 

Osoby odpowiedzialne za powstanie nieprawidłowości: Przewodniczący Zarządu Związku oraz Główny Księgowy Związku.

 

Wniosek pokontrolny nr 9 – Sporządzanie sprawozdań budżetowych Rb-27S z wykonania planu dochodów budżetowych Związku w zakresie wykazywania kwot zrealizowanych dochodów budżetowych, w sposób rzetelny i prawidłowy, stosownie do postanowień § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 16 stycznia 2014 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej (Dz.U. z 2016r., poz. 1015).

 

Opis nieprawidłowości do wniosku pokontrolnego nr 10

 

–      nierzetelnie sporządzenie sprawozdania Rb – 28S z wykonania planu wydatków budżetowych Związku Gmin Ziemi Gorlickiej za m-c czerwiec oraz wrzesień 2015 r. w zakresie wykazywania kwot zrealizowanych wydatków budżetowych tj.:

 

RB-28S za m-c czerwiec 2015 r.

Klasyfikacja wg RB-28SWydatki wg Rb-28SKlasyfikacja wg ewidencji księgowejWydatki wg ewidencji księgowejRóżnica
750/75095/43002.963,14750/75095/43003.553,14-590,00
750/75095/44106.737,19750/75095/44106.782,32-45,13
750/75095/44401.040,00750/75095/44401.065,00-25,00

 

RB-28S za wrzesień 2015 r.

Klasyfikacja wg RB-28SWydatki wg Rb-28SKlasyfikacja wg ewidencji księgowejWydatki wg ewidencji księgowejRóżnica
750/75095/41707.286,25750/75095/41707.331,25-45,00
750/75095/43004.572,72750/75095/43005.187,72-615,00
750/75095/441011.536,65750/75095/441011.581,78-45,13

 

Powyższe pozostaje w sprzeczności z postanowieniami § 9 ust.1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 16 stycznia 2014 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej (Dz.U. z 2014r., poz. 119, z późn. zm.), zgodnie z którym kierownicy jednostek zobowiązani są sporządzać sprawozdania rzetelnie i prawidłowo pod względem merytorycznym i formalno-rachunkowym, a dane wykazane w sprawozdaniu winny wynikać z ewidencji księgowej.

 

Osoby odpowiedzialne za powstanie nieprawidłowości: Przewodniczący Zarządu Związku oraz Główny Księgowy Związku.

 

Wniosek pokontrolny nr 10 – Sporządzanie sprawozdań budżetowych Rb-28S z wykonania planu wydatków budżetowych Związku w zakresie wykazywania kwot zrealizowanych wydatków budżetowych, w sposób rzetelny i prawidłowy, stosownie do postanowień § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 16 stycznia 2014 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej (Dz. U. z 2016 r., poz. 1015).

 

Opis nieprawidłowości do wniosku pokontrolnego nr 11

 

–         wykazanie w sprawozdaniu Rb-Z o stanie zobowiązań według tytułów dłużnych oraz poręczeń i gwarancji wg stanu na koniec 2015 r. i 2016 r. w wierszu E 4 pn. „wymagalne zobowiązania” kwotę 0 zł, pomimo występowania na koniec 2015 r. i 2016 r. na koncie 240 Pozostałe rozrachunki kwoty 587,06 zł i nie przekazanej wykonawcy w terminie zgodnym z art. 151 ust.3 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych.

Powyższe narusza postanowienia art. 10 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 marca 2010 r. w sprawie sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych, który stanowi, że sprawozdania należy sporządzać rzetelnie i prawidłowo pod względem merytorycznym i formalno-rachunkowym.

 

Osoba odpowiedzialna za powstanie nieprawidłowości: Główny Księgowy Związku.

 

Wniosek pokontrolny nr 11 – Sporządzanie sprawozdań Rb-Z o stanie zobowiązań według tytułów dłużnych oraz poręczeń i gwarancji, w sposób rzetelny i prawidłowy, ze szczególnym zwróceniem uwagi na wykazywanie w sprawozdaniu zobowiązań wymagalnych, stosownie do postanowień art. 10 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 marca 2010 r. w sprawie sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych (tekst jednolity Dz. U. z 2014 r., poz. 1773).

 

Opis nieprawidłowości do wniosku pokontrolnego nr 12

 

–    przekroczenia limitu wydatków budżetowych przyjętych w planie finansowym Urzędu, w podziałce klasyfikacji budżetowej:

 

Lp.Klasyfikacja budżetowaData przekroczeniaPlanWykonanie wydatkówWykonanie wydatków powyżej kwoty planu na dzień:
1750/75095/430024.06.2015r.3.838,005.007,981.169,98
2750/75095/430004.08.2015r.4.338,004.601,94263,94
3750/75095/444020.03.2015r.1.040,001.065,0025,00

 

Powyższe stanowi naruszenie zasad gospodarki finansowej określonych w art. 44 ust. 1 i art. 254 pkt 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych.

 

Osoba odpowiedzialna za powstanie nieprawidłowości: Przewodniczący Zarządu Związku.

 

Wniosek pokontrolny nr 12 – Zapewnienie przestrzegania limitów wydatków planu finansowego i nie dopuszczenia do występowania przekroczeń planu wydatków budżetowych określonych w planie finansowym Urzędu, zgodnie z przepisem art. 44 ust. 1 i art. 254 pkt 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (tekst jednolity Dz. U. z 2016 r., poz. 1870, z późn. zm.).

 

Opis nieprawidłowości do wniosku pokontrolnego nr 13

 

–           nierzetelne wykonywanie przez Głównego Księgowego Związku obowiązków głównego księgowego wynikających z art. 54 ust. 1 pkt 3 lit. a oraz ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, poprzez złożenie podpisu na dokumentach, stanowiących poświadczenie o zgodności operacji gospodarczej z planem finansowym, czym dopuszczono do dokonania wydatków powyżej kwot określonych w planie finansowym jednostki. Powyższe dotyczy operacji gospodarczych na kwotę 1.458,92 zł.

 

Osoba odpowiedzialna za powstanie nieprawidłowości: Główny Księgowy Związku.

 

Wniosek pokontrolny nr 13  – Rzetelne wykonywanie przez Głównego Księgowego Związku obowiązków głównego księgowego wynikających z art. 54 ust. 1 pkt 3 lit. a oraz ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (tekst jednolity Dz. U. z 2016 r., poz. 1870, z późn. zm.).

 

Opis nieprawidłowości do wniosku pokontrolnego nr 14

 

–         odprowadzenie do Urzędu Skarbowego zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych za miesiąc wrzesień 2016 roku w wysokości 888,00 zł w dniu 26.10.2016 r. oraz za miesiąc listopad 2016 roku w wysokości 807,00 zł w dniu 30.12.2016 r., tj. po terminie ustawowym. Powyższe działanie narusza art. 38 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

 

Osoby odpowiedzialne za powstanie nieprawidłowości: Przewodniczący Zarządu Związku oraz Główny Księgowy Związku.

 

Wniosek pokontrolny nr 14 – Regulowanie zobowiązań z tytułu zaliczek na podatek dochodowy w terminach określonych w art. 38 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm.).

 

Opis nieprawidłowości do wniosku pokontrolnego nr 15

 

–         odprowadzenie należnych składek do ZUS za m-c styczeń 2016 r. w wysokości 4 141,43 zł oraz za miesiąc luty 2016 r. w wysokości 2 399,29 zł po terminie ustawowym, tj.:

  • kwotę należnych składek ubezpieczenia społecznego, zdrowotnego i na fundusz pracy za miesiąc styczeń 2016 r. odprowadzono na rachunek ZUS w dniu 15 kwietnia 2016 r. (w kwocie 2 399,29 zł) i w dniu 22 czerwca 2016 r. (w kwocie 1 742,14 zł);

 

  • kwotę należnych składek ubezpieczenia społecznego, zdrowotnego i na fundusz pracy za miesiąc luty 2016 r. odprowadzono na rachunek ZUS w dniu 08 marca 2016 r.

Powyższe narusza postanowienia art. 47 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, zgodnie z którym składki za dany miesiąc winny być opłacone przez płatnika składek, nie później niż do 5 dnia następnego miesiąca. Odsetki za zwłokę nie zostały naliczone.

 

Osoby odpowiedzialne za powstanie nieprawidłowości: Przewodniczący Zarządu Związku oraz Główny Księgowy Związku.

 

Wniosek pokontrolny nr 15 – Regulowanie składek ZUS w terminie określonym  w art. 47 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jednolity Dz. U z 2016 r., poz. 963).

 

Opis nieprawidłowości do wniosku pokontrolnego nr 16

 

–        niedopełnienie obowiązku zamieszczenia ogłoszenia o udzieleniu zamówienia publicznego w Biuletynie Zamówień Publicznych, niezwłocznie po zawarciu umowy w sprawie zamówienia publicznego, stosownie do przepisów art. 95 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych. Dotyczy postępowania o udzielenie zamówienia publicznego pn. „Budowa przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie Gmin Ziemi Gorlickiej – etap II”.

 

Osoby odpowiedzialne za powstanie nieprawidłowości: Przewodniczący Zarządu Związku oraz pracownik na stanowisku pomoc administracyjna.

 

Wniosek pokontrolny nr 16 Przestrzeganie postanowień ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (tekst jednolity Dz. U. z 2017 r., poz. 1579) poprzez zamieszczanie ogłoszenia o udzieleniu zamówienia publicznego w Biuletynie Zamówień Publicznych niezwłocznie po zawarciu umowy w sprawie zamówienia publicznego, stosownie do przepisów art. 95 ust.1 ww. ustawy.

 

Opis nieprawidłowości do wniosku pokontrolnego nr 17

 

–         niezwrócenie w jednym przypadku przez zamawiającego kwoty 587,06 zł do dnia kontroli, stanowiącej zabezpieczenie należytego wykonania umowy z tytułu rękojmi. Dotyczy postępowania z 2011 r. p.n. „Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej na terenie gmin ziemi gorlickiej”.

Powyższe jest niezgodne z przepisami określonymi w art. 151 ust. 3 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych.

 

Osoba odpowiedzialna za powstanie nieprawidłowości: Główny Księgowy Związku.

 

Wniosek pokontrolny nr 17 – Przestrzeganie postanowień ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (tekst jednolity Dz. U. z 2017 r., poz. 1579), a w szczególności dokonywanie zwrotu zabezpieczenia należytego wykonania umowy z tytułu rękojmi w terminach określonych w art. 151 ust. 3 ustawy.

 

Opis nieprawidłowości do wniosku pokontrolnego nr 18

 

–         regulowanie zobowiązań Związku Gmin Ziemi Gorlickiej po terminie płatności określonym w § 7 ust 6 umowy Nr ZGZG.271.PN.1.2014 z dnia 2 października 2014 r. i na fakturach, tj. 30 dni od daty doręczenia faktury zamawiającemu (płatnikowi):

  • faktura VAT Nr F/1/14/000112 z dnia 4.12.2014 r. na kwotę 242 142,83 zł (data wpływu do Urzędu 4.12.2014 r.) z terminem płatności 3.01.2015 r. – zapłacono 05.01.2015 r.,
  • faktura VAT Nr F/1/15/000049 z dnia 22.06.2015 r. na kwotę 278 952,70 zł (data wpływu do Urzędu 22 czerwca 2015 r.) z terminem płatności 22.07.2015 r. – zapłacono 28.07.2015 r.,
  • faktura VAT Nr F/1/15/000039 z dnia 25.05.2015 r. na kwotę 242.567,56 (data wpływu do Urzędu 25 maja 2015 r.) z terminem płatności 24.06.2015 r.- zapłacono 26.06.2015 r.

co stanowi naruszenie przepisu określonego w art. 44 ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych.

 

Osoba odpowiedzialna za powstanie nieprawidłowości: Główny Księgowy Związku.

 

Wniosek pokontrolny nr 18 – Regulowanie zobowiązań finansowych w terminach ich wymagalności wskazanych w zawartych umowach lub w wystawionych fakturach, zgodnie z przepisem określonym w art. 44 ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (tekst jednolity Dz. U. z 2016 r., poz. 1870, z późn. zm.).

 

Opis nieprawidłowości do wniosku pokontrolnego nr 19

 

–         niesporządzanie i nieprzekazywanie Prezesowi Urzędu Zamówień Publicznych w latach 2009-2016, rocznych sprawozdań o udzielonych zamówieniach publicznych, czym naruszono przepis art. 98 ust. 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych.

 

Osoby odpowiedzialne za powstanie nieprawidłowości: Przewodniczący Zarządu Związku oraz pracownik na stanowisku pomoc administracyjna.

 

Wniosek pokontrolny nr 19 – Sporządzanie i przekazywanie Prezesowi Urzędu Zamówień Publicznych rocznych sprawozdań o udzielonych zamówieniach publicznych, do dnia 1 marca każdego roku następującego po roku, którego dotyczy sprawozdanie, zgodnie z art. 98 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych (tekst jednolity Dz. U. z 2017 r., poz. 1579).

 

Opis nieprawidłowości nieobjętej wnioskiem pokontrolnym

 

–         niedostosowanie postanowień „Instrukcji postępowania w sprawie przeciwdziałania wprowadzaniu do obrotu finansowego wartości majątkowych pochodzących z nielegalnych i nieujawnionych źródeł oraz przeciwdziałaniu terroryzmu”, wprowadzonej do stosowania zarządzeniem Nr 4/2009 z dnia 27 kwietnia 2009 r., do aktualnie obowiązujących przepisów, po zmianach dokonanych ustawą z dnia 25 czerwca 2009 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu wprowadzaniu do obrotu finansowego wartości majątkowych pochodzących z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł oraz przeciwdziałania finansowaniu terroryzmu oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2009 r. Nr 166, poz. 1317), m.in. w zakresie postanowień dotyczących współpracy w zapobieganiu przestępstwom, o których mowa w art. 165a kodeksu karnego, tj. zmianach wprowadzonych w art. 15a ww. ustawy oraz pozostałych przepisach.

 

Osoba odpowiedzialna za powstanie nieprawidłowości: Przewodniczący Zarządu Związku.

 

W odniesieniu do ww. nieprawidłowości, z uwagi na fakt, iż w toku kontroli, w ww. instrukcji dokonano zmian, które w sposób prawidłowy określiły kwestie dotyczące wykonywania dyspozycji, Regionalna Izba Obrachunkowa w Krakowie odstąpiła od wydania wniosku pokontrolnego.

 

Niezależnie od wyszczególnienia indywidualnej odpowiedzialności za powstanie nieprawidłowości w poszczególnych dziedzinach funkcjonowania Związku Gmin Ziemi Gorlickiej, poprzez wskazanie merytorycznych pracowników, Przewodniczący Zarządu Związku Gmin Ziemi Gorlickiej oraz Główny Księgowy Związku ponoszą w odpowiednim zakresie, odpowiedzialność z tytułu nadzoru, za opisane w wystąpieniu pokontrolnym nieprawidłowości.

 

W terminie 14 dni od daty otrzymania niniejszego wystąpienia pokontrolnego, do wniosków pokontrolnych zawartych w wyżej wymienionym wystąpieniu przysługuje prawo zgłoszenia zastrzeżenia do Kolegium Izby, stosownie do postanowień art. 9 ust. 3 i ust. 4 ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych.

 

Podstawą zgłoszenia zastrzeżenia może być tylko zarzut naruszenia prawa poprzez błędną jego wykładnię lub niewłaściwe zastosowanie.

 

Bieg terminu, o którym mowa w art. 9 ust. 3 ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych, ulega zawieszeniu na czas rozpatrzenia zastrzeżenia w odniesieniu do wniosków pokontrolnych objętych zastrzeżeniem.

 

W terminie 30 dni od dnia doręczenia niniejszego wystąpienia pokontrolnego, kontrolowana jednostka jest obowiązana zawiadomić Regionalną Izbę Obrachunkową w Krakowie o wykonaniu wniosków pokontrolnych lub o przyczynach ich niewykonania.

 

Poinformowanie niezgodnie z prawdą, o wykonaniu wniosków pokontrolnych jest zagrożone sankcją określoną w art. 27 ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych.

 

Jednocześnie informuje się, że treść niniejszego wystąpienia pokontrolnego, zawierającego wnioski pokontrolne oraz opis nieprawidłowości do poszczególnych wniosków pokontrolnych, a także wskazanie osób odpowiedzialnych za powstanie stwierdzonych nieprawidłowości, udokumentowanych w protokole kontroli, po zakończeniu obowiązujących procedur pokontrolnych, określonych przepisami ustawy z dnia 7 października 1992 r. o regionalnych izbach obrachunkowych (tekst jednolity Dz. U. z 2016 r., poz. 561), ogłoszona zostanie w Biuletynie Informacji Publicznej Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie, na stronie internetowej: www.bip.krakow.rio.gov.pl.

Otrzymują:

  1. Adresat
  2. a/a

 

Do wiadomości:

Przewodniczący

Zgromadzenia Związku

Gmin Ziemi Gorlickiej

(Odwiedzono 37 razy, 1 wizyt dzisiaj)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *