Jeśli nie zalew w Wilczyskach, to może basen w Bobowej, czyli „tu na razie jest ściernisko, ale będzie San Francisco” – (opłata wstępna 51 000 zł)

Burmistrz Wacław Ligęza od lat snuje, w zaciszu swojego gabinetu, mocarstwowe, rekreacyjne plany dla swoich poddanych. W Wilczyskach zamierzał na przykład zbudować zalew na rzece Białej i „społeczeństwu wielopokoleniowemu” zapragnął ofiarować kajaki i rowery wodne. Jak wiadomo „samorząd” bobowski, za namową swojego włodarza, wpompował  w ten projekt już kilkaset tysięcy publicznych złotych i… jak na razie nie ma ani zalewu, ani kajaków, ani żwirowiska. Mamy za to Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. Gminy Bobowa, który musi świecić oczami z powodu strukturalnej dewastacji ekologicznej terenów, którymi zarządza – vide afera gnojowa, zob. https://gorliceiokolice.eu/tag/afera-gnojowa/.

Nie udało się z zalewem, to trzeba było wymyślić coś nowego. Bo jak wiadomo „nie o to chodzi by złowić króliczka, ale by gonić go (…)”. No i 2 lipca 2015 roku w „Biznesie Plus” dodatku „Gazety Wyborczej” ukazała się w materiale prasowym pt. „Bobowa wciąż inwestuje”, zob. http://www.biznes-plus.pl/lider-rozwoju-regionalnego/bobowa-wciaz-inwestuje/, taka oto informacja:

Na najbliższe lata planuje się (…) budowę kompleksu   sportowo-kulturalnego na 6 ha gruntu pozyskanego nieodpłatnie od Agencji Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa, gdzie planowany jest  basen na bazie odnawialnych źródeł energii, zjeżdżalnia, boisko do siatkówki plażowej i brodziki  dla małych dzieci, kompleks boisk wielofunkcyjnych, w tym kortów tenisowych. Przewiduje się tam  wybudowanie  amfiteatru, ścianek wspinaczkowych, placu zabaw dla dzieci, skate parku, kręglarni, ścieżek rowerowych, które w zimie będą służyć  jako narciarskie trasy biegowe.

Uff albo „tu na razie jest ściernisko, ale będzie San Francisco”.

Nie dał „samorząd” ludziom w gminie Bobowa chleba, to trzeba zapewnić odrobinę igrzysk i rekreacji. Będziemy pławić się w rekreacyjnym luksusie: pływać w basenie, grać w kręgle, wspinać się na ściankach, hasać na skate-boardach, rowerach i biegać na nartach (także dzięki odnawialnym źródłom energii). Warto zwrócić uwagę, że „Gazeta Wyborcza” w ww. artykule dała do zrozumienia, że Gmina Bobowa jest liderem rozwoju regionalnego. Jakim ta nasza nieszczęśliwa Gmina jest liderem donosiłem w artykule, zob. https://gorliceiokolice.eu/2016/11/ranking-gmin-malopolski-2016-katastrofalne-oceny-dla-samorzadow-powiatu-gorlickiego/: 147 miejsce w rankingu na 181 Gmin w Małopolsce!!! No, ale tego „dziennikarze” „GW” znanej w pieśni gminnej także jako „G..no Prawda” nie raczyli już zauważyć. „Pijar” burmistrz Wacław Ligęza ma opanowany jednak do perfekcji!!!

Jak to się mówi „słowo się rzekło, (a) kobyłka u płota” u burmistrza Wacława Ligęzy. Oto 15 marca 2016 roku Gmina Bobowa, reprezentowana przez burmistrza Wacława Ligęzę wraz z Gminą Korzenna, reprezentowana przez wójta Leszka Skowrona (bardzo ciekawy mariaż „samorządowy” z córką burmistrza Bobowej, urzędniczką Gminy Korzenna Katarzyną Ligęzą w tle), zawierają umowę nr RIiGK 12/1/2016 z firmą LONDON sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, reprezentowaną przez prezesa zarządu Andrzeja Siekańskiego na opracowanie przez LONDON sp. z o.o. tzw. Karty Projektu i kompletnej dokumentacji aplikacyjnej projektu pt. „Centrum Rekreacji w Gminie Bobowa i Korzenna”. I uwaga: „wynagrodzenie ryczałtowe za prawidłowe wykonanie umowy wynosi 51 000 PLN brutto”. Cała umowa tutaj, zob. plik 47.

Firma London sp. z o.o. przedstawia Kartę Projektu, a w niej m. in. takie założenia (pisownia oryginalna):

Przedmiotem inwestycji jest utworzenie kompleksu rekreacyjno-turystycznego na obecnie niezagospodarowanej działce nr 399/4 w m. Bobowa (własność Gminy Bobowa) na trasie przy drodze wojewódzkiej nr 981 z dostępem do przystanku PKS/PKP oraz kompleksu rekreacyjno-turystycznego na obecnie niezagospodarowanej działce nr 454/33 w m. Wojnarowa (własność Gminy Korzenna) przy drodze powiatowej z przystankiem PKS.  Inwestycja będzie polegała na budowie obiektów i urządzeń sportowo-rekreacyjnych wraz z zapleczem technicznym niezbędnym do ich funkcjonowania. Powstała infrastruktura będzie dostępna dla ogólnodostępnego użytku. Atrakcyjne i nowoczesne obiekty będą służyć mieszkańcom, gościom i turystom odwiedzającym Gminę Bobowa i Gminę Korzenna oraz wpłynie na poszerzenie i rozwój oferty turystycznej Gmin. Inwestycja będzie realizowana na podstawie opracowanych projektów budowlanych oraz uzyskanych pozwoleń.

Zakres rzeczowy:

Zakres rzeczowy planowanej inwestycji obejmuje budowę:

  1. dla kompleksu w Gminie Bobowa:
  • odkrytego kąpieliska – basenu o wym. 24,98m x 18 m oraz brodzika dla dzieci ze zjeżdżalnią wraz z ogrodzeniem,
  • zaplecza technicznego w tym: pompy, uzdatnianie wody, z przyłączem do sieci energetycznej, gazowej, wodociągowej i teletechnicznej, instalacja solarna,
  • siłowni zewnętrznej,
  • instalacji fotowoltaicznej o mocy 40 kW,
  • budynku Centrum Aktywnego Wypoczynku o pow. użytkowej 253,04 m2, który będzie pełnił funkcję rekreacyjną i towarzyszącą wyznaczonej trasie biegowej; największym pomieszczeniem budynku będzie sala ćwiczeń przeznaczona na cele rozgrzewki lub dokończenia treningu, w której powstanie ok. 20 stanowisk do ćwiczeń; ponadto w budynku znajdą się: toalety, łazienki, przebieralnie, szatnie i pomieszczenia techniczne; obiekt zostanie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, w szczególności dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich oraz wyposażony w instalację wodociągową, kanalizacyjną, elektryczną połączoną z zasilaniem konwencjonalnym i z baterii fotowoltaicznych, wentylację mechaniczną, klimatyzację, pompę ciepła i rekuperator.
  • parkingu przy obiekcie,
  • ogrodzenia i oświetlenia (…)

(Cała Karta Projektu dostępna w Post Scriptum do niniejszego artykułu)

Machina ruszyła. Ww. Karta Projektu znalazła się w wykazie ZŁOŻONYCH KART PROJEKTÓW SUBREGIONALNYCH – SUBREGIONU SĄDECKIEGO W RAMACH PODDZIAŁANIA 6.3.1 ROZWÓJ LOKALNYCH ZASOBÓW SUBREGIONÓW – SPR, na pozycji nr 44, zob. zxc wykaz_zlozonych_kart_projektow_6_3_1_sad.  Wartość inwestycji oszacowano na 9 219 000 pln!!!

Kilka dni temu spróbowałem dowiedzieć się jakie były (są) losy tego projektu, którego opracowanie pochłonęło aż 51 000 publicznych złotówek. A swoją drogą, żeby tak ogólne i skąpe w istocie opracowanie z niewyobrażalnym wodolejstwem w tle kosztowało taką furę „kasy”, to chyba możliwe jest tylko w III RP. Burmistrz Wacław Ligęza, zapewniwszy Gminie Bobowa 147 miejsce w rankingu Gmin Małopolski (na 181 Gmin), dysponuje jednak pokaźną publiczną gotówką na różnorakie igrzyska, bo, jak wiadomo, „nie o to chodzi by złowić króliczka,
ale by gonić go (…)”.

A więc jak pomyślałem, tak zrobiłem i zatelefonowałem do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Od słowa do słowa obiecano mi komunikat prasowy w tej sprawie. Przynajmniej tam traktują mnie jako dziennikarza, panie burmistrzu! Oto on, tzn. komunikat prasowy (pismo otrzymałem 9 grudnia 2016 roku):

Szanowny Panie,

W odpowiedzi na Pana telefoniczne pytanie, informujemy, że karta projektu „Centrum Rekreacji w Gminie Bobowa i Korzenna” – o numerze RPOWM/SPR/SAD/2016/6.3.1/44 złożona przez Gminę Bobowa na etapie kwalifikacji formalnej uzyskała ocenę pozytywną warunkową.

Zaś na etapie kwalifikacji merytorycznej, którą to dokonywało Forum Subregionu Sądeckiego – w/w projekt w wyniku głosowania nie został zakwalifikowany na wykaz kart projektów subregionalnych do etapu konkursowego.

Podczas dokonywania kwalifikacji merytorycznej kart projektów złożonych w ramach poddziałania 6.3.1 Rozwój lokalnych zasobów subregionów – SPR Przewodniczący Forum Subregionu Sądeckiego zarządził przeprowadzenie głosowania, w którym o zakwalifikowaniu poszczególnych kart decydowała liczba głosów poparcia (głosy „za”) w odniesieniu do każdej karty projektu, przy czym w związku z zapisami Szczegółowego Opisu Osi Priorytetowych RPO WM mówiącymi o tym, że 60 % alokacji jest przeznaczone dla przedsiębiorców, głosowaniu zostały poddane oddzielnie: zestawienie kart projektów złożonych przez przedsiębiorców oraz zestawienie kart projektów złożonych przed podmioty inne niż przedsiębiorcy;

W wyniku przeprowadzonego głosowania do etapu konkursowego zakwalifikowanych zostało 20 kart projektów złożonych przez przedsiębiorstwa oraz 8 kart projektów złożonych przez podmioty inne niż przedsiębiorstwa. Nie zakwalifikowano zaś 7 kart złożonych przez przedsiębiorstwa oraz 18 kart złożonych przez podmioty inne niż przedsiębiorstwa. 

Zgodnie z zapisami Regulaminu wstępnej kwalifikacji projektów subregionalnych Forum kwalifikuje do etapu konkursowego projekty, których suma wnioskowanej wartości dofinansowania ze środków EFRR w ramach RPO WM wynosi do 200% alokacji przeznaczonej na dany nabór – dla danego subregionu
w ramach danego poddziałania).

Protokół z V posiedzenia Forum wraz załącznikami został opublikowany na stronie pod artykułem Forum Subregionu Sądeckiego:

https://www.malopolska.pl/aktualnosci/samorzad/zakonczyla-sie-v-edycja-forow-subregionalnych

Nabór wniosków konkursowych w ramach Poddziałania 6.3.1 był przeprowadzony w terminie: od 26 września 2016 r. do dnia 28 października 2016 r. do godziny 15:00. Szczegóły oraz lista złożonych projektów na stronie:

http://www.rpo.malopolska.pl/skorzystaj/nabory/poddzialanie-6-3-1–rozwoj-lokalnych-zasobow-subregionow—spr—rpmp-06-03-01-iz-00-12-060-16

 

  • W ramach konkursu złożono 75 wniosków na łączną kwotę dofinansowania 144 351 807,95 zł
  • Termin rozstrzygnięcia konkursu to luty 2017 r.

Paulina Korbut

Inspektor
Biuro Prasowe
tel.: +48 12 61 60 955

Jak widać sprawa „się rypła”. Karta Projektu za 51 000 zł trafiła ad (bobowskie) acta. A spółka LONDON i prezes Andrzej Siekański liczą „dudki” po stronie zysków! Natomiast w Bobowej basen, korty tenisowe, instalacja solarna muszą jeszcze poczekać w przestrzeni pt. fatamorgana. Może gdyby burmistrz Wacław Ligęza myślał przez te wszystkie lata swojego włodarzowania o poprawieniu rankingu w Małopolsce i zamiast na 147 miejscu uplasował Gminę Bobowa choćby na miejscu 30, to nie musiałby teraz wysłuchiwać drwin o ściernisku i San Francisco. Może… A tak swoją drogą leciutko wydaje się publiczne pieniądze. Prawda?

Dlaczego o tym wszystkim napisałem? Bo na publicznych stronach internetowych i w usłużnych „łże-mediach” gorlickich, tzw. pies z kulawą, samorządową nogą nie poinformował mieszkańców, że takie są wyniki zalewowo-kajakowo-basenowych marzeń burmistrza Wacława Ligęzy.

I gdyby nie ten portal, to nic byś Czytelniku nie wiedział, co piszczy w „samorządowej” trawie, nie  tylko u burmistrza Wacława Ligęzy. Zalewy, baseny, siekierezady, afery gnojowe, jesionowe, coli i enterokoki w wodzie, afera wodociągowa w Brzanie etc. okryte byłyby mgłą tajemnicy!!! I pamiętajcie, jeśli będziecie jeszcze kiedyś głosować w wyborach samorządowych w gminie Bobowa, tylko kandydat KWW „Przyszłość”, popierany przez senatora PiS Stanisława Koguta, rokuje dobre miejsce w rankingu Gmin Małopolski pod koniec stawki. Miejsce nr 147, to nie jest ostatnie słowo burmistrza Wacława Ligęzy, a i pieniędzy publicznych zawsze będzie troszkę do wyrzucenia w błoto, na przykład na zalew i kajaki w Wilczyskach. Marzenia wszak kosztują. Problem polega tylko na tym, że burmistrz Wacław Ligęza marzy za publiczne pieniądze!!! A tutaj trzeba uważać.

PS.1 Poniżej, obiecana wcześniej Karta Projektu i kompletna dokumentacji aplikacyjna projektu pt. „Centrum Rekreacji w Gminie Bobowa i Korzenna”: karta_projektu-6_3_1-gmina-bobowa.

PS.2 Fotografia tytułowa nie ma nic wspólnego z Kartą Projektu opracowaną przez London sp. z o.o. To tylko symboliczna fantasmagoria autora tekstu.

(Odwiedzono 394 razy, 1 wizyt dzisiaj)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *