Ranking Gmin Małopolski 2016. Katastrofalne oceny dla „samorządów” powiatu gorlickiego

Zacznijmy od końca. W konkursie zorganizowanym przez Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji – https://pl.wikipedia.org/wiki/Ma%C5%82opolski_Instytut_Samorz%C4%85du_Terytorialnego_i_Administracji – (we współpracy z Głównym Urzędem Statystycznym w Krakowie) sklasyfikowano 181 małopolskich Gmin. Oto „osiągnięcia” gorlickich „samorządów”: Miasto Gorlice – 55 miejsce, Ropa – 69 miejsce, Sękowa – 79 miejsce, Gmina Gorlice – 111 miejsce, Uście Gorlickie – 123 miejsce, Łużna – 141 miejsce, Bobowa – 147 miejsce, Biecz – 151 miejsce, Lipinki – 156 miejsce, Moszczenica – 165 miejsce.

Szczególne słowa „uznania” należą się Gminom Gorlice, Uście Gorlickie, Łużna, Bobowa, Biecz, Lipinki i Moszczenica za pełnienie „honorów” w drugiej setce rankingu pod koniec zestawienia. W imieniu wszystkich mieszkańców powiatu gorlickiego składam „samorządowcom” tych Gmin wyrazy najwyższego uznania za tę kompromitację. Przypominam, że w tych Gminach rządzą niepodzielnie od lat starzy zawodowi wyjadacze „samorządowi”: Dymitr Rydzanicz, Wacław Ligęza, Mirosław Wędrychowicz (także wieloletni starosta), Ryszard Guzik, Czesław Rakoczy, Kazimierz Krok, Jerzy Wałęga. I z ich rządzenia tyle wynika, że za chwilę nie będzie co klasyfikować.

Jako obywatelowi Ziemi Bobowskiej niech mi wolno będzie zwrócić uwagę na szczególne, wręcz symboliczne miejsce w rankingu Gminy Bobowa, które oznaczono cyfrą 147. Drogi Czytelniku, wszak to tylko 34. miejsce od końca. Rewelacja! Niebywałe wprost osiągnięcie, szczególnie cenne dla burmistrza, którego polskojęzyczna, ale niemiecka prasa od Ringier Axel Springer obsypuje bez przerwy jakimiś nagrodami, wręczając mu „perły samorządu” i nazywając strongmenem na Bobowej. W istocie! Burmistrz Wacław Ligęza daje dowody bezprzykładnego nieudacznictwa, zwłaszcza, że przyszło mu panować w czasach, gdy „kapusta” unijna pchała się do skolonizowanej Polski drzwiami i oknami. Jeśli mnie pamięć nie myli, to już 4 kadencja ww. „samorządowca” na Bobowej a „jego” gmina i Gmina okupuje w 2016 roku  147 miejsce w Małopolsce na 181 gmin i Gmin. Po ordery i splendory pierwszy jednak wyciąga rękę i wypina pierś chociaż w Sądzie Rejonowym w Gorlicach daje do zrozumienia, że nie ponosi odpowiedzialności za bakterie coli w wodzie w Jankowej, bo – jak sugeruje nieśmiało – to on ma pracowników od podejmowania decyzji. Jeszcze chwila i dowiemy się, że burmistrz Wacław Ligęza siedzi sobie w budynku Urzędu Miejskiego w Bobowej jak w szklanej wieży i nic nie wie, nic nie słyszy i nic nie widzi. O przepraszam słyszy i widzi, że donoszą mu „perły samorządu” i „kapelusze witosowe”. To może, panie burmistrzu niech pan odda wszystkie dyplomu urzędnikom Barbarze Falisz, Renacie Ziomek i Grzegorzowi Janocie. To przecież ich zasługi zostały de facto nagrodzone.

A teraz wróćmy do początku, czyli do merytorycznej treści rankingu.

 

Metodą oceny poziomu rozwoju gminy jest syntetyczny wskaźnik rankingowy wyliczony w oparciu o 12 wskaźników mierzących potencjał, aktywność i wyniki osiągane przez gminę w sferze gospodarczej i społecznej. Lista wskaźników, których wartości mierzone są na poziomie gminy, służących do obliczenia syntetycznego wskaźnika rankingowego, obejmuje: 

 

  1. Średnioroczne dochody własne budżetów gmin na 1 mieszkańca (od 2013 r.)
  2. Średnioroczne wydatki majątkowe inwestycyjne budżetów gmin na 1 mieszkańca (od 2013 r.)
  3. Średnioroczny wskaźnik zadłużenia budżetów gmin (od 2013 r.)
  4. Wydatki bieżące budżetów gmin na administrację publiczną na 1 mieszkańca
  5. Średnioroczne środki z Unii Europejskiej i innych źródeł niepodlegające zwrotowi na finansowanie programów i projektów unijnych stanowiące dochód budżetów gmin na 1 mieszkańca (od 2013 r.)
  6. Liczba podmiotów gospodarczych zarejestrowanych w REGON na 1000 ludności 
  7. Wyniki sprawdzianów w szóstej klasie szkoły podstawowej oraz egzaminów gimnazjalnych
  8. Odsetek dzieci objętych opieką w żłobkach i klubach dziecięcych 
  9. Odsetek dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym w wieku 3-5 lat
  10. Saldo migracji na 1000 ludności
  11. Wydatki na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego (z wyłączeniem wydatków majątkowych inwestycyjnych) na 1 mieszkańca
  12. Udział środków przekazanych organizacjom pozarządowym i innym podmiotom prowadzącym działalność pożytku publicznego w wydatkach ogółem gminy.

(Cytat pochodzi ze strony http://limanowa.in/urzedy/uml;ranking-gmin-malopolski-2016-limanowa-na-3-miejscu,4220.html)

A z rankingiem dla całej Małopolski można zapoznać się na stronie, zob. http://www.mistia.org.pl/pokaz_strone.php?s=781.

PS. Jeszcze raz proszę wszystkich mieszkańców powiatu gorlickiego, żeby broń Boże w nadchodzących wyborach samorządowych nie przyszły im jakieś głupoty do głowy i nie wpadli na pomysł głosowania na ewentualnych konkurentów miłościwie nam panujących od lat „samorządowców” Ligęzy, Wędrychowicza, Rydzanicza, Kroka et consortes. To przecież ludzie niezastąpieni. Nawet ekwiwalent za niewykorzystany urlop pokwitują, a niektórzy i kilometrówką nie pogardzą. Osiągnięcia zresztą widać gołym okiem. A że Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji czepia się jak rzep psiego ogona. Kto czyta takie brednie…

(Odwiedzono 10 razy, 1 wizyt dzisiaj)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *