Na początek tylko cytat z protokołu RIO z dnia 30 marca 2016 roku: „Niezależnie od wyszczególnienia indywidualnej odpowiedzialności za powstanie nieprawidłowości w poszczególnych dziedzinach funkcjonowania Gminy Łużna, poprzez wskazanie merytorycznych pracowników, Wójt Gminy (Kazimierz Krok) oraz Skarbnik Gminy (Katarzyna Rak-Wachowska) ponoszą w odpowiednim zakresie, odpowiedzialność z tytułu nadzoru, za opisane w wystąpieniu pokontrolnym nieprawidłowości”.
A teraz już tylko dokument RIO. I stwierdzę tradycyjnie! Czytajcie i głosujcie na wójta Kazimierza Kroka. Albo inaczej! Nie czytajcie, po co się denerwować… i głosujcie na wójta Kazimierza Kroka!
WK-613-110/15
Kraków, dnia 30.03.2016 r.
Pan Kazimierz Krok
Wójt Gminy Łużna
Uprzejmie informuję Pana Wójta, że Regionalna Izba Obrachunkowa w Krakowie, realizując postanowienia ustawy z dnia 7 października 1992 r. o regionalnych izbach obrachunkowych (tekst jednolity Dz. U. z 2012 r. poz. 1113, z późn. zm.) przeprowadziła kompleksową kontrolę gospodarki finansowej Gminy Łużna, w zakresie gospodarki finansowej, w tym realizacji zobowiązań podatkowych oraz zamówień publicznych, ze szczególnym uwzględnieniem działalności w latach 2013-2014 i w 2015 r., do dnia obowiązywania upoważnienia do przeprowadzenia kontroli.
W związku z zakończeniem czynności kontrolnych, udokumentowanych w protokole kontroli podpisanym w dniu 5 lutego 2016 r., przekazuję Panu Wójtowi niniejsze wystąpienie pokontrolne.
Przedstawia się w nim stwierdzone nieprawidłowości w okresie objętym aktualną kompleksową kontrolą, osoby odpowiedzialne za ich powstanie oraz wnioski pokontrolne zmierzające do ich usunięcia i usprawnienia badanej działalności, przewidziane do realizacji przez kontrolowaną jednostkę, stosownie do postanowień art. 9 ust. 2 ww. ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych:
Opis nieprawidłowości do wniosku pokontrolnego nr 1
– częściowe niewykonanie wniosków pokontrolnych przedstawionych w piśmie Prezesa Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie Nr WK-613-87/11 z dnia 30 listopada 2011 r. Nieprzeprowadzenie pełnej i konsekwentnej realizacji wniosków pokontrolnych, dotyczy:
- nierzetelnego sporządzania sprawozdań budżetowych,
- nieterminowego dokonywania zwrotu dochodów budżetu Państwa,
- nierespektowania postanowień art. 35 ust. 1 pkt 1 oraz ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 1995 r. o izbach rolniczych,
- nieprzestrzegania przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami,
- nieprzestrzeganie przepisów ustawy Prawo Zamówień Publicznych.
Powyższe nieprawidłowości dotyczące niewykonania wniosków pokontrolnych zostały razem z innymi nieprawidłowościami stwierdzonymi w trakcie niniejszej kontroli kompleksowej, opisane szczegółowo w dalszej części wystąpienia pokontrolnego.
Osoba odpowiedzialna za powstanie nieprawidłowości: Wójt Gminy.
Wniosek pokontrolny nr 1 – Konsekwentne realizowanie wniosków pokontrolnych wydawanych przez Regionalną Izbę Obrachunkową w Krakowie, mających na celu usunięcie w sposób trwały nieprawidłowości stwierdzonych w czasie ostatniej i poprzedniej kontroli.
Opis nieprawidłowości do wniosku pokontrolnego nr 2
– niedostosowanie postanowień zawartych w § 2 pkt 3 Statutu Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół w Łużnej, ustalonego uchwałą Nr XVI/91/96 Rady Gminy w Łużnej z dnia 19 lutego 1996 r., który stanowi w § 2 pkt 3 Statutu, cyt.: „ZEAS działa na podstawie ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych”, co oznacza niedostosowanie do obowiązującego stanu prawnego, natomiast § 2 pkt 3 ppkt 9 Statutu stanowi, cyt.: „ZEAS obejmuje swoim zasięgiem działania następujące placówki oświatowe …Filię Samorządowego Przedszkola w Łużnej”, co jest niezgodne z obowiązującym stanem faktycznym. Nieprzygotowanie projektu uchwały Rady w sprawie aktualizacji Statutu Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół w Łużnej przez Wójta Gminy stanowi niewypełnienie obowiązków wynikających z art. 30 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r o samorządzie gminnym.
Osoby odpowiedzialne za powstanie nieprawidłowości: Wójt Gminy oraz Sekretarz Gminy.
Wniosek pokontrolny nr 2 – Podjęcie działań mających na celu dostosowanie zapisów uregulowań wewnętrznych Gminy do obowiązującego stanu prawnego i faktycznego, a w szczególności statutu ZEAS-u, poprzez przygotowanie projektu stosownej uchwały z nowelizacją statutu zgodnie z wymaganiami art. 30 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 2015 r, poz. 1515, z późn. zm.).
Opis nieprawidłowości do wniosku pokontrolnego 3
– nierzetelne sporządzenie sprawozdań Rb-PDP z wykonania dochodów podatkowych oraz Rb-27S z wykonania planu dochodów budżetowych j.s.t. za okres od początku roku do dnia 31 grudnia 2014 r., poprzez zawyżenie skutków obniżenia górnych stawek w podatku od nieruchomości osób prawnych o kwotę 17.895,83 zł, w wyniku mylnie przyjętych do wyliczenia tych skutków, maksymalnych stawek z roku 2013, zamiast stawek z roku 2014 oraz błędu rachunkowego przy wyliczaniu skutków dotyczących gruntów pozostałych. Powyższe stanowi o sporządzeniu sprawozdań budżetowych z naruszeniem § 9 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 16 stycznia 2014 roku w sprawie sprawozdawczości budżetowej (Dz.U. 2014 poz. 119). W trakcie kontroli dokonano korekty sprawozdań Rb-PDP i Rb-27S za 2014 rok i przekazano je w formie elektronicznej w dniu 2 lutego 2016 r. do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie.
Osoby odpowiedzialne za powstanie nieprawidłowości: Wójt Gminy, Skarbnik Gminy oraz Podinspektor w Referacie Finansowym.
Wniosek pokontrolny nr 3 – Sporządzanie sprawozdań budżetowych w sposób rzetelny i prawidłowy, w zakresie wykazywania w sprawozdaniach Rb-PDP i Rb-27S wysokości skutków obniżenia górnych stawek podatków obliczonych za okres sprawozdawczy, stosownie do postanowień § 9 ust.1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 16 stycznia 2014 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej (Dz. U. z 2014 r., poz. 119).
Opis nieprawidłowości do wniosku pokontrolnego nr 4
– nieterminowe przekazanie odpisu od uzyskanych wpływów z tytułu podatku rolnego w dwóch przypadkach, tj.:
– część I rata za 2013r. została zapłacona 13 dni po terminie,
– część IV raty za 2013r. została zapłacona 5 dni po terminie.
Powyższe stanowi naruszenie przepisu art. 35 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 1995 r. o izbach rolniczych.
Osoba odpowiedzialna za powstanie nieprawidłowości: inspektor w Referacie Finansowym.
Wniosek pokontrolny nr 4 – Respektowanie postanowień art. 35 ust. 1 pkt 1 oraz ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 1995 r. o izbach rolniczych (tekst jednolity Dz. U. z 2014 r., poz. 434), w zakresie terminowego przekazywania do Małopolskiej Izby Rolniczej w Krakowie należnych składek w wysokości 2 % uzyskanych dochodów z tytułu podatku rolnego.
Opis nieprawidłowości do wniosku pokontrolnego nr 5
– nieterminowe przekazywanie, tj. w jednym przypadku w 2014 r. dochodów z tytułu udostępniania danych osobowych, stanowiących dochody budżetu państwa, na rachunek bieżący, subkonto dochodów Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, co stanowi naruszenie przepisów art. 255 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, tj.: kwota wg stanu na 10-ty styczeń 2014 r. wynosząca 29,45 zł została przekazana 16 stycznia 2014 r., czyli jeden dzień po terminie.
Osoba odpowiedzialna za powstanie nieprawidłowości: Inspektor w Referacie Finansowym.
Wniosek pokontrolny nr 5 – Odprowadzanie dochodów budżetu państwa w terminach określonych w art. 255 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (tekst jednolity Dz. U. z 2013 r., poz. 885, z późn. zm.).
Opis nieprawidłowości do wniosku pokontrolnego nr 6
– zawarcie w dniu 15 kwietnia 2014 r. nieodpłatnej umowy użyczenia z podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą. Zgodnie z ww. umową biorącemu w użyczenie wyrażono zgodę na posadowienie pojemników metalowych na odzież używaną w ilości 4 sztuk na nieruchomościach gruntowych, których właścicielem jest Gmina Łużna. Nieodpłatnie użyczenie nieruchomości stanowiących własność Gminy Łużna podmiotowi gospodarczemu narusza zasady gospodarki finansowej określone w art. 254 pkt 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych w zakresie ustalania i pobierania dochodów budżetowych, a ponadto narusza postanowienia art. 50 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, który stanowi, iż obowiązkiem osób uczestniczących w zarządzaniu mieniem komunalnym jest za zachowanie szczególnej staranności przy wykonywaniu zarządu zgodnie z przeznaczeniem tego mienia i jego ochrona.
Osoba odpowiedzialna za powstanie nieprawidłowości: Wójt Gminy.
Wniosek pokontrolny nr 6 – Przestrzeganie zasad gospodarki finansowej określonych w art. 254 pkt 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (tekst jednolity Dz. U. z 2013 r., poz. 885, z późn. zm.), w zakresie ustalania i pobierania dochodów budżetowych oraz zachowanie szczególnej staranności przy gospodarowaniu mieniem komunalnym Gminy stosownie do postanowień art. 50 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 2015 r., poz. 1515, z późn. zm.).
Opis nieprawidłowości do wniosku pokontrolnego nr 7
– niedopełnienie obowiązku sporządzenia i podania do publicznej wiadomości wykazu nieruchomości przeznaczonych do oddania w najem, tj. nieruchomości objętej Księgą Wieczystą Nr 10938 obejmujący budynek Ośrodka Zdrowia w Łużnej, położony na działce nr 609, co stanowiło naruszenie przepisu art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami.
Osoba odpowiedzialna za powstanie nieprawidłowości: samodzielny referent na stanowisku pracy ds. gospodarki nieruchomościami.
Wniosek pokontrolny nr 7 – Przestrzeganie art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity Dz. U. z 2014 r., poz. 518, z późn. zm.) stanowiącego, iż „właściwy organ sporządza i podaje do publicznej wiadomości wykaz nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży, do oddania w użytkowanie wieczyste, użytkowanie, najem lub dzierżawę”. Wykaz ten wywiesza się na okres 21 dni w siedzibie właściwego urzędu, a ponadto informację o wywieszeniu tego wykazu podaje się do publicznej wiadomości przez ogłoszenie w prasie lokalnej oraz w inny sposób zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości, a także na stronach internetowych właściwego urzędu.
Opis nieprawidłowości do wniosku pokontrolnego nr 8
– niepodanie w ogłoszeniu o II przetargu pisemnym nieograniczonym w sprawie sprzedaży nieruchomości komunalnej informacji o terminie przeprowadzenia poprzedniego, tj. I przetargu, stosownie do wymagań określonych w art. 38 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Dotyczy postępowania pn. Sprzedaż nieruchomości gruntowej niezabudowanej położonej w miejscowości Szalowa oznaczonej jako działka ewid. Nr 1368, 1369/2, Nr 1372/1, Nr 1372/3 o powierzchni 0,5183 ha w trybie przetargu nieograniczonego.
Osoba odpowiedzialna za powstanie nieprawidłowości: były pracownik na stanowisku pracy ds. gospodarki nieruchomościami.
Wniosek pokontrolny nr 8 – Podawanie w ogłoszeniu o przetargu w sprawie sprzedaży nieruchomości komunalnych, w razie ogłoszenia kolejnego przetargu lub rokowań, również terminów przeprowadzenia poprzednich przetargów, stosownie do postanowień art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami. (tekst jednolity Dz. U. z 2014 r., poz. 518, z późn. zm.).
Opis nieprawidłowości do wniosku pokontrolnego nr 9
– nieprawidłowe ustalenie w latach 2014 oraz 2015 dochodów z tytułu opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. W toku kontroli ustalono, iż w 2014 r. Gmina Łużna musiała dopłacić do systemu gospodarowania odpadami komunalnymi 211.795,50 zł, natomiast w 2015 r. 295.547,25 zł. Z kolei na 2016 r zaplanowano dopłatę w wysokości 290.616 zł. Stosownie do postanowień art. 6r ust. 2 ustawy z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, Gmina z pobranych opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi pokrywa koszty funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, które obejmują koszty: 1). Odbierania, transportu, zbierania, odzysku i unieszkodliwiania odpadów komunalnych, 2) tworzenia i utrzymania punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych, 3) obsługi administracyjnej tego systemu.
Osoba odpowiedzialna za powstanie nieprawidłowości: Wójt Gminy.
Wniosek pokontrolny nr 9 – Prawidłowe ustalenie dochodów z tytułu opłaty za odbiór i gospodarowanie odpadami komunalnymi, celem zapewnienia z nich pokrycia kosztów funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, które obejmują koszty: 1). Odbierania, transportu, zbierania, odzysku i unieszkodliwiania odpadów komunalnych, 2) tworzenia i utrzymania punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych, 3) obsługi administracyjnej tego systemu, co wynika z postanowień art. 6r ust. 2 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jednolity Dz. U. z 2013 r., poz. 1399, z późn. zm.).
Opis nieprawidłowości do wniosku pokontrolnego nr 10
– nieutworzenie do dnia 1 grudnia 2015 r. co najmniej jednego stacjonarnego punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych, samodzielnie lub wspólnie z inną gminą lub gminami, czym naruszono postanowienia art. 3 ust. 2b ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
Osoba odpowiedzialna za powstanie nieprawidłowości: Wójt Gminy.
Wniosek pokontrolny nr 10 – Przestrzeganie przepisów postanowienia art. 3 ust. 2b ustawy z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jednolity Dz. U. z 2013 r., poz. 1399, z późn. zm.), zobowiązujących Gminę do zapewnienia utworzenia co najmniej jednego stacjonarnego punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych, samodzielnie lub wspólnie z inną gminą lub gminami.
Opis nieprawidłowości do wniosku pokontrolnego nr 11
– zawarcie umowy przez Wójta Gminy Łużna na wynajmowanie lokalu użytkowego na czas nieokreślony, pomimo braku stosownej uchwały Rady Gminy wyrażającej zgodę na zawarcie takiej umowy. Powyższe dotyczy umowy najmu lokalu, tj. nieruchomości objętej Księgą Wieczystą Nr 10938, znajdujący się budynku Ośrodka Zdrowia w Łużnej, położony na działce nr 609, położonego w Łużnej stanowiącego własność Gminy Łużna z dnia 29 sierpnia 2014 r. – zawarta pomiędzy Najemcą, a Gminą Łużna na czas nieoznaczony od dnia 29.08.2014 r.
Takie działanie jest niezgodne z art. 18 ust. 2 pkt 9a ustawy z dnia z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym który stanowi, że do wyłącznej właściwości Rady Gminy należy podejmowanie uchwał w sprawach majątkowych gminy, przekraczających zakres zwykłego zarządu, dotyczących: zasad nabywania, zbywania i obciążania nieruchomości oraz ich wydzierżawiania lub wynajmowania na czas oznaczony dłuższy niż 3 lata lub na czas nieoznaczony, o ile ustawy szczególne nie stanowią inaczej; uchwała rady gminy jest wymagana również w przypadku, gdy po umowie zawartej na czas oznaczony do 3 lat strony zawierają kolejne umowy, których przedmiotem jest ta sama nieruchomość; do czasu określenia zasad wójt może dokonywać tych czynności wyłącznie za zgodą rady gminy.
Osoba odpowiedzialna za powstanie nieprawidłowości: Wójt Gminy.
Wniosek pokontrolny nr 11 – Przestrzeganie kompetencji Rady Gminy, zawartych w art. 18 ust. 2 pkt 9a ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 2015 r., poz. 1515, z późn. zm.) stanowiących, że do wyłącznej właściwości Rady Gminy należy podejmowanie uchwał w sprawach majątkowych gminy, przekraczających zakres zwykłego zarządu, dotyczących: zasad nabywania, zbywania i obciążania nieruchomości oraz ich wydzierżawiania lub wynajmowania na czas oznaczony dłuższy niż 3 lata lub na czas nieoznaczony, o ile ustawy szczególne nie stanowią inaczej; uchwała rady gminy jest wymagana również w przypadku, gdy po umowie zawartej na czas oznaczony do 3 lat strony zawierają kolejne umowy, których przedmiotem jest ta sama nieruchomość; do czasu określenia zasad wójt może dokonywać tych czynności wyłącznie za zgodą Rady Gminy.
Opis nieprawidłowości do wniosku pokontrolnego nr 12
– nieprawidłowe przyznanie IX kategorii zaszeregowania w umowie o pracę jednego pracownika. Dla kierowcy czyli stanowiska, zajmowanego przez pracownika przewidziana jest kategoria zaszeregowania w przedziale VII – VIII.Taki stan rzeczy narusza postanowienia załącznika nr 1 do Regulaminu Wynagradzania Pracowników Urzędu Gminy w Łużnej, wprowadzonego Zarządzeniem Nr SG.0151-73/09 Wójta Gminy Łużna z dnia 16 czerwca 2009 r. Powyższe nie spowodowało ustalenia wynagrodzenia zasadniczego powyżej poziomu maksymalnego wynagrodzenia zasadniczego przewidzianego dla tego stanowiska.
Osoba odpowiedzialna za powstanie nieprawidłowości: Inspektor ds. kadrowych, zaopatrzenia w materiały i sprzęt biurowy oraz rolnictwa.
Wniosek pokontrolny nr 12 – Stosowanie, przy ustalaniu wynagrodzeń dla pracowników Gminy postanowień zawartych w wewnętrznych regulaminach wynagradzania pracowników Urzędu w zakresie przyznawania kategorii zaszeregowania.
Opis nieprawidłowości do wniosku pokontrolnego 13
– nieprawidłowe sporządzenie angażu w przypadku jednego pracownika, poprzez niewłaściwe wykazanie procentowego poziomu dodatku za wysługę lat, który nie odzwierciedla wartości tego dodatku w angażu. Dodatek ten wynosi 233,60 zł, co stanowi 8 % wynagrodzenia zasadniczego, natomiast w angażu ww. pracownika wykazano 7 % wynagrodzenia zasadniczego. W dniu 1 lutego 2016 roku dla ww. pracownika sporządzono angaż, w którym prawidłowo określono poziom procentowy dodatku za wysługę lat.
Osoba odpowiedzialna za powstanie nieprawidłowości: Inspektor ds. kadrowych, zaopatrzenia w materiały i sprzęt biurowy oraz rolnictwa.
Wniosek pokontrolny nr 13 – Doprowadzenie dokumentów określających warunki wynagrodzenia do obowiązującego stanu faktycznego.
Opis nieprawidłowości dotyczącej wniosku pokontrolnego nr 14
– niezgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy naliczenie i wypłacenie ryczałtu za używanie samochodu prywatnego do celów służbowych za rok 2014 Nieprawidłowość polegała na niepomniejszeniu pracownikowi należnego ryczałtu w związku z jego nieobecnościami w pracy spowodowanych podróżami służbowymi.
W związku z powyższym, wysokość obliczonych i wypłaconych ryczałtów jest błędna. W miesiącu styczniu 2014 r. stwierdzono nadpłatę do budżetu kwoty 11,40 zł, natomiast w miesiącach luty-grudzień 2014 r. stwierdzono niedopłatę do budżetu kwoty 262,20 zł, tym samym naruszono § 4 ust. 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów nie będących własnością pracodawcy.
W trakcie kontroli Skarbnik Gminy wystawił w dniu 27 stycznia 2016 r. notę obciążeniową na kwotę 250,80 zł. W dniu 27 stycznia 2016 r. stwierdzono wpłatę nienależnie pobranej kwoty ryczałtu za używanie samochodu prywatnego do celów służbowych 250,80 zł do budżetu Gminy.(Nr dowodu wpłaty 1311/136).
Osoba odpowiedzialna za powstanie nieprawidłowości: podinspektor na stanowisku pracy ds. obsługi sekretariatu i spraw organizacyjnych.
Wniosek pokontrolny nr 14 – Dokonywanie zwrotu kosztów używania samochodów prywatnych do celów służbowych zgodnie z wymogami określonymi w § 4 ust. 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (Dz. U. Nr 27, poz. 271).
Opis nieprawidłowości do wniosku pokontrolnego nr 15
– ustalenie wartości zamówienia na dostawę w postępowaniu pn. „Zakup sprzętu na potrzeby gospodarki wodno-ściekowej w Gminie Łużna” w trybie przetargu nieograniczonego w roku 2014 na podstawie przeprowadzonej rozmowy telefonicznej z firmą zajmującą się sprzedażą specjalistycznego sprzętu, czym naruszono przepis art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych.
Osoba odpowiedzialna za powstanie nieprawidłowości: inspektor na stanowisku pracy ds. wodno-kanalizacyjnych i utrzymania czystości.
Wniosek pokontrolny nr 15 – Ustalanie wartości szacunkowej zadania na dostawę, zgodnie z postanowieniami przepisu art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (tekst jednolity Dz. U. z 2015 r., poz. 2164), z zachowaniem formy pisemnej.
Opis nieprawidłowości do wniosku pokontrolnego nr 16
– niedopełnienie obowiązku niezwłocznego zamieszczenia ogłoszenia o udzieleniu zamówienia publicznego na zadanie z 2014 r. pn. „Budowa Remizy Ochotniczej Straży Pożarnej i Domu Wiejskiego w Biesnej” w Biuletynie Zamówień Publicznych, co stanowi naruszenie art. 95 ust. 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych.
Osoba odpowiedzialna za powstanie nieprawidłowości: inspektor na stanowisku pracy ds. zamówień publicznych oraz opieki nad miejscami pamięci narodowej.
Wniosek pokontrolny nr 16 – Zamieszczanie ogłoszenia o udzieleniu zamówienia publicznego, w Biuletynie Zamówień Publicznych, niezwłocznie po zawarciu umowy, stosownie do wymogu zawartego w art. 95 ust. 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2009 r. Prawo zamówień publicznych (tekst jednolity Dz. U. z 2015 r., poz. 2164).
Opis nieprawidłowości do wniosku pokontrolnego nr 17
– naruszenie przepisu art. 148 ust. 5 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych, poprzez przechowywanie zabezpieczeń należytego wykonania umów wniesionych w pieniądzu na nieoprocentowanym rachunku bankowym, w latach 2013-2015, do dnia kontroli.
W trakcie kontroli w dniu 3 lutego 2016 roku Skarbnik Gminy zwrócił się pismem Nr SK3251.2.2016 do banku obsługującego Gminę Łużna o wprowadzenie oprocentowania rachunku bankowego.
Osoba odpowiedzialna za powstanie nieprawidłowości: Skarbnik Gminy Łużna.
Wniosek pokontrolny nr 17 – Respektowanie postanowień ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (tekst jednolity Dz. U. z 2015 r., poz. 2164), a w szczególności przechowywanie zabezpieczenia należytego wykonania umowy wniesionego w pieniądzu na oprocentowanym rachunku bankowym, stosowanie do dyspozycji zawartej w art. 148 ust. 5 ustawy.
Opis nieprawidłowości do wniosku pokontrolnego nr 18
– zwrot w 4 przypadkach w roku 2013 r. przez zamawiającego 70 % kwoty zabezpieczeń należytego wykonania umowy po terminie 30 dni od dnia wykonania zamówienia i uznania przez zamawiającego za należycie wykonane. Dotyczy to następujących postępowań :
- postępowanie z 2011 r. p.n. „Opracowanie koncepcji i wykonanie dokumentacji projektowo- kosztorysowej Domu Wiejskiego w Biesnej”,
- postępowanie z 2010 r. „Termomodernizacja Ośrodka Zdrowia w Łużnej II etap”,
- postępowanie z 2012 r. „Odbudowa drogi gminnej Łużna Strzylawki”,
- postępowanie z 2012 r. „Odbudowa drogi gminnej Mszanka Bińkówka”.
Powyższe jest niezgodne z przepisami określonymi w art. 151 ust. 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych.
Osoba odpowiedzialna za powstanie nieprawidłowości: inspektor na stanowisku pracy ds. zamówień publicznych oraz opieki nad miejscami pamięci narodowej.
Wniosek pokontrolny nr 19 – Respektowanie postanowień ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (tekst jednolity Dz. U. z 2015 r., poz. 2164), a w szczególności dokonywanie zwrotu zabezpieczenia należytego wykonania umowy w terminach określonych w art. 151 ust. 1 ustawy.
Niezależnie od wyszczególnienia indywidualnej odpowiedzialności za powstanie nieprawidłowości w poszczególnych dziedzinach funkcjonowania Gminy Łużna, poprzez wskazanie merytorycznych pracowników, Wójt Gminy oraz Skarbnik Gminy ponoszą w odpowiednim zakresie, odpowiedzialność z tytułu nadzoru, za opisane w wystąpieniu pokontrolnym nieprawidłowości.
W terminie 14 dni od daty otrzymania niniejszego wystąpienia pokontrolnego, do wniosków pokontrolnych zawartych w wyżej wymienionym wystąpieniu przysługuje prawo zgłoszenia zastrzeżenia do Kolegium Izby, stosownie do postanowień art. 9 ust. 3 i ust. 4 ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych.
Podstawą zgłoszenia zastrzeżenia może być tylko zarzut naruszenia prawa poprzez błędną jego wykładnię lub niewłaściwe zastosowanie.
Bieg terminu, o którym mowa w art. 9 ust. 3 ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych, ulega zawieszeniu na czas rozpatrzenia zastrzeżenia w odniesieniu do wniosków pokontrolnych objętych zastrzeżeniem.
W terminie 30 dni od dnia doręczenia niniejszego wystąpienia pokontrolnego, kontrolowana jednostka jest obowiązana zawiadomić Regionalną Izbę Obrachunkową w Krakowie o wykonaniu wniosków pokontrolnych lub o przyczynach ich niewykonania.
Poinformowanie niezgodnie z prawdą, o wykonaniu wniosków pokontrolnych jest zagrożone sankcją określoną w art. 27 ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych.
Jednocześnie informuje się, że treść niniejszego wystąpienia pokontrolnego, zawierającego wnioski pokontrolne oraz opis nieprawidłowości do poszczególnych wniosków pokontrolnych, a także wskazanie osób odpowiedzialnych za powstanie stwierdzonych nieprawidłowości, udokumentowanych w protokole kontroli, po zakończeniu obowiązujących procedur pokontrolnych, określonych przepisami ustawy z dnia 7 października 1992 r. o regionalnych izbach obrachunkowych (tekst jednolity Dz. U. z 2012 r. poz. 1113 z późn. zm.), ogłoszona zostanie w Biuletynie Informacji Publicznej Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie, na stronie internetowej: www.bip.krakow.rio.gov.pl.
Otrzymują:
- Adresat
- a/a
Do wiadomości:
Przewodniczący
Rady Gminy
Łużna
„Co na to przewodniczący Rady Gminy Krzysztof Kotowicz?”Myślę,że nic.Daleko mu do Heraklesa,który zrobił porządek w pewnej stajni.Lokalny Augiasz może spać spokojnie.
P.S.Czy działania RIO pociągają za sobą działania jakiejś poważnej instytucji(prokuratury,CBA) czy tylko uzasadniają sens istnienia RIO?
Oczywiście uzasadniają sens…