Prokurator Tadeusz Cebo nie zamierza psuć humoru Witoldowi Kochanowi albo o kłopotach obywatela Witolda Kochana z budżetem obywatelskim

Witold Kochan nie jest już jakiś czas burmistrzem Gorlic. Ale, jak wiedzą Czytelnicy mojego portalu, od niedawna pełni funkcję dyrektora w Kancelarii Zarządu Województwa Małopolskiego, zob. https://gorliceiokolice.eu/2016/02/niezatapialny-witold-kochan/. Po czasach panowania w gorlickim magistracie zostało jednak, obywatelowi Witoldowi Kochanowi, trochę wspomnień. O jednym z nich próbowała przypomnieć wymiarowi sprawiedliwości radna miejska z Gorlic Alicja Nowak, gdy 24 listopada 2015 roku złożyła w Prokuraturze Rejonowej w Gorlicach dokument następującej treści:

 

Prokuratura Rejonowa w Gorlicach

38-300 Gorlice

Ul. Biecka 5

Dotyczy:

Podejrzenia działania na szkodę interesu publicznego tj. złamanie zapisów art. 231 kk przez byłego Burmistrza Miasta Gorlice Witolda Kochana, pełniącego, zgodnie z Zarządzeniem Burmistrza 81/2013 z 3 lipca 2013 r., funkcję przewodniczącego zespołu do spraw budżetu obywatelskiego na rok 2014, co znajduje potwierdzenie w Regulaminie budżetu obywatelskiego na rok 2014 § 8, a także w Protokole z weryfikacji zadania zgłoszonego do budżetu obywatelskiego na 2014 rok.

UZASADNIENIE

W 2013 Zarządzeniem 81/2013 Burmistrza z 3 lipca 2013 ówczesnego burmistrza Witolda Kochana wprowadzono pierwszy budżet obywatelski.

Na stronie internetowej Urzędu Miejskiego opublikowano obowiązujący Regulamin. W § 8  wskazano członków komisji weryfikacyjnej oraz burmistrza Witolda Kochana jako jej przewodniczącego.

Kryteria,  jakie miały spełniać zgłaszane do konkursu projekty, jednoznacznie określono w §2 postanowień ogólnych Regulaminu budżetu obywatelskiego na rok 2014 pkt. 1. 2.:


  1. Ze środków budżetu obywatelskiego są finansowane zadania należące do zadań własnych gminy, które są możliwe do realizacji w trakcie jednego roku budżetowego.
    2. W przypadku zadań, które wymagają lokalizacji na określonym terenie, musi on stanowić własność Miasta Gorlice lub Miasto musi posiadać prawo dysponowania nieruchomością.
     

Co znaczy, że zweryfikowane i wybrane przez Komisję projekty, skierowane następnie do  społecznej oceny musiały spełniać następujące warunki:

 

  • realizacja w ciągu jednego roku budżetowego,
  • lokalizacja na  terenach należących do  Miasta lub będących w jego dyspozycji.
  • dopuszczano możliwość łączenia projektów, jednak zgodnie § 17 Regulaminu suma wydatków nie mogła przekraczać 500.000 zł.

 

Komisja pod przewodnictwem Witolda Kochana odrzuciła dziewięć projektów, o czym m.in. w rozmowie z red. „Gazety Gorlickiej” Haliną Gajdą powiadomił gorliczan pełnomocnik burmistrza Kochana Jakub Krzyszycha, również członek komisji:

– Odpadło dziewięć propozycji. Powody były różne – brak podpisów, proponowane zadania miałyby być wykonane na terenach, które nie należą do miasta albo znajdują się na liście zadań zaplanowanych do realizacji w najbliższych latach – mówi Jakub Krzyszycha, rzecznik urzędu.

Jednym z takich zadań była budowa chodnika przy ulicy Dukielskiej. – Odpadło, bowiem droga przy której miałby być budowanych ów chodnik, jest w dyspozycji zarządu dróg wojewódzkich i jako miasto nie mamy prawa nic przy niej robić – wyjaśnia Krzyszycha.

Kolejny odrzucony wniosek dotyczył poprawy bezpieczeństwa i estetyki na osiedlu Górnym. Powodem był fakt, iż drogi i chodniki wskazane do remontu należą do wspólnot mieszkaniowych.

[Budżet obywatelski w Gorlicach. To na te projekty będziemy głosować, Autor: Halina Gajda 2013-09-19, Aktualizacja: 2013-09-19 16:00 źródło: Naszemiasto.pl http://gorlice.naszemiasto.pl/artykul/budzet-obywatelski-w-gorlicach-to-na-te-projekty-bedziemy,2003392,art,t,id,tm.html ] – załącznik nr 10

Spośród zgłoszonych projektów komisja konkursowa pod przewodnictwem Witolda Kochana pozytywnie zweryfikowała, dopuszczając do dalszej części konkursu,  projekt, którego jednym z pomysłodawców był radny Krzysztof Wroński, pod nazwą „Zakup działki, budowa boiska wielofunkcyjnego przy ulicy Lipowej”. Jak wynika z regulaminu opublikowanego w Zarządzeniu nr 81/2013 BURMISTRZA MIASTA GORLICE z dnia 3 lipca 2013 r.  w sprawie wprowadzenia budżetu obywatelskiego Miasta Gorlice  na 2014 rok oraz wyżej cytowana wypowiedź pełnomocnika burmistrza Kochana Jakuba Krzyszychy, projekt ten nie spełniał kryteriów przewidzianych regulaminem i nie powinien był być dopuszczony do dalszego procedowania:

Rozdział 1. Zapisy ogólne  §2 pkt. 2.: W przypadku zadań, które wymagają lokalizacji na określonym terenie, musi on stanowić własność Miasta Gorlice lub Miasto musi posiadać prawo dysponowania nieruchomością

Natomiast w Protokole z weryfikacji zadania (załącznik nr 5) zgłoszonego do budżetu obywatelskiego na 2014 rok w pkt. 1. Zapisano: Tytuł zadania: „Zakup działki oraz budowa boiska wielofunkcyjnego oraz wyposażenie siłowni na świeżym powietrzu przy ulicy Lipowej”. Ponadto w w/w Protokole na pytanie „Czy lokalizacja proponowanego zadania umożliwia realizację zadania?” odpowiedź brzmiała: „Do wniosku dołączono oświadczenie właściciela działki o gotowości do sprzedaży nieruchomości”.

Porównując zapisy Regulaminu z Protokołem z weryfikacji zadania wniosek nasuwa się jeden: projekt Zakup działki, budowa boiska wielofunkcyjnego przy ulicy Lipowej” powinien był być odrzucony podczas wstępnej weryfikacji, bowiem nie spełniał podanych do wiadomości publicznej kryteriów, z tego samego powodu, co wymienione przez Krzyszychę negatywnie zweryfikowane projekty.

[załącznik 1 – ZARZĄDZENIE nr 81/2013 BURMISTRZA MIASTA GORLICE z dnia 3 lipca 2013 r.  w sprawie wprowadzenia budżetu obywatelskiego Miasta Gorlice na 2014 rok]

Teren przy ulicy Lipowej był własnością PGNiG, ponadto  nie nadawał się do realizacji w/w zadania z uwagi na uwarunkowania techniczne, to znaczy istniejące odwierty gazowe. Komisja konkursowa pod przewodnictwem Witolda Kochana akceptując projekt promowany przez radnego Krzysztofa Wrońskiego zignorowała ustalone Zarządzeniem Burmistrza 81/2013 kryteria, pod jednym i drugim dokumentem podpisał się Witold Kochan i jako burmistrz i jako przewodniczący komisji konkursowej. Dopuszczając pod głosowanie projekt niespełniający kryteriów złamano Regulamin budżetu obywatelskiego na rok 2014, a także zdyskredytowano wiarygodność jednostki samorządowej i osób ją reprezentujących, nadużyto zaufania publicznego i władzy, uderzono w finanse publiczne.

Jako pretekst potraktowano §11 w/w Zarządzenia: „Ingerowanie w zakres propozycji zadań zgłoszonych do budżetu obywatelskiego, w tym zmiany miejsca ich realizacji bądź łączenia z innymi zadaniami, jest możliwe jedynie za zgodą autorów tych propozycji”,                         co w omawianym przypadku wydaje się być kolejnym nadużyciem, bowiem pomysłodawcy projektu „Zakup działki i budowa boiska wielofunkcyjnego przy ulicy Lipowej” zgodę taką wyrazili, ale dopiero 9 kwietnia 2014 roku, czyli kilka miesięcy po głosowaniu mieszkańców, to jest  po 27 października  2013 r. – §10, a to jednoznacznie świadczy o tym, że gorliczanie głosując projekt  „Zakup działki, budowy boiska przy ulicy Lipowej”, niekoniecznie musieli popierać projekt budowy boiska przy ulicy Wrońskich, a nawet mogli być nowej lokalizacji przeciwni, zostali więc wprowadzeni w błąd, zmanipulowani, podobnie jak i wnioskodawcy, których projekty zostały odrzucone ze względu na prawa własności gruntów, na których proponowali lokalizację zgłaszanych inwestycji.

Realizacja projektu „Zakup działki, budowa boiska wielofunkcyjnego przy ulicy Lipowej”  wymagała wykupu gruntu od właściciela, którym był PGNiG (zał. Notatka z rozmowy telefonicznej burmistrza z przedstawicielem PGNiG), to i tak, wbrew regulaminowi,  przez Komisję konkursową został zakwalifikowany do głosowania i podczas głosowania otrzymał największą liczbę głosów tj. ok. 260, stając się tym samym elementem przedwyborczej promocji radnego Krzysztofa Wrońskiego, który wypowiadając się o sukcesach mijającej kadencji powiedział dziennikarce Gazety Gorlickiej z dnia 22.08.2014 r.: „Mieszkańcy osiedla doczekali się kanalizacji i wodociągu, ponadto nasz projekt wygrał w budżecie obywatelskim 2013„.

Zmiana lokalizacji spowodowała zmianę nazwy projektu. Wyrzucono rzeczownik „ZAKUP”, nie wpisano jednak rzeczownika „DZIERŻAWA”, jak się okazuje wydzierżawienie terenu pod drogę dojazdową do przyszłego boiska przy Wrońskich było konieczne i jest opłacane z pieniędzy miejskich – [załącznik nr 8, umowa dzierżawy nr IR 272.3.2015], co także jest niezgodne z założeniami konkursowymi.

W §10 Regulaminu zapisano: Zespół ds. budżetu obywatelskiego dokonuje do 17 września 2013 roku weryfikacji wszystkich zgłoszonych propozycji zadań. Kryteriami, którymi kieruje się Zespół ds. Budżetu Obywatelskiego podczas weryfikacji są w szczególności:

  • zgodność z ustawą o samorządzie gminnym w zakresie realizacji zadań własnych gminy,
  • zgodność z planem zagospodarowania przestrzennego, zgodność z założeniami projektów  realizowanych ze środków zewnętrznych, zgodność z ustawą o finansach publicznych,
  • faktyczny koszt realizacji, który nie może  przekroczyć kwoty 500.000 zł.

W związku z tym, że realizację zadania pod nazwą „Zakup działki, budowa boiska wielofunkcyjnego i siłowni na świeżym powietrzu przy ul. Lipowej wstępnie wyceniono na 318 tys. złotych (formularz zgłoszeniowy – załącznik nr 3), Komisja do spraw budżetu obywatelskiego pod przewodnictwem Witolda Kochana podjęła decyzję o realizacji zadania, które zajęło drugie miejsce tj. „Modernizacja ok. 100 – metrowego odcinka ulicy Krasińskiego” wycenionego na  320 tys., które wymagało zwiększenia nakładów, na co zgodę stosowną uchwałą wyraziła rada miasta, przyznając dodatkowe pieniądze na budowę łącznika, nie boiska.

Nadmienić należy, że wskazanie terenu przy ul. Wrońskich również nie było trafione. Jak wynika z opinii geotechnicznej sporządzonej przez Stanisława Szepieńca: „Rejon boiska ma na znacznej powierzchni charakter podmokły utrudniający ułożenie podbudowy”, a to przełożyło się na wzrost kosztów inwestycji.

Wyjaśnić należy również, które elementy zgłoszonego projektu pod nazwą „Zakup działki, budowa boiska wielofunkcyjnego przy ulicy Lipowej” zostały zrealizowane zgodnie ze złożonym wnioskiem, jakich dokonano odstępstw i z jakim skutkiem dla finansów publicznych, dotyczy to chociażby oświetlenia, którego budowę zakładał projekt wyliczony na 318 tysięcy, a którego ostatecznie nie wykonano, chociaż wydatki na realizację inwestycji przekroczyły znacznie zakładaną sumę. Ponadto brak oświetlenia ogranicza funkcjonalność obiektu, zrobiono natomiast drogę dojazdową, która prowadzi nie tylko do boiska, ale i sąsiadującej z nim działki – czyjej?

Reasumując: Jak wynika z informacji podanej przez obecnego Burmistrza Gorlic Rafała Kuklę odpowiedzi na moją interpelację z dnia 5 listopada 2015 r.  koszt realizacji tylko pierwszego zadania, tj. budowy boiska wielofunkcyjnego, wyniósł 624.582,45 zł plus 550,00 zł opłata dzierżawy części działki 1108/1 KW 19179 plus koszty łącznika przy ulicy Krasińskiego, czyli określona regulaminem suma pięciuset tysięcy została znacznie i to w przypadku realizacji jednego z dwóch zadań i nadal będzie generować koszty – [załącznik nr 9 – odpowiedź na interpelacje] „W celu sprawowania kontroli nad sposobem użytkowania obiektu jak i bezpiecznego jego wykorzystania zasadnym, aczkolwiek nieobligatoryjnym, wydaje się wykonanie monitoringu obiektu”.  

Trzeba uwierzyć, że pełniący funkcję burmistrza Witold Kochan nie znał regulaminu               i Zarządzenia 81/2013 pod którymi się podpisał,  które podał do publicznej wiadomości           i które, jako przewodniczący komisji konkursowej, powinien był przestrzegać. Zgromadzona dokumentacja dotycząca pierwszego gorlickiego budżetu obywatelskiego daje podstawy podejrzeniom, że złamano prawo, przede wszystkim art. 231 kk i naruszono przy tym dyscyplinę finansów publicznych.

Zwracam się o wyjaśnienie moich podejrzeń i jako radna, i jako mieszkanka Gorlic.

Wszystkie załączniki, zob. radna_miasta_gorlice_alicja_nowak:

  1. Zarządzenie burmistrza 81/2013 z 3 lipca 2013: http://bip.malopolska.pl/umgorlice/Article/get/id,740780.html
  2. Regulamin budżetu obywatelskiego na rok 2013, /w załączniku/
  3. Formularz zgłoszeniowy, propozycja zadania do budżetu obywatelskiego na rok 2014, data wpływu: 16.08.2013 r. /w załączniku/
  4. Notatka własna z 22 sierpnia 2013 r. z rozmowy przeprowadzonej przez burmistrzów Kochana i Fugla z Wojciechem Kobylarskim z PGNiG w sprawie nabycia części w celu usytuowania obiektu (boisko, kort, siłownia)
  5. Protokół z weryfikacji zadania zgłoszonego do budżetu obywatelskiego na 2014 rok – brak daty, podpisany przez przewodniczącego zespołu burmistrza Witolda Kochana,
  6. Protokół wyników głosowania do Budżetu Obywatelskiego Miasta Gorlice na rok 2014, brak daty,
  7. Wniosek grupy inicjatywnej „Boisko przy ulicy Lipowej” z dnia 9 kwietnia 2014 r.
  8. Umowa dzierżawy nr 272.3.2015
  9. Odpowiedź z dnia 5.11.2015 burmistrza Kukli na interpelację dotyczącą realizacji zadania „Budowa boiska wielofunkcyjnego przy ulicy Wrońskich”.

 

Jak widać radna i obywatelka Alicja Nowak dość szczegółowo uzasadniła swoje, nazwijmy to eufemistycznie, wątpliwości dotyczące realizacji budżetu obywatelskiego w Gorlicach. Wiedza dokumentalna, którą podała na tacy miejscowej Prokuraturze Rejonowej, mogłoby się wydawać, powinna zmusić stróżów prawa do dłuższej zadumy i  refleksji. Nic jednak bardziej mylnego. 31 grudnia 2015 roku żaden z prokuratorów nawet nie zamierzał podpisywać się pod dokumentem przesłanym radnej i obywatelce Alicji Nowak. Zawiadomienie o odmowie wszczęcia śledztwa (zob. prokuratura kochan odmowa 001) podpisała ledwie sekretarka Prokuratury Rejonowej w Gorlicach (podpis nieczytelny, ale widać, że „mgr inż.”).

Gdzieżby tam „Państwo Prokuratorstwo” przemęczało się w tak błahych w końcu sprawach i składało własnoręczne podpisy pod odmowami wszczęcia śledztwa.

A były burmistrz, a dzisiaj dyrektor Kancelarii Zarządu Województwa Małopolskiego, obywatel Witold Kochan może spać spokojnie.

(Odwiedzono 82 razy, 1 wizyt dzisiaj)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *