Żwirownia burmistrza Wacława Ligęzy, Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej i prezes Anny Smoły

Dzisiaj już nie będzie o kajakach i rowerach wodnych. Ani o ścieżkach rekreacyjnych dla społeczeństwa wielopokoleniowego. Te łgarstwa burmistrza Ligęzy, uwiecznione w dokumentach urzędowych, zostały, jak sądzę, dokładnie zinwentaryzowane i opisane na tym portalu. Odsyłam do felietonów, do których linki zamieszczam pod niniejszym tekstem. Jednak to nie jest koniec tej historii. Nie po to bobowski włodarz przez lata dążył do zniszczenia legalnej działalności gospodarczej Macieja Rysiewicza i Wiesława Snopka na dawnej działce nr 70/1, nie po to pompował wraz z bobowskimi radnymi setki tysięcy publicznych złotych w zakup ww. działki, nie po to powoływał do życia Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o., nie po to przez te wszystkie lata dopuszczał się publicznych i urzędowych kłamstw, wyczerpujących, zdaniem piszącego te słowa, najczęściej znamiona przestępstwa z artykułu 231 Kodeksu karnego, nie po to, dodajmy bezkarnie, składał niezgodne ze stanem faktycznym zeznania przed kilkoma sądami w różnych sprawach, w których ponosił bolesne, spektakularne porażki, żeby dzisiaj odstąpić od realizacji pomysłu otwarcia na dawnej działce 70/1 w Wilczyskach (dzisiaj działka o numerze ewidencyjnym 70/6) kopalni odkrywkowej kruszywa naturalnego (żwiru rzecznego), oznaczonej jako złoże Wilczyska-9.

To, czego pod żadnym pozorem nie mogli przed laty wykonywać prywatni przedsiębiorcy, bo groziło zalaniem Wilczysk i Jankowej, teraz bez żadnych przeszkód przywróci do życia Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. i prezes Anna Smoła. Dzisiaj nikt nie protestuje, dzisiaj nikt nie podpisuje żadnych petycji przeciwko kopalnianej inicjatywie perły bobowskiego samorządu. Pani prezes Anna Smoła może spać spokojnie. Każde pismo, które wystosuje do władz zostanie przez te władze zaaprobowane a decyzja wydana bedzie oczywiście pozytywna. Burmistrz Wacław Ligęza roztoczył nad inicjatywą otwarcia nowego żwirowiska w Wilczyskach parasol ochronny. Przedstawiam Czytelnikom „Gorlic i Okolic“ plik dokumentów, które zostały w ostatnich miesiącach wydane, żeby rojenia i marzenia burmistrza Wacława Ligęzy mogły się zmaterializować (20160113122407691, 20160113142711942, Dzialka_70_6_Odp_wniosek_z_30.12.2015_r._1).

Jeśli już zapoznaliście się Państwo z tym materiałem dowodowym, pragnę zwrócić Waszą uwagę na kilka spraw:

  1. Rzeka Biała Tarnowska, z chwilą wejścia Polski do UE, objęta została programem ochrony przyrody zwanym Natura 2000. Granice ochrony rzeki Biała Tarnowska zostały, w opublikowanych dokumentach, wyraźnie zaznaczone.
  2. GZGK Sp. z o.o. nie przedstawił uzgodnienia środowiskowego dla prac geologicznych związanych z rozpoznaniem złoża Wilczyska-9, a 15 próbnych odkrywek zostało wykonanych, przy pomocy ciężkiego sprzętu, przez firmę Zakład Usług Geologicznych Łukasz Jareniowski z Jasła.
  3. GZGK Sp. z o.o. wyasygnował za usługi firmy ZUG Łukasz Jareniowski 10 000 zł; z publicznej kasy oczywiście. Koszty rosną!!!
  4. GZGK Sp. z o.o. nie przedstawił geodezyjnego rozgraniczenia dla pasa ochronnego koryta rzeki Biała Tarnowska, które wynosi 50 metrów. Czy to oznacza, że ZUG Łukasz Jareniowski nie posiadał przedmiotowego dokumentu?

Ciekawe, czy zarząd drogi gminnej K 270214 i innych, tj. burmistrz Wacław Ligęza zgodzi się na przejazd pojazdów o masie całkowitej powyżej 10 ton, gdy podwoje żwirowiska Wilczyska-9 zostaną otwarte. Jak znam życie nie ma takiej możliwości, bo przecież burmistrz Wacław Ligęza wszystkie podmioty gospodarcze traktuje jednakowo uczciwie… W przeciwnym razie Ringier Axel Springer nigdy nie przyznałby mu żadnej nagrody. Bo niemieckie nagrody i pochlebstwa są dla najuczciwszych samorządowców.

Właśnie sobie uświadomiłem, że teraz, prócz hucznych imienin, obchodzonych podczas obrad Rady Miejskiej w Bobowej, czekają nas już niedługo obchody górniczego święta, czyli Barbórka w Bobowej!!! Żyć nie umierać!

Tę historię polecam życzliwej uwadze naszych milczących parlamentarzystów: Barbarze Bartuś, Elżbiecie Borowskiej i Stanisławowi Kogutowi!

Kopalnia kruszywa naturalnego, złoże Wilczyska-9, ciąg dalszy nastąpi…

Więcej na ten temat:

https://gorliceiokolice.eu/2013/01/artykul-231-%C2%A71-kodeksu-karnego/,

https://gorliceiokolice.eu/2013/02/afera-b-18-jeszcze-o-klamstwach-burmistrza-ligezy/,

https://gorliceiokolice.eu/2013/05/znak-hanby/,

https://gorliceiokolice.eu/2014/04/gminny-zaklad-gospodarki-komunalnej-sp-z-o-o-w-bobowej/,

https://gorliceiokolice.eu/2014/04/potop-albo-historia-pewnej-petycji/,

https://gorliceiokolice.eu/2015/09/a-mialy-byc-kajaki-i-rowery-wodne/,

https://gorliceiokolice.eu/2015/11/perlo-samorzadu-a-gdzie-kajaki-i-rowery-wodne/,

https://gorliceiokolice.eu/2015/12/kajaki-rowery-wodne-i-sciezki-rekreacyjne-niedostepne-dla-spoleczenstwa-wielopokoleniowego/.

(Odwiedzono 53 razy, 1 wizyt dzisiaj)

1 przemyślenie na temat "Żwirownia burmistrza Wacława Ligęzy, Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej i prezes Anny Smoły"

  1. Właśnie otrzymałem następujące pismo od służb Marszałka Województwa Małopolskiego. Bardzo ciekawe!!!
    Pan

    Maciej Rysiewicz

    Redaktor naczelny czasopisma „Bobowa Od-Nowa”

    W odpowiedzi na Pana wniosek w sprawie udostępnienie informacji w zakresie:

    – dokumentacji geodezyjnej wskazującej wyznaczenie granicy pasa ochronnego dla rzeki Biała Tarnowska dla robót związanych z rozpoznaniem złoża „Wilczyska 9”,

    – uzgodnienia środowiskowego dla ww. robót w terenie objętym ochroną Natura 2000,

    uprzejmie informuję, iż w aktach sprawy nie znajdują się wyżej wymienione dokumenty nie jest więc możliwe ich udostępnienie.

    Na etapie projektowanych robót związanych z rozpoznania złoża nie jest wymagane geodezyjne wyznaczenie pasów ochronnych. Natomiast uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach jest wymagane dla planowanych:

    1) przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko;

    2) przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko.

    Roboty geologiczne polegające na wykonaniu wkopów rozpoznawczych do głębokości 5,0 dla rozpoznania złoża „Wilczyska 9” nie zaliczają się zarówno do przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko ani także do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko (Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko).

    Decyzja o zatwierdzeniu projektu robót geologicznych nie została także wymieniona jako przypadek, w którym uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach jest obowiązkowe (art. 72 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko).

    Ponadto zgodnie z art. 96 ust.1 ww.ustawy, organ właściwy do wydania decyzji wymaganej przed rozpoczęciem realizacji przedsięwzięcia, innego niż przedsięwzięcie mogące znacząco oddziaływać na środowisko, które nie jest bezpośrednio związane z ochroną obszaru Natura 2000 lub nie wynika z tej ochrony, jest obowiązany do rozważenia, przed wydaniem tej decyzji, czy przedsięwzięcie może potencjalnie znacząco oddziaływać na obszar Natura 2000. Do decyzji, o których mowa w ust. 1, należą w szczególności:

    1) decyzje, o których mowa w art. 72 ust. 1 (w tym artykule także nie jest wymieniona decyzja zatwierdzająca projekt robót geologicznych);

    2) koncesja, inna niż wymieniona w art. 72 ust. 1 pkt 4 – wydawana na podstawie ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. – Prawo geologiczne i górnicze;

    3) pozwolenie wodnoprawne, inne niż wymienione w art. 72 ust. 1 pkt 6 – wydawane na podstawie ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. – Prawo wodne;

    4) zezwolenie na usunięcie drzew lub krzewów – wydawane na podstawie ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody;

    5) pozwolenie na wznoszenie i wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń w polskich obszarach morskich – wydawane na podstawie ustawy z dnia 21 marca 1991 r. o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej (Dz. U. z 2013 r. poz. 934 i 1014).

    W zawiązku z powyższym, decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia pt.: poszukiwanie i rozpoznawanie złoża wkopami do głębokości 5 m, na etapie uzyskania decyzji zatwierdzającej roboty geologiczne nie była wymagana. Uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach będzie natomiast konieczne przed uzyskaniem decyzji o udzieleniu koncesji na wydobywanie kopaliny z ewentualnie udokumentowanego złoża „Wilczyska 9” i na tym etapie będzie wymagana.

    Z poważaniem

    Marzena Smoleń

    Inspektor

    Zespół Geologii

    tel.: +48 18 44 37 966

    Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Departament Środowiska

    ul. Jagiellońska 52, 33-300 Nowy Sącz, tel.: +48 12 63 03 140 fax: +48 12 63 03 141

    Adres korenspondencyjny: ul. Racławicka 56 , 30-017 Kraków

    http://www.malopolskie.pl http://www.malopolska.pl fb.com/lubiemalopolske

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *