
Media opublikowały właśnie Ranking Szkół Ponadgimnazjalnych Perspektywy 2016. Jak napisano na portalu ONET „w tegorocznej edycji rankingu analizowane były wyniki 2167 liceów ogólnokształcących i 1817 techników. Opublikowany został wykaz 500 najlepszych polskich liceów i 300 techników. Pod uwagę przy umieszczaniu liceum i technikum w rankingu brano trzy czynniki. Pierwszy z nich to wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych, drugi – wyniki matury z przedmiotów dodatkowych, a trzeci to sukcesy uczniów w olimpiadach przedmiotowych. Ponadto już po raz drugi w tej kategorii uwzględniono osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych. Przy tworzeniu Rankingu Techników brano pod uwagę wyniki z matury z przedmiotów obowiązkowych, matury z przedmiotów dodatkowych, a także wyniki z egzaminu zawodowego i sukcesy w olimpiadach“.
W opublikowanym wykazie znalazłem tylko dwie szkoły, działające na terenie powiatu gorlickiego. Wśród najlepszych 500 liceów, na odległym 281. miejscu, uplasowało się I LO im. Marcina Kromera z Gorlic, a wśród 300 techników, na 251. miejscu sklasyfikowano Technikum nr 1 w ZS nr 1 w Gorlicach.
Pozostałe szkoły z Gorlic, Biecza i Bobowej znalazły się poza opublikowaną listą.
Tutaj pełny wykaz Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych Perspektywy 2016:
http://www.perspektywy.pl/ranking/2016/LO/pdf/PERSPEKTYWY_2016_Ranking_liceow_ogolnoksztalcacych.pdf,
Czy pamiętacie Państwo mój artykuł z 23 maja 2010 roku pt. „Takie będą Rzeczpospolite, jakie ich młodzieży chowanie”, zakładka Bobowa Od-Nowa (zob. https://gorliceiokolice.eu/bobowaodnowa/aktualnosci_2010.html), w którym, na podstawie analiz statystycznych, przedstawiłem katastrofalny stan poziomu nauczania w gminie Bobowa w 2008 roku? Już wtedy biłem na alarm z powodu kompromitującego w istocie obrazu szkolnictwa nie tylko w gminie Bobowa, ale w całym powiecie gorlickim. Ranking PERSPEKTYWY 2016 potwierdza przygnębiający upadek publicznej edukacji w naszym powiecie. Warto podkreślić, że w sąsiednim powiecie nowosądeckim jest o niebo lepiej niż u nas, a jedno z sądeckich techników od wielu lat zajmuje nawet miejsce na podium na liście 300 najlepszych szkół w tej kategorii. Kto chce może sprawdzić na www.perspektywy.pl (dokładny przypis powyżej).
Jednak dobre samopoczucie nie opuszcza gorlickich samorządowców. Wystarczy posłuchać co mają do powiedzenia panowie Ligęza czy Wędrychowicz przed mikrofonami i kamerami gorlickich łże-mediów. Propaganda sukcesu, którą z lubością uprawiają, przyprawia o zawrót głowy. A wartości najważniejsze, takie jak wiedza i edukacja, dogorywają na naszych oczach.
Warto spojrzeć na miejsca naszych liceów w województwie małopolskim
Kromer w 2015 r. m. 42 – w 2016 r. 22
Biecz w 2015 r. m. 56 – w 2016 r. 48
Górka w 2015 r. m. 83 – w 2016 r. 68
Bobowa w 2015 r. m. 59 – w 2016 r. 83
Postęp jest – trochę obiektywizmu Panie Redaktorze. Dodam, że od kilku lat zdawalność matury (licea gorlickie) jest najwyższa wśród szkół w Małopolsce.
Przepraszam, czy podane przeze mnie fakty nie są obiektywne, bo nie rozumiem. Czy to ja wykonałem te badania rankingowe? Obserwatorze zmiłuj się!!!
Zgadzam się z Obserwatorem. Kromer nareszcie coś zrobił i zdecydowanie poprawił swoją pozycję. Bez Nalepki. Zgadzam się z Redaktorem – w Nowym Sączu o niebo lepiej. Młodzież z Bobowszczyzny licznie dojeżdża do szkół sądeckich. Powiat Gorlicki traci subwencję oświatową. W Zarządzie Powiatu jest trzech nauczycieli, z tego dwóch z Bobowej, mają doświadczenie w zarządzaniu szkołami. I co z tego wynika dla bobowskich i wogóle powiatowych szkół?
To ogólniak w Bobowej jeszcze dycha?
Tym razem Kromer bardzo poszedł w górę. Trzecia dziesiątka w Małopolsce. Bez fanfar. Bez plakatów. Bez nalepki.
Teraz błysnął Biecz, Liceum im. Wyspiańskiego. Tak podaje jeden z gorlickich portali. Takie będą przyszłe Rzeczpospolite…
https://halogorlice.info/powiat/item/2806-pomaturalny-ranking-szkol-z-naszego-powiatu
Polecam – zob. https://waszaedukacja.pl/ranking/polska/szkoly-podstawowe:
„W ogólnopolskim rankingu szkół podstawowych 2022 roku, który zorganizowany został przez portal WaszaEdukacja.pl, wzięło udział 9 112 szkół podstawowych, spełniając tym samym wymogi regulaminu. Podczas tworzenia rankingu, uwzględnione zostały wyniki z egzaminów ósmoklasistów oraz osiągnięcia z olimpiad przedmiotowych. Wszystkie dane do rankingu pozyskane zostały ze sprawdzonych źródeł takich jak OKE, CKE oraz MEiN. Pełna lista szkół podstawowych i ich punktacja znajduje się w tabeli poniżej”.
Lokaty szkół gorlickich – zob. https://gorlice24.pl/pl/19_wiadomosci_z_regionu/11669_krajowy-ranking-szkol-podstawowych-jak-wypadly-gorlickie-szkoly.html!
Miejsca kilku innych czołowych szkół podstawowych z powiatu gorlickiego:
SP w Łużnej – miejsce 3188,
SP w Ropie – miejsce 4703,
SP w Bobowej – miejsce 5734,
SP w Uściu Gorlickim – miejsce 6553,
SP w Sękowej – miejsce 7595,
SP w Lipinkach – miejsce 7875,
SP w Bieczu – miejsce 8694.
Jeśli ktoś znajdzie SP w Moszczenicy, to proszę dać znać! Szkół w rankingu jest 9112, pewnie przeoczyłem, ale już mi się nie chce szukać!
Ogólnie rewelacja!!!
Jeśli chodzi o gminę B., to wyżej od szkoły podstawowej z „miasta” B. (miejsce 5734) jest szkoła z Brzany (miejsce 5366) i szkoła z Siedlisk (miejsce 5731).
https://www.halogorlice.info/wiadomosci/27287,a-ktora-pozycje-zajmuje-twoja-podstawowka-ranking-szkol-gorlickiego
„Zestawienie opiera się na wynikach egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, matematyki oraz z języka obcego. Dodatkowym kryterium były również wyniki z olimpiad przedmiotowych. Zwrócono uwagę na uczniów, którzy zostali laureatami lub finalistami w danej olimpiadzie”.
Ja myślę, że gdyby wprowadzić dodatkowe kryterium w postaci znajomości „fizjologii roślin” (cokolwiek by to miało znaczyć), to szkoła podstawowa w „miasta” B. byłaby znacznie wyżej (kto wie, może nawet na podium?). Nie na darmo ulokowano w tym „mieście” wynalazek pod tytułem „park geologiczno-przyrodniczy z funkcją edukacyjną”.
Szanowny „wma”, ja wymieniłem tylko szkoły z wiosek lub miast, które dają nazwę gminom. W gminie Biecz, w gminie Lipinki, w gminie Łużna etc. są jeszcze inne szkoły podstawowe. Na przykład w gminie Bobowa jest SP w Wilczyskach na miejscu 3415!
Znaczy: szkoła w Wilczyskach trzyma się mocno (w przeciwieństwie do ogrodzenia).
Dokładnie!
Dwa słowa wyjaśnienia odnośnie owej „fizjologii roślin”. W protokole zebrania wiejskiego w Siedliskach z 2 września 2018 roku czytamy:
„Burmistrz wyjaśnił, że decyzja o budowie parku geologiczno-przyrodniczego została podjęta jednogłośnie przez radnych i przyniesie bardzo dużo korzyści dla mieszkańców. (…) Park geologiczno-przyrodniczy będzie z funkcją edukacyjną, gdzie prowadzone będą szkolenia i zajęcia dla uczniów (…) dzieci (…) będą się mogły (…) w przystępny i ciekawy sposób uczyć fizjologii roślin oraz zdobyć zdolności praktyczne z zakresu ich sadzenia i pielęgnacji”.
Mam takie pytanie trochę obok tematu. Czy żyje jeszcze była dyrektor Kromera (okolice 2000 r.) jeśli dobrze pamiętam Pels?