Transakcja stulecia. Historii dworu Długoszowskich ciąg dalszy

Zanim, drogi Czytelniku przeczytasz ten felieton, powinieneś odkurzyć sobie w pamięci mój niedawny artykuł, z 19 maja 2014 roku, pt. „Dwór Wieniawy i szkoła muzyczna w Bobowej”. Bo do faktów tam podanych nauczycielka Historia, jak to Historia, dopisała kolejne wydarzenia.

Przeczytane i przypomniane?

No to przechodzimy do najświeższych wydarzeń.

Starym, i wypróbowanym wielokrotnie sposobem, 18 maja 2014 roku, zwróciłem się do burmistrza Wacława Ligęzy z wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej. I burmistrz Wacław Ligęza na mój wniosek udzielił mi odpowiedzi – pismo z dnia 03.06.2014 r. – znak RIiGK.1431.13.2014 (ten przypis jest konieczny, bo niedawno tzw. „mieszkaniec” na forum tego portalu poddał w wątpliwość rzetelność przekazywanych przeze mnie informacji). Dla ułatwienia lektury po każdym pytaniu, które zadałem burmistrzowi Ligęzie zostanie opublikowana burmistrza odpowiedź. Niech to wygląda na wywiad, którego Maciejowi Rysiewiczowi udzielił burmistrz Wacław Ligęza.

Do dzieła!

 

Maciej Rysiewicz

Panie burmistrzu, kiedy (dokładna data) zostały podjęte rozmowy/negocjacje, przez kogo i na podstawie jakiego upoważnienia w sprawie zakupu dworu po rodzinie Długoszowskich w Bobowej?

 

Burmistrz Wacław Ligęza

Rozmowy na temat ewentualnego zagospodarowania dworu Długoszowskich po remoncie zostały podjęte w 2013 roku z inicjatywy właściciela dworu. Nastepnie w roku 2014 przy kolejnym spotkaniu z inicjatywy właściciela dworu Burmistrz Bobowej zaproponował zagospodarowanie dworu z przeznaczeniem na szkołę muzyczną I stopnia. Wszystkie przeprowadzone rozmowy nie były wiążące i miały charakter ogólny. Burmistrz Bobowej z mocy prawa upoważniony jest do prowadzenia rozmów, a tym bardziej jeśli dotyczy to obiektu o znaczeniu historycznym i ważnym społecznie.

 

Maciej Rysiewicz

Gdzie i kiedy oraz ile razy doszło do spotkań dotyczących ww. negocjacji?

 

Burmistrz Wacław Ligęza

Spotkanie dotyczące negocjacji warunków transakcji odbyło się jeden raz w dniu 15.04.2014 r.

 

Maciej Rysiewicz

Czy ww. negocjacje były protokołowane?

 

Burmistrz Wacław Ligęza

Sporządzono protokół z negocjacji warunków transakcji w dniu 15.04.2014 r.

 

Maciej Rysiewicz

Czy sporządzono inne dokumenty dotyczące ww. negocjacji, np. notatki służbowe, nagrania cyfrowe, etc?

 

Burmistrz Wacław Ligęza

Nie sporządzono żadnych notatek służbowych, nagrań cyfrowych, etc. dotyczących negocjacji.

 

Maciej Rysiewicz

Kiedy (dokładna data) burmistrz poinformował Radę Miasta (komisje Rady Miasta) o zamiarze prowadzenia negocjacji w przedmiotowej sprawie.

Burmistrz Wacław Ligęza

Burmistrz Bobowej poinformował Radnych Rady Miejskiej w sprawie prowadzonych negocjacji w 2014 r. tj. w dniach 25.02.2014 r. na posiedzeniu Komisji Rolnictwa, Leśnictwa o Ochrony Środowiska Rady Miejskiej w Bobowej z udziałem wszystkich Radnych, 24.03.2014 r. na sesji Rady Miejskiej oraz w dniu 28.04.2014 r. na Komisji Budżetu i Finansów oraz sesji Rady Miejskiej.

 

Maciej Rysiewicz

Czy burmistrz informował na bieżąco ww. organy samorządowe o przebiegu negocjacji, a jeśli tak to kiedy (dokładne daty)?

 

Burmistrz Wacław Ligęza

Tak. Tj. w dniach 25.02.2014 r. na posiedzeniu Komisji Rolnictwa, Leśnictwa o Ochrony Środowiska Rady Miejskiej w Bobowej z udziałem wszystkich Radnych, 24.03.2014 r. na sesji Rady Miejskiej oraz w dniu 28.04.2014 r. na Komisji Budżetu i Finansów oraz sesji Rady Miejskiej.

 

Maciej Rysiewicz

Czy została sporządzona opinia rzeczoznawców, dotycząca wyceny budynku na potrzeby ww. negocjacji? Jeśli tak, wnioskuję o przesłanie kserokopii ww. dokumentu.

 

Burmistrz Wacław Ligęza

Został wykonany operat szacunkowy przedmiotowych nieruchomości.

[Od redakcji! Kserokopia przedmiotowego operatu szacunkowego została przez burmistrza Bobowej przesłana mojej redakcji.]

 

Maciej Rysiewicz

Czy podpisano jakąkolwiek umowę z właścicielem budynku (w tym notarialną przedwstępną) dotyczącą:

 

a)      deklaracji, dwustronnej woli zakupu/sprzedaży budynku z podaniem wynegocjowanej kwoty

b)      uzgodnionych warunków, dotyczących remontu budynku na potrzeby szkoły muzycznej

 

Burmistrz Wacław Ligęza

Gmina Bobowa nie podpisywała żadnych umów z właścicielem budynku.

 

Maciej Rysiewicz

Kiedy burmistrz Bobowej zwrócił się do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z wnioskiem o powołanie w Bobowej szkoły muzycznej? Wnoszę o przedstawienie kserokopii dokumentów w przedmiotowej sprawie.

 

Burmistrz Wacław Ligęza

Pisma z dnia 03.01.2014 i 05.03.2014 r.

 

Maciej Rysiewicz

Czy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego  wydało zezwolenie na powołanie przedmiotowej szkoły w Bobowej, a jeżeli tak to kiedy (dokładna data)?

 

Burmistrz Wacław Ligęza

Nie. Gmina oczekuje na stosowny dokument.

[Od redakcji! Wczoraj, tj. 23 czerwca 2014 roku, w rozmowie telefonicznej, urzędnik MKiDN oświadczył, że nie wydano jeszcze decyzji w sprawie powołania szkoły muzycznej I stopnia w Bobowej. Urzędnik prosił o kontakt 30 czerwca 2014 r.]

Maciej Rysiewicz

Czy zostały wypłacone jakiekolwiek pieniądze, a jeśli tak, proszę podać kwotę, na rzecz właściciela przedmiotowego budynku, na podstawie zawartych umów?

Burmistrz Wacław Ligęza

Nie.

Maciej Rysiewicz

Czy Rada Miejska w Bobowej podjęła uchwałę (i kiedy, proszę o dokładną datę) w przedmiotowej sprawie, tj. zakupu ww. budynku i na podstawie jakich dokumentów ww. uchwała została podjęta?

 

Burmistrz Wacław Ligęza

Rada Miejska w Bobowej Uchwałą nr XLIV/341/14 z dnia 28 kwietnia 2014 r. wyraziła zgodę na zakup działek nr 1273/12 i 1273/13 połozonych w Bobowej. Uchwała zamieszczona jest w Biuletynie Informacji publicznej.

 

Tyle suchych faktów, które na bieżąco powinien relacjonować burmistrz Wacław Ligęza na stronie www.bobowa.pl, a czego nie robi, a ja muszę burmistrza zastępować w tym dziele. Dość groteskowo, w tym kontekście brzmią słowa burmistrza Ligęzy, że „Burmistrz Bobowej z mocy prawa upoważniony jest do prowadzenia rozmów, a tym bardziej jeśli dotyczy to obiektu o znaczeniu historycznym i ważnym społecznie”. Może i tak, ale dlaczego o takich rozmowach i planach za 2 miliony 750 tysięcy złotych nie bąknął pan ani słowa na www.bobowa.pl? Zwłaszcza, że jeszcze tak niedawno (w 2013 roku) burmistrz Ligęza oświadczał Kronice Krakowskiej (TVP Kraków), że samorządu bobowskiego nie stać na wydatkowanie ledwie 200 tysięcy złotych na zakup dworu. Dzisiaj ten samorząd stać na wydanie prawie 3 milionów złotych. Transakcja stulecia?

 

Powyższą relację musze jeszcze uzupełnić. Otóż 14 czerwca 2014 roku zatelefonowałem, nie pierwszy zresztą raz, do obecnego właściciela dworu (imię i nazwisko do wiadomości redakcji). Niestety nie potwierdził on deklaracji burmistrza Ligęzy, że to on zwrócił się jako pierwszy do UM w Bobowej z propozycją  sprzedaży dworu. Według obecnego właściciela, to burmistrz Wacław Ligęza wystąpił z propozycją kupna dworu, a w charakterze forpoczty, pierwsze propozycje, dotyczące zakupu dworu, składało dwóch niezidentyfikowanych z imienia i nazwiska radnych. Potem kilka rozmów w tej sprawie, jeszcze w 2013 roku, odbyło się już na terenie UM w Bobowej. Taką relację przedstawił mi obecny właściciel dworu!

Kto mówi prawdę? Nie wiem! I nie jestem w stanie tego sprawdzić, ale dla porządku przedstawiam punkt widzenia obu układających się stron.

Dzisiaj, żeby zakończyć ten felieton, polecam lekturę protokołu z negocjacji warunków transakcji spisany/zawarty w dniu 15.04.2014 r. pomiędzy Panem/Panią (imię i nazwisko znane redakcji) a Wacławem Ligęzą – burmistrzem Bobowej.

0001

A o operacie szacunkowym, na podstawie którego uzgodniono cenę kupna-sprzedaży dworu Długoszowskich, przyjdzie mi jeszcze chyba napisać w kolejnym odcinku tej, jak myślę, pasjonującej, samorządowej historii.

Bo jeśli można coś było kupić za czapkę gruszek, tj. 60 tysięcy złotych, albo być może przejąć od starostwa za darmo, jeszcze 3-4 lata temu, a nagle cena transakcji podskoczyła do 2 milionów 750 tysięcy złotych, to… chyba warto o tym pisać. I o „tajnych”, w gruncie rzeczy, negocjacjach burmistrza Wacława Ligęzy, prowadzonych, jak sam stwierdza, z mocy prawa. Napisałem „tajnych”, bo relacje dotyczące tych negocjacji są sprzeczne! A wystarczyło tylko poinformować mieszkańców gminy Bobowa o całym wydarzeniu na www.bobowa.pl.

Protokół z negocjacji warunków transakcji Państwo przeczytaliście. W tym protokole burmistrz  Wacław Ligęza, jak Państwo widzicie, podejmuje (jednoznaczne) zobowiązanie, że „Gmina Bobowa zakupi za kwotę 2 750 000 zł” nieruchomości zabudowane budynkiem dworu Długoszowskich. Burmistrz Bobowej Wacław Ligęza zobowiązuje się także do zapłaty ww. kwoty w ratach z podaniem wysokości raty i terminu płatności. Pozornie wszystko jest w porządku. Ale tylko pozornie. Zwróćcie Państwo uwagę, kiedy Rada Miejska w Bobowej podjęła Uchwałę, wyrażającą zgodę na zakup działek nr 1273/12 i 1273/13. Otóż, tę Uchwałę, zgodnie z deklaracją burmistrza, Rada Miejska podjęła 28 kwietnia 2014 roku. A więc burmistrz Wacław Ligęza zobowiązał się do zakupu ww. działek 15 kwietnia 2014 roku bez zgody Rady Miejskiej, która zapadła dopiero 28 kwietnia 2014 r. Odpowiedzcie sobie Państwo na pytanie, czy to jest właściwa kolejność działań? A co by było gdyby po podpisaniu protokołu z 15 kwietnia 2014 roku Rada Miejska nie zgodziła się na zakup ww. działek 28 kwietnia 2014 r. No właśnie, co by było, panie burmistrzu. Stanowczo żądam wyjaśnień w tej sprawie, panie burmistrzu, i wysyłam panu ten felieton poczta elektroniczną.

Niestety, w tej historii chyba ciąg dalszy nastąpi…

Post scriptum

W protokole ukryłem dane osobowe obecnego właściciela dworu Długoszowskich.

 

(Odwiedzono 5 razy, 1 wizyt dzisiaj)

10 przemyśleń na temat "Transakcja stulecia. Historii dworu Długoszowskich ciąg dalszy"

  1. Starym zwyczajem napisałem do burmistrza Wacława Ligęzy. Oto mój mejl:

    — Treść oryginalnej wiadomości —
    Temat: Fwd: Komentarz do felietonu
    Data: Tue, 24 Jun 2014 13:26:21 +0200
    Nadawca: pow Adresat: burmistrz@um.bobowa.pl

    Burmistrz Bobowej Wacław Ligęza
    Przypominam, że ciągle nie otrzymałem od Pana odpowiedzi na poprzedni
    list. Tymczasem proszę oo przesłanie komentarza do zarzutów i
    problemów
    przedstawionych w kolejnym felietonie:
    http://gorliceiokolice.eu/2014/06/transakcja-stulecia-historii-dworu-dlugoszowskich-ciag-dalszy/

    Maciej Rysiewicz
    http://www.gorliceiokolice.eu

    — Treść oryginalnej wiadomości —
    Temat: Komentarz do felietonu
    Data: Fri, 20 Jun 2014 16:50:44 +0200
    Nadawca: pow Adresat: burmistrz@um.bobowa.pl

    Burmistrz Bobowej Wacław Ligęza

    Zwracam się z wnioskiem o przesłanie komentarza do zarzutów i
    problemów
    przedstawionych w felietonie – zob.
    http://gorliceiokolice.eu/2014/06/umowy-z-urzedem-miejskim-w-bobowej-tajne-przez-poufne/.

    Maciej Rysiewicz
    http://www.gorliceiokolice.eu

    1. A niby dlaczego, burmistrz może sobie milczeć, bo odpowiada przed Bogiem i Historią, a nie przed redaktorem Rysiewiczem.

  2. Był prawnik,był magister psychologi,a teraz urzędnik się objawił ?
    Który zdanie zaczyna od małej literki.
    Ale mamy urzędników,prawników,magistrów ?

  3. janek
    Szukasz sensacji ?
    Proponuję,zapoznaj się z tym portalem od początku ?
    Wpis po wpisie .
    Jak będziesz w połowie to odezwij się.

  4. Burmistrz odpowiada przed Bogiem i Historią??!! Burmistrz odpowiada przed wyborcami, ludźmi zamieszkującymi zarządzane przez niego terytorium. Abstrachując już od badanej sprawy, przeświadczenie ludzi, że nie można pociągnąć władzy do odpowiedzialności pokazuje jak dokładnie realizowana jest demokracja…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *