Po wykonaniu zdjęć odparzonych tynków na fundamentach kaplicy Ramułtów w Wilczyskach (po remoncie w 2012 r.), wystosowałem pismo do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków – Delegatury w Nowym Sączu następującej treści:
Szanowna Pani Krystyna Menio!
Przekazuje do wiadomości fotografie, ilustrujące stan tynków i
fundamentów kaplicy Ramułtów po zeszłorocznym remoncie, wykonanym przez firmę Janusza Stukusa z Wilczysk. Przekazuje w załączniku także mój artykuł na ten temat.
Składam wniosek o udzielenie mojej redakcji odpowiedzi na następujące pytania:
1. Czy i jakie kroki zostały podjęte w sprawie nierzetelnego wykonawstwa robót renowacyjnych przy kaplicy Ramułtów w Wilczyskach?
2. Kto imiennie sprawował nadzór nad robotami w imieniu WUOZ w Krakowie?
3. Czy WUOZ w Krakowie był stroną w kwestii dofinansowania remontu w/w kaplicy?
4. Czy WUOZ został poinformowany (i w jaki sposób) o rozliczeniach dotyczących w/w inwestycji?
5. Kto sporządził i zatwierdził kosztorys (jaka była jego wysokość?) oraz projekt przedmiotowego remontu w/w kaplicy i czy przewidywał on izolację poziomą fundamentów i osuszenie fundamentów?
6. Czy Urząd Miejski w Bobowej partycypował w kosztach remontu i brał udział w organizacji w/w przedsięwzięcia?
Do wiadomości:
Pan Jan Janczykowski, kierownik urzędu WUOZ w Krakowie
Łączę wyrazy szacunku,
Maciej Rysiewicz
Wydawnictwo WILCZYSKA
38-350 Bobowa, Wilczyska 27
Dzisiaj, tj. 15 kwietnia 2013 roku, otrzymałem od Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków – Delegatury w Nowym Sączu nastepującą odpowiedź:
OZNS.021.19.2013.WK.1
Nowy Sącz, dnia 15.04.2013r.
Pan Maciej Rysiewicz
redaktor portalu
„Gorlice i Okolice”
Wilczyska 27
38-350 Bobowa
Szanowny Panie Redaktorze
Odnosząc się do informacji, ocen i stwierdzeń, zamieszczonych na Pańskim portalu w dniu 08 kwietnia br. pod tytułem „Po remoncie kaplicy Ramułtów w Wilczyskach” oraz zawartych tam sformułowań, a także w odpowiedzi na skierowane na adres tut. Delegatury drogą elektroniczną zapytania, dotyczące tego remontu – informujemy, co następuje:
– remont (renowacja) kaplicy w Wilczyskach został przeprowadzony przy pomocy dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, udzielonej parafii w Wilczyskach na jej wniosek, w wysokości 50.000 zł (nr SZPON 07398/12), a łączny koszt remontu wg uzyskanych przez nas informacji wyniósł 134 824,64 zł. Nie jest nam znane źródło finansowania pozostałej części kosztów tej renowacji, gdyż inwestor ma jedynie obowiązek zobowiązania się, że pochodzą lub pochodzić będą ze źródeł pozabudżetowych. Podobnie zarówno wybór wykonawcy, jak i kierownika budowy oraz inspektora nadzoru pozostają poza kompetencjami WUOZ, weryfikowane są jedynie dokumenty kwalifikacyjne kierownika i inspektora – zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 27 lipca 2011 r. w sprawie prowadzenia prac konserwatorskich, prac restauratorskich, robót budowlanych, badań konserwatorskich, badań architektonicznych i innych działań przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków oraz badań archeologicznych (Dz. U. Nr 165/2012 poz.978). Wiadomo nam też, że pomoc w obsłudze administracyjno – dokumentowej świadczył Inwestorowi Urząd Gminy Bobowa.
– stwierdzone przez Pana uszkodzenia na fundamentach w postaci odparzenia tynku są oczywiście objęte gwarancją usterkową i muszą zostać naprawione w ramach tej gwarancji. Nie stanowią one natychmiastowego, bezpośredniego zagrożenia dla budynku, a wynikający z Pańskich obserwacji i zdjęć ich rozmiar oraz charakter trudno zakwalifikować jako – jak Pan to określił – wielkie budowlane nadużycie czy też skandal. Najbardziej prawdopodobną przyczyną jest tutaj długo zalegający i topniejący śnieg
– w celu określenia zakresu, metody oraz terminów usunięcia tych usterek została zwołana przez kierownika tut. Delegatury na dzień 19 kwietnia br. komisja z udziałem wszystkich uczestników procesu remontowego. Chcemy jednocześnie zdiagnozować wiarygodną przyczynę tych usterek i określić sposób zapobieżenia ich wystąpieniu w możliwej do przewidzenia przyszłości
– jak już informowaliśmy wcześniej (pisma tut. Delegatury znak OZNS.021.42.2012.KM.1 z dnia 19.10.2012 i 02.11.2012 wraz z załącznikami) – kaplica Majchrowiczów nie została nielegalnie rozebrana, lecz zawaliła się w wyniku osunięcia się zbocza, na którym była usytuowana. Stało się to przed kilkunastu laty i fakt ten potwierdziło blisko 100 świadków, a posiadane przez nas dokumenty w tej sprawie zostały Panu udostępnione. Prosimy zatem o publikowanie jej historii zgodnie z udokumentowanymi faktami
– obszar działania delegatury obejmuje 3 powiaty, na terenie których znajduje się ponad 550 obiektów i zespołów wpisanych do rejestru zabytków – oprócz cmentarzy i wyposażenia obiektów i kolekcji, corocznie prowadzonych jest 40 – 50 działań remontowych i konserwatorskich – co przy dużej ilości działań administracyjnych (ponad 2000 spraw rocznie) i bardzo skromnej obsadzie etatów merytorycznych sprawia, że każdy sygnał o stanie czy losach zabytku jest dla nas cenny i poświęcamy mu należną uwagę. Wyrażając przekonanie, że – unikając może niepotrzebnie emocjonalnego i spersonalizowanego tonu – Pański portal może być dla nas pomocny w jak najskuteczniejszym realizowaniu naszych obowiązków
pozostajemy z poważaniem
otrzymują:
1x adresat
1x MWKZ arch J. Janczykowski – Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków
w Krakowie, ul. Kanonicza 24 31-002 Kraków
1x a/a
Każdy, kto uważnie przeczyta mój list do WUOZ w Krakowie i odpowiedż, udzieloną mojej redakcji przez konserwatorskich urzędników, bardzo szybko dostrzeże, że na niektóre, bardzo istotne pytania, moja redakcja, a tym samym moi Czytelnicy, nie uzyskali wyczerpującej odpowiedzi. Nie wiadomo bowiem, do tej pory, na przykład, kto tak naprawde ponosi odpowiedzialność za wadliwie wykonany remont: wykonawca, czy inwestor, czy projektant, czy nadzorca remontu. WUOZ zrzuca odpowiedzialność na wykonawcę, mówiąc, że prace są objęte gwarancją usterkową. A jeśli firma Janusza Stukusa nie miała obowiązku dokonać osuszenia fundamentów i wykonania poziomej izolacji… to co wtedy?
Niedługo odniose się do pisma WUOZ w całości (także oficjalnie), bo pojawiło sie w nim więcej nieścisłości, m. in. dotyczących kaplicy Majchrowiczów.
Ciekawa sprawa- Firma P.Stukusa-„BERCIK” się „SPRAWDZIŁA” i otrzymała następne zlecenie,tym razem tynkowanie kościoła w Siedliskach-p.w.św.Mikołaja.
I nastepny układ -Ligęza-Tarasek-Tabiś = STUKUS-„BERCIK”.
A za rok Pan Redaktor Maciej Rysiewicz zamieści fotki kościola i odpadający TYNK ? Nie wykluczone ?!
Kaplica-Dzwonnica-Kościół = KASA na wspólne wczasy ? Morze ?
Dotacja+Składka PARAFIAN, to najlepsza praca, za jakie tym razem pieniądze ?
Liczę,że P.RedaktorM.R. nas poinformuje niebawem.
Szkoda,że Redakcja GryfitTv,nie pokazała filmiku o remoncie KAPLICY ..i wywiadu z Panem Stukusem.a może z Taraskiem i Burmistrzem,dla pikanteri ?