W 2012 roku, na łamach czasopism: „Sądeczanin” i „Nowy Ekran” opublikowałem trzy artykuły o mojej rodzinie. Bohaterami tych tekstów byli Adam Michał Rysiewicz, najstarszy brat mojego ojca, Jadwiga Barbara Rysiewicz, jego młodsza siostra i mój tata Kazimierz Kajetan Rysiewicz (wszyscy urodzeni albo w Wilczyskach, albo w Grybowie).
W tych historycznych rozprawkach nie zabrakło także miejsca dla wspomnienia o moich dziadkach: Genowefie z Krzysztoniów Rysiewiczowej (z Wilczysk) i Mikołaju Rysiewiczu z Ptaszkowej. Jeśli uważnie przeczytacie te artykuły okaże się, że wszyscy wyżej wymienieni zapisali piękną kartę w dziejach nie tylko Ziem: Gorlickiej i Sądeckiej, ale także w całej historii Polski. W mojej wiosce, w Wilczyskach i w gminie Bobowa władza nigdy nie pamiętała o zasługach i bohaterskiej śmierci Adama Rysiewicza (urodzonego przecież w Wilczyskach), niosącego pomoc więźniom obozu w Auschwitz albo o roli jaką odegrał (wraz ze swoim rodzeństwem Jadwigą i Kazimierzem) w historii Polskiego Państwa Podziemnego (w strukturach PPS-WRN) podczas II wojny światowej.
Artykuły, które będziecie mogli za chwilę przeczytać ujawnią także dalsze losy Kazimierza i Jadwigi Rysiewiczów po hekatombie okupacji niemieckiej.
Adam Rysiewicz, to bez wątpienia najwybitniejszy w dziejach obywatel Wilczysk i jedna z najwybitniejszych postaci w historii całej Małopolski. W szkołach jednak nikt nie opowiada o jego zasługach. Kiedyś zapomniany przez komunistów od Bieruta, Gomułki, Gierka i Jaruzelskiego, a dzisiaj przez lewicowo-liberalne elity spod znaku Donalda Tuska, Wacława Ligęzy, Mirosława Wędrychowicza i Witolda Kochana.
Właśnie taki los, post mortem, zgotowali polskim Bohaterom inzynierowie dusz w III RP. Jeśli zatrzymacie sie na chwilę i zapalicie światełko na grobie Adama, Kazimierza i Jadwigi na parafialnym cmentarzu w Wilczyskach, oddacie hołd Polsce prawdziwie Wolnej i Niepodległej.
Poniżej pojawią się aktywne linki: Adam_Rysiewicz, Kazimierz_Rysiewicz, Jadwiga_Rysiewicz. Można kliknąć i… przenieść się w przeszłość
Zdjęcie nr 1 – Adam Rysiewicz (ok. 1939 r.)
Zdjęcie nr 2 – od góry – Jadwiga Rysiewicz (ok. 1925 r.), poniżej – Jadwiga, Mikołaj, Genowefa, Kazimierz i Adam Rysiewiczowie (ok. 1928 r.), po prawej – Kazimierz, Jadwiga i Adam Rysiewiczowie (ok. 1925 r.)
Zdjęcie nr 3 – Kazimierz Rysiewicz (ok. 1938 r.)
Zdjęcie nr 4 – Gniazdo rodzinne Rysiewiczów w Jeżowie – 1967 r.
Zdjęcie nr 5 – Jadwiga Rysiewicz w oddziałach partyzanckich na Babiej Górze – 1944 r.